Προς το περιεχόμενο

Παράδοση διαμερισματος από ενοικιαστή


dolly100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει που αρκετοί γράφουν για τους ιδιοκτήτες, ότι βγάζουν και κερδίζουν λεφτά αέρα, από το πουθενά. Ακούγεται σαν μια εκπληκτική ευκαιρία που δεν την είχε σκεφτεί ο κόσμος και τη σκέφτηκαν μόνο όσοι έχουν διαμέρισμα δικό τους.

Τώρα που έγινε γνωστό αυτό το καταχθόνιο κόλπο και η μοναδική ευκαιρία μέσα απο το insomnia, γιατί δεν πάνε οι ενοικιαστές να πάρουν διαμερίσματα να καρπωθούν αυτή τη μοναδική ευκαιρία για χρήματα από τον ουρανό?!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fuz10n είπε

μιλας να μη βγαζεις/δηλωνεις κανενα αλλο εισοδημα τωρα? στα 6000 μονο 720? ποια κλιμακα?

 

12% δεν ειναι η εφορία στο συνολικο ποσό απο μισθωση; Διορθωστε με αν κάνω λάθος (edit: 15% έχει πάει ως 12000 τωρα το ειδα)

Μου διέφυγε οτι έχεις και τον φόρο εισοδήματος. Και παλι κερδισμένος ειναι βέβαια. 

Φίλος βγάζει 8000 περιπου απο ακινητα, πληρωνει συνολικά με εφορία κοντά στα 1500 ευρω (χωρις να συμπεριλαμβλανω τον μισθό του) και άλλα 700 ειναι ο ΕΝΦΙΑ του.

Νομίζω οτι δεν ειναι άσχημο για έξτρα εισόδημα.

Γενικά αν η εκμισθωση ακινητων δεν συμφερε, δε θα νοικιαζε κανεις ακινητο. Αν θεωρουν κάποιοι οτι ειναι πολυ κακο για το τιποτε, δε καταλαβαινω ποιος ο λογος να μπαινουν στον κόπο :-) 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, KiriosMarios είπε

Καμία μείωση δε θα γίνει. Να μάθει ο ελληναρας να συγκατοικεί. Με το ταίρι του ή με άλλους ανθρώπους όπως σε όλη την Ευρώπη.

Σωστός, θα ενημερώσω τη γυναίκα να πάρουμε τα παιδιά και να ψάξουμε μια ακόμη οικογένεια για συγκατοίκηση σε δυάρι.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μου αρέσει που αρκετοί γράφουν για τους ιδιοκτήτες, ότι βγάζουν και κερδίζουν λεφτά αέρα, από το πουθενά. Ακούγεται σαν μια εκπληκτική ευκαιρία που δεν την είχε σκεφτεί ο κόσμος και τη σκέφτηκαν μόνο όσοι έχουν διαμέρισμα δικό τους.

Τώρα που έγινε γνωστό αυτό το καταχθόνιο κόλπο και η μοναδική ευκαιρία μέσα απο το insomnia, γιατί δεν πάνε οι ενοικιαστές να πάρουν διαμερίσματα να καρπωθούν αυτή τη μοναδική ευκαιρία για χρήματα από τον ουρανό?!

Κοίτα να δεις τι σκέφτηκα τώρα, μιλάμε μου ήρθε θεία φώτιση!

Φτιάχνει κάποιος ένα σπίτι με κόπους και φτύσιμο αίματος δεκαετιών με σκοπό να το νοικιάσει. Το νοικιάζει ένα χρονικό διάστημα, βγάζει όσα βγάζει, απολύτως τίποτα σύμφωνα με κάποιους, αρκετά σύμφωνα με άλλους.

Άκου όμως το τρομερό! Ό,τι και να γίνει, έχει τη δυνατότητα να το πουλήσει και να βγάλει τα λεφτά του, συν όσα είχε βγάλει στο παρελθόν που το νοικιαζε, συν όσα του επιτρέπουν οι συνθήκες τώρα που ανεβαίνουν συνεχώς οι αξίες!

Συγκλονιστική ανακάλυψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σωστός και το αντίστοιχο βέβαια για τους ιδιοκτήτες.

ένας τέτοιος ενοικιαστής χρειάζεται στον δικό μου ιδιοκτήτη για να βάλει μυαλό (12 χρόνια του είμαι πιστός και τυπικός σαν γερμανικός ποιμενικός και ξύπνησε μια μέρα και ζητάει μου 25% αύξηση)

12 χρόνια με το ίδιο μισθωμα ή 12 χρόνια υπήρχαν και αυξήσεις; Γιατί αν έχεις ακόμα το ενοίκιο του 2008 ...ε οκ μάλλον άλλαξε η οικονομία και τα μεγέθη τόσα χρόνια μετά. Αν όντως αυξήθηκε και άλλες φορές αλλάζει. Τώρα το αν σε συμφέρει το +25%, μάλλον έχει να κάνει με το τη ζήτηση, προσφορά και τιμές βρισκεις στην αγορά εκεί γύρω. Αν είναι ακόμα ανταγωνιστικό και είσαι ευχαριστημένος από το σπίτι τα δίνεις. Αν όχι, πας παρακάτω. 

Φαντάζομαι ότι 12χρόνια μετά η σχέση ιδιοκτήτη/ενοικιαστή μάλλον θεωρειται επιτυχημένη και μπορείς να πεις ότι έκλεισε αυτός ο κύκλος και προχωράς.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pontez2 είπε
 

12% δεν ειναι η εφορία στο συνολικο ποσό απο μισθωση; Διορθωστε με αν κάνω λάθος (edit: 15% έχει πάει ως 12000 τωρα το ειδα)

Μου διέφυγε οτι έχεις και τον φόρο εισοδήματος. Και παλι κερδισμένος ειναι βέβαια. 

Φίλος βγάζει 8000 περιπου απο ακινητα, πληρωνει συνολικά με εφορία κοντά στα 1500 ευρω (χωρις να συμπεριλαμβλανω τον μισθό του) και άλλα 700 ειναι ο ΕΝΦΙΑ του.

Νομίζω οτι δεν ειναι άσχημο για έξτρα εισόδημα.

Γενικά αν η εκμισθωση ακινητων δεν συμφερε, δε θα νοικιαζε κανεις ακινητο. Αν θεωρουν κάποιοι οτι ειναι πολυ κακο για το τιποτε, δε καταλαβαινω ποιος ο λογος να μπαινουν στον κόπο :-) 

Έχεις σκεφτεί πως αν πουλήσει τα ακίνητα , θα μπορεί για τουλάχιστον 30 χρόνια να τρώει από τα έτοιμα, τα ίδια ποσά με τώρα και χωρίς κανένα αγχος?

'Εχεις σκεφτεί πως για να έχει αυτή τη μηνιαία απόδοση, πριν χρόνια κάποιος επένδυσε τα χρήματα του και δεν τα έφαγε σε γούστα και χαϊλίκια και ενδεχομένως πέρασε μια ζωή με στερήσεις βλέποντας μακροπρόθεσμα ακόμα και μετά το θάνατο τους?

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κοίτα να δεις τι σκέφτηκα τώρα, μιλάμε μου ήρθε θεία φώτιση!

Φτιάχνει κάποιος ένα σπίτι με κόπους και φτύσιμο αίματος δεκαετιών με σκοπό να το νοικιάσει. Το νοικιάζει ένα χρονικό διάστημα, βγάζει όσα βγάζει, απολύτως τίποτα σύμφωνα με κάποιους, αρκετά σύμφωνα με άλλους.

Άκου όμως το τρομερό! Ό,τι και να γίνει, έχει τη δυνατότητα να το πουλήσει και να βγάλει τα λεφτά του, συν όσα είχε βγάλει στο παρελθόν που το νοικιαζε, συν όσα του επιτρέπουν οι συνθήκες τώρα που ανεβαίνουν συνεχώς οι αξίες!

Συγκλονιστική ανακάλυψη!

Αγόρασα ενα 2άρη 55m2 στα πατήσια 140.000€ το 2005. 

Στο πουλάω στην ίδια τιμή. Απέδειξε τη θεωρία σου και έλα να κάνουμε τα συμβόλαια στην ίδια τιμή σήμερα και όλας. Αυριο το πουλάς όσο θες και κερδίζεις την υπεραξία. 

Απο τη θεωρία στην πράξη. Το έχουμε?

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Έχεις σκεφτεί πως αν πουλήσει τα ακίνητα , θα μπορεί για τουλάχιστον 30 χρόνια να τρώει από τα έτοιμα, τα ίδια ποσά με τώρα και χωρίς κανένα αγχος?

'Εχεις σκεφτεί πως για να έχει αυτή τη μηνιαία απόδοση, πριν χρόνια κάποιος επένδυσε τα χρήματα του και δεν τα έφαγε σε γούστα και χαϊλίκια και ενδεχομένως πέρασε μια ζωή με στερήσεις βλέποντας μακροπρόθεσμα ακόμα και μετά το θάνατο τους?

1. Γιατι δε το πουλάει τοτε και κλαίγεται οτι δε βγάζει αρκετά και οτι ειναι σε δυσκολη θέση? Ο καθένας έχει τους λόγους. Ισως κάποιοι θεωρουν οτι έτσι βγάζουν περισσότερα δε ξέρω.

2. Φυσικά.Ειμαι ο πρώτος που υποστηρίζω την επένδυση σε ακινητο, να βάλεις την οικογένειά σου κάπου σταθερά και σε καμια περιπτωση το ενοικιο.

Οταν τα έλεγα πριν μερικά χρονια εδω, κάποιοι μου τη πέφτανε δινοντάς μου το ευρωπαικο παράδειγμα. Τωρα που οι ευρωπαίοι επενδυουν στα ακινητα, έχουν δικαιωθει οι Ελληνες που τοσα χρονια ηθελαν την ηρεμια τους.

Ιδιοκτήτες που κατά βάση δινουν προς ενοικίαση πανάκριβα ένα διαμέρισμα ειναι ή τιποτε πιτσιρικάδες που το βρηκαν έτοιμο από τον γονιό, ή γονείς που τους πονήρεψαν πιτσιρικάδες να πετάξουν έξω σταθερές οικογένειες που ειχαν χρονια.

Ε στο πλαίσιο του ζητάω πολλά για την ψιλοανακαινισμένη τρόγλη, συμβαίνουν και ατυχήματα οπως αναλυθηκε παραπάνω. Σκάνε κανόνια :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

1. Γιατι δε το πουλάει τοτε και κλαίγεται οτι δε βγάζει αρκετά και οτι ειναι σε δυσκολη θέση? Ο καθένας έχει τους λόγους. Ισως κάποιοι θεωρουν οτι έτσι βγάζουν περισσότερα δε ξέρω.

2. Φυσικά.Ειμαι ο πρώτος που υποστηρίζω την επένδυση σε ακινητο, να βάλεις την οικογένειά σου κάπου σταθερά και σε καμια περιπτωση το ενοικιο.

Οταν τα έλεγα πριν μερικά χρονια εδω, κάποιοι μου τη πέφτανε δινοντάς μου το ευρωπαικο παράδειγμα. Τωρα που οι ευρωπαίοι επενδυουν στα ακινητα, έχουν δικαιωθει οι Ελληνες που τοσα χρονια ηθελαν την ηρεμια τους.

Ιδιοκτήτες που κατά βάση δινουν προς ενοικίαση πανάκριβα ένα διαμέρισμα ειναι ή τιποτε πιτσιρικάδες που το βρηκαν έτοιμο από τον γονιό, ή γονείς που τους πονήρεψαν πιτσιρικάδες να πετάξουν έξω σταθερές οικογένειες που ειχαν χρονια.

Ε στο πλαίσιο του ζητάω πολλά για την ψιλοανακαινισμένη τρόγλη, συμβαίνουν και ατυχήματα οπως αναλυθηκε παραπάνω. Σκάνε κανόνια :P 

In the zone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

2. Φυσικά.Ειμαι ο πρώτος που υποστηρίζω την επένδυση σε ακινητο, να βάλεις την οικογένειά σου κάπου σταθερά και σε καμια περιπτωση το ενοικιο.

+1.

Κάνεις κάποιες παραχωρήσεις στη ζωή σου για αρκετά χρόνια, ελπίζοντας αν ζήσεις αρκετά, να έχεις πιο εύκολη ζωή όταν μεγαλώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχεις σκεφτεί πως αν πουλήσει τα ακίνητα , θα μπορεί για τουλάχιστον 30 χρόνια να τρώει από τα έτοιμα, τα ίδια ποσά με τώρα και χωρίς κανένα αγχος?

'Εχεις σκεφτεί πως για να έχει αυτή τη μηνιαία απόδοση, πριν χρόνια κάποιος επένδυσε τα χρήματα του και δεν τα έφαγε σε γούστα και χαϊλίκια και ενδεχομένως πέρασε μια ζωή με στερήσεις βλέποντας μακροπρόθεσμα ακόμα και μετά το θάνατο τους?

Αγόρασα ενα 2άρη 55m2 στα πατήσια 140.000€ το 2005. 

Στο πουλάω στην ίδια τιμή. Απέδειξε τη θεωρία σου και έλα να κάνουμε τα συμβόλαια στην ίδια τιμή σήμερα και όλας. Αυριο το πουλάς όσο θες και κερδίζεις την υπεραξία. 

Απο τη θεωρία στην πράξη. Το έχουμε?

Ρε μάστορα, εσύ είχες την δυνατότητα και εξυπνάδα να αγοράσεις τότε με 140.000€, κρατάω το ποσό που έβαλες για την αντιστοίχιση.
Όπως μερικοί αγόρασαν στην κρίση, ξέρω άτομα που με 25.000€ με κανονικά ποσά, πήραν σπίτια σε αυτά τα τετραγωνικά που γράφεις.
Ένας νέος κάτω των 30-40 αν θέλει να το αγοράσει τώρα κάνει αντίστοιχα 500.000€ ή αλλιώς 100.000 σε κανονικές τιμές με αβέβαιο εργασιακό μέλλον και στην πλάτη τα χρέη των λαμόγιων. Χωρίς μέσα σε αυτά καραντίνα και κωρονοϊό με ότι φέρει τα επόμενα χρόνια.
Τι στερήσεις και χαϊλίκια; Αν δεν μπορείς και μια ζωή να δουλεύεις με τωρινές συνθήκες να αγοράσεις σπίτι, τι συγκρίνεις; Άλλες εποχές, άλλη τελείως κατάσταση.
Τα ακίνητα έχουν λεφτά, για αυτό υπάρχει τεράστια μπίζνα από πίσω και κοράκια να τρέχουν στους πληστηριασμούς.

Το θέμα είναι αλίμονο σε όσους δεν έχουν και πρέπει να πουν ευχαριστώ, επειδή η αυτορρυθμιζόμενη, "ελεύθερη" για όσους έχουν αγορά, τους λέει πρέπει να δώσεις 500+€ να ζήσεις σε αξιοπρεπές σπίτι, να δουλεύεις με συνθήκες και μισθού.ς Ελλαδιστάν και να ακούς και τα δεν βγαίνω των ιδιοκτητών και να πρέπει να κρατηθείς. 
Ε κάποια στιγμή, όσοι μείνουν γιατί οι περισσότεροι με το πτυχίο τους δίνεται και διαβατήριο μαζί, θα βγουν στους δρόμους και θα πάρουν στο κατόπι όσους έχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gthe είπε

12 χρόνια με το ίδιο μισθωμα ή 12 χρόνια υπήρχαν και αυξήσεις; Γιατί αν έχεις ακόμα το ενοίκιο του 2008 ...ε οκ μάλλον άλλαξε η οικονομία και τα μεγέθη τόσα χρόνια μετά. Αν όντως αυξήθηκε και άλλες φορές αλλάζει. Τώρα το αν σε συμφέρει το +25%, μάλλον έχει να κάνει με το τη ζήτηση, προσφορά και τιμές βρισκεις στην αγορά εκεί γύρω. Αν είναι ακόμα ανταγωνιστικό και είσαι ευχαριστημένος από το σπίτι τα δίνεις. Αν όχι, πας παρακάτω. 

Φαντάζομαι ότι 12χρόνια μετά η σχέση ιδιοκτήτη/ενοικιαστή μάλλον θεωρειται επιτυχημένη και μπορείς να πεις ότι έκλεισε αυτός ο κύκλος και προχωράς.

Δεν αντιτίθεμαι στην αύξηση, ουδόλως, αλλά 25% σε μια νύκτα είναι τρελό. μιλάμε για 3 ενοίκια το χρόνο παραπάνω, εγώ πρότεινα 12,5% και πήρα απάντηση "τόσο έχουν τριγύρω") .

Προσωπικά, θα τα δώσω γιατί η κατάσταση είναι "έτσι" , ωστόσο, στρώνω το δρόμο προς την ελευθερία και απο καρδιάς θα αφήσω μια ευχή ο επόμενος ενοικιαστής να συμπεριφερθεί όπως αυτός του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fuz10n είπε

αυτο που το διαβασες?

Τι εννοείς; Τσέκαρέ το. Η ταση αυτή υπάρχει από το 2010 και μετά.

H Γερμανία πχ έχει ραγδαία αύξηση στην αγορά ακινήτων, με την Ολλανδία, το Βέλγιο να ακολουθούν. Υπάρχει στασιμότητα στην Ιταλία και μείωση στην Ισπανία. Στην Ελλάδα εξακολουθουμε να ειμαστε πρώτοι. Βορειοευρωπαίοι επίσης υπάρχει αύξηση.

ΗΒ, λογω τιμων (η ακριβοτερη στην Ευρωπη) δεν υπάρχει ιδιαίτερη κινηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δεν αντιτίθεμαι στην αύξηση, ουδόλως, αλλά 25% σε μια νύκτα είναι τρελό. μιλάμε για 3 ενοίκια το χρόνο παραπάνω, εγώ πρότεινα 12,5% και πήρα απάντηση "τόσο έχουν τριγύρω") .

Προσωπικά, θα τα δώσω γιατί η κατάσταση είναι "έτσι" , ωστόσο, στρώνω το δρόμο προς την ελευθερία και απο καρδιάς θα αφήσω μια ευχή ο επόμενος ενοικιαστής να συμπεριφερθεί όπως αυτός του θέματος.

Εγώ καταλαβαίνω την λογική σου. Προφανώς το 25% είναι μια τεράστια αύξηση. Αλλά επίσης ρώτησα αν 12 χρόνια έχεις το ίδιο μίσθωμα. Ισχύει; Γιατί αν το έχεις όντως, μιλάμε για αναπροσαρμογή μισθώματος πλέον και όχι αυξηση. Αν λοιπον όντως γύρω γύρω έχουν τόσο τα αντίστοιχα σπίτια, ο ιδιοκτήτης σου μετά από 12 χρόνια (δεν τα θεωρείς μπόλικα?) θέλει να αναπροσαρμόζει το ακινητο του στις σημερινες τιμές. Ακούγεται greedy αυτό? Πρέπει λοιπόν να κατηγορηθεί για αυτό στοχευμένα, με ευχες να τον φεσώσει ο επόμενος κτλ; Αν τα 12 χρόνια δλδ δεν ζήτησε αυξηση δεν μετράει ας πούμε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Δεν ξερω σε ποια εποχη ζειτε μερικοι αλλα ΑΝ καποιος κυνηγαει ομορφα κοριτσακια (εμφαση στο ομορφα) κατα κορον αυτα ειτε Δεν δουλευουν (και αρα θα σου ειναι βαρος αν συζησεις μαζι τους) η δουλευουν σε μπαρ, κλαμπ, καφετεριες, κομμωτηρια και σε αλλες τετοιες δουλειες και ζητημα να καθαριζουν 500-600ε (που στο τελος ειναι ελαχιστη βοηθεια).

Ναι εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα σορρυ που θα το πω αλλα οσους βλεπω με γυναικες που βγαζουν πανω απο χιλιαρικο συγνωμη αλλα χιλιες φορες ανεργη χαχαχαχα

Τι άλλο θα ακούσουμε από τους geekουλες bedroom warriors του Insomnia.gr ρε φίλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...