Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, totis13 είπε

Καλημέρα,

Για αυτό σου είπανε τίποτα ?

Δεν πρόλαβα να ελέγξω αυτό σήμερα. Αλλά δε νομίζω ότι έχουν κάνει αναστολή στη δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Anthony3091 είπε

Δεν πρόλαβα να ελέγξω αυτό σήμερα. Αλλά δε νομίζω ότι έχουν κάνει αναστολή στη δική μου περίπτωση.

Ok thanks.

Αν είχε μέχρι 30/09, λογικά ανανεώθηκε η αναστολή σου μέχρι 31/12 να ξέρεις.

Η Eurobank μέχρι τώρα έχει αποδειχθεί χειρότερη όλων στο χειρισμό των υποθέσεων.

Ασχέτως τί σου είπαν και επιχειρηματικό να ήταν το δάνειο, αν έχει προσημείωση κύρια κατοικία, πάλι επιδοτείται.

Από τον Οδηγό ερωτοαπαντήσεων:

Οι οφειλές που μπορούν να ρυθμιστούν, δηλ. είναι επιδεκτικές συνεισφοράς του δημοσίου, είναι τα δάνεια του οφειλέτη προς χρηματοδοτικούς φορείς από οποιαδήποτε αιτία, εφόσον για τις οφειλές αυτές έχει παραχωρηθεί εμπράγματη εξασφάλιση στην κύρια κατοικία του οφειλέτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, totis13 είπε

Ok thanks.

Αν είχε μέχρι 30/09, λογικά ανανεώθηκε η αναστολή σου μέχρι 31/12 να ξέρεις.

Η Eurobank μέχρι τώρα έχει αποδειχθεί χειρότερη όλων στο χειρισμό των υποθέσεων.

Ασχέτως τί σου είπαν και επιχειρηματικό να ήταν το δάνειο, αν έχει προσημείωση κύρια κατοικία, πάλι επιδοτείται.

Από τον Οδηγό ερωτοαπαντήσεων:

Οι οφειλές που μπορούν να ρυθμιστούν, δηλ. είναι επιδεκτικές συνεισφοράς του δημοσίου, είναι τα δάνεια του οφειλέτη προς χρηματοδοτικούς φορείς από οποιαδήποτε αιτία, εφόσον για τις οφειλές αυτές έχει παραχωρηθεί εμπράγματη εξασφάλιση στην κύρια κατοικία του οφειλέτη.

Ναι το ξέρω! Και φαντάσου έχει πολύ μικρή δόση δανείου το συγκεκριμένο. Η εθνική μου έκανε έγκριση από πολύ νωρίς στο άλλο δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SPANK είπε

Καμία αλλαγή για αυτους που ειναι σε καθεστώς ανέργων ?

Εμένα ακόμη ειναι στο Ανάκτηση Στοιχείων Kορωνόπληκτων και το Σαββάτο τελειώνει το πρόγραμα της επιδότησης

Λήγει η προθεσμία για να κάνεις αίτηση. Για όλους όσοι εχουμε ήδη κάνει αίτηση και κάπου έχει κολλήσει (εμένα σταθερά στην Παροχή Στοιχείων από Πιστωτές γιατι είμαι στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και είναι τα ζώα μου αργά εκεί μέσα) κάποια στιγμή θα ασχοληθούν μαζί μας αλλά δεν χάνουμε την προθεσμία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 6:01 ΜΜ, Antoniouk είπε

Δεν έχει τίποτα για να κάνω download... 

Εχει τα ποσοστά στα προηγούμενα κουτάκια και ημερομηνία υπολογισμού 9/10.

Ολα τα άλλα είναι κενά... 

@Antoniouk : Φίλε καλησπέρα είδα τις αναρτήσεις σου ότι παρόλο που

α. Δεν είχες ημερομηνία έγκρισης στα κουτάκια στην καρτέλα "Συνεισφορά Δημοσίου" και ούτε κάτι για να κάνεις download

και β. Δεν έλαβες κάποιο mail οριστικής έγκρισης

η επιδότησή σου από ότι είδα μπήκε κανονικά και η Τράπεζα κράτησε το υπόλοιπο (μειωμένο) ποσό που έπρεπε να κρατήσει.

Άλλαξε κάτι από τότε (στην καρτέλα ή κάποιο mail) ;

Εγώ είμαι στο ίδιο στάδιο που ήσουν εσύ τότε και αναρωτιέμαι αν και σε εμένα θα τραβήξει το ολόκληρο ποσό ή το μειωμένο (σε λίγες μέρες είναι να πληρωθεί η δόση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

Λήγει η προθεσμία για να κάνεις αίτηση. Για όλους όσοι εχουμε ήδη κάνει αίτηση και κάπου έχει κολλήσει (εμένα σταθερά στην Παροχή Στοιχείων από Πιστωτές γιατι είμαι στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και είναι τα ζώα μου αργά εκεί μέσα) κάποια στιγμή θα ασχοληθούν μαζί μας αλλά δεν χάνουμε την προθεσμία.

Μιας και είπες Παρακαταθηκών και Δανείων, ένας λογαριασμός στον οποίο είναι συνδικαιούχος η σύζυγος μαζί με τον πατέρα της, εμφανίστηκε τις τελευταίες 3 ημέρες (δε ξέρω ακριβώς ποια μιας και δεν τα παρακολουθώ καθημερινά) με αποτίμηση 13/10. Δε θυμάμαι όμως να το είδα την Παρασκευή που τσέκαρα γιατί θα το είχα θίξει. Επίσης, στις Καταθέσεις δε μου έχει εμφανίσει την Alpha και την Attica παρότι έχω Λογαριασμούς (έχω παντού :-) ).

Αυτό σημαίνει δύο πράγματα:

1. Ότι ξεκίνησαν να δίνει και το ΤΠκΔ στοιχεία στην πλατφόρμα

2. Η παροχή στοιχείων από Πιστωτές μάλλον δε σταματά παρότι έχουν προχωρήσει αιτήσεις στην Παρακολούθηση Επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξεκινησε λογικά θα έρθει και η σειρά μου. Όχι τίποτα αλλά είναι εντελώς straightforward υπόθεση. Η σύζυγος, στην οποία είναι το δάνειο, δεν εχει καθυστερήσει ποτέ δόση αφού την κρατάει αυτόματα από το μισθό το ταμείο. Κι εγώ είμαι στους κορωνόπληκτους (είμαι στους ΚΑΔ που μπήκαν πρώτοι πρωτοι καραντίνα στα μέσα Μαρτίου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiankap είπε

@Antoniouk : Φίλε καλησπέρα είδα τις αναρτήσεις σου ότι παρόλο που

α. Δεν είχες ημερομηνία έγκρισης στα κουτάκια στην καρτέλα "Συνεισφορά Δημοσίου" και ούτε κάτι για να κάνεις download

και β. Δεν έλαβες κάποιο mail οριστικής έγκρισης

η επιδότησή σου από ότι είδα μπήκε κανονικά και η Τράπεζα κράτησε το υπόλοιπο (μειωμένο) ποσό που έπρεπε να κρατήσει.

Άλλαξε κάτι από τότε (στην καρτέλα ή κάποιο mail) ;

Εγώ είμαι στο ίδιο στάδιο που ήσουν εσύ τότε και αναρωτιέμαι αν και σε εμένα θα τραβήξει το ολόκληρο ποσό ή το μειωμένο (σε λίγες μέρες είναι να πληρωθεί η δόση)

@yiankap

Δεν έχει αλλάξει τίποτα ούτε email έχω λάβει μέχρι στιγμής... 

Είδα σήμερα στο Web banking, στους λογαριασμούς του δανείου, τις παρακάτω κινήσεις 

IMG_20201026_173412.jpg

IMG_20201026_173349.jpg

Επεξ/σία από Antoniouk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Συγχαρητήρια για την έναρξη επιδότησης στο φίλο. 

Κουφά πράγματα όμως. Χωρίς ένδειξη οριστικής έγκρισης και email ή αρχείο για download στη "συνεισφορά δημοσίου". Δείγμα της μέτριας διαχείρισης της κατάστασης από το δημόσιο. 

Εγώ αναμένω την πολυπόθητη οριστική έγκριση εδώ και κάτι εβδομάδες, αλλά δε λέει να έρθει. 

Είδομεν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες (περιορισμένες) πληρωμές προς τις τράπεζες για την επιδότηση των δόσεων θα ξεκινήσουν μέχρι το τέλος Νοεμβρίου με τον κύριο όγκο των πληρωμών να μεταφέρετε για τον Ιανουάριο του 2021, οπότε και λήγουν οι περισσότερες αναστολές δόσεων για τους δανειολήπτες που πλήττονται από τον κορωνοϊό.

Το αρχικό σχέδιο προέβλεπε να ξεκινήσουν οι πρώτες επιδοτήσεις στεγαστικών δανείων μέσα στον Οκτώβριο. Όμως, η παράταση που δόθηκε (μέχρι τις 31 Οκτωβρίου) για την υποβολή αιτήσεων, σε συνδυασμό με το ότι η δυνατότητα αναστολής των δόσεων στα τραπεζικά δάνεια παρατάθηκε μέχρι το τέλος του έτους ανέτρεψαν τα δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση μήπως και ξέρει κάποιος. Με τη σύζυγό μου είμαστε συνδικαιούχοι σε στεγαστικό δάνειο. Η συζυγος μόνο είναι κορωνοπληκτη και έκανε αίτηση στο πρόγραμμα Γέφυρα. Εγώ μπήκα και έκανα αίτηση μόνο ως σύζυγος. Έπρεπε να κανω αίτηση και σαν συνοφειλετης; Η αίτηση βρίσκεται στο στάδιο παρακολουθηση επιδότησης. Έχει βγάλει και τα ποσοστά επιδότησης χωρίς κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, thewizard.mac είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση μήπως και ξέρει κάποιος. Με τη σύζυγό μου είμαστε συνδικαιούχοι σε στεγαστικό δάνειο. Η συζυγος μόνο είναι κορωνοπληκτη και έκανε αίτηση στο πρόγραμμα Γέφυρα. Εγώ μπήκα και έκανα αίτηση μόνο ως σύζυγος. Έπρεπε να κανω αίτηση και σαν συνοφειλετης; Η αίτηση βρίσκεται στο στάδιο παρακολουθηση επιδότησης. Έχει βγάλει και τα ποσοστά επιδότησης χωρίς κάτι άλλο. 

Καλησπέρα,

Εσύ έκανες απλά συναίνεση άρσης απορρήτου μπαίνοντας ως Σύζυγος. Δε χρειάζεται κάτι άλλο. Το ίδιο θα έκανες και αν η συζυγός σου ήταν μόνη δικαιούχος.

Ως συνοφειλέτης δεν κάνεις κάτι.

Όπως τα αναφέρεις, είστε οκ και εν αναμονή επιδότησης.

Καλή συνέχεια,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, totis13 είπε

Καλησπέρα,

Εσύ έκανες απλά συναίνεση άρσης απορρήτου μπαίνοντας ως Σύζυγος. Δε χρειάζεται κάτι άλλο. Το ίδιο θα έκανες και αν η συζυγός σου ήταν μόνη δικαιούχος.

Ως συνοφειλέτης δεν κάνεις κάτι.

Όπως τα αναφέρεις, είστε οκ και εν αναμονή επιδότησης.

Καλή συνέχεια,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2020 στις 8:06 ΠΜ, Anthony3091 είπε

Οι πρώτες (περιορισμένες) πληρωμές προς τις τράπεζες για την επιδότηση των δόσεων θα ξεκινήσουν μέχρι το τέλος Νοεμβρίου με τον κύριο όγκο των πληρωμών να μεταφέρετε για τον Ιανουάριο του 2021, οπότε και λήγουν οι περισσότερες αναστολές δόσεων για τους δανειολήπτες που πλήττονται από τον κορωνοϊό.

Το αρχικό σχέδιο προέβλεπε να ξεκινήσουν οι πρώτες επιδοτήσεις στεγαστικών δανείων μέσα στον Οκτώβριο. Όμως, η παράταση που δόθηκε (μέχρι τις 31 Οκτωβρίου) για την υποβολή αιτήσεων, σε συνδυασμό με το ότι η δυνατότητα αναστολής των δόσεων στα τραπεζικά δάνεια παρατάθηκε μέχρι το τέλος του έτους ανέτρεψαν τα δεδομένα

 

Ακριβώς, έτσι κι εγώ ως κορονοπληκτος, μπήκε η σύζυγος μου (μη κορονοπληκτη)  ΩΣ ΣΥΖΥΓΟΣ κι έκανε αίτηση και συνεναισε σε άρση τραπεζικού απορρήτου. 

Σωστά το έκανες φίλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...