Προς το περιεχόμενο

Παράδοση διαμερισματος από ενοικιαστή


dolly100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οικοδομή και τα ακίνητα είναι μια αγελάδα που το κράτος αρμέγει όλο και περισσότερο. Νο 1 παράγοντας είναι η προσφορά και η ζήτηση αλλά νο 2 παράγοντας από κοντά είναι η παρεμβάσεις του κράτους που κάνουν τα ακίνητα πανάκριβα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ιδέα παραθέτω.. Πληρωμή μέσω Τράπεζας (με κάποια σοβαρή δέσμευση του ενοικιαστή) και υποχρεωτική ασφάλιση ζημιών χρεών κτλ. Και σοβαρό συμβόλαιο υποχρεώσεων του εκμισθωτή. Και το μητρώο συμβαλλομένων που αναφέρθηκε πριν.

Επεξ/σία από dess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχει. Για δύο λόγους: ο πρώτος λόγος έχει να κάνει με το ποιός είναι αυτός που θα νοικιάσει το σπίτι σου. Ποιό είναι το δημογραφικό στο οποίο απευθύνεσαι σαν εκμισθωτής. Αυτός που εκμισθώνει δυαράκι στο Παγκράτι λογικά θα είναι φοιτητής ή χαμηλόμισθος. Άντε να είναι ένα ζευγάρι που έχει βρεθεί στην ανάγκη και πρέπει να στριμωχτεί σε λίγα τετραγωνικά. Υπάρχει λοιπόν ένα όριο κάτω από το οποίο υπάρχει μία λογική και ένα όριο πάνω από το οποίο ρισκάρεις σαν εκμισθωτής.

Ο δεύτερος λόγος είναι πως ο επαγγελματίας μπαταχτσής, θα προτιμήσει να πιστολιάσει ένα σπίτι με ενοίκιο ψηλότερο συγκριτικά με αυτό που του «αναλογεί». Βλάκας είναι να μείνει στην τρώγλη; Αφού τζάμπα θα την βγάλει ούτως ή άλλως.

Κατά τ' άλλα η διαταγή απόδοσης μισθίου δεν είναι πανάκεια. Αν ο άλλος έχει κάνει καβάτζα από το πιστόλι, άνετα κάνει ανακοπή/αναστολή και μετά τραβιούνται στα δικαστήρια. Χρειάζεται background control πριν μπει ο άλλος στο σπίτι και για μένα -ως ιδιοκτήτης- έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία να παίρνω το συμφωνηθέν ενοίκιο κάθε μήνα ανελλιπώς, κι ας είναι και €100-€200 λιγότερα. Προφανώς οι περισσότεροι δεν σκέφτονται έτσι, πάνε να γίνουν ζάμπλουτοι από ένα μίσθωμα.

Sorry αλλά διαβάζοντας τον πρώτο λόγο δεν κατάφερα να βγάλω κάποιο νόημα, ή μάλλον δεν κατάφερα να εντοπίσω κάποιο επιχείρημα που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό σου.

Όσο για το δεύτερο λόγο, ο στόχος του επαγγελματία μπαταχτσή είναι να μείνει όσο το δυνατόν περισσότερο στο μίσθιο πληρώνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα, ε αυτός ακριβώς είναι ο ένας από τους λόγους που ΔΕΝ θα επιλέξει το ακριβότερο. Άσε που όπως έγραψα και σε προηγούμενο post ο ιδιοκτήτης του ακριβότερου θα προχωρήσει με μεγαλύτερη ευκολία στις διαδικασίες έξωσης από ότι ο ιδιοκτήτης του φτηνότερου, και αυτό ο επαγγελματίας μπαταχτσής το γνωρίζει πολύ καλά.

Εγώ προσωπικά πάντως ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις πιστολιάσματος με χαμηλό ενοίκιο αλλά ελάχιστες με υψηλό, συνεπώς αν υποθέσουμε πως υπάρχει συσχετισμός με το ύψος του ενοικίου τότε όσο χαμηλότερο το μίσθωμα τόσο υψηλότερη η πιθανότητα για φέσι (σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία πάντα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Joshua21 said:

Sorry αλλά διαβάζοντας τον πρώτο λόγο δεν κατάφερα να βγάλω κάποιο νόημα, ή μάλλον δεν κατάφερα να εντοπίσω κάποιο επιχείρημα που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό σου.

Ωραία, θα το τραβήξω λίγο από τα βυζιά για να γίνει πιο κατανοητό: ας υποθέσουμε ότι είμαι ιδιοκτήτης με δυάρι στο Παγκράτι και μου την βαράει και ζητάω €5.000 το μήνα ενοίκιο. Έστω ότι βρίσκεται ένα εξίσου βαρεμένο ζευγάρι και το μισθώνει. Τι είναι πιθανότερο, να μου έκατσε το τζόκερ και να ήρθε ο Λάτσης με την γυναίκα του να μείνουν σε δυάρι στο Παγκράτι ή να πέσει πιστόλιασμα;

Αυτό εννοώ ότι υπάρχει ένα όριο πάνω από το οποίο ρισκάρεις σαν εκμισθωτής. Ναι, η αγορά των μισθωμάτων αυτορρυθμίζεται σύμφωνοι, αλλά στο πιστόλιασμα παίζει ρόλο και η λογική. Και η λογική λέει ότι ένα ζευγάρι με χαμηλούς ή μέσους μισθούς θα δυσκολευτεί κάποια στιγμή να σου δώσει €800 ενοίκιο. Αντίστοιχα ένας φοιτητής/εργένης.

10 minutes ago, Joshua21 said:

Άσε που όπως έγραψα και σε προηγούμενο post ο ιδιοκτήτης του ακριβότερου θα προχωρήσει με μεγαλύτερη ευκολία στις διαδικασίες έξωσης από ότι ο ιδιοκτήτης του φτηνότερου, και αυτό ο επαγγελματίας μπαταχτσής το γνωρίζει πολύ καλά.

Το ίδιο ισχύει και για τον τζαμπατζή. Άμα έχει φάει €10.000 μένοντας τζάμπα πιο εύκολα θα αντικρούσει την έξωση, απ' ότι αν έχει φάει €1.000.

10 minutes ago, Joshua21 said:

Εγώ προσωπικά πάντως ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις πιστολιάσματος με χαμηλό ενοίκιο αλλά ελάχιστες με υψηλό, συνεπώς αν υποθέσουμε πως υπάρχει συσχετισμός με το ύψος του ενοικίου τότε όσο χαμηλότερο το μίσθωμα τόσο υψηλότερη η πιθανότητα για φέσι (σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία πάντα).

Εγώ ξέρω περιπτώσεις και με υψηλά και με χαμηλά ενοίκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gthe είπε

 

Για όλα τα προβλήματα φταίει ο τραγικός νόμος για 3 χρόνια ενοικίασης και η τραγική καθυστέρηση να ολοκληρωθεί μια έξωση. Αν αυτά δούλευαν σωστά θα ήταν οι συμπεριφορές όλων καλύτερες. Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται. 

Α και μόνο Ελλάδα οι νέοι είναι τόσο κακομαθημένοι και ταυτόχρονα τόσο κακό πληρωμενοι.... Γιατί δλδ να μην συγκατοικησει καποιος στα 18 έως 25; Και γιατί αντιστοιχα να μην μπορεί να εργαστεί σε αυτές τις ηλικίες παραγωγικά ώστε να ορθοποδήσει οικονομικά αργότερα για να μείνει μόνος. 

O νόμος δεν ειναι κακός. Προστασία του ενοικιαστή απο λαμόγια ειναι. Η διαδικασία έξωσης ειναι κακή και δεν προστατευει τον ιδιοκτήτη απο αντίστοιχα λαμόγια ενοικιαστές. Θα έπρεπε να υπάρχει απευθείας έξωση, την επόμενη ημέρα κιόλας, όταν ο μισθωτής  σταματήσει να πληρώνει, εκτός αν έχει σοβαρό λόγο και ενημερώνει γραπτώς. 

Στο άλλο θέμα που θίγεις, εγώ δε βλέπω κάποια γενικευση σε αυτό. Μια χαρά συγκατοικούν ακόμα φοιτητές και ως επι των πλήστων ψάχνουν συγκατοικους για να αντέξουν οικονομικά, ή νοικιάζουν ως ζευγάρια. Εκτός αν αναφέρεσαι σε οικογένειες με οικονομική ευμάρεια.

Τωρα πως ακριβως περιμένουμε ένας 18-20άρης να εργαστεί, όταν η μονη ελπιδα εργασίας ειναι είτε ντελιβερι, είτε σερβιτόρος....Οκ κι εμείς τα κάναμε αυτά κάποτε, μονο που ήταν διαφορετικές οι εποχές και περισσότερες οι θέσεις εργασίας.

Ανεξάρτητα με τα παραπάνω και επειδη το κουβεντιάζετε, η αγορά διαμερισματος/σπιτιου,έχει γινει must πλέον στην Ευρώπη. Πάει η εποχη των ενοικιάσεων. Δικαιωθηκε ο Ελληνας που επένδυε στο ακινητο.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ωραία, θα το τραβήξω λίγο από τα βυζιά για να γίνει πιο κατανοητό: ας υποθέσουμε ότι είμαι ιδιοκτήτης με δυάρι στο Παγκράτι και μου την βαράει και ζητάω €5.000 το μήνα ενοίκιο. Έστω ότι βρίσκεται ένα εξίσου βαρεμένο ζευγάρι και το μισθώνει. Τι είναι πιθανότερο, να μου έκατσε το τζόκερ και να ήρθε ο Λάτσης με την γυναίκα του να μείνουν σε δυάρι στο Παγκράτι ή να πέσει πιστόλιασμα;

Αυτό εννοώ ότι υπάρχει ένα όριο πάνω από το οποίο ρισκάρεις σαν εκμισθωτής. Ναι, η αγορά των μισθωμάτων αυτορρυθμίζεται σύμφωνοι, αλλά στο πιστόλιασμα παίζει ρόλο και η λογική. Και η λογική λέει ότι ένα ζευγάρι με μέσους μισθούς θα δυσκολευτεί κάποια στιγμή να σου δώσει €800 ενοίκιο. Αντίστοιχα ένας φοιτητής/εργένης.

Το ίδιο ισχύει και για τον τζαμπατζή. Άμα έχει φάει €10.000 μένοντας τζάμπα πιο εύκολα θα αντικρούση την έξωση, απ' ότι αν έχει φάει €1.000.

Εγώ ξέρω περιπτώσεις και με υψηλά και με χαμηλά ενοίκια.

Δεν ειναι λογικο το συμπερασμα σου ομως. Καθως η εφαρμογη του παραδειγματος σου ισχυει βασικα για τα παντα. Πχ καποιος παιρνει ενα δανειο και δεσμευεται για 30 χρονια αλλα στην πορεια δεν μπορει να το πληρωσει, ενας αλλος αγοραζει με δοσεις αυτοκινητο, καποιος ενα ψυγειο κτλ. Και το ιδιο ισχυει για καθε συναλλαγη μεταξυ ιδιωτων ή γενικοτερα εμπορικη.

Σωστη λοιπον και λογικη η αναζητηση του "οριου", ομως στην πραγματικοτητα αυτο δεν υπαρχει. Ακομα και στα 50€ τον μηνα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Γιατί ο Έλληνας πρέπει επιτέλους να κατέβει από το καλάμι και να καταλάβει ότι δεν είναι ξεχωριστός. Πάντα ο Έλληνας νομίζει ότι θα ξεφεύγει: ότι δεν θα του ζητήσουν εξηγήσεις για τον κλειστό ημιυπαίθριο (τον έβαλαν να πληρώσει τακτοποίηση τελικά), για το αυτοκίνητο που είχε να περάσει ΚΤΕΟ εδώ και χρόνια (παλαιότερα, τώρα τον υποχρεώνουν να το περνάει), για τις αποδείξεις που δεν κόβει (του βάλανε POS), για τα ενοίκια που φεσώνει εκμεταλλευόμενος το νομοθετικό πλαίσιο που είναι υπέρ του ενοικιαστή εναντίον του ιδιοκτήτη (με αποτέλεσμα οι ιδιοκτήτες να στραφούν στο AirBnB), για το τσιγάρο που ανάβει σε κλειστό χώρο (του το έκοψαν) και να καταλάβει ότι στο τέλος ότι γίνεται "έξω" θα γίνει και στην Ελλάδα και κανένας χλιμιτζουρας πολιτικάντης δεν θα τον σώσει από αυτό, στο τέλος το μόνο που θα καταφέρει ο Έλληνας είναι να ζει με τις ίδιες ευθύνες ενός Ευρωπαίου όπως προβλεπόταν από την αρχή αλλά να έχει και ένα μάτσο σουργελα στη Βουλή (που του υποσχέθηκαν "ασυλίες" και "διευκολύνσεις") να βολεύουν τους δικούς τους με τους φόρους του.

Ναι επειδή οι άλλες χώρες δεν έχουν σούργελα στην Βουλή, έχουν τον Μπόρις, τον Ντόναλντ τον Τραμπ, τον Σαλβίνι, τον Κούρτζ, τον Ερντογάν με τον Πούτιν και όλα γίνονται χωρίς "διευκολύνσεις" στο καζίνο που έχει καταντήσει ο δυτικός κόσμος.
Ο Έλληνας είναι λαός που από την φτώχεια και την ανέχεια έφτασε απότομα χωρίς έλεγχο και κυρίως παιδεία να χειρίζεται αρκετά χρήματα.
Αυτό συμβαίνει από εποχή ΠΑΣΟΚ και έπειτα μέχρι την χρεωκοπία. Λαός να κομπάζει επειδή πήρε αυτοκίνητο 5000 κυβικά, κότερο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που τα πήρε απλά για να "φανεί" στους άλλους. Βάλε σε αυτό και την ασυδοσία με την έλλειψη δικαιοσύνης και καταλαβαίνει κανείς γιατί δεν μπορεί η Ελλάδα να επιβιώσει στον τωρινό κόσμο.

Το πρόβλημα με τα ακίνητα έχει συζητηθεί σε άλλο νήμα που κλειδώθηκε όταν συζητήθηκε η πραγματική πηγή του θέματος, που είναι η νοοτροπία και η παιδεία μιας γενιάς Ελληνών που κατέχει ακόμη τον μεγαλύτερο κομμάτι του πλούτου, τα συμφέροντα μεγαλοκαρχαριών, τραπεζών και "ευεργετών" που αγόρασαν και θα αγοράζουν τα ακίνητα όπως και οι "λύσεις" που επιβλήθηκαν στην Ελλάδα από την χρεωκοπία και μετά, που επίσης ανάγκασαν αρκετό κόσμο είτε να το πουλήσει, είτε να αυξήσει το ενοίκιο ή να στραφεί σε ένα ανεξέλεγκτο από κανόνες AirBnB.
Αλλά μην τρελαθούμε, δεν είναι καλάμι το να μένει κανείς στο σπίτι του το 2020, ενώ έχει μείνει μέχρι τα 30 με τους γονείς τους, χωρίς να πρέπει να δώσει τον μισό και πάνω μισθό του.
Οι σπηλαιάνθρωποι έψαχναν σπίτι να μείνουν στα όρια της επιβίωσης, εκτός και αν θέλουμε να λέμε ζούμε σε "πολιτισμένες" και "αναπτυγμένες" κοινωνίες που μόνο όσοι έχουν θα πλουτίζουν παραπάνω και όσοι δεν έχουν θα πρέπει να δίνουν όλον το μισθό για τις βασικές ανάγκες και να ζουν για να επιβιώσουν και μετά να αναρωτιόμαστε γιατί καίγονται μαγαζιά και περιουσίες ή γιατί σκότωσε κάποιος για 100€.

Γενικά οι περισσότεροι Έλληνες δεν κάνουν για να προσφέρουν οποιαδήποτε λύση αφορά τους πολλούς και γενικά δεν κάνουν.
Καλοί είναι για τα FB και το insomnia, λύσεις ή την πραγματική πηγή ενός προβλήματος να μην θίξεις και όλα είναι καλά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Προσωπικά το θεωρω υπερβολή να δινω τοσα για ενα σπιτι. Οποτε μάλλον θα εφευγα απο Αθηνα και θα παρέμενα επαρχια. 300 ευρω ενοικιο για ενα σχεδον τριαρι ειναι μια χαρά.  Και επιπλωμένο κιολας. 

Και τι να κατσεις να κανεις στην Αθηνα ο ενας πάνω στον άλλον. Λες και έχεις θαλασσα το καλοκαιρι. 600 ευρω ενοικιο σημαινει 800-900 με ολα τα επιπλεον κάθε μηνα.  Πολλα λεφτά ρε φιλε. Θα πρέπει να παιρνεις 1500-2000 ευρω το μήνα για να πεις οτι βγαινεις και βεβαια να μην έχεις δανειο στο ονομα σου. Ποιος παιρνει τοσα σήμερα. 

τελικα τωρα που το ξανασκέφτομαι εχει καλές ευκαιριες στην επαρχια. Οσο για τους ιδιοκτητες που λες ναι σιγουρα κάποιοι δεν ειναι κάν για λύπηση εγω θυμαμαι μια σκροφα με πηγε στο δικαστηριο επειδη λέει έφερνα στο σπιτι και έμεναν και συγγενεις μου που και που και αυτο δεν αναγραφοταν στο συμβολαιο. τΑ ΟΝΟΜΑΤΑ τους. Τα πληρωνα ολα στην ωρα τους και την ειχα να μου λέει και σαχλαμαρες. Στο τέλος πηγε δικαστηριο και πηρε το πούλο. Το έχασε. Γγιατι της ειπε και ο δικαστης ωραια αφου εξαρχης δεν ηθελες κάτι τέτοιο γιατι δεν το έγραψες σαν ορο στο συμβολαιο να μην πατησει ο χριστιανος;;;;; 

Μερικοι έχουν και λεφτά να κάνουν τα γουστα τους. Η συγκεκριμενη βεβαια εννοειται δεν ξανανοικιασε ευκολα. Μονο το ενα τριαρι ολα τα αλλα οποτε περνάω ανοικιαστα τα έχει. Μιλάμε για μεγάλη σκροφα. Στην αρχη εκανε την καλη και την ευγενεστατη. Για αυτο δεν μπορεις να ξερεις και σε ποιον πέφτεις καλος ιδιοκτητης ή κακος ιδιοκτητης/ενοικιαστης. Δυστυχως.

Το οτι ήμουν τυπικος ενοικιαστης μέτρησε στο δικαστηριο. Γιατι αυτη πηγαινε να πει τα αντιθετα... και ελεγε και ψεμματα οτι δηθεν της κατ΄εστρεψα το σπιτι. 

Παλιογύναικαααα ουυυυ ξέρεις τι έκανε αυτη... έτρεχε στις αστυνομιες , απειλουσε. Κανονικα σε αυτην έπρεπε να φυγει κάποιος και να τα φεσώσει ολα. ΟΛΑ ομως. 

Και το καλυτερο το αφησα για το τέλος.... της έβαψα και το σπιτι στην αρχη.... και μετά μου λεγε "Φυγε" ... ε πληρωσε μου το βαψιμο και τη μετακομιση να φυγω. Δεν το έκανε και πηγαμε δικαστικά.

Το ότι ολες οι δουλειές ειναι στην Αθηνα μαλον δεν σου περασε απο το μυαλο;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ωραία, θα το τραβήξω λίγο από τα βυζιά για να γίνει πιο κατανοητό: ας υποθέσουμε ότι είμαι ιδιοκτήτης με δυάρι στο Παγκράτι και μου την βαράει και ζητάω €5.000 το μήνα ενοίκιο. Έστω ότι βρίσκεται ένα εξίσου βαρεμένο ζευγάρι και το μισθώνει. Τι είναι πιθανότερο, να μου έκατσε το τζόκερ και να ήρθε ο Λάτσης με την γυναίκα του να μείνουν σε δυάρι στο Παγκράτι ή να πέσει πιστόλιασμα;

Αυτό εννοώ ότι υπάρχει ένα όριο πάνω από το οποίο ρισκάρεις σαν εκμισθωτής. Ναι, η αγορά των μισθωμάτων αυτορρυθμίζεται σύμφωνοι, αλλά στο πιστόλιασμα παίζει ρόλο και η λογική. Και η λογική λέει ότι ένα ζευγάρι με χαμηλούς ή μέσους μισθούς θα δυσκολευτεί κάποια στιγμή να σου δώσει €800 ενοίκιο. Αντίστοιχα ένας φοιτητής/εργένης.

Το σίγουρο (και όχι το πιθανότερο) είναι ότι ζητώντας 5.000€ δεν θα το νοικιάσεις ποτέ.

Επίσης γιατί θεωρείς δεδομένο πως όποιος δυσκολευτεί να συνεχίσει να δίνει 800€ θα πιστολιάσει? Θεωρείς απίθανο το να μετακομίσει σε ένα σπίτι το οποίο μπορεί να πληρώνει?

20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το ίδιο ισχύει και για τον τζαμπατζή. Άμα έχει φάει €10.000 μένοντας τζάμπα πιο εύκολα θα αντικρούσει την έξωση, απ' ότι αν έχει φάει €1.000.

Αγνοείς το ότι για να μπει στο ακριβότερο σπίτι θα πρέπει να προκαταβάλλει πολλά περισσότερα.

21 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εγώ ξέρω περιπτώσεις και με υψηλά και με χαμηλά ενοίκια.

Άρα εσύ ο ίδιος καταρρίπτεις τον ισχυρισμό σου ότι τα φέσια είναι αποτέλεσμα των υψηλών ενοικίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fuz10n είπε

επ καλημερα τι γινεται!

Δίνουμε όλοι δυνατό πάρον και σε αυτό το νήμα 😂

32 λεπτά πριν, pontez2 είπε

O νόμος δεν ειναι κακός. Προστασία του ενοικιαστή απο λαμόγια ειναι. Η διαδικασία έξωσης ειναι κακή και δεν προστατευει τον ιδιοκτήτη απο αντίστοιχα λαμόγια ενοικιαστές. Θα έπρεπε να υπάρχει απευθείας έξωση, την επόμενη ημέρα κιόλας, όταν ο μισθωτής  σταματήσει να πληρώνει, εκτός αν έχει σοβαρό λόγο και ενημερώνει γραπτώς. 

Στο άλλο θέμα που θίγεις, εγώ δε βλέπω κάποια γενικευση σε αυτό. Μια χαρά συγκατοικούν ακόμα φοιτητές και ως επι των πλήστων ψάχνουν συγκατοικους για να αντέξουν οικονομικά, ή νοικιάζουν ως ζευγάρια. Εκτός αν αναφέρεσαι σε οικογένειες με οικονομική ευμάρεια.

Τωρα πως ακριβως περιμένουμε ένας 18-20άρης να εργαστεί, όταν η μονη ελπιδα εργασίας ειναι είτε ντελιβερι, είτε σερβιτόρος....Οκ κι εμείς τα κάναμε αυτά κάποτε, μονο που ήταν διαφορετικές οι εποχές και περισσότερες οι θέσεις εργασίας.

Ανεξάρτητα με τα παραπάνω και επειδη το κουνεντιάζεται, η αγορά διαμερισματος/σπιτιου,έχει γινει must πλέον στην Ευρώπη. Πάει η εποχη των ενοικιάσεων. Δικαιωθηκε ο Ελληνας που επένδυε στο ακινητο.

Δεν γίνεται το κράτος να κάνει κοινωνική πολιτική στα ακίνητα απλα λέγοντας... Θα μείνει μέσα ο άλλος 3y. Ή επί covid απλά λέγοντας... Οκ ρε παιδια πλούσιοι είναι αυτοί έχουν σπίτι... Δώστε - 40%  Και από την άλλη αν σου κάτσει η στραβή σαν ιδιοκτήτης να μην πάρεις πρακτικά ποτε τα χρήματα σου. Αν θέλει να κάνει κοινωνική πολιτική, ας βάλει rent control στο μίσθωμα στο 50% των σπιτιών όπως us. Αλλά να το ανακοινώσει και 1 χρόνο πριν να ρυθμιστεί η αγορά.

Όσων αφορα την συγκατοίκηση, αναφερόμουν σε νέους όντως όχι οικογένειες(μακαρι κάθε οικογένεια να μπορεί να έχει δικό της σπίτι και να μην χρειαστεί ποτέ). Από όσα διαβάζω εδώ, ο πιο πολύς κόσμος λέει... Σιγά μην έχω συγκάτοικο, με γονείς καλύτερα! Ίδιο είναι δλδ με γονείς ίδιο με κάποιο νέο συγκάτοικο; 

Εγώ είμαι 39 και συγκατοικουσα με την αδελφή μου Αθήνα από τα 18 μέχρι τα 34 που έφυγα από Ελλάδα. Σε δικό μας σπίτι μεν τα τελευταία χρόνια αλλά είχαμε και δεύτερο δικό μας... Δεν αράξαμε ο καθένας στο δικό του, το νοικιασαμε και πήραμε ένα ενοίκιο μισό μισό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Δεν γίνεται το κράτος να κάνει κοινωνική πολιτική στα ακίνητα απλα λέγοντας... Θα μείνει μέσα ο άλλος 3y.

Κάπως πρέπει να προστατευτούν όμως και περιπτώσεις όπου πάνω στο χρόνο ο ιδιοκτήτης σου ζητάει πίσω το σπίτι για ιδιοκατοίκηση, ενώ έχεις μωρό παιδί, ενώ του είχες ξεκαθαρίσει ότι δεν ψάχνεις κάτι προσωρινό, αφού το ίδιο σου είχε συμβεί και με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, παρόλο που ήσουν πάντα τυπικός στις υποχρεώσεις σου.

10 λεπτά πριν, gthe είπε

Ίδιο είναι δλδ με γονείς ίδιο με κάποιο νέο συγκάτοικο; 

Αν όταν σκέφτεσαι συγκάτοικο έχεις στο μυαλό σου τον Τζόι και τον Τσάντλερ, καταλαβαίνω γιατί μπορεί να έχεις τόσο ψηλά τη συγκατοίκηση με άγνωστους συνομήλικους και να θεωρείς ότι είναι χειρότερο να μένεις με τους γονείς σου.

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει σε βορειότερες χώρες, αλλά εδώ που παίζει μεσογειακό ταμπεραμέντο και ελληναράδικη νοοτροπία το να σου κάτσει συγκατοίκηση χωρίς σοβαρά προβλήματα είναι μάλλον ανέφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gthe είπε

Αυτά τα thread γύρω από την ενοικίαση σπιτιών έχουν πάντα την ίδια κατάληξη. Ξεκινάει ο ts λέει λέει το πρόβλημα του, μετά πέφτει ένας μικρός τσακωμός ιδιοκτητών/ενοικιάστων σε φάση... Κράτα τη τρογλη σου... Ρε άμα σας αρέσει... Κτλ Μετά είτε χοντραίνει είτε λέμε για ενοίκια σε Αγγλία, Γαλλία κτλ 😊 Κάπου εκεί παίζει και συζήτηση ιδιοκατοικισης με δάνειο 😜. Ίσως έρθει και ο φίλος που πάντα λέει ότι συμφέρει η ενοικίαση από το να αγοράσεις 😊

Εγω λοιπόν έχω υπάρξει: Ενοικιαστής Ελλάδα, ιδιοκτήτης Ελλαδα που νοικιάζει σε άλλον, ιδιοκατοικιση Ελλάδα, ενοικιαστης uk και ιδιοκατοικιση uk.... Και ένα έχω να πω

Για όλα τα προβλήματα φταίει ο τραγικός νόμος για 3 χρόνια ενοικίασης και η τραγική καθυστέρηση να ολοκληρωθεί μια έξωση. Αν αυτά δούλευαν σωστά θα ήταν οι συμπεριφορές όλων καλύτερες. Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται. 

Α και μόνο Ελλάδα οι νέοι είναι τόσο κακομαθημένοι και ταυτόχρονα τόσο κακό πληρωμενοι.... Γιατί δλδ να μην συγκατοικησει καποιος στα 18 έως 25; Και γιατί αντιστοιχα να μην μπορεί να εργαστεί σε αυτές τις ηλικίες παραγωγικά ώστε να ορθοποδήσει οικονομικά αργότερα για να μείνει μόνος. 

 

tmpoACvpC.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάπως πρέπει να προστατευτούν όμως και περιπτώσεις όπου πάνω στο χρόνο ο ιδιοκτήτης σου ζητάει πίσω το σπίτι για ιδιοκατοίκηση, ενώ έχεις μωρό παιδί, ενώ του είχες ξεκαθαρίσει ότι δεν ψάχνεις κάτι προσωρινό, αφού το ίδιο σου είχε συμβεί και με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, παρόλο που ήσουν πάντα τυπικός στις υποχρεώσεις σου.

Καταρχήν η ιδιοκατοίκηση δεν είναι νόμιμη αιτία αποβολής του μισθωτή από την κατοικία, όσο υποχρεωμένος είσαι να δώσεις 1€ στον ζητιάνο επειδή στο ζήτησε άλλο τόσο υποχρεωμένος είσαι να αφήσεις το σπίτι επειδή ο ιδιοκτήτης στο ζήτησε για ιδιοκατοίκηση.

Αλλά πέρα από αυτό, τι πάει να πει "του έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν ψάχνεις κάτι προσωρινό"? Τέτοιες περιπτώσεις μια χαρά μπορούν να προστατευτούν υπογράφοντας συμβόλαιο για πάνω από 1 έτος, δεν είναι δυνατόν η μία πλευρά να δεσμεύεται για 3 χρόνια ενώ η άλλη πλευρά στην πράξη να μην έχει καμία απολύτως δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάπως πρέπει να προστατευτούν όμως και περιπτώσεις όπου πάνω στο χρόνο ο ιδιοκτήτης σου ζητάει πίσω το σπίτι για ιδιοκατοίκηση, ενώ έχεις μωρό παιδί, ενώ του είχες ξεκαθαρίσει ότι δεν ψάχνεις κάτι προσωρινό, αφού το ίδιο σου είχε συμβεί και με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, παρόλο που ήσουν πάντα τυπικός στις υποχρεώσεις σου.

Αν όταν σκέφτεσαι συγκάτοικο έχεις στο μυαλό σου τον Τζόι και τον Τσάντλερ, καταλαβαίνω γιατί μπορεί να έχεις τόσο ψηλά τη συγκατοίκηση με άγνωστους συνομήλικους και να θεωρείς ότι είναι χειρότερο να μένεις με τους γονείς σου.

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει σε βορειότερες χώρες, αλλά εδώ που παίζει μεσογειακό ταμπεραμέντο και ελληναράδικη νοοτροπία το να σου κάτσει συγκατοίκηση χωρίς σοβαρά προβλήματα είναι μάλλον ανέφικτο.

Δυστυχώς θα διαφωνήσω στο κομμάτι της ιδιοκατοικισης. Και το δυστυχώς πάει στο ότι προφανώς καταλαβαίνω τι σημαίνει μετακόμιση με μωρό παιδί (κάναμε και εμείς περισυ μια με 2.5χρονων παιδί). Αν έχει υπογράψει κάτι διαφορετικό στο συμβόλαιο, να τιμήσουν το συμβόλαιο τους και τα 2 μέρη. Χρειάζεται το κράτος να το ρυθμίσει δλδ αυτό και να βάλει υποχρεωτική μίσθωση 3y παντού ? Δεν θα μπορούσε να ρυθμίζεται στο συμβολαιο; Αλλά πως να το κάνουμε, η ιδιοκατοικιση ρε παιδιά είναι ιδιοκατοικιση. Θέλει αυτός που είναι ιδιοκτήτης του σπιτιού να μείνει σπίτι του. Δλδ η κοινωνική πολιτική του ενοικιαστή καπελωνει την ανάγκη στέγασης του ιδιοκτήτη; Ποιος θα εγγυηθεί στον ιδιοκτήτη λοιπόν ότι και ο ίδιος δεν θα χρειαστεί οικονομική στήριξη από το κράτος τα 3 επόμενα χρόνια; Για να λάβει και αυτός κοινωνική πολιτική αντίστοιχα. 

Για την συγκατοίκηση, δλδ κάνεις δεν σκέφτεται ότι μπορείς να συγκατοικείς με γνωστό φίλο σου; Η με κάνα συγκάτοικο που ταιριάζει στην δική σου νοοτροπία; Τα φιλαράκια είναι ένα τυπικό παράδειγμα συγκατοίκισης young professionals στην Νέα Υόρκη σε σπίτια που υπάγονται σε rent control (το λέει στο τελευταίο επεισόδιο αυτό). Στην Ελλάδα πόσοι young professional συγκατοικούν ας πούμε;

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...