Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος και άμεσος τρόπος για να μάθεις ξένη γλώσσα;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αν είναι να δώσει λεφτά και όντως δεν έχει πρόβλημα να στο να ασχοληθεί να διαβάσει και να κάνει ασκήσεις τότε καλύτερα να πάει κατευθείαν Γερμανία (αφού κάνει μερικά ιδιαίτερα για τα εντελώς βασικά για να μπορεί να διαβάζει και να γράφει βασικά πράματα για να καταλαβαίνει πχ πινακίδες, πράματα που θα συναντήσει στο αεροδρόμιο βασικές οδηγίες για κατεύθυνση κτλ ότι θα μάθαινε ένας σερβιτόρος ) και να γραφτεί σε κάποιο σχολείο εκεί πχ το https://www.volkshochschule.de/  που δεν είναι και ακριβό δεν θυμάμαι δίδακτρα αλλά είναι αρκετά χαμηλό ποσό κάθε μήνα και έχουν τάξεις για όλα τα επίπεδα θα κάνει και φίλους άλλους μετανάστες εκεί. 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να μάθεις Γερμανικά χωρίς διάβασμα. Τα Αγγλικά είναι ιδιάζουσα περίπτωση λόγω της ιστορίας τους (Norman invasion) που υπερ-απλούστευσε την γραμματική. Έχουν ελάχιστα conjugations, δεν έχουν grammatical gender, δεν έχουν declensions. Όλα αυτά πρέπει να τα μάθεις σωστά στα Γερμανικά για να σε πάρουν στα σοβαρά.

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Τόσο πολύ θέλει; 

Ναι. Το επίπεδο Β2 σημαίνει ότι μιλάς την γλώσσα σαν έναν μαθητή πρώτης γυμνασίου που την έχει για μητρική γλώσσα. Δεν είναι εύκολη υπόθεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, michael92 είπε

Δεν νομίζω ότι μπορείς να μάθεις Γερμανικά χωρίς διάβασμα. Τα Αγγλικά είναι ιδιάζουσα περίπτωση λόγω της ιστορίας τους (Norman invasion) που υπερ-απλούστευσε την γραμματική. Έχουν ελάχιστα conjugations, δεν έχουν grammatical gender, δεν έχουν declensions. Όλα αυτά πρέπει να τα μάθεις σωστά στα Γερμανικά για να σε πάρουν στα σοβαρά.

Έχουν όμως τα ελληνικά που είναι η μητρική του (μας), τέσπα είδη ανέφερα ότι πρέπει να κρατάει μικρό καλάθι αν δεν διαβάσει οπότε δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με φιλο και μου είπε καλύτερα να μάθω αγγλικά. Στη Γερμανία όμως αγγλικά δεν μιλάνε έτσι μου λένε. 

 

19 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Έχουν όμως τα ελληνικά που είναι η μητρική του (μας), τέσπα είδη ανέφερα ότι πρέπει να κρατάει μικρό καλάθι αν δεν διαβάσει οπότε δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου. 

Τόσο δύσκολα είναι τα γερμανικά; 

30/100 έβγαλα σήμερα σε τεστ στα αγγλικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Μίλησα με φιλο και μου είπε καλύτερα να μάθω αγγλικά. Στη Γερμανία όμως αγγλικά δεν μιλάνε έτσι μου λένε. 

Τόσο δύσκολα είναι τα γερμανικά; 

30/100 έβγαλα σήμερα σε τεστ στα αγγλικά. 

Αγγλικά μιλάνε αλλά για καθημερινή συνεννόηση ως μετανάστης ξέχνα το, γερμανικά πρέπει να μιλήσεις. 

Για τα τεστ αυτά, έχω κάνει και εγώ τέτοια, καλύτερα να ζητήσεις να σε αξιολογήσει καθηγητής της γλώσσας, αν δεν έχεις παρακολουθήσει ποτέ μαθήματα πρέπει να ξεκινήσεις από το 0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αγγλικά μιλάνε αλλά για καθημερινή συνεννόηση ως μετανάστης ξέχνα το, γερμανικά πρέπει να μιλήσεις. 

Για τα τεστ αυτά, έχω κάνει και εγώ τέτοια, καλύτερα να ζητήσεις να σε αξιολογήσει καθηγητής της γλώσσας, αν δεν έχεις παρακολουθήσει ποτέ μαθήματα πρέπει να ξεκινήσεις από το 0.

Καθηγητής είναι ο φίλος μου αγγλικών. 

Μου είπε 4-6 μήνες θέλω για να δώσω lower, το θέμα είναι αυτό που λες άδικα θα το πάρω. Έπειτα τα γερμανικά μοιάζουν βουνό, έχω βάλει από χτες ταινίες... 

Εχω βάλει προγράμματα στο κινητό κλπ και τα ακούω ως προς το κινέζικο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Καθηγητής είναι ο φίλος μου αγγλικών. 

Μου είπε 4-6 μήνες θέλω για να δώσω lower, το θέμα είναι αυτό που λες άδικα θα το πάρω. Έπειτα τα γερμανικά μοιάζουν βουνό, έχω βάλει από χτες ταινίες... 

Εχω βάλει προγράμματα στο κινητό κλπ και τα ακούω ως προς το κινέζικο. 

4-6 μήνες με τι πρόγραμμα; Πόσες ώρες διάβασμα ανά ημέρα; Εγώ σου λέω να είσαι Mode πανελληνίων. Επίσης να μιλήσετε και για το θέμα του πιστοποιητικου που θα δώσετε, στα γερμανικά νομίζω είναι 2, στα αγγλικά πάρα πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

4-6 μήνες με τι πρόγραμμα; Πόσες ώρες διάβασμα ανά ημέρα; Εγώ σου λέω να είσαι Mode πανελληνίων. Επίσης να μιλήσετε και για το θέμα του πιστοποιητικου που θα δώσετε, στα γερμανικά νομίζω είναι 2, στα αγγλικά πάρα πολλά. 

2 ώρες την εβδομάδα μάθημα και καθημερινά θα διαβάζω μόνος 1 ώρα σίγουρα. Το θέμα είναι αγγλικά στη Γερμανία δεν μετράνε. Έπειτα αν δεν ξέρεις καθόλου γλώσσα δεν μαθαίνεις γερμανικά λένε εύκολα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Πιστοποίηση εντάξει και μια για την ευρωπαϊκή ένωση αρκεί πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

2 ώρες την εβδομάδα μάθημα και καθημερινά θα διαβάζω μόνος 1 ώρα σίγουρα. Το θέμα είναι αγγλικά στη Γερμανία δεν μετράνε. Έπειτα αν δεν ξέρεις καθόλου γλώσσα δεν μαθαίνεις γερμανικά λένε εύκολα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Πιστοποίηση εντάξει και μια για την ευρωπαϊκή ένωση αρκεί πιστεύω. 

Με τέτοιο πρόγραμμα δεν φτάνεις Β2 σε 4-6 μήνες, άποψη μου πάντα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Με τέτοιο πρόγραμμα δεν φτάνεις Β2 σε 4-6 μήνες, άποψη μου πάντα. 

Κάτσε για αγγλικά μιλάμε τώρα.

Για γερμανικά θες πολύ πράγμα άστο ίσως και χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Συγνωμη που θα το πω αλλά πολύ τσαπατσουλιά βλέπω στο όλο θέμα.

Τι εννοείς; 

Καλά κάνεις πες ότι θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αμα μαζεψω όλα όσα γράφεις απλά δεν ξέρεις τι θέλεις.Πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι θες να κάνεις.

Αυτό το ξέρουμε γιαυτό άνοιξα το θέμα.

Αυτό δεν σημαίνει κάτι όμως. Πρώτα πρπει να βγάλω το δίπλωμα για να υπάρχει κάτι στο χέρι. Μετά όλα έρχονται. 

Και μέχρι να βγει το δίπλωμα πρπει να δω τι με συμφέρει και που να πάω.

Αν δεν μιλήσω με πολλούς δεν θα βγει άκρη. 

Από χτες έχω μιλήσει με έναν που δουλεύαμε μαζί και είναι στην Αγγλία κοντά στο Λονδίνο, αυτός μου λέει εκεί αξίζει να πας με τα 1000.

Έπειτα βρήκα έναν στη Γερμανία ο οποίος λέει ότι η Γερμανία είναι οίκος ανοχής πολυτελείας και ότι υπάρχουν και εκεί πολλά θέματα. 

Μετά βρήκα γνωστό στην Νορβηγία ο οποίος λέει ότι αξίζει να πας εκεί, οι μισθοί είναι πολύ ψηλά αλλά αν βγεις για πίτσα θες 80 ευρώ 4 άτομα. 

Αυτά άμα τα μαζέψεις πρπει να βγει άκρη. 

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Κάτσε για αγγλικά μιλάμε τώρα.

Για γερμανικά θες πολύ πράγμα άστο ίσως και χρόνο. 

Και εγώ για Αγγλικά αναφέρομαι. Θέλεις περισσότερες ώρες διδασκαλίας αλλά και προσωπικού διαβάσματος, επίσης αυτό το 30% που έφερες έχει σημασία σε τι περιεχόμενο εξεταστηκες, επίσης δεν ανέφερες κάτι για το πιστοποιητικό υπάρχουν πάρα πολλά άλλα δυσκολα αλλά εύκολα. 

Αν δεν σου ειναι κόπος, μπες εδώ και κάνε ένα τεστ στα πρότυπα του bulats να δεις πόσο score μαζεύεις. 

https://www.hasexams.gr/practice_tests.el.aspx

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

2 ώρες την εβδομάδα μάθημα και καθημερινά θα διαβάζω μόνος 1 ώρα σίγουρα. Το θέμα είναι αγγλικά στη Γερμανία δεν μετράνε. Έπειτα αν δεν ξέρεις καθόλου γλώσσα δεν μαθαίνεις γερμανικά λένε εύκολα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Πιστοποίηση εντάξει και μια για την ευρωπαϊκή ένωση αρκεί πιστεύω. 

Τι σόι καθηγητής είναι αυτός; Με 2 ώρες εκμάθηση την εβδομάδα ούτε το Α2 δεν παίρνεις σε 6 μήνες. Εγώ θα έκοβα κάθε επαφή μαζί του μετά από αυτό και δεν το λέω για αστείο. Επίσης πολύ σύντομα θα οριστικοποιηθεί το Brexit και δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις δουλειά στο ΗΒ. Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν. Η μόνη χώρα εντός ΕΕ που μιλάνε Αγγλικά σαν μητρική γλώσσα είναι η Ιρλανδία. Χώρα πολύ μικρότερη σε σχέση με το ΗΒ και με λιγότερες ευκαιρίες. 

Η γνώμη μου είναι να μάθεις Γερμανικά, γιατί στην Γερμανία θα μπορέσεις να βρεις δουλειά στον κλάδο σου. Όταν τελειώσεις με τα Γερμανικά, μετά μπορείς να μάθεις Αγγλικά μόνος σου καθώς θα είναι δεύτερη ξένη γλώσσα και επίσης δεν θα βιάζεσαι να τα μάθεις άμεσα για βιοποριστικούς λόγους.

Όπως και να έχει τα περί 1 ώρας διαβάσματος την ημέρα απλά τα ξεχνάς, αλλιώς παράτα τα από τώρα και κάτσε στην Ελλάδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...