Προς το περιεχόμενο

Παράδοση διαμερισματος από ενοικιαστή


dolly100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, nick_best29 είπε

Και γιατί ρε συ φιλαράκι θα πρέπει να συγκατοικήσω  με τον κάθε, η κάθε μία, και να ανέχομαι τα τερτίπια του καθένα μέσα στο σπίτι για να πρέπει να πληρώνω 600 και 800 ευρώ ενοίκιο γιατί του άλλου τόσα του λείπουν? Να ρίξουν τις τιμές στα κωλόσπιτά τους και να μάθουν αυτοί να ζούνε με νορμάλ έσοδα όπως όλος ο κόσμος.  Και όταν με το καλό κάνεις ένα παιδάκι με την κοπέλα σου που συγκατοικείτε και αυτό ενηλικιωθεί τότε να το διώξετε από το σπίτι σας γιατί έτσι κάνουν στην ευρώπη.

Και με το γιατί θα μείνεις.

Γιατί μέχρι να λάβεις απάντηση κάποιοι άλλοι δεν μπορούν να περιμενουν ποτέ θα αλλάξει η κατάσταση και πότε θα αποφασίσει κάποιος ότι θα μειώσει το ενοίκιο για να βρει ο άλλος σπίτι και να μείνει. 

Οποτε, είτε αναζητείς λύσεις είτε κάθεσαι και γκρινιάζεις όπως κάνεις παραπάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dolly100 είπε

Βγήκε διαταγή απόδοσης διαμερισματος και διαταγή απόδοσης μισθωμάτων + δικαστικά έξοδα €250 

. Δεν έχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ ένα ευρώ , το διαμέρισμα σε τραγική κατάσταση με ένα σωρό παλιά έπιπλα , χωματερή από χαρτιά . Απλήρωτους λογαριασμούς . Το διαμέρισμα 120 τμ στα ΒΡΙΛΗΣΙΑ με ενοίκιο κατατεθειμένο στην εφορία €620 . 

Πηγα σήμερα στο Δήμο Βριλησσίων και ο λογαριασμός έφτασε τα €640 , παρόλο που είναι στο όνομα του και στο ΑΦΜ του , μου είπαν ότι εγώ είμαι υπόλογη . Πρέπει να τον εξοφλήσω για να αρχίσει με τον νέο ενοικιαστή . Είναι απλήρωτος ο λογαριασμός από το 2016 . Στην ερώτηση μου γιατί δεν κάνατε διακοπή αφού δεν πλήρωνε , μου απάντησαν ότι απαγόρευεται να γίνει διακοπή νερού σε κατοικήσιμο διαμέρισμα .

Η δικηγορος με ενημερώνει για τα κόστη να προχωρήσουμε σε κατασχέσεις στις τράπεζες και αν βρούμε κάτι .

Δεν γνωριζω τώρα που μένει και το κινητό του είναι κλειστό .

Α και χθες με απείλησε τηλεφωνικά  ότι εάν μιλήσω στα ΒΡΙΛΗΣΙΑ και τον εκθέσω θα μου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση και θα ζητάει εκατοντάδες ευρώ για Διαφυγόντα κέρδη ! 

Τρελαίνεσαι ναι η όχι ? 

Προσπαθω να φορτώσω φωτογραφίες από το διαμέρισμα αλλά δεν τα έχω καταφέρει 

Αντε πηγαινε και χέσε ρε βλακα εκει που κοιμασαι πες του... θα κανεις και μηνυση για συκοφαντικη δυσφημηση ψοφιμι. :P 

 

ποια διαφυγοντα κέρδη πες του ρε ηλιθιε εισαι και επιχειρηση και δεν το ξέρω;  ΒΛΑΚΑΣ Α.Ε.; Αιντε με τον καθε προβληματικο. 

30 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μία ερώτηση από περιέργεια, τα έπιπλα αυτά που λες ότι ήταν μέσα ήταν δικά σου ή άλλων; Από αυτά που διαβάζω σκέφτομαι μήπως δεν έμενε αυτός μέσα αλλά έβαζε άλλους μετανάστες και το νοίκιασε μαύρα με τρέλα ενοίκια. 

Πάντως από κάτι τέτοιους αρκετοί προτιμούν να μην νοικιάσουν καθόλου το σπίτι τους και σε λίγο θα έρθει το σύστημα του εξωτερικού με πλήρης ανάκριση με επίδειξη συμβολαίων εργασίας και συστάσεις. Είναι θέμα χρόνου. 

Καλά αυτό μην είσαι σίγουρος ότι θα γίνει, αυτό προϋποθέτει να δεχτεί και ο ιδιοκτήτης να νοικιάζει ένα διαμέρισμα σε 2 άτομα και ο καθένας ξεχωριστά να είναι υπολογος για τυχόν οφειλές μετά αν ο ένας χάσει την δουλειά του ή αποχωρήσει θα πρέπει ο συγκατοικος να πληρώνει όλους τους λογαριασμούς του ακινήτου, προϋποθέτει να είναι το ακίνητο επιπλωμένο. Δεν ειναι κατι που θα εξαπλωθεί εύκολα και γρήγορα στην Ελλάδα τόσο από ενοικιαστές όσο και από ιδιοκτήτες, δεν αποκλείεται να συμβεί όμως γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση. 

600 ευρω ενοικιο δε μπορει να πληρώσει κάποιος μονος του ο οποιος βγάζει απο 1500 ευρω και κάτω. Στην Αθηνα δεν ξερω πως την έχουν δει γενικοτερα και εγω Αθηναιος ειμαι αλλα εχω δικο μου σπιτι τωρα ειμαι για δουλεια επαρχια και πληρωνω 90τμ σπιτι 260 ευρω και σκεφτομαι να το αφησω κιολας γιατι βρηκα ενα αλλο το οποιο σε αυτη τη τιμη έχε και τη θερμανση καθε μηνα και τη ΔΕΗ.

 

Παιδια δε γινεται τα εξοδα ειναι πάρα πολλα. 

 

Μονο αν εισαι ζευγάρι με κάποια κ βγαζετε 1000 εσυ 1000 αυτή. 

 

Το αμαξι πχ δεν μου το πηρανε... το αγορασα μονος μου και δινω το μηνα 300 ευρώ δοσεις. Αν δωσω εγω στον άλλον και 600 ευρω για το ενοικιο ε χεσε με 2 χιλιάρικα θελω το μηνα. 

 

Βεβαια αυτο δεν ειναι λογος να φεσώσεις τον ιδιοκτητη απλα δεν το πιάνεις εξαρχης και τέλος. 

 

Αν πχ οπως ειπατε και οι ιδιοκτητες θέλουν καλους ενοικιαστες.... ενας δημοσιος υπάλληλος δεν μπορει να πιάσει τέτοιο σπιτι. Το χειμωνα εχεις και θέρμανση.... εχεις και ΔΕΗ..... εχεις και νερο... δηλαδη θα σου φτάσει 900 ευρω το σπιτι μονο; 100 οι βενζινες , 200 η δοση του αμαξιου , 250 να φας ... μια χαρα 1500 ισα για να επιβιώνεις. Και μετά σου λενε σου δινω και 900 καλα ειναι. Τεσπα τρελοκομειο ειναι η κοινωνια εκει έξω. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nick_best29 είπε

Και γιατί ρε συ φιλαράκι θα πρέπει να συγκατοικήσω  με τον κάθε, η κάθε μία, και να ανέχομαι τα τερτίπια του καθένα μέσα στο σπίτι για να πρέπει να πληρώνω 600 και 800 ευρώ ενοίκιο γιατί του άλλου τόσα του λείπουν? Να ρίξουν τις τιμές στα κωλόσπιτά τους και να μάθουν αυτοί να ζούνε με νορμάλ έσοδα όπως όλος ο κόσμος.  Και όταν με το καλό κάνεις ένα παιδάκι με την κοπέλα σου που συγκατοικείτε και αυτό ενηλικιωθεί τότε να το διώξετε από το σπίτι σας γιατί έτσι κάνουν στην ευρώπη.

Με όλο το σεβασμό,

Θα προτιμούσα (και κατά ένα βαθμό το κάνω) να ανεχτώ τα "τερτίπια" που περιλαμβάνει κάθε ανθρώπινη συμβίωση και να έχω μια καλή οικονομική άνεση παρά να επωμιστώ μια "ανεξαρτησία" σε μια πτωχευμένη Ελλάδα και κάθε μήνα είτε να δανείζομαι είτε με το ζόρι να έχω μισό κιλό ρύζι να φάω προκειμένου να στέκεται η οροφή πάνω από το σπίτι μου.

Δεν είναι επιλογή ουσιαστικά, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Αντε πηγαινε και χέσε ρε βλακα εκει που κοιμασαι πες του... θα κανεις και μηνυση για συκοφαντικη δυσφημηση ψοφιμι. :P 

ποια διαφυγοντα κέρδη πες του ρε ηλιθιε εισαι και επιχειρηση και δεν το ξέρω;  ΒΛΑΚΑΣ Α.Ε.; Αιντε με τον καθε προβληματικο. 

600 ευρω ενοικιο δε μπορει να πληρώσει κάποιος μονος του ο οποιος βγάζει απο 1500 ευρω και κάτω. Στην Αθηνα δεν ξερω πως την έχουν δει γενικοτερα και εγω Αθηναιος ειμαι αλλα εχω δικο μου σπιτι τωρα ειμαι για δουλεια επαρχια και πληρωνω 90τμ σπιτι 260 ευρω και σκεφτομαι να το αφησω κιολας γιατι βρηκα ενα αλλο το οποιο σε αυτη τη τιμη έχε και τη θερμανση καθε μηνα και τη ΔΕΗ.

Παιδια δε γινεται τα εξοδα ειναι πάρα πολλα. 

Μονο αν εισαι ζευγάρι με κάποια κ βγαζετε 1000 εσυ 1000 αυτή. 

Το αμαξι πχ δεν μου το πηρανε... το αγορασα μονος μου και δινω το μηνα 300 ευρώ δοσεις. Αν δωσω εγω στον άλλον και 600 ευρω για το ενοικιο ε χεσε με 2 χιλιάρικα θελω το μηνα. 

Βεβαια αυτο δεν ειναι λογος να φεσώσεις τον ιδιοκτητη απλα δεν το πιάνεις εξαρχης και τέλος. 

Υπάρχει ζήτηση και για αυτό έχουν μείνει εκεί οι τιμές και δεν πέφτουν, τα είπε πριν ο Joshua21 αλλά κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν. Και εγώ είμαι ιδιοκτήτης και νοικιάζω, δεν μπορώ να πω ότι είναι σωστή αυτή η κατάσταση και συμφωνω ότι κάποιος μόνος του δεν μπορεί να δώσει τόσα. Επειδή υπάρχει ζήτηση όμως δεν πέφτουν οι τιμές. 

Υπάρχει και μια άλλη μικρότερη μερίδα ιδιοκτητών που γενικά δεν θέλει να νοικιάσει το σπίτι που έχουν και δεν έχουν πρόβλημα να το κρατήσουν κλειστό, αλλά σου λέει κάτσε να βάλω υψηλό ενοίκιο έτσι να υπάρχει σε καμία αγγελία και αν υπάρχει κάποιος που θέλει να το νοικιάσει και μπορεί να πληρώνει τότε ας του το δώσει. Πλεον λόγω διαφόρων αιτιών που τα έχουμε αναλύσει αρκετές φορές σε παρόμοια thread έχει αλλάξει η λογική ορισμένων ιδιοκτητων και όσων έχουνε ακίνητα που τα διέθεταν προς ενοικίαση από παλιά, πλέον έχει ξεφτισει η λογική "έχεις ακίνητο βάλτο να το εκμεταλλευτεις γρήγορα και να μην κάθεται γιατί έχει πάγια έξοδα", πλέον αρκετοί θέλουν να το έχουν κλειστό να πληρώνουν κοινόχρηστα και πάγια από τα εισοδηματα που έχουν μέχρι να δουν τι θα κάνουν το σπίτι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 φορές να πάρω ένα αυτοκινούμενο τροχόσπιτο παρά αυτό το χάλι που έχει δημιουργηθεί στο μπουρδέλο που λέμε πρωτεύουσα. Αυτή η τάση -για τροχόσπιτο-  και όχι μόνο, έχει δημιουργηθεί πάρα πολύ έντονα στο εξωτερικό ειδικά σε πρωτεύουσες χωρών όπου τα ενοίκια και εκεί έχουν εκτοξευθεί σε δυσθεώρητες σε σχέση με τους μισθούς τιμές. Δόξα το Θεό που μένω σε επαρχία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ξεφύγαμε από το θέμα λίγο να πω και εγώ ότι η συγκατοίκηση δεν είναι ευρωπαϊκό μόνο φαινόμενο αλλά παλιότερα ήταν σύνηθες και για πολύ κόσμο από επαρχία που ερχόταν Αθήνα για σπουδές η για δουλειά. Συγκεκριμένα ο πατέρας μου όταν ήρθε Αθήνα από Κρήτη για σπουδές και μετά για δουλειά έμενε με συγκάτοικο. Όλοι οι γνωστοί του τότε μένανε 2 και 3 άτομα σε ένα σπίτι. 

Πολλοί από αυτούς είχαν και καλές για την εποχή δουλειές , προτιμούσαν να συγκατοικήσουν για να αποταμιευουν ταυτόχρονα παρά να μένουν μόνοι. 

Θα μου πείτε άλλες εποχές τότε ,τώρα φοβάσαι και τη σκιά σου .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nick_best29 είπε

1000 φορές να πάρω ένα αυτοκινούμενο τροχόσπιτο παρά αυτό το χάλι που έχει δημιουργηθεί στο μπουρδέλο που λέμε πρωτεύουσα. Αυτή η τάση -για τροχόσπιτο-  και όχι μόνο, έχει δημιουργηθεί πάρα πολύ έντονα στο εξωτερικό ειδικά σε πρωτεύουσες χωρών όπου τα ενοίκια και εκεί έχουν εκτοξευθεί σε δυσθεώρητες σε σχέση με τους μισθούς τιμές. Δόξα το Θεό που μένω σε επαρχία. 

>δεν θέλει τα τερτίπια του κάθε υποψήφιου συγκατοίκου
>αποφασίζει και παίρνει τροχόσπιτο και έρχεται αντιμέτωπος με όλα τα τερτίπια της φύσης

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick_best29 είπε

Και γιατί ρε συ φιλαράκι θα πρέπει να συγκατοικήσω  με τον κάθε, η κάθε μία, και να ανέχομαι τα τερτίπια του καθένα μέσα στο σπίτι για να πρέπει να πληρώνω 600 και 800 ευρώ ενοίκιο γιατί του άλλου τόσα του λείπουν? Να ρίξουν τις τιμές στα κωλόσπιτά τους και να μάθουν αυτοί να ζούνε με νορμάλ έσοδα όπως όλος ο κόσμος. 

Γιατί να ρίξουν τις τιμές όταν βρίσκουν νοικιαστές με τις τρέχουσες, θέλουν μήπως να μοιάσουν στην Μητέρα Τερέζα;

Κανείς δεν πρόκειται να νοικιάσει την περιουσία του σε κάποιον που δίνει 300 ευρώ όταν μπορεί να το νοικιάσει σε κάποιον που δίνει 600 ευρώ. Αυτό που νιώθεις τώρα είναι το συναίσθημα κάποιου που μόλις έγινε outbid, και όντως δεν πρόκειται για το καλύτερο συναίσθημα, ειδικά όταν πρόκειται για κάτι το οποίο μέχρι τώρα αποκτούσες χωρίς πρόβλημα.

Σκέψου όμως: Τα ενοίκια στην Αθήνα ήταν για χρόνια υποπολλαπλάσια σε σχέση με τις περισσότερες Ευρωπαϊκες πρωτεύουσες, και το να ζεις στο κέντρο χωρίς συγκάτοικο στις περισσότερες πόλεις θεωρείται πολυτέλεια, μέχρι τώρα δηλαδή όποιος ήθελε να μείνει στο κέντρο είχε μια πολυτέλεια που την πλήρωνε ωσάν να μην ήταν πολυτέλεια.

Μάθε πλέον να πληρώνεις τιμές πολυτελείας ή κάνε αυτό που κάνουν έξω...

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑχχχχχ!!!!! Δεν έχεις κάνει φτωχός μου φαίνεται. Από το να κάθομαι να μαλώνω με τον κάθε ένα υποψήφιο συγκάτοικο.... τα "τερτίπια" της φύσης είναι μηδαμινά.

Όχι φίλε μου,  πολυτέλεια δεν είναι να ζεις χωρίς συγκάτοικο. Πολυτέλεια είναι να ζεις νοικιάζοντας τις τρύπες που ονομάζετε σπίτια 600 ευρώ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nick_best29 είπε

ΑΑΑχχχχχ!!!!! Δεν έχεις κάνει φτωχός μου φαίνεται. Από το να κάθομαι να μαλώνω με τον κάθε ένα υποψήφιο συγκάτοικο.... τα "τερτίπια" της φύσης είναι μηδαμινά.

Στην Αγγλία με συγκάτοικο (έναν Ρουμάνο) είμαι. Και ο τύπος ήθελε να βάζει το καλοριφέρ στους 24 βαθμούς κελσίου και να δουλεύει το καλοριφέρ όλη μέρα για να μπορεί να το ανοιγοκλείνει όποτε θέλει στο δωμάτιο του (χρησιμοποιώντας τη βάνα του σώματος) και οι υπόλοιποι να πάνε να (μπιπ). Και άφηνε και το νεροχύτη της κουζίνας βουλωμένο συνέχεια. Και στις δύο περιπτώσεις έπρεπε να φέρω τον ιδιοκτήτη να του πει δυο λογακια. Και για όλα αυτά πληρώνω 875 λίρες Αγγλίας

ΑΛΛΑ, πάω στη δουλειά μου σε 20 λεπτά με τα πόδια ή σε 5 με Uber, οπότε δέχομαι το tradeoff. 

Μόνο ο Έλληνας ζούσε άρχοντας, σε δικό του διαμέρισμα στο κέντρο με όλα κάτω από τα πόδια του για 300 ευρώ, επειδή μια μικρή υπερπροσφορά σε στέγη στο κέντρο είχε οδηγήσει σε πόλεμο τιμών μεταξύ των ιδιοκτητών. Δεν ήταν φυσιολογικό ως ιδιοκτήτης να έχεις διαμέρισμα που έχει την τύχη να βρίσκεται στα λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα του κέντρου και να το νοικιάζεις για 3 κατοστάρικα, το λέω και ας μην είμαι ιδιοκτήτης τέτοιου διαμερίσματος.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ φιλαράκι... ΑΛΛΑ γιατί θα πρέπει να υποβιβάσουμε τον Έλληνα και να τον κάνουμε να ζει και να υποφέρει όπως ο Αγγλος... ο Γάλλος... ο Ρουμάνος κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KiriosMarios είπε

Καμία μείωση δε θα γίνει. Να μάθει ο ελληναρας να συγκατοικεί. Με το ταίρι του ή με άλλους ανθρώπους όπως σε όλη την Ευρώπη.

Αν είναι να συγκατοικώ με άλλους ανθρώπους, προτιμώ τους γονείς μου που και δε χρεώνουν και μου φέρνουν κι ένα ποτήρι νερό άμα το ζητήσω ευγενικά.

Δεν έχω ανάγκη να βρω άλους δυο κακομοίρηδες να χτίσουμε καινούριο εξοχικό στον ονειροπαρμένο που νοικιάζει 700 ευρώ το σπίτι. 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Γιατί να ρίξουν τις τιμές όταν βρίσκουν νοικιαστές με τις τρέχουσες, θέλουν μήπως να μοιάσουν στην Μητέρα Τερέζα;

Κανείς δεν πρόκειται να νοικιάσει την περιουσία του σε κάποιον που δίνει 300 ευρώ όταν μπορεί να το νοικιάσει σε κάποιον που δίνει 600 ευρώ.

Νομίζω πως το θέμα της συζήτησης είναι ότι συχνά το νοικιάζουν σε κάποιον που λέει ότι θα δώσει 600 ευρώ και τελικά γίνεται λούης.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nick_best29 είπε

Ναι ρε συ φιλαράκι... ΑΛΛΑ γιατί θα πρέπει να υποβιβάσουμε τον Έλληνα και να τον κάνουμε να ζει και να υποφέρει όπως ο Αγγλος... ο Γάλλος... ο Ρουμάνος κτλ?

Γιατί ο Έλληνας πρέπει επιτέλους να κατέβει από το καλάμι και να καταλάβει ότι δεν είναι ξεχωριστός. Πάντα ο Έλληνας νομίζει ότι θα ξεφεύγει: ότι δεν θα του ζητήσουν εξηγήσεις για τον κλειστό ημιυπαίθριο (τον έβαλαν να πληρώσει τακτοποίηση τελικά), για το αυτοκίνητο που είχε να περάσει ΚΤΕΟ εδώ και χρόνια (παλαιότερα, τώρα τον υποχρεώνουν να το περνάει), για τις αποδείξεις που δεν κόβει (του βάλανε POS), για τα ενοίκια που φεσώνει εκμεταλλευόμενος το νομοθετικό πλαίσιο που είναι υπέρ του ενοικιαστή εναντίον του ιδιοκτήτη (με αποτέλεσμα οι ιδιοκτήτες να στραφούν στο AirBnB), για το τσιγάρο που ανάβει σε κλειστό χώρο (του το έκοψαν) και να καταλάβει ότι στο τέλος ότι γίνεται "έξω" θα γίνει και στην Ελλάδα και κανένας χλιμιτζουρας πολιτικάντης δεν θα τον σώσει από αυτό, στο τέλος το μόνο που θα καταφέρει ο Έλληνας είναι να ζει με τις ίδιες ευθύνες ενός Ευρωπαίου όπως προβλεπόταν από την αρχή αλλά να έχει και ένα μάτσο σουργελα στη Βουλή (που του υποσχέθηκαν "ασυλίες" και "διευκολύνσεις") να βολεύουν τους δικούς τους με τους φόρους του.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...