Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος και άμεσος τρόπος για να μάθεις ξένη γλώσσα;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, michael92 είπε

Τι σόι καθηγητής είναι αυτός; Με 2 ώρες εκμάθηση την εβδομάδα ούτε το Α2 δεν παίρνεις σε 6 μήνες. Εγώ θα έκοβα κάθε επαφή μαζί του μετά από αυτό και δεν το λέω για αστείο. Επίσης πολύ σύντομα θα οριστικοποιηθεί το Brexit και δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις δουλειά στο ΗΒ. Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν. Η μόνη χώρα εντός ΕΕ που μιλάνε Αγγλικά σαν μητρική γλώσσα είναι η Ιρλανδία. Χώρα πολύ μικρότερη σε σχέση με το ΗΒ και με λιγότερες ευκαιρίες. 

Η γνώμη μου είναι να μάθεις Γερμανικά, γιατί στην Γερμανία θα μπορέσεις να βρεις δουλειά στον κλάδο σου. Όταν τελειώσεις με τα Γερμανικά, μετά μπορείς να μάθεις Αγγλικά μόνος σου καθώς θα είναι δεύτερη ξένη γλώσσα και επίσης δεν θα βιάζεσαι να τα μάθεις άμεσα για βιοποριστικούς λόγους.

Όπως και να έχει τα περί 1 ώρας διαβάσματος την ημέρα απλά τα ξεχνάς, αλλιώς παράτα τα από τώρα και κάτσε στην Ελλάδα.

Οκ μάλλον με δουλεύει αυτός.

Για γερμανικά πόσες ώρες χρειάζεται την εβδομάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Οκ μάλλον με δουλεύει αυτός.

Για γερμανικά πόσες ώρες χρειάζεται την εβδομάδα; 

Το θέμα είναι πόσο γρήγορα θες να πάρεις το πιστοποιητικό. Αν το θες σε έναν χρόνο, απαιτούνται καθημερινά μαθήματα. Αν το θες σε δύο χρόνια μπορείς να το πάρεις με 6 ώρες την εβδομάδα + 6 ώρες διάβασμα + immersion (όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το θέμα είναι πόσο γρήγορα θες να πάρεις το πιστοποιητικό. Αν το θες σε έναν χρόνο, απαιτούνται καθημερινά μαθήματα. Αν το θες σε δύο χρόνια μπορείς να το πάρεις με 6 ώρες την εβδομάδα + 6 ώρες διάβασμα + immersion (όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα). 

Πτυχίο και να μην πάρω αν ξέρω να μιλάω με πήραν πιστεύω. Δεν πάω σε γραφείο για μεταφορές πάω. Θέλω του χρόνου να είμαι σε άλλη χώρα όπως και να έχει. 

Για Α1 θέλει όντως 6 ώρες την εβδομάδα; 

Όπως είπε ένα παιδί ποιο πάνω αν πάρω το Α1 και πάω μου κάνουν πρόσληψη και μετά πάω εκεί δωρεάν για πτυχίο κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Πτυχίο και να μην πάρω αν ξέρω να μιλάω με πήραν πιστεύω. Δεν πάω σε γραφείο για μεταφορές πάω. Θέλω του χρόνου να είμαι σε άλλη χώρα όπως και να έχει. 

Για Α1 θέλει όντως 6 ώρες την εβδομάδα; 

Όπως είπε ένα παιδί ποιο πάνω αν πάρω το Α1 και πάω μου κάνουν πρόσληψη και μετά πάω εκεί δωρεάν για πτυχίο κλπ. 

Πάντα μιλάω για το Β2, δεν πρόκειται να σε προσλάβουν σε καμία αξιοπρεπή δουλειά χωρίς αυτό. Δεν έχει σημασία το ότι θα είσαι σε μεταφορές, πως θα ξέρουν οι προϊστάμενοι σου ότι μπορούν να συνεννοηθούν μαζί σου; Εσύ θα νοίκιαζες σπίτι σε κάποιον που μιλάει σπαστά Ελληνικά; Γιατί να το κάνει ο Γερμανός;

Τα Α1/Α2 είναι «παιδικά» πιστοποιητικά και δεν αναγνωρίζονται. Για τους ενήλικες υπάρχουν μόνο σαν milestones, π.χ έχεις φτάσει στο Α2 αν ξέρεις περίπου 1000 λέξεις και μπορείς να τα βγάλεις πέρα σαν τουρίστας. Το Β1 σταδιακά έχει πάψει να αναγνωρίζεται, καθώς παρότι προσφέρει ένα ικανοποιητικό γλωσσικό επίπεδο, παρατηρήθηκε ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν το διατηρεί μακροπρόθεσμα.

Μην κάνεις το λάθος και πας σε ξένη χώρα χωρίς να μιλάς την γλώσσα, δεν ζούμε στο 1960. Αν είναι τόσο σημαντικό για σένα να φύγεις, δανείσου κάποια λεφτά, κάνε ταχύρυθμα μαθήματα και στρώσου στο διάβασμα. Μαγική λύση δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από michael92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, michael92 είπε

Πάντα μιλάω για το Β2, δεν πρόκειται να σε προσλάβουν σε καμία αξιοπρεπή δουλειά χωρίς αυτό. Δεν έχει σημασία το ότι θα είσαι σε μεταφορές, πως θα ξέρουν οι προϊστάμενοι σου ότι μπορούν να συνεννοηθούν μαζί σου; Εσύ θα νοίκιαζες σπίτι σε κάποιον που μιλάει σπαστά Ελληνικά; Γιατί να το κάνει ο Γερμανός;

Τα Α1/Α2 είναι «παιδικά» πιστοποιητικά και δεν αναγνωρίζονται. Για τους ενήλικες υπάρχουν μόνο σαν milestones, π.χ έχεις φτάσει στο Α2 αν ξέρεις περίπου 1000 λέξεις και μπορείς να τα βγάλεις πέρα σαν τουρίστας. Το Β1 σταδιακά έχει πάψει να αναγνωρίζεται, καθώς παρότι προσφέρει ένα ικανοποιητικό γλωσσικό επίπεδο, παρατηρήθηκε ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν το διατηρεί μακροπρόθεσμα.

Μην κάνεις το λάθος και πας σε ξένη χώρα χωρίς να μιλάς την γλώσσα, δεν ζούμε στο 1960. Αν είναι τόσο σημαντικό για σένα να φύγεις, δανείσου κάποια λεφτά, κάνε ταχύρυθμα μαθήματα και στρώσου στο διάβασμα. Μαγική λύση δεν υπάρχει.

Λεφτά έχω το θέμα είνσι πόσο γρήγορα μαθήματα; με δάσκαλο μόνοι μας η σε γκρουπ; 

Μην πετάξω τα λεφτά άδικα 

Είνσι σημαντικό να φύγω γιστι με 1000 κσι 700 προκοπή δρν κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Πτυχίο και να μην πάρω αν ξέρω να μιλάω με πήραν πιστεύω.

Εξαρτάται την χώρα, στην Αγγλία ισχύει ανετα αυτό που γράφεις. Για Γερμανία δεν γνωρίζω οπότε δεν θα πάρω θέση, Ελβετία όμως που μιλάνε Γερμανικά και Γαλλικά αυτά δεν υπάρχουν, στα μέρη που ομιλούν τα γερμανικά θέλουν να δουν ότι γνωρίζεις τα Γερμανικά σε επίπεδο C1 η C2 ανάλογα την εργασία. 

Για τις ώρες διδασκαλίας θα στις πει ένας καλός και έμπειρος καθηγητής αν του πεις σε πόσο χρόνο θες να φτάσεις σε Β2 από το 0. Δεν ειναι όλοι οι καθηγητές ίδιοι, υπάρχουν κάποιοι με επάρκεια από παλιά επειδή κατάφεραν να πάρουν πιστοποιητικό C2, υπάρχουν και οι πτυχιούχοι φιλολογίας της αντίστοιχης γλώσσας, εσύ χρειάζεσαι έναν πτυχιούχο γερμανικής φιλολογίας και από εκεί και πέρα όσο περισσότερη εμπειρία και δεξιότητες έχει, τόσο υψηλότερη τιμή θα ζητήσει αλλά και τόσο καλύτερο για εσένα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εξαρτάται την χώρα, στην Αγγλία ισχύει ανετα αυτό που γράφεις. Για Γερμανία δεν γνωρίζω οπότε δεν θα πάρω θέση, Ελβετία όμως που μιλάνε Γερμανικά και Γαλλικά αυτά δεν υπάρχουν, στα μέρη που ομιλούν τα γερμανικά θέλουν να δουν ότι γνωρίζεις τα Γερμανικά σε επίπεδο C1 η C2 ανάλογα την εργασία. 

Για τις ώρες διδασκαλίας θα στις πει ένας καλός και έμπειρος καθηγητής αν του πεις σε πόσο χρόνο θες να φτάσεις σε Β2 από το 0. Δεν ειναι όλοι οι καθηγητές ίδιοι, υπάρχουν κάποιοι με επάρκεια από παλιά επειδή κατάφεραν να πάρουν πιστοποιητικό C2, υπάρχουν και οι πτυχιούχοι φιλολογίας της αντίστοιχης γλώσσας, εσύ χρειάζεσαι έναν πτυχιούχο γερμανικής φιλολογίας και από εκεί και πέρα όσο περισσότερη εμπειρία και δεξιότητες έχει, τόσο υψηλότερη τιμή θα ζητήσει αλλά και τόσο καλύτερο για εσένα. 

Εχω επαφή τώρα με Γερμανία - Ελβετία. 

Αγγλία χλωμό νσ προλάβω αφού τα κλείνει όλα τέλη του 20.

Ελβετία είναι πιο καλά αλλά θέλει να μιλάς Β1, δεν τους νοιάζει το χαρτί. 

Επίσης με Δ κατηγορία μου είπαν στο εξωτερικό Καβαλας και λεωφορείο διπλό χωρίς πρόβλημα. 

4800-20% κρατήσεις πρώτος μισθός. 

Μετά πας 85.000 τον χρόνο - 20%.. 

Δες διαφορά.... 

Ελλάδα : 10900

Ελβετία 52.000 πρώτος μισθός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Εχω επαφή τώρα με Γερμανία - Ελβετία. 

Αγγλία χλωμό νσ προλάβω αφού τα κλείνει όλα τέλη του 20.

Ελβετία είναι πιο καλά αλλά θέλει να μιλάς Β1, δεν τους νοιάζει το χαρτί. 

Επίσης με Δ κατηγορία μου είπαν στο εξωτερικό Καβαλας και λεωφορείο διπλό χωρίς πρόβλημα. 

4800-20% κρατήσεις πρώτος μισθός. 

Μετά πας 85.000 τον χρόνο - 20%.. 

Δες διαφορά.... 

Ελλάδα : 10900

Ελβετία 52.000 πρώτος μισθός. 

Με Β1 δεν πας πουθενά Ελβετία, το πολύ σε καμία φάμπρικα με τον κάθε πικραμένο εξ ανατολής. Όσο για τα 52k, ψάξε και το κόστος ζωής την φορολογία και τα ενοίκια εκεί για να βγάλεις πόσα σου μένουν καθαρά. Επίσης λάβε υπόψη ότι αν πας Ελβετία και μάθεις μια εκ των δύο γλωσσών που ομιλούν το συντομότερο, θα χρειαστείς να μάθεις και Γαλλικά όσο θα είσαι εκεί για να ελιχθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Με Β1 δεν πας πουθενά Ελβετία, το πολύ σε καμία φάμπρικα με τον κάθε πικραμένο εξ ανατολής. Όσο για τα 52k, ψάξε και το κόστος ζωής την φορολογία και τα ενοίκια εκεί για να βγάλεις πόσα σου μένουν καθαρά. Επίσης λάβε υπόψη ότι αν πας Ελβετία και μάθεις μια εκ των δύο γλωσσών που ομιλούν το συντομότερο, θα χρειαστείς να μάθεις και Γαλλικά όσο θα είσαι εκεί για να ελιχθεις. 

Ελβετία πήγα αρχες του 2000 με αγγλικά μόνο τώρα δεν ξέρω τι παιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Ελβετία πήγα αρχες του 2000 με αγγλικά μόνο τώρα δεν ξέρω τι παιζει

Εννοεις πηγες για δουλειά ή για διακοπές; 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Με Β1 δεν πας πουθενά Ελβετία, το πολύ σε καμία φάμπρικα με τον κάθε πικραμένο εξ ανατολής. Όσο για τα 52k, ψάξε και το κόστος ζωής την φορολογία και τα ενοίκια εκεί για να βγάλεις πόσα σου μένουν καθαρά. Επίσης λάβε υπόψη ότι αν πας Ελβετία και μάθεις μια εκ των δύο γλωσσών που ομιλούν το συντομότερο, θα χρειαστείς να μάθεις και Γαλλικά όσο θα είσαι εκεί για να ελιχθεις. 

Αφού μιλάω τώρα με υπάλληλο εκεί στα λεωφορεία και μου λέει ότι πας μια χαρά.

Ρε συ για οδηγός πάω όχι στην εφορία. 

Καλημέρα σας - καλησπέρα - καληνύχτα. 

Κέντρο όλα καλά ευχαριστώ.

Κέντρο έχω πρόβλημα με τα χιόνια. 

Δεν θα λέμε ιστορίες εκεί. Πάω να κάνω την δύσκολη δουλειά του Αλβανού αλλά με 

Μισθό όνειρο σε σύγκριση με την Ελλάδα. 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Λεφτά έχω το θέμα είνσι πόσο γρήγορα μαθήματα; με δάσκαλο μόνοι μας η σε γκρουπ; 

Μην πετάξω τα λεφτά άδικα 

Είνσι σημαντικό να φύγω γιστι με 1000 κσι 700 προκοπή δρν κάνεις. 

Καλύτερα να κάνεις ιδιαίτερα μαζί με την γυναίκα σου έτσι ώστε να σας βγει πιο φθηνά. 2 ώρες την ημέρα.

5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εξαρτάται την χώρα, στην Αγγλία ισχύει ανετα αυτό που γράφεις. Για Γερμανία δεν γνωρίζω οπότε δεν θα πάρω θέση, Ελβετία όμως που μιλάνε Γερμανικά και Γαλλικά αυτά δεν υπάρχουν, στα μέρη που ομιλούν τα γερμανικά θέλουν να δουν ότι γνωρίζεις τα Γερμανικά σε επίπεδο C1 η C2 ανάλογα την εργασία. 

Για τις ώρες διδασκαλίας θα στις πει ένας καλός και έμπειρος καθηγητής αν του πεις σε πόσο χρόνο θες να φτάσεις σε Β2 από το 0. Δεν ειναι όλοι οι καθηγητές ίδιοι, υπάρχουν κάποιοι με επάρκεια από παλιά επειδή κατάφεραν να πάρουν πιστοποιητικό C2, υπάρχουν και οι πτυχιούχοι φιλολογίας της αντίστοιχης γλώσσας, εσύ χρειάζεσαι έναν πτυχιούχο γερμανικής φιλολογίας και από εκεί και πέρα όσο περισσότερη εμπειρία και δεξιότητες έχει, τόσο υψηλότερη τιμή θα ζητήσει αλλά και τόσο καλύτερο για εσένα. 

Διαφωνώ στο θέμα του καθηγητή φιλολογίας για επίπεδο κάτω του C1. Θα του πάρει παραπάνω λεφτά χωρίς λόγο. Ας μην ξεχνάμε πως οι δάσκαλοι που μαθαίνουν Ελληνικά στα παιδιά στις 6 πρώτες τάξεις του δημοτικού δεν είναι φιλόλογοι. Επίσης το κατά πόσο μπορείς να γίνεις φιλόλογος ξένης γλώσσας σε Ελληνικό πανεπιστήμιο το έχουμε διαπιστώσει όσοι είχαμε καθηγητές ξένων γλωσσών σε δημόσια σχολεία. Ο φιλόλογος αξίζει τα λεφτά του μόνο αν είναι native speaker ή αν έχει σπουδάσει σε ξένο πανεπιστήμιο και έχει αξιολογηθεί από native professors. 

Αυτό που πρέπει να τον ενδιαφέρει πάνω από όλα, είναι το πόσο μεταδοτικός είναι ο καθηγητής. Οι γνώσεις που θα μάθει ούτως ή άλλως είναι εντελώς βασικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, michael92 είπε

Καλύτερα να κάνεις ιδιαίτερα μαζί με την γυναίκα σου έτσι ώστε να σας βγει πιο φθηνά. 2 ώρες την ημέρα.

Διαφωνώ στο θέμα του καθηγητή φιλολογίας για επίπεδο κάτω του C1. Θα του πάρει παραπάνω λεφτά χωρίς λόγο. Ας μην ξεχνάμε πως οι δάσκαλοι που μαθαίνουν Ελληνικά στα παιδιά στις 6 πρώτες τάξεις του δημοτικού δεν είναι φιλόλογοι. Επίσης το κατά πόσο μπορείς να γίνεις φιλόλογος ξένης γλώσσας σε Ελληνικό πανεπιστήμιο το έχουμε διαπιστώσει όσοι είχαμε καθηγητές ξένων γλωσσών σε δημόσια σχολεία. Ο φιλόλογος αξίζει τα λεφτά του μόνο αν είναι native speaker ή αν έχει σπουδάσει σε ξένο πανεπιστήμιο και έχει αξιολογηθεί από native professors. 

Αυτό που πρέπει να τον ενδιαφέρει πάνω από όλα, είναι το πόσο μεταδοτικός είναι ο καθηγητής. Οι γνώσεις που θα μάθει ούτως ή άλλως είναι εντελώς βασικές.

2 ώρες την ημέρα μιλάμε για ένα κόστος 10-15 ευρώ ανά ημέρα. 

Δηλαδή για 1-2 μήνες γιατί παραπάνω δεν συμφέρει κιόλας. Μετά μαθαίνεις εκεί ότι μάθεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

2 ώρες την ημέρα μιλάμε για ένα κόστος 10-15 ευρώ ανά ημέρα. 

Δηλαδή για 1-2 μήνες γιατί παραπάνω δεν συμφέρει κιόλας. Μετά μαθαίνεις εκεί ότι μάθεις 

2 ώρες την ημέρα για 1 χρόνο. 20€ το δίωρο για επαρκιούχο, 15€ πολύ δύσκολα. Για καθηγητή φιλολογίας οι τιμές ανεβαίνουν στα 30-40€ το δίωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...