Προς το περιεχόμενο

Παράδοση διαμερισματος από ενοικιαστή


dolly100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, gthe είπε

Δεν γίνεται το κράτος να κάνει κοινωνική πολιτική στα ακίνητα απλα λέγοντας... Θα μείνει μέσα ο άλλος 3y.

Κιομως αυτη ακριβως ειναι η δουλειά ενός κράτους. Να τους προστατεύσει και τους 2. 

Τον ενοικιαστή αν έχει κάποια προσωρινη δυσκολία, τον ιδιοκτήτη αν ο ενοικιαστής βαρέσει κανόνι. 

Όσο για την ιδιοκατοίκηση, επειδή ως ενοικιαστής στο παρελθον μου έτυχε ΚΑΙ αυτο, ε δε μπορεις να κάνεις 5ετές συμβολαιο με τον άλλο και μετά απο 3 μηνες επειδη αποφασίζει να παντρευτεί το παιδί σου, να μου λες οτι πρέπει να φύγω.

Για αυτόν τον λόγο βέβαια, απαίτησα και μου δώθηκε φυσικά μεσιτης και έξοδα για τη μετακόμιση. Αν μη τι άλλο ο ιδιοκτήτης αναγνωρισε το λάθος του και πλήρωσε. Άλλοι θεωρουν δεδομένο οτι μπορουν να κάνουν ότι θέλουν.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κιομως αυτη ακριβως ειναι η δουλειά ενός κράτους. Να τους προστατεύσει και τους 2. 

Τον ενοικιαστή αν έχει κάποια προσωρινη δυσκολία, τον ιδιοκτήτη αν ο ενοικιαστής βαρέσει κανόνι. 

Όσο για την ιδιοκατοίκηση, επειδή ως ενοικιαστής στο παρελθον μου έτυχε ΚΑΙ αυτο, ε δε μπορεις να κάνεις 5ετές συμβολαιο με τον άλλο και μετά απο 3 μηνες επειδη αποφασίζει να παντρευτεί το παιδί σου, να μου λες οτι πρέπει να φύγω.

Για αυτόν τον λόγο βέβαια, απαίτησα και μου δώθηκε φυσικά μεσιτης και έξοδα για τη μετακόμιση. Αν μη τι άλλο ο ιδιοκτήτης αναγνωρισε το λάθος του και πλήρωσε. Άλλοι θεωρουν δεδομένο οτι μπορουν να κάνουν ότι θέλουν.

Ερωτηση, αν ειχες κανει συμβολαιο 5ετιας γιατι να φυγεις; Ασε τον ιδιοκτητη να λεει οτι θελει, συμβολαιο ειναι. Εγω δεν θα εφευγα παντως, την υπογραφη μας απο παιδια μαθαινουμε πως δεν την βαζουμε οπου να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ερωτηση, αν ειχες κανει συμβολαιο 5ετιας γιατι να φυγεις; Ασε τον ιδιοκτητη να λεει οτι θελει, συμβολαιο ειναι. Εγω δεν θα εφευγα παντως, την υπογραφη μας απο παιδια μαθαινουμε πως δεν την βαζουμε οπου να ναι.

Να σου πω κάτι? Θα έμενες σε ένα σπίτι που εισαι ανεπιθύμητος; Που μπορει ο ιδιοκτήτης να αρχίσει δικαστήρια που ναι μεν σε καλύπτει ο νομος, αλλά να τρέχεις για το τίποτε? H απλά να έχεις γκρίνια κάθε μήνα? Να αισθάνεσαι πως θα έρθει κάποια στιγμη η ημερομηνια λήξης? Πας κάπου με σκοπο να φτιάξεις τη ζωή σου, όχι κάθε 2 χρονια να μετακομιζεις.

Θεώρησα καλυτερο να απαιτήσω έξοδα μετακόμισης και να μου βρει ο ίδιος σπίτι, στα ιδια χρήματα και προδιαγραφές, όπως και εν τέλη έκανε, παρά να έχω όλο το άγχος.

Βέβαια μετά μπηκα στη τρελη με τη χρυσή κρεμάστρα αλλά αυτο ειναι άλλη ιστορία :P :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κιομως αυτη ακριβως ειναι η δουλειά ενός κράτους. Να τους προστατεύσει και τους 2. 

Τον ενοικιαστή αν έχει κάποια προσωρινη δυσκολία, τον ιδιοκτήτη αν ο ενοικιαστής βαρέσει κανόνι. 

Όσο για την ιδιοκατοίκηση, επειδή ως ενοικιαστής στο παρελθον μου έτυχε ΚΑΙ αυτο, ε δε μπορεις να κάνεις 5ετές συμβολαιο με τον άλλο και μετά απο 3 μηνες επειδη αποφασίζει να παντρευτεί το παιδί σου, να μου λες οτι πρέπει να φύγω.

Για αυτόν τον λόγο βέβαια, απαίτησα και μου δώθηκε φυσικά μεσιτης και έξοδα για τη μετακόμιση. Αν μη τι άλλο ο ιδιοκτήτης αναγνωρισε το λάθος του και πλήρωσε. Άλλοι θεωρουν δεδομένο οτι μπορουν να κάνουν ότι θέλουν.

Ο παλιός σου ιδιοκτήτης λοιπόν έσπασε το συμβόλαιο του και μάλιστα υπερβολικά πρόωρα. Αυτό λοιπόν προφανώς έπρεπε να έχει κάποιο penalty ... πόσο είναι αυτό; Φυσικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά ορισμένο. Αν πήγαινε δικάσιμο θα έβγαινε κάτι υπερ σου. Τώρα το αν έμεινες ικανοποιημένος με αυτά που σου κάλυψε τελικά είναι άλλο δικό σου θέμα. Πάντως αποτελεί εξαίρεση που κάτι κάλυψε.

31 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κιομως αυτη ακριβως ειναι η δουλειά ενός κράτους. Να τους προστατεύσει και τους 2. 

Τον ενοικιαστή αν έχει κάποια προσωρινη δυσκολία, τον ιδιοκτήτη αν ο ενοικιαστής βαρέσει κανόνι. 

Όσο πιο σκληροι κανόνες μπαινουν από το κράτος για μακροπρόθεσμη ενοικίαση, τόσο πιο επιθετική θα γίνεται η αγορά ακινήτων κατά την γνώμη μου. Δλδ μόλις τους υποχρεώσες όλους να νοικιάσουν τα σπίτια τους 3ετία ξαφνικά και οι μη επαγγελματίες ιδιοκτήτες δίστασαν να τα νοικιάσουν. Αν ο άλλος έχει αβέβαιο επαγγελματικό μέλλον ή ασταθές αναγκες (που στην Ελλάδα είναι η πλειοψηφία) όπως για παράδειγμα ένα παιδί που μπορεί να θέλει να μείνει εκεί, να το χρειαστεί ο ίδιος κτλ και έχει ένα σπιτάκι να νοικιάσει θα το αποσύρει από την αγορά με τον φόβο της δέσμευσης για 3 χρόνια. Από την άλλη ο επαγγελματίας ιδιοκτήτης που γενικά κινείται σε αυτή την μπίζνα απλά θα μεταφέρει το ρίσκο της 3ετίας, πιθανές αυξήσεις κτλ στην τιμή μίσθωσης, στην αρχική εγγύηση κτλ Και φυσικά όσο πέφτουν κανόνια, δικαστήρια, τσακωμοί κτλ ... σίγουρα κακό κάνει στην αγορά. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Να σου πω κάτι? Θα έμενες σε ένα σπίτι που εισαι ανεπιθύμητος; Που μπορει ο ιδιοκτήτης να αρχίσει δικαστήρια που ναι μεν σε καλύπτει ο νομος, αλλά να τρέχεις για το τίποτε? H απλά να έχεις γκρίνια κάθε μήνα? Να αισθάνεσαι πως θα έρθει κάποια στιγμη η ημερομηνια λήξης? Πας κάπου με σκοπο να φτιάξεις τη ζωή σου, όχι κάθε 2 χρονια να μετακομιζεις.

Θεώρησα καλυτερο να απαιτήσω έξοδα μετακόμισης και να μου βρει ο ίδιος σπίτι, στα ιδια χρήματα και προδιαγραφές, όπως και εν τέλη έκανε, παρά να έχω όλο το άγχος.

Βέβαια μετά μπηκα στη τρελη με τη χρυσή κρεμάστρα αλλά αυτο ειναι άλλη ιστορία :P :P 

Στα δικαστηρια να με ετρεχε ενω υπηρχε συμβολαιο χλωμο, αλλα και να το εκανε καλως, οπως ειπε και ο gthe θα επαιρνα μια καλη αποζημιωση οποτε χαλαλι (και ΑΝ στο τελος εβγαινε πως πρεπει να φυγω).

Οσο για το να ειμαι ανεπιθημητος δεν με αγγιζουν αυτα, business is business οπως λενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ptwma είπε

Τι background control λέτε; Εμένα το εκκαθαριστικό μου είναι σχεδόν 6ψηφιο.  Μένω σε ένα σπίτι μεγάλο,  παλιό,  αλλά φθηνό σε καλή περιοχή σχεδόν 10 χρόνια.

Αν το νοίκιαζε τωρα θεωρώ πως θα το ανέβαζε 40-50%.

Από την 1η μέρα το ενοίκιο πληρώνεται μέχρι τις 3 του μήνα όπως και ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί που δεν τους μετέφερα ποτέ στο όνομα μου.

Έχω κάνει ΆΠΕΙΡΕΣ δουλειές μέσα στο σπίτι ,άλλες φορές με δικά μου έξοδα πχ καζανακια, ηλεκτρολογικα,  χτες άλλαξα εξαερισμό στο μπάνιο γιατί χάλασε και σήμερα θα φέρω να βαψω το σημείο.  Έχω βάψει το σπίτι με τεχνοτροπίες με κόστος πάνω από 1 χιλιάρικο. Άλλες φορές ζήτησα να γίνουν εργασίες όπως τέντες κτλ και τα πλήρωσε. 

Ωραία ως εδώ. Αν ερχόταν αύριο το πρωί και μου έλεγε "Σορρυ ξέρεις θέλω 950 ευρώ το μήνα " ,ακόμα και εγώ με τα λεφτά που παίρνω θα δυσκολεύομαι. Γιατί; Γιατί έχω και άλλα πράγματα στη ζωή,  δεν έχω μόνο το ενοίκιο. Εχω να πληρώσω και το αμάξι και μια σωστή διατροφή κτλ κτλ

Το background check λοιπόν όταν σου τριψω στη μούρη 100 χιλιάρικα το χρόνο πάει περίπατο και θα μου νοικιαζες 4αρι ρετιρέ στην Κηφισιά με 1400 ευρώ χωρίς δεύτερη σκέψη. Μη σου πω θα βοηθούσες στη μετακόμιση. Μετά βέβαια αν εγώ σκεφτώ "ωπ,  1400 ευρώ το μήνα είναι αυτά ας τον καθυστερήσω λίγο ή ας αφήσω το σπίτι βομβαριδισμενο" , έλα να μου κάνεις μήνυση.

Οπότε balance.  Λογικές τιμές για να βρεις λογικό ενοικιαστή.  Λογικές συμπεριφορές για να ασχοληθεί ο ενοικιαστής με τη σειρά του για τα μικροπροβληματα και εσύ με τα χοντρά.

Αλλά εδώ έχουμε εκατέρωθεν λαμογια. Οπότε για να φτάσει ο άλλος να έχει 2-3 διαμερίσματα έχει κατακλεψει εφορία,  ΙΚΑ , μισθούς κτλ. Ε μια αντίδραση θα υπάρχει. 

Αν θεωρείς λαμογιο όποιον έχει δύο τρία διαμερίσματα τότε εύκολα μπορεί να θεωρήσει κάποιος εσένα λαμογιο με το εξαψήφιο εκκαθαριστικό και να σου πει βγάζεις περισσότερα και δεν τα δηλώνεις. 

Προσεχτε με αυτές τις γενικευσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν θεωρείς λαμογιο όποιον έχει δύο τρία διαμερίσματα τότε εύκολα μπορεί να θεωρήσει κάποιος εσένα λαμογιο με το εξαψήφιο εκκαθαριστικό και να σου πει βγάζεις περισσότερα και δεν τα δηλώνεις. 

Προσεχτε με αυτές τις γενικευσεις.

Έγραψα "Αλλά εδώ έχουμε εκατέρωθεν λαμογιά". 

Γιατί ξέρουμε πόσο εύκολα κάνεις 2-3 διαμερίσματα με εφορία στο 55%-75% και πόσο εύκολα παίρνεις επίδομα ενοικίου και θέρμανσης και παιδιών και στο τέλος και οι δύο δηλώνουν από 11 χιλιάρικα βαριά. Άσε τώρα μην πάμε εκέι, άσε το δικό μου εκκαθαριστικό που πληρώνει 50 χιλιάρικα φόρους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ptwma είπε

Έγραψα "Αλλά εδώ έχουμε εκατέρωθεν λαμογιά". 

Γιατί ξέρουμε πόσο εύκολα κάνεις 2-3 διαμερίσματα με εφορία στο 55%-75% και πόσο εύκολα παίρνεις επίδομα ενοικίου και θέρμανσης και παιδιών και στο τέλος και οι δύο δηλώνουν από 11 χιλιάρικα βαριά. Άσε τώρα μην πάμε εκέι, άσε το δικό μου εκκαθαριστικό που πληρώνει 50 χιλιάρικα φόρους.

Εντάξει διευκρίνισε τα αυτά λιγο καλυτερα γιατί εύκολα παρεξηγούνται και ακούγονται μια γενίκευση. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης απιστευτο που νοικιαζεις σπιτι βγαζοντας τοσα λεφτα ε.... καλα γιατι δεν αγορασες δε βλεπεις οτι πετας λεφτα στον κουβα :D

(ειρωνευομαι. για οσους δεν ηταν στο παλιο θεμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να πω οτι διαβασα ολες τις απαντησεις αλλα ως ιδιοκτητης σπιτιου που το νοικιαζω εχω να πω οτι τα εξοδα αλλα και το ρισκο ειναι τεραστιο.  

Να υπολογισετε διπλη εφορια, επι του ενοικιου αλλα και του εισοδηματος, ενφια, εξοδα πολυκατοικιας που βαρυνουν ιδιοκτητη, συντηρηση σπιτιου (θερμοσιφωνας κλπ), αλλα και φρεσκάρισμα (βαψιμο - απειρες μικροεπισκευες κλπ) κατα την αποχωρηση του παλαιου ενοικιαστη. 

Προσθέστε το ρισκο που πχ 1 στους 3 η 4 ειναι απατεωνισκος, τι σας μενει? Τιποτε. 

Επισης να ξερετε οτι ο απατεωνας θα σου φαει λεφτα ακομα και αν το ενοικιο ειναι μονο 100€ (εμπειρια δικια μου). 

Διανυουμε τραγικη εποχη για τους ιδιοκτητες...... 

Επισης οι πρωτεύουσες και γενικα οι μεγαλες πολεις εχουν αυξημενα ενοικια λογω ζητησης. Η επαρχια εχει φθηνοτερα. 

Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fuz10n είπε

επισης απιστευτο που νοικιαζεις σπιτι βγαζοντας τοσα λεφτα ε.... καλα γιατι δεν αγορασες δε βλεπεις οτι πετας λεφτα στον κουβα :D

(ειρωνευομαι. για οσους δεν ηταν στο παλιο θεμα)

Plot twist ... :D Να επανέλθουμε δυνατά (τώρα βγάλαμε και κάτι καλά λεφτακια από το hype του χρηματιστηρίου λόγω 5G αυτές τις μέρες, θα ταχτώ υπερ σου να ξέρεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Δεν μπορω να πω οτι διαβασα ολες τις απαντησεις αλλα ως ιδιοκτητης σπιτιου που το νοικιαζω εχω να πω οτι τα εξοδα αλλα και το ρισκο ειναι τεραστιο.  

Να υπολογισετε διπλη εφορια, επι του ενοικιου αλλα και του εισοδηματος, ενφια, εξοδα πολυκατοικιας που βαρυνουν ιδιοκτητη, συντηρηση σπιτιου (θερμοσιφωνας κλπ), αλλα και φρεσκάρισμα (βαψιμο - απειρες μικροεπισκευες κλπ) κατα την αποχωρηση του παλαιου ενοικιαστη. 

Προσθέστε το ρισκο που πχ 1 στους 3 η 4 ειναι απατεωνισκος, τι σας μενει? Τιποτε. 

Επισης να ξερετε οτι ο απατεωνας θα σου φαει λεφτα ακομα και αν το ενοικιο ειναι μονο 100€ (εμπειρια δικια μου). 

Διανυουμε τραγικη εποχη για τους ιδιοκτητες...... 

Επισης οι πρωτεύουσες και γενικα οι μεγαλες πολεις εχουν αυξημενα ενοικια λογω ζητησης. Η επαρχια εχει φθηνοτερα. 

Σας ευχαριστώ. 

Συγκινήθηκα.

Τώρα αμέσως κιόλας θα προτείνω του ιδιοκτήτη να του δίνω περισσότερα.

Ε όχι και να μην του μένει και τίποτα, κρίμα είναι ο άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 8:21 ΠΜ, sphinxgr είπε

Όπως τα είπε εξαιρετικα  ο απο πάνω μου.

Το λέω χρόνια, έπρεπε με κάποιο τρόπο να υπήρχε μητρώο ενοικιαστών / πλατφόρμα αξιολόγησης. Ο καλός θα πλήρωνε λίγα, ο κακός στα ύψη. Δυστυχώς πολλοί το έχουν σύστημα. Αλλάζουν σπιτια, τα καταστρέφουν / τα φορτώνουν λογαριασμούς και μετά πάνε σε άλλο σπίτι και πάλι απο την αρχη

Σωστός και το αντίστοιχο βέβαια για τους ιδιοκτήτες.

ένας τέτοιος ενοικιαστής χρειάζεται στον δικό μου ιδιοκτήτη για να βάλει μυαλό (12 χρόνια του είμαι πιστός και τυπικός σαν γερμανικός ποιμενικός και ξύπνησε μια μέρα και ζητάει μου 25% αύξηση)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Δεν μπορω να πω οτι διαβασα ολες τις απαντησεις αλλα ως ιδιοκτητης σπιτιου που το νοικιαζω εχω να πω οτι τα εξοδα αλλα και το ρισκο ειναι τεραστιο.  

Να υπολογισετε διπλη εφορια, επι του ενοικιου αλλα και του εισοδηματος, ενφια, εξοδα πολυκατοικιας που βαρυνουν ιδιοκτητη, συντηρηση σπιτιου (θερμοσιφωνας κλπ), αλλα και φρεσκάρισμα (βαψιμο - απειρες μικροεπισκευες κλπ) κατα την αποχωρηση του παλαιου ενοικιαστη. 

Προσθέστε το ρισκο που πχ 1 στους 3 η 4 ειναι απατεωνισκος, τι σας μενει? Τιποτε. 

Επισης να ξερετε οτι ο απατεωνας θα σου φαει λεφτα ακομα και αν το ενοικιο ειναι μονο 100€ (εμπειρια δικια μου). 

Διανυουμε τραγικη εποχη για τους ιδιοκτητες...... 

Επισης οι πρωτεύουσες και γενικα οι μεγαλες πολεις εχουν αυξημενα ενοικια λογω ζητησης. Η επαρχια εχει φθηνοτερα. 

Σας ευχαριστώ. 

Διανυουμε την καλυτερη εποχη στη νεοτερη ιστορια της Ελλάδας για εκμισθωσεις ακινητων απο άποψη ζητησης.

Αν ηταν το ρισκο να ηταν αυτο που λες κανεις δε θα νοικιαζε διοτι δε θα τον συμφερε. 

Δίνεις ένα διαμέρισμα στο ενοικιο για 500 ευρω δηλαδη 6000 το χρονο χωρις κόπο.  Πληρώνεις 900 ευρω εφορία και κανα 300άρι ένφια. 

Μια φορά στα 3 χρόνια που θα σου φυγει κανας ενοικιαστης θα πρέπει να δωσεις 500 ευρω για ένα φρεσκάρισμα (βάψιμο κάνουμε μια φορά τα 6 χρόνια). Θερμοσιφωνα αλλάζεις 1 φορά τα 10 χρόνια και κοστίζει 150 ευρω.

Επίσης αν έχεις ζητήσει προκαταβολή, έχεις ένα 500ρικο για τυχόν ζημιές που θα σου αφήσει κάποιος, αν και τα βασικότερα ειναι καμια ξεχαρβαλωμένη μπρίζα και καμια βρυση.

Σε κάθε περιπτωση, και μέτριο ενοικιαστη να έχεις μέσα με παιδιά που θα ζωγραφιζουν σε τοιχους και θα σου αφησουν το σπιτι έτσι, σου μένει το 80%. Στη δικη μας περιπτωση στη χειροτερη απ όλες, έχεις 4000 χωρις να κοπιάσεις με 1000 ευρω συντηρηση τη 3ετία. 

 

20 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σωστός και το αντίστοιχο βέβαια για τους ιδιοκτήτες.

ένας τέτοιος ενοικιαστής χρειάζεται στον δικό μου ιδιοκτήτη για να βάλει μυαλό (12 χρόνια του είμαι πιστός και τυπικός σαν γερμανικός ποιμενικός και ξύπνησε μια μέρα και ζητάει μου 25% αύξηση)

Κανα παιδί θα έχει που ξεσήκωσε τον γονιό για ευκολο κέρδος. Κλασικη περίπτωση. Οι παλιοι ιδιοκτήτες που έχουν χρονια κάποιον δεν τον διωχνουν ευκολα. Άλλοι συνηθως τους ξεσηκωνουν.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gthe είπε

Plot twist ... :D Να επανέλθουμε δυνατά (τώρα βγάλαμε και κάτι καλά λεφτακια από το hype του χρηματιστηρίου λόγω 5G αυτές τις μέρες, θα ταχτώ υπερ σου να ξέρεις)

αμα ταχθεις και συ μαζι μου υπερ του ενοικιου δεν εχουν ελπιδα καμια οι δανειοληπτες του φορουμ. θα κλειδωνουν τα θεματα στο 2ωρο

 

40 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Δεν μπορω να πω οτι διαβασα ολες τις απαντησεις αλλα ως ιδιοκτητης σπιτιου που το νοικιαζω εχω να πω οτι τα εξοδα αλλα και το ρισκο ειναι τεραστιο.  

Να υπολογισετε διπλη εφορια, επι του ενοικιου αλλα και του εισοδηματος, ενφια, εξοδα πολυκατοικιας που βαρυνουν ιδιοκτητη, συντηρηση σπιτιου (θερμοσιφωνας κλπ), αλλα και φρεσκάρισμα (βαψιμο - απειρες μικροεπισκευες κλπ) κατα την αποχωρηση του παλαιου ενοικιαστη. 

Προσθέστε το ρισκο που πχ 1 στους 3 η 4 ειναι απατεωνισκος, τι σας μενει? Τιποτε. 

Επισης να ξερετε οτι ο απατεωνας θα σου φαει λεφτα ακομα και αν το ενοικιο ειναι μονο 100€ (εμπειρια δικια μου). 

Διανυουμε τραγικη εποχη για τους ιδιοκτητες...... 

Επισης οι πρωτεύουσες και γενικα οι μεγαλες πολεις εχουν αυξημενα ενοικια λογω ζητησης. Η επαρχια εχει φθηνοτερα. 

Σας ευχαριστώ. 

που ησουν αριστοτελη τοτε να τα πεις απο πρωτο χερι στους θεωρητικους μελλοντικους ιδιοκτητες με δανεια...

 

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

 Πληρώνεις 720 ευρω εφορία

μιλας να μη βγαζεις/δηλωνεις κανενα αλλο εισοδημα τωρα? στα 6000 μονο 720? ποια κλιμακα?

 

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Επίσης αν έχεις ζητήσει προκαταβολή, έχεις ένα 500ρικο για τυχόν ζημιές που θα σου αφήσει κάποιος, αν και τα βασικότερα ειναι καμια ξεχαρβαλωμένη μπρίζα και καμια βρυση.

Σε κάθε περιπτωση, και μέτριο ενοικιαστη να έχεις μέσα με παιδιά που θα ζωγραφιζουν σε τοιχους και θα σου αφησουν το σπιτι έτσι, σου μένει το 80%. Στη δικη μας περιπτωση στη χειροτερη απ όλες, έχεις 4000 χωρις να κοπιάσεις με 1000 ευρω συντηρηση τη 3ετία. 

νοικιαζεις σπιτι με 500 το μηνα σε καποιον και τα λες η θεωρητικα μιλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...