Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος και άμεσος τρόπος για να μάθεις ξένη γλώσσα;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω για γερμανικά, αλλά αγγλικά τόσα χρόνια έκανα μικρός, πήρα τα γνωστά πτυχία και να τα μιλώ δεν έμαθα παρά πολύ αργότερα μιλώντας με άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

στο προγραμμα των γκρουπ μου δινει `100 ωρες με 650 + πιθανον μια εκπτωση των 50 ευρω.

Δεν συμφερει καλυτερα ετσι ; 

θεσσαλονικη βρισκομαι. 

Ας προτεινει καποιος αν θελει φροντιστηρια 

Από τα δύο εγώ θα διάλεγα το πριβέ. Οι ώρες στο φροντιστήριο μπορεί να φαίνονται  διπλάσσιες, αλλά στη πραγματικότητα δεν είναι, καθώς ο χρόνος διαμοιράζεται στα άτομα του γκρουπ (ειδικά αν έχει μαθητές πιο αργούς από εσένα χάνεται ακόμα περισσότερο χρόνος). 

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα αγοράς για καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα για να δεις τι παίζει και μετά αποφασίζεις. Μπορείς να μπεις και σε κάποιο γκρουπ στο φβ τύπου έλληνες στη γερμανία και να ρωτήσεις αν έχουν να σου προτείνουν κάποιον καθηγητή για θεσσαλονίκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο κανει παραλληλα με τα μαθηματα

να παρακολουθεις γερμανικα καναλια κυριως αθλητικα ειδησεις οπου εχουν καλη προφορα και το αυτι συνιθιζει να ακουει γιατι σε ολες τις γλωσσες μαθαινεις γραφη αναγνωση ομιλια και ολοι μετα εχουν θεμα να ακουσουν....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

απο οτι εχω ακουσει, δεν ξερω ο ιδιος απλα απο κουβενες δεξια και αριστερα, οδηγους για τα αστικα λεωφορεια ψαχνουν...

για τα αλλα που γραφεις δεν εχω καθολου αποψη. εχω την αισθηση ομως οτι ειδικα για οδηγος λεωφορειου θες κατι παραπανω απο επιπεδο συνεννοησης στην γλωσσα, μπορει ομως να κανω και λαθος και να αρκει το B2 .

Θυμάμαι πέρυσι να ψάχνουν για οδηγούς τρένων και μάλιστα έκαναν πληρη εκπαίδευση και γλώσσα και μισθό κατά την εκπαίδευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Θυμάμαι πέρυσι να ψάχνουν για οδηγούς τρένων και μάλιστα έκαναν πληρη εκπαίδευση και γλώσσα και μισθό κατά την εκπαίδευση.

ακριβως εκει θελω να παω....μ αρεσει πολυ και πιστευω το εχω ανετα ! Αλλα απο καπου πρεπει να αρχισω :)

4 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε

Από τα δύο εγώ θα διάλεγα το πριβέ. Οι ώρες στο φροντιστήριο μπορεί να φαίνονται  διπλάσσιες, αλλά στη πραγματικότητα δεν είναι, καθώς ο χρόνος διαμοιράζεται στα άτομα του γκρουπ (ειδικά αν έχει μαθητές πιο αργούς από εσένα χάνεται ακόμα περισσότερο χρόνος). 

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα αγοράς για καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα για να δεις τι παίζει και μετά αποφασίζεις. Μπορείς να μπεις και σε κάποιο γκρουπ στο φβ τύπου έλληνες στη γερμανία και να ρωτήσεις αν έχουν να σου προτείνουν κάποιον καθηγητή για θεσσαλονίκη. 

σπιτι λογο παιδιων τον αποκλειω τον καθηγητη ...

θα κανω ερευνα καλυτερη ομως εχεις δικιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


υπάρχουν δάσκαλοι για κάθε γλώσσα, που με τη νέα μέθοδο, θα σε πάνε από το 0 στο τέλειο, σε 6 μήνες.. μιλάμε όμως ότι θα αφιερώσεις ΠΟΛΥ προσωπικό χρόνο, θα βγεις από κάθε ζώνη άνεσης.. προσωπικά το δοκίμασα με άλλη γλώσσα και πέτυχε κατά 90%.. δεν ξέρω αν θα το έκανα ξανά, μα δεν έχει νόημα νομίζω να μάθεις άλλη γλώσσα με το παλιό παραδοσιακό τρόπο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

ακριβως εκει θελω να παω....μ αρεσει πολυ και πιστευω το εχω ανετα ! Αλλα απο καπου πρεπει να αρχισω :)

σπιτι λογο παιδιων τον αποκλειω τον καθηγητη ...

θα κανω ερευνα καλυτερη ομως εχεις δικιο !

Υπάρχουν καθηγητές που κάνουν και στο σπίτι τους! Αρκεί να σε βολέψουν οι αποστάσεις 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Delijohn είπε


υπάρχουν δάσκαλοι για κάθε γλώσσα, που με τη νέα μέθοδο, θα σε πάνε από το 0 στο τέλειο, σε 6 μήνες.. μιλάμε όμως ότι θα αφιερώσεις ΠΟΛΥ προσωπικό χρόνο, θα βγεις από κάθε ζώνη άνεσης.. προσωπικά το δοκίμασα με άλλη γλώσσα και πέτυχε κατά 90%.. δεν ξέρω αν θα το έκανα ξανά, μα δεν έχει νόημα νομίζω να μάθεις άλλη γλώσσα με το παλιό παραδοσιακό τρόπο

Στην ουσία τι λέει αυτός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ποιες ξένες γλώσσες ξέρεις;Οχι how do you do ,να μπορείς να συννενοηθείς .

Ελληνικά φίλε. :)

Αγγλικά ξέρω μόνο τα βασικά. Από 5 λέξεις θα πιάσω την μια και ίσως βγει νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Delijohn είπε


υπάρχουν δάσκαλοι για κάθε γλώσσα, που με τη νέα μέθοδο, θα σε πάνε από το 0 στο τέλειο, σε 6 μήνες.. μιλάμε όμως ότι θα αφιερώσεις ΠΟΛΥ προσωπικό χρόνο, θα βγεις από κάθε ζώνη άνεσης.. προσωπικά το δοκίμασα με άλλη γλώσσα και πέτυχε κατά 90%.. δεν ξέρω αν θα το έκανα ξανά, μα δεν έχει νόημα νομίζω να μάθεις άλλη γλώσσα με το παλιό παραδοσιακό τρόπο

VainSpecificFrilledlizard-size_restricte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...