Προς το περιεχόμενο

Απόλυση με δικαιολογία το GDPR


ikonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν αναμονή της αυριανής θα ήθελα να συνεχίσω το σχολιασμό για να μπορέσω και εγώ να πάρω κάποιες επιπλέον απαντήσεις σε πράγματα που σκέφτηκα από την αρχή της όλης ιστορίας. Θα σταθώ λίγο σε αυτή τη γραμμή:

19 ώρες πριν, snapshot- είπε

 Μπορούν να σε κυνηγίσουν μόνο αν χρησιμοποιήσεις patented εξοπλισμό, που τους ανήκει.

Ποιος ορίζει τον patended εξοπλισμό; Τι είναι αυτός ο εξοπλισμος; Για παράδειγμα, χρησιμοποιούμε ένα εργαλείο το οποίο κάνει testing σε εξαρτήματα των ECU, με τη χρήση παλμογράφου. Το εργαλείο αυτό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ελεύθερα σαν σχέδιο και σαν φιλοσοφία. Οι ρίζες του βρίσκονται κάπου στο μακρινό 1980 ίσως και πιο παλιά, και η χρήση του ήταν σαν εργαλείο για έλεγχο ηλεκτρονικών κυκλωμάτων γενικά. Ακόμα και σήμερα πωλείται βέβαια σε βελτιωμένες μορφές. Εξ όσων γνωρίζω το συγκεκριμένο "διαγνωστικό" ελάχιστοι το χρησιμοποιούν πλέον, και οι δύο μονάδες που είχαμε στο μαγαζί ήταν ιδιοκατασκευές από το αφεντικό. Σε μια συζήτηση είχε αφήσει κάποτε να εννοηθεί ότι είναι δική τους πατέντα - ιδέα. Στο μυαλό του μπορεί να είναι έτσι, τι ισχύει όμως; Μπορεί να ισχυριστεί ότι αντέγραψες την μέθοδό του ή το κύκλωμά του;

Ξέχασα δυστυχώς να αναφέρω ότι στο έντυπο έχει σημειωθεί και παράγραφος η οποία αναφέρει ότι μέχρι και οι προμηθευτές του αποτελούν ευαίσθητο δεδομένο της επιχείρησης και ισχύουν οι ίδιοι όροι απαγόρευσης χρήσης όπως και στην περίπτωση των γνώσεων και των εργαλείον του. Δηλαδή αν αύριο θελήσω ένα mosfet για μπεκ, το οποίο το έχει συγκεκριμένος προμηθευτής δεν μπορώ να το αγοράσω επειδή τον χρησιμοποιεί η πρώην εργοδότης μου; Δηλαδή ένας ηλεκτρολόγος δεν θα μπορεί να αγοράσει από τον ΚΑΦΚΑ επειδή ο πρώην εργοδότης του αγοράζει από τον ΚΑΦΚΑ όπως και η υπόλοιπη μισή Ελλάδα;

Για εμένα η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι ένα μεγαλοπρεπές ΟΧΙ, και ότι αν σε κυνηγήσει για το οτιδήποτε θα κοπανήσει την κεφάλα του στον τοίχο. Δεν στέκομαι στο ρητορικό της ερώτησης, κάθε άνθρωπος μπορεί - και - τα βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική γωνία. Για τον εργοδότη μου μπορεί όλα τα παραπάνω να αποτελούν "αδίκημα" κατά τη γνώμη του, για έναν δικαστή προφανώς θα υπάρχει άλλη οπτική. Το θέμα είναι γιατί να δώσω πάτημα σε έναν άνθρωπο που από εγωισμό και μόνο μπορεί να με τρέξει ακόμα και αν γνωρίζει ότι στο τέλος δεν θα πάρει τίποτα, γιατί δεν τον απασχολεί το οικονομικό σκέλος ούτε το αποτέλεσμα.

 

Θα αναφέρω συνοπτικά για όσους δεν έχουν διαβάσει από την αρχή το θέμα, ούτε η θέση μου, ούτε η επιχείρηση, ούτε ο μισθός μου δικαιολογούν την απαίτηση να υπογράψω το έντυπο αυτό. Πρόκειται για μια "πονηριά" προσωπική πατέντα του αφεντικού για να εξυπηρετήσει άλλους σκοπούς (δική μου εκτίμηση). Δεν ντρέπομαι να αναφέρω το μισθό που παίρνω, είναι 900 ευρώ καθαρά στην τσέπη, εργασία 6 ημερών, Δευτέρα έως Σάββατο από τις 9 το πρωί μέχρι τις 5 και μισή το απόγευμα. Σάββατα κεκλεισμένων των θυρών 9 με 3. Η "εταιρεία" είναι απλώς ένα μαγαζί που ξεφύτρωσε μέσα στην κρίση, ένας ιδιοκτήτης. Και φυσικά η θέση μου δεν είναι ούτε HR ούτε διευθυντής, είμαι απλά ένας τεχνικός ή συνήθως "ο τεχνικός" για να αναλαμβάνω και τυχόν παράπονα εάν χρειαστεί ώστε να μην φαίνεται ο ιδιοκτήτης. Το κλίμα όπως σε κάθε εργασία έχει διακυμάνσεις, άλλες φορές περνάει η μέρα ευχάριστα, άλλες φορές τα προσωπικά προβλήματα του ιδιοκτήτη βγαίνουν σαν γκρίνια προς τον υπάλληλο. Με ένα ποσοστό ίσως 40-60 να γέρνει προς τη γκρίνια.
 

Για να κλείσω, πάντα αναζητούσα κάτι καλύτερο, κάτι με καλύτερες συνθήκες εργασίας, καλύτερο μισθό, γιατί όχι καλύτερο ωράριο. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι στην Ελλάδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα καθόμουν να σαπίσω εκεί μέσα για 900 ευρώ που "ίσως" κάποια μέρα "μπορεί" αν έβλεπε ότι ήταν ευχαριστημένος να τα κάναμε και 1000 και μετά 1200. Είναι προφανές ότι αν έβρισκα την ίδια εργασία με καλύτερες συνθήκες θα έφευγα.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω υπογράψει και εγώ αντίστοιχο έντυπο, όχι τώρα με τα gdpr αλλά πριν 15 χρόνια περίπου. Η καούρα τους βέβαια δεν ήταν αν θα πάω σε ανταγωνιστή (άσχετα αν το φασόν-χαρτί έλεγε κάτι τέτοιο) αλλά αρχικά να μην διαρρεύσουν τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα των πελατών που είχα πρόσβαση (εκατομμύρια πελάτες) και το κυριότερο, λόγω θέσης πέστο, να μην κάνω κάποια ενέργεια βλαπτική (θεωρητικά είχα και έχω την δυνατότητα ακόμη και τώρα που γράφω) που θα μπορούσε να ζημιώσει την εταιρία πολλά εκατομμύρια. Σε όλα τα άτομα σε καίριες ή σε πολύ μεγάλες θέσεις είχαν μοιράσει τέτοια χαρτιά, δεν ασχολούνται καν με τους υπαλλήλους της πρώτης γραμμής και που θα πάνε να δουλέψουν μετά. Αυτά είναι γελοιότητες. Και κυρίως δεν χρειάζεται να ασχοληθούν διότι έχουν φροντίσει να μην έχουν προσβάσεις εκεί που δεν πρέπει (και είμαι σε απόλυτη θέση να το επιβεβαιώσω αυτό) ώστε να μην συμβεί και αυτό που δεν πρέπει. Αυτά σε μια εταιρία που κάνει κύκλο εργασιών κάποια δις ευρώ το χρόνο και μόνο σε καίριες θέσεις, που δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην στοχοποιηθώ, δεν μου φαίνονται παράλογα. Και μόνο σε τέτοιες θέσεις τονίζω, που μια συνειδητή βλαπτική κίνηση μπορεί να επιφέρει ζημιές δεκάδων εκατομμυρίων. Σε άλλες περιπτώσεις που δεν υφίσταται πραγματικά καθόλου λόγος, το βρίσκω απλά αστείο σαν όρο. Παρεπιπτόντως, ναι υπάρχει σαν όρος, αλλά τους είναι αδιάφορο το που θα δουλέψω μετά, αρκεί να μην βγάλω τα εκ των έσω προς τα έξω, για ένα εύλογο τουλάχιστον διάστημα. Αυτό μόνο φοβούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ρεζουμέ είναι ότι θέλει να σε φοβίσει ώστε να μην του φύγεις και ανοίξεις ανταγωνιστική επιχείρηση ή πας σε ανταγωνιστή του.

Και αντί να σε έχει ευχαριστημένο σε φοβερίζει.Θα προταθεί για εργοδότης της χρονιάς πες του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ikonio είπε

Εν αναμονή της αυριανής θα ήθελα να συνεχίσω το σχολιασμό για να μπορέσω και εγώ να πάρω κάποιες επιπλέον απαντήσεις σε πράγματα που σκέφτηκα από την αρχή της όλης ιστορίας. Θα σταθώ λίγο σε αυτή τη γραμμή:

Ποιος ορίζει τον patended εξοπλισμό; Τι είναι αυτός ο εξοπλισμος; Για παράδειγμα, χρησιμοποιούμε ένα εργαλείο το οποίο κάνει testing σε εξαρτήματα των ECU, με τη χρήση παλμογράφου. Το εργαλείο αυτό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ελεύθερα σαν σχέδιο και σαν φιλοσοφία. Οι ρίζες του βρίσκονται κάπου στο μακρινό 1980 ίσως και πιο παλιά, και η χρήση του ήταν σαν εργαλείο για έλεγχο ηλεκτρονικών κυκλωμάτων γενικά. Ακόμα και σήμερα πωλείται βέβαια σε βελτιωμένες μορφές. Εξ όσων γνωρίζω το συγκεκριμένο "διαγνωστικό" ελάχιστοι το χρησιμοποιούν πλέον, και οι δύο μονάδες που είχαμε στο μαγαζί ήταν ιδιοκατασκευές από το αφεντικό. Σε μια συζήτηση είχε αφήσει κάποτε να εννοηθεί ότι είναι δική τους πατέντα - ιδέα. Στο μυαλό του μπορεί να είναι έτσι, τι ισχύει όμως; Μπορεί να ισχυριστεί ότι αντέγραψες την μέθοδό του ή το κύκλωμά του;

Ξέχασα δυστυχώς να αναφέρω ότι στο έντυπο έχει σημειωθεί και παράγραφος η οποία αναφέρει ότι μέχρι και οι προμηθευτές του αποτελούν ευαίσθητο δεδομένο της επιχείρησης και ισχύουν οι ίδιοι όροι απαγόρευσης χρήσης όπως και στην περίπτωση των γνώσεων και των εργαλείον του. Δηλαδή αν αύριο θελήσω ένα mosfet για μπεκ, το οποίο το έχει συγκεκριμένος προμηθευτής δεν μπορώ να το αγοράσω επειδή τον χρησιμοποιεί η πρώην εργοδότης μου; Δηλαδή ένας ηλεκτρολόγος δεν θα μπορεί να αγοράσει από τον ΚΑΦΚΑ επειδή ο πρώην εργοδότης του αγοράζει από τον ΚΑΦΚΑ όπως και η υπόλοιπη μισή Ελλάδα;

Για εμένα η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι ένα μεγαλοπρεπές ΟΧΙ, και ότι αν σε κυνηγήσει για το οτιδήποτε θα κοπανήσει την κεφάλα του στον τοίχο. Δεν στέκομαι στο ρητορικό της ερώτησης, κάθε άνθρωπος μπορεί - και - τα βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική γωνία. Για τον εργοδότη μου μπορεί όλα τα παραπάνω να αποτελούν "αδίκημα" κατά τη γνώμη του, για έναν δικαστή προφανώς θα υπάρχει άλλη οπτική. Το θέμα είναι γιατί να δώσω πάτημα σε έναν άνθρωπο που από εγωισμό και μόνο μπορεί να με τρέξει ακόμα και αν γνωρίζει ότι στο τέλος δεν θα πάρει τίποτα, γιατί δεν τον απασχολεί το οικονομικό σκέλος ούτε το αποτέλεσμα.

Θα αναφέρω συνοπτικά για όσους δεν έχουν διαβάσει από την αρχή το θέμα, ούτε η θέση μου, ούτε η επιχείρηση, ούτε ο μισθός μου δικαιολογούν την απαίτηση να υπογράψω το έντυπο αυτό. Πρόκειται για μια "πονηριά" προσωπική πατέντα του αφεντικού για να εξυπηρετήσει άλλους σκοπούς (δική μου εκτίμηση). Δεν ντρέπομαι να αναφέρω το μισθό που παίρνω, είναι 900 ευρώ καθαρά στην τσέπη, εργασία 6 ημερών, Δευτέρα έως Σάββατο από τις 9 το πρωί μέχρι τις 5 και μισή το απόγευμα. Σάββατα κεκλεισμένων των θυρών 9 με 3. Η "εταιρεία" είναι απλώς ένα μαγαζί που ξεφύτρωσε μέσα στην κρίση, ένας ιδιοκτήτης. Και φυσικά η θέση μου δεν είναι ούτε HR ούτε διευθυντής, είμαι απλά ένας τεχνικός ή συνήθως "ο τεχνικός" για να αναλαμβάνω και τυχόν παράπονα εάν χρειαστεί ώστε να μην φαίνεται ο ιδιοκτήτης. Το κλίμα όπως σε κάθε εργασία έχει διακυμάνσεις, άλλες φορές περνάει η μέρα ευχάριστα, άλλες φορές τα προσωπικά προβλήματα του ιδιοκτήτη βγαίνουν σαν γκρίνια προς τον υπάλληλο. Με ένα ποσοστό ίσως 40-60 να γέρνει προς τη γκρίνια.
 

Για να κλείσω, πάντα αναζητούσα κάτι καλύτερο, κάτι με καλύτερες συνθήκες εργασίας, καλύτερο μισθό, γιατί όχι καλύτερο ωράριο. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι στην Ελλάδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα καθόμουν να σαπίσω εκεί μέσα για 900 ευρώ που "ίσως" κάποια μέρα "μπορεί" αν έβλεπε ότι ήταν ευχαριστημένος να τα κάναμε και 1000 και μετά 1200. Είναι προφανές ότι αν έβρισκα την ίδια εργασία με καλύτερες συνθήκες θα έφευγα.

Υπάρχει βάση να αιτιολογήσει τις αλλαγές στο βασικό σχέδιο ως δική του πατέντα εάν αποδείξει ότι είναι καθαρά δική του επινόηση και όχι από κάπου αλλού. 

Βέβαια αυτά σε πολύ θεωρητική συζήτηση, γιατί πρακτικά μπορείς να αποδείξεις ότι απλά σήκωσε το σχέδιο (που είναι και το βασικότερο) από αλλού και απλά έκανε ad hoc αλλαγές που δεν βελτιώνουν ή παρέχουν έξτρα χρηστικότητα στην συσκευή. Είναι πολύ κουλή η κατάσταση με την πνευματική ιδιοκτησία (ανάλογα την χώρα) και όταν δεν υπάρχει πατέντα και πολύ χρήμα για δικηγόρους είναι ψιλο-φλου.

|

Από την άλλη, με δεδομένη την "γκρίζα" κατάσταση με τις "ξεκλείδωτες" ECU και τα λοιπά ωραία σε OEM firmware που κάνει ο εν λόγω "μάστορας" και το γενικότερο μπάχαλο, μάλλον δεν θα είναι τόσο "άγριος" στο να κυνηγήσει τυχών νοητές πατέντες και πνευματικές ιδιοκτησίες.

|

Πάντως προσωπικά δεν θα ήθελα με την καμία να δουλεύω σε τέτοιο λαμόγιο, ακόμη και εάν γλυτώσεις από τις βλακείες με το GDPR (που δεν ξέρω πως εφαρμόζει στην υποτιθέμενη πνευματική ιδιοκτησία, αλλά τέλος πάντων). Τέτοια άτομα συνέχεια προσπαθούν να σε πιάσουν τον λοκώ και να σε εκμεταλλευτούν. Εφόσον είναι ο μοναδικός αφεντικός (και παίρνει όλες τις αποφάσεις), σε κάθε βήμα θα προσπαθεί να σε βάλει τρικλοποδιά. Πέραν των χρημάτων που δεν είναι τίποτα σπουδαίο.

Εάν μπορείς πάνε αλλού ή κάνε κάτι δικό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, g4ngelo είπε

Ωραια ολα αυτα τα ποιητικα αλλα μαλλον δεν εχετε καταλαβει κατι. Σε απλες δουλειες με χαμηλους μισθους ειναι σχεδον απιθανο να ζητηθει απο τον εργαζομενο να υπογραψει τετοιου ειδους εγγραφα.

Το πιο σύνηθες που υπογράφουν, είναι η άρνηση εργασίας σε άλλα υποκαταστήματα. Συνάδελφος αρνήθηκε να πάει στη Β.Ελλάδα για δουλειά 2 εβδομάδων και απολύθηκε.

 

5 ώρες πριν, g4ngelo είπε

 

@Lanike71 Οι καλες θεσεις δεν φυτρωνουν στα δεντρα για να βρισκεις απο τη μια μερα στην αλλη, ειδικα στην Ελληνικη αγορα εργασιας. Η γυναικα μου εχει Master στα διοικητικα οικονομικα απο Αγγλια και ειναι αυτην την στιγμη ανεργη.

Εγώ δεν ανέφερα συγκεκριμένα επαγγέλματα ή σπουδές. Εξ' άλλου δε γνωρίζω τη ζήτηση των διοικητικών οικονομικών πτυχίων. Όποιος ξέρει, ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ikonio είπε

Εν αναμονή της αυριανής θα ήθελα να συνεχίσω το σχολιασμό για να μπορέσω και εγώ να πάρω κάποιες επιπλέον απαντήσεις σε πράγματα που σκέφτηκα από την αρχή της όλης ιστορίας. Θα σταθώ λίγο σε αυτή τη γραμμή:

Ποιος ορίζει τον patended εξοπλισμό; Τι είναι αυτός ο εξοπλισμος; Για παράδειγμα, χρησιμοποιούμε ένα εργαλείο το οποίο κάνει testing σε εξαρτήματα των ECU, με τη χρήση παλμογράφου. Το εργαλείο αυτό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ελεύθερα σαν σχέδιο και σαν φιλοσοφία. Οι ρίζες του βρίσκονται κάπου στο μακρινό 1980 ίσως και πιο παλιά, και η χρήση του ήταν σαν εργαλείο για έλεγχο ηλεκτρονικών κυκλωμάτων γενικά. Ακόμα και σήμερα πωλείται βέβαια σε βελτιωμένες μορφές. Εξ όσων γνωρίζω το συγκεκριμένο "διαγνωστικό" ελάχιστοι το χρησιμοποιούν πλέον, και οι δύο μονάδες που είχαμε στο μαγαζί ήταν ιδιοκατασκευές από το αφεντικό. Σε μια συζήτηση είχε αφήσει κάποτε να εννοηθεί ότι είναι δική τους πατέντα - ιδέα. Στο μυαλό του μπορεί να είναι έτσι, τι ισχύει όμως; Μπορεί να ισχυριστεί ότι αντέγραψες την μέθοδό του ή το κύκλωμά του;

Ξέχασα δυστυχώς να αναφέρω ότι στο έντυπο έχει σημειωθεί και παράγραφος η οποία αναφέρει ότι μέχρι και οι προμηθευτές του αποτελούν ευαίσθητο δεδομένο της επιχείρησης και ισχύουν οι ίδιοι όροι απαγόρευσης χρήσης όπως και στην περίπτωση των γνώσεων και των εργαλείον του. Δηλαδή αν αύριο θελήσω ένα mosfet για μπεκ, το οποίο το έχει συγκεκριμένος προμηθευτής δεν μπορώ να το αγοράσω επειδή τον χρησιμοποιεί η πρώην εργοδότης μου; Δηλαδή ένας ηλεκτρολόγος δεν θα μπορεί να αγοράσει από τον ΚΑΦΚΑ επειδή ο πρώην εργοδότης του αγοράζει από τον ΚΑΦΚΑ όπως και η υπόλοιπη μισή Ελλάδα;

Για εμένα η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι ένα μεγαλοπρεπές ΟΧΙ, και ότι αν σε κυνηγήσει για το οτιδήποτε θα κοπανήσει την κεφάλα του στον τοίχο. Δεν στέκομαι στο ρητορικό της ερώτησης, κάθε άνθρωπος μπορεί - και - τα βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική γωνία. Για τον εργοδότη μου μπορεί όλα τα παραπάνω να αποτελούν "αδίκημα" κατά τη γνώμη του, για έναν δικαστή προφανώς θα υπάρχει άλλη οπτική. Το θέμα είναι γιατί να δώσω πάτημα σε έναν άνθρωπο που από εγωισμό και μόνο μπορεί να με τρέξει ακόμα και αν γνωρίζει ότι στο τέλος δεν θα πάρει τίποτα, γιατί δεν τον απασχολεί το οικονομικό σκέλος ούτε το αποτέλεσμα.

Θα αναφέρω συνοπτικά για όσους δεν έχουν διαβάσει από την αρχή το θέμα, ούτε η θέση μου, ούτε η επιχείρηση, ούτε ο μισθός μου δικαιολογούν την απαίτηση να υπογράψω το έντυπο αυτό. Πρόκειται για μια "πονηριά" προσωπική πατέντα του αφεντικού για να εξυπηρετήσει άλλους σκοπούς (δική μου εκτίμηση). Δεν ντρέπομαι να αναφέρω το μισθό που παίρνω, είναι 900 ευρώ καθαρά στην τσέπη, εργασία 6 ημερών, Δευτέρα έως Σάββατο από τις 9 το πρωί μέχρι τις 5 και μισή το απόγευμα. Σάββατα κεκλεισμένων των θυρών 9 με 3. Η "εταιρεία" είναι απλώς ένα μαγαζί που ξεφύτρωσε μέσα στην κρίση, ένας ιδιοκτήτης. Και φυσικά η θέση μου δεν είναι ούτε HR ούτε διευθυντής, είμαι απλά ένας τεχνικός ή συνήθως "ο τεχνικός" για να αναλαμβάνω και τυχόν παράπονα εάν χρειαστεί ώστε να μην φαίνεται ο ιδιοκτήτης. Το κλίμα όπως σε κάθε εργασία έχει διακυμάνσεις, άλλες φορές περνάει η μέρα ευχάριστα, άλλες φορές τα προσωπικά προβλήματα του ιδιοκτήτη βγαίνουν σαν γκρίνια προς τον υπάλληλο. Με ένα ποσοστό ίσως 40-60 να γέρνει προς τη γκρίνια.
 

Για να κλείσω, πάντα αναζητούσα κάτι καλύτερο, κάτι με καλύτερες συνθήκες εργασίας, καλύτερο μισθό, γιατί όχι καλύτερο ωράριο. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι στην Ελλάδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα καθόμουν να σαπίσω εκεί μέσα για 900 ευρώ που "ίσως" κάποια μέρα "μπορεί" αν έβλεπε ότι ήταν ευχαριστημένος να τα κάναμε και 1000 και μετά 1200. Είναι προφανές ότι αν έβρισκα την ίδια εργασία με καλύτερες συνθήκες θα έφευγα.

 

Επειδή ζούμε Ελλάδα και δε γνωρίζω πως αισθάνεσαι με το κυνήγι εργασίας και τη γενικότερη ανταπόκριση της ευρύτερης εργοδοσίας στο χώρο σου, δε θέλω να κατευθύνω την απόφασή σου, αλλά ο ρόλος σου και ο μισθός σου δε δικαιολογούν την υπογραφή ενός non-compete agreement. Γιατί πολύ απλά σε βάζει σε πολύ μειονεκτική θέση έναντι απόλυσης ή αποχώρησης, και δε σε αφήνει με μια καλή μπάνκα στην άκρη για τα 2 χρόνια έως τη λήξη του non-compete.

 

Patended εξοπλισμός ορίζεται ο επιτυχημένα καταχωρημένος στο αντίστοιχο νομικό πλαίσιο.

http://www.greeklawdigest.gr/component/k2/item/66-patents

Αν δεν υπάρχει καταχώρηση πατέντας, δεν ανήκει δικαιωματικά σε κανέναν η χρήση ενός διαγνωστικού πολυμέτρου (γιατί κατά βάση για πολύμετρο μιλάμε, ότι έξτρα αισθητήρα, software και δυνατότητες να έχει). Από την άλλη, δύναται κάποιος να καταχωρήσει ένα τρισδιάστατο αντικείμενο με Custom Modifications ως πατέντα τύπου Utility Mode, με ισχύ έως και 7 χρόνια, πληρώνοντας ετήσιο patent fee - αν ισχύει, αυτή η πληροφορία είναι δημόσια, και μπορεί να σου παραχωρηθεί κατόπιν αιτήματος.

 

Για την προμήθεια οποιουδήποτε προϊόντος που υπάρχει στην κοινή αγορά, από εξειδικευμένα transistors έως περισσότερο ευρείας χρήσης, δε μπορεί να σου απαγορεύση κανείς την αγορά ή/και χρήση τους. 

 

 

 

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, g4ngelo είπε

Ωραια ολα αυτα τα ποιητικα αλλα μαλλον δεν εχετε καταλαβει κατι. Σε απλες δουλειες με χαμηλους μισθους ειναι σχεδον απιθανο να ζητηθει απο τον εργαζομενο να υπογραψει τετοιου ειδους εγγραφα. Συμπεραινω πως ο OP δεν ειναι χαμηλομισθος (σε σχεση με το μεσο ορο) και ισως θα υπαρχει καποιος λογος να υπογραψει NCA η Confidentiality agreement. Φυσικα το συγκεκριμενο εγγραφο δεν εχει καμια σχεση με GDPR.

Όντως, είναι ωραία τα ποιητικά, και όπως φαίνεται, στην Ελλάδα σε απλές δουλειές με χαμηλούς μισθούς ζητείται η υπογραφή τέτοιων συμβάσεων. Προσωπικά έχω υπογράψει σύμβαση εργασίας με όρους τη μη κοινοποίηση σε τρίτους λεπτομερειών των προμηθευτών κτλ για θέση των 480 ευρώ (τότε). Γνωστός μου αρνήθηκε να υπογράψει σύμβαση που του απαγόρευε να ανοίξει επιχείρηση στον ίδιο αντικείμενο για 10 (δέκα) έτη μετά την διακοπή συνεργασίας στον ίδιο νομό, και απολύθηκε. Αυτό δεν έλαβε χώρα σε κάποια μεγάλη επιχείρηση με τους μισθούς των 4000+ αλλά σε βιοτεχνία ζαχαροπλαστικής.

Και για να γινω πιο σαφης, εχω υπογραψει NCΑ & Confidentiality agreement στην παρουσα δουλεια μου οπου ΟΛΑ τα εσωτερικα εγγραφα ειναι εμπιστευτικα. Προσωπικα, να αρνηθω 4000+ μισθο και να τρεχω σε εργατολογο για να διαπιστωσω αν τα χαρτια που ηθελαν να υπογραψω στεκουν νομικα το θεωρω υπερβολη (οταν μιλαμε για σοβαρες εταιριες / επιχειρησεις).

Παραθέτω τον εαυτό μου "Προς Θεού, δεν μιλάμε για την περίπτωση που τέτοιες συμβάσεις κρίνονται απαραίτητες, αλλά για το συνεργείο, το ζαχαροπλαστείο, τον φούρνο, την μέση ελληνική επιχείρηση."

Προσωπικά, θα διάβαζα την σύμβαση, ακόμη και αν ήταν από σοβαρή εταιρία, ή θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη. Δεν είμαι δικηγόρος, δεν έχω ιδέα από νομικά κείμενα, αλλά λειτουργώ με την λογική πως η εταιρία πρώτα βάζει το κέρδος της και μετά εμένα. Ειδικά στην Ελλάδα της μηδενικής σοβαρότητας και του κάνω ότι γουστάρω. Κάτι ακόμη, ποια εταιρία στην Ελλάδα θα δεχθεί να  πληρώσει κάποιον για 2 χρόνια για να μην εργαστεί στον ανταγωνιστή της, όπως αναφέρθηκε παραπάνω;

@Lanike71 Οι καλες θεσεις δεν φυτρωνουν στα δεντρα για να βρισκεις απο τη μια μερα στην αλλη, ειδικα στην Ελληνικη αγορα εργασιας. Η γυναικα μου εχει Master στα διοικητικα οικονομικα απο Αγγλια και ειναι αυτην την στιγμη ανεργη.

Λυπάμαι πολύ για την σύζυγο σας, και καταλαβαίνω, όντας στην ίδια θέση, πως η αγορά εργασίας στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολη, με μεγάλο ανταγωνισμό και πολύ χαμηλό επίπεδο αξιοκρατίας. Σας εύχομαι ότι καλύτερο

@Ukforthemoment Ασχολιαστο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημερινό Update όπου πλέον πέφτει και η αυλαία στο σκηνικό με το οποίο σας ταλαιπωρώ εδώ και αρκετές μέρες

Το έντυπο το έχω ακόμη στα χέρια μου, όμως ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι δεν θα το υπογράψω σε καμία περίπτωση. Κάναμε μια σχετική κουβέντα όπου επέμενε ότι δεν το κάνει για να με ρίξει αλλά ο σκοπός του είναι να νιώσει ότι έχει "διασφαλίσει" την δουλειά του. Είναι καθαρά τυπικό και βέβαια δεν σκοπεύει να προχωρήσει σε απόλυση αφού είναι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πορεία μας. Βέβαια, όταν ανέφερα το ενδεχόμενο να με αποζημιώσει αναλόγως για τα δύο χρόνια που απαιτεί να μην εργάζομαι πάνω στο αντικείμενό μου ξανάρχισε το ίδιο παραμύθι ότι δεν το κάνει για να με ρίξει και άρχισε να μου λέει ξανά τα ίδια και τα ίδια πράγματα. Άλλωστε δεν προβλέπεται κάπου νομικά να με αποζημιώσει έξτρα. Βέβαια φαντάζομαι είχε κάθε δικαίωμα να με απολύσει και την επόμενη μέρα ακόμη και αν είχα υπογράψει. 

Επιμένοντας ότι δεν αποδέχομαι να υπογράψω κάτι μου είπε να το ξανασκεφτώ και πως η μοναδική εναλλακτική είναι να περάσω από τον λογιστή του για τα περαιτέρω, όπως και έκανα. Ο εργοδότης δεν περίμενε καν να τελειώσει η μέρα, οπότε θεωρώ ότι όλα ήταν προαποφασισμένα ίσως και από τη στιγμή που μου έδωσαν το έντυπο.  Κάπου πριν τους τίτλους τέλους μου είπαν ότι τυπικά δεσμεύομαι για όσα έλεγε το συμφωνητικό ακόμα και αν δεν το έχω υπογράψει τελικά και πως επίσης υπάρχει νόμος περί μη ανταγωνισμού που αναφέρεται στη σύμβαση που είχαμε υπογράψει. Είπα να μην το συνεχίσω γιατί τελικά θα καταλήγαμε να καυγαδίζουμε. 

 

Πάμε για άλλα λοιπόν... 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
49 minutes ago, ikonio said:

Ο εργοδότης δεν περίμενε καν να τελειώσει η μέρα, οπότε θεωρώ ότι όλα ήταν προαποφασισμένα ίσως και από τη στιγμή που μου έδωσαν το έντυπο.  Κάπου πριν τους τίτλους τέλους μου είπαν ότι τυπικά δεσμεύομαι για όσα έλεγε το συμφωνητικό ακόμα και αν δεν το έχω υπογράψει τελικά και πως επίσης υπάρχει νόμος περί μη ανταγωνισμού που αναφέρεται στη σύμβαση που είχαμε υπογράψει. Είπα να μην το συνεχίσω γιατί τελικά θα καταλήγαμε να καυγαδίζουμε. 

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο εργοδότης σου. Έχεις την υποχρέωση παράλειψης ανταγωνιστικής δραστηριότητας ή ανταγωνιστικών πράξεων όσο δουλεύεις σε μια επιχείρηση. Δεν μπορεί να δουλεύεις σε φούρνο και να πας στον απέναντι φούρνο να του δείξεις πως να βγάζει ψωμί, καθώς έτσι δρας ανταγωνιστικά.

Με μία τόση δα διαφορά όμως να του πεις του πρώην εργοδότη σου: η ρήτρα «μη-ανταγωνισμού» λήγει με την λύση της σύμβασης εργασίας. Οποιοδήποτε επιπλέον διάστημα συμφωνηθεί μπορεί να ελεγχθεί για καταχρηστικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά το να έχει βαρύτητα ο όρος περί μη αναταγωνισμού σε περίπτωση απόλυσης μου φαίνεται ανέκδοτο...

Δηλαδή έστω σε εμποδίζει από το να σε πάρει ο ανταγωνιστής (και να παραιτηθείς) αλλά αν η εταιρεία δεν σε χρειάζεται (και σε απολύει) γιατί να μην μπορείς να βρεις δουλειά σε ανταγωνιστή;

Αυτά είναι κουφά πράγματα και δεν νομίζω οτι θα τα δεχτεί κάποιο σοβαρό δικαστήριο!

Ειδικά αν μιλάμε για πολύ εξειδικευμένους τομείς οποιαδήποτε περίπτωση είναι εν δυνάμη ανταγωνισμός...

Επίσης ποιός νόμος απαγορεύει τον ανταγωνισμό;

ΥΓ. Καλά αυτό που είπε στον TS περί όρων μη ανταγωνισμού οτι τον δεσμεύουν ακόμα και αν δεν έχει υπογράψει και αν είναι από τα άγραφα...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikonio είπε

Το σημερινό Update όπου πλέον πέφτει και η αυλαία στο σκηνικό με το οποίο σας ταλαιπωρώ εδώ και αρκετές μέρες

Το έντυπο το έχω ακόμη στα χέρια μου, όμως ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι δεν θα το υπογράψω σε καμία περίπτωση. Κάναμε μια σχετική κουβέντα όπου επέμενε ότι δεν το κάνει για να με ρίξει αλλά ο σκοπός του είναι να νιώσει ότι έχει "διασφαλίσει" την δουλειά του. Είναι καθαρά τυπικό και βέβαια δεν σκοπεύει να προχωρήσει σε απόλυση αφού είναι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πορεία μας. Βέβαια, όταν ανέφερα το ενδεχόμενο να με αποζημιώσει αναλόγως για τα δύο χρόνια που απαιτεί να μην εργάζομαι πάνω στο αντικείμενό μου ξανάρχισε το ίδιο παραμύθι ότι δεν το κάνει για να με ρίξει και άρχισε να μου λέει ξανά τα ίδια και τα ίδια πράγματα. Άλλωστε δεν προβλέπεται κάπου νομικά να με αποζημιώσει έξτρα. Βέβαια φαντάζομαι είχε κάθε δικαίωμα να με απολύσει και την επόμενη μέρα ακόμη και αν είχα υπογράψει. 

Επιμένοντας ότι δεν αποδέχομαι να υπογράψω κάτι μου είπε να το ξανασκεφτώ και πως η μοναδική εναλλακτική είναι να περάσω από τον λογιστή του για τα περαιτέρω, όπως και έκανα. Ο εργοδότης δεν περίμενε καν να τελειώσει η μέρα, οπότε θεωρώ ότι όλα ήταν προαποφασισμένα ίσως και από τη στιγμή που μου έδωσαν το έντυπο.  Κάπου πριν τους τίτλους τέλους μου είπαν ότι τυπικά δεσμεύομαι για όσα έλεγε το συμφωνητικό ακόμα και αν δεν το έχω υπογράψει τελικά και πως επίσης υπάρχει νόμος περί μη ανταγωνισμού που αναφέρεται στη σύμβαση που είχαμε υπογράψει. Είπα να μην το συνεχίσω γιατί τελικά θα καταλήγαμε να καυγαδίζουμε. 

 

Πάμε για άλλα λοιπόν... 

Μια μικρογραφία της μπανανίας της οποίας ζούμε...

Ούτε στη γειτονική Τουρκία του δικτάτορα Ερντι δεν γίνονται αυτά (όσον αφορά τα εργασιακά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ikonio είπε

Το σημερινό Update όπου πλέον πέφτει και η αυλαία στο σκηνικό με το οποίο σας ταλαιπωρώ εδώ και αρκετές μέρες

Το έντυπο το έχω ακόμη στα χέρια μου, όμως ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι δεν θα το υπογράψω σε καμία περίπτωση. Κάναμε μια σχετική κουβέντα όπου επέμενε ότι δεν το κάνει για να με ρίξει αλλά ο σκοπός του είναι να νιώσει ότι έχει "διασφαλίσει" την δουλειά του. Είναι καθαρά τυπικό και βέβαια δεν σκοπεύει να προχωρήσει σε απόλυση αφού είναι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πορεία μας. Βέβαια, όταν ανέφερα το ενδεχόμενο να με αποζημιώσει αναλόγως για τα δύο χρόνια που απαιτεί να μην εργάζομαι πάνω στο αντικείμενό μου ξανάρχισε το ίδιο παραμύθι ότι δεν το κάνει για να με ρίξει και άρχισε να μου λέει ξανά τα ίδια και τα ίδια πράγματα. Άλλωστε δεν προβλέπεται κάπου νομικά να με αποζημιώσει έξτρα. Βέβαια φαντάζομαι είχε κάθε δικαίωμα να με απολύσει και την επόμενη μέρα ακόμη και αν είχα υπογράψει. 

Επιμένοντας ότι δεν αποδέχομαι να υπογράψω κάτι μου είπε να το ξανασκεφτώ και πως η μοναδική εναλλακτική είναι να περάσω από τον λογιστή του για τα περαιτέρω, όπως και έκανα. Ο εργοδότης δεν περίμενε καν να τελειώσει η μέρα, οπότε θεωρώ ότι όλα ήταν προαποφασισμένα ίσως και από τη στιγμή που μου έδωσαν το έντυπο.  Κάπου πριν τους τίτλους τέλους μου είπαν ότι τυπικά δεσμεύομαι για όσα έλεγε το συμφωνητικό ακόμα και αν δεν το έχω υπογράψει τελικά και πως επίσης υπάρχει νόμος περί μη ανταγωνισμού που αναφέρεται στη σύμβαση που είχαμε υπογράψει. Είπα να μην το συνεχίσω γιατί τελικά θα καταλήγαμε να καυγαδίζουμε. 

 

Πάμε για άλλα λοιπόν... 

μισό για να καταλάβω, κάνετε κουβέντα και λετε οτι οκ μωρε δεν χρειάζεται να το υπογράψεις και είναι τυπικό και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα και "και βέβαια δεν σκοπεύει να προχωρήσει σε απόλυση αφού είναι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πορεία μας" , αλλά μήπως να το ξανασκεφτείτε και λες όχι και σε απολύει; κατάλαβα καλά;

θα τρελαθούμε τελείως;

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

μισό για να καταλάβω, κάνετε κουβέντα και λετε οτι οκ μωρε δεν χρειάζεται να το υπογράψεις και είναι τυπικό και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα και "και βέβαια δεν σκοπεύει να προχωρήσει σε απόλυση αφού είναι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πορεία μας" , αλλά μήπως να το ξανασκεφτείτε και λες όχι και σε απολύει; κατάλαβα καλά;

θα τρελαθούμε τελείως;

Κατάλαβες πολύ καλά. Εγώ θεωρώ ότι είτε έτσι είτε αλλιώς είχε στο μυαλό του την απόλυση πιθανόν για άλλο λόγο που θα τον μάθαινα ίσως αν είχα υπογράψει το χαρτί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikonio είπε

Το σημερινό Update όπου πλέον πέφτει και η αυλαία στο σκηνικό με το οποίο σας ταλαιπωρώ εδώ και αρκετές μέρες

Το έντυπο το έχω ακόμη στα χέρια μου, όμως ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι δεν θα το υπογράψω σε καμία περίπτωση. Κάναμε μια σχετική κουβέντα όπου επέμενε ότι δεν το κάνει για να με ρίξει αλλά ο σκοπός του είναι να νιώσει ότι έχει "διασφαλίσει" την δουλειά του. Είναι καθαρά τυπικό και βέβαια δεν σκοπεύει να προχωρήσει σε απόλυση αφού είναι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πορεία μας. Βέβαια, όταν ανέφερα το ενδεχόμενο να με αποζημιώσει αναλόγως για τα δύο χρόνια που απαιτεί να μην εργάζομαι πάνω στο αντικείμενό μου ξανάρχισε το ίδιο παραμύθι ότι δεν το κάνει για να με ρίξει και άρχισε να μου λέει ξανά τα ίδια και τα ίδια πράγματα. Άλλωστε δεν προβλέπεται κάπου νομικά να με αποζημιώσει έξτρα. Βέβαια φαντάζομαι είχε κάθε δικαίωμα να με απολύσει και την επόμενη μέρα ακόμη και αν είχα υπογράψει. 

Επιμένοντας ότι δεν αποδέχομαι να υπογράψω κάτι μου είπε να το ξανασκεφτώ και πως η μοναδική εναλλακτική είναι να περάσω από τον λογιστή του για τα περαιτέρω, όπως και έκανα. Ο εργοδότης δεν περίμενε καν να τελειώσει η μέρα, οπότε θεωρώ ότι όλα ήταν προαποφασισμένα ίσως και από τη στιγμή που μου έδωσαν το έντυπο.  Κάπου πριν τους τίτλους τέλους μου είπαν ότι τυπικά δεσμεύομαι για όσα έλεγε το συμφωνητικό ακόμα και αν δεν το έχω υπογράψει τελικά και πως επίσης υπάρχει νόμος περί μη ανταγωνισμού που αναφέρεται στη σύμβαση που είχαμε υπογράψει. Είπα να μην το συνεχίσω γιατί τελικά θα καταλήγαμε να καυγαδίζουμε. 

 

Πάμε για άλλα λοιπόν... 

Όπως έγραψα κι άλλες φορές, αυτό είναι μόνο για εκφοβισμό.

Εκτός και εάν αποδείξει ότι παίρνεις την πελατεία  ή κάνεις κάποια τεχνική που έχει ο ίδιος ή η εταιρία του) πατεντάρει στην επόμενη εταιρία που θα δουλέψεις. 

Δεδομένου και του γκρίζου της κατάστασης της "ειδικότητας", είναι αμφίβολο εάν κουνηθεί.

Πάντως, καλώς ή κακώς, είναι βήμα για κάτι που μπορεί να αποδειχτεί καλύτερο.

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο εργοδότης σου. Έχεις την υποχρέωση παράλειψης ανταγωνιστικής δραστηριότητας ή ανταγωνιστικών πράξεων όσο δουλεύεις σε μια επιχείρηση. Δεν μπορεί να δουλεύεις σε φούρνο και να πας στον απέναντι φούρνο να του δείξεις πως να βγάζει ψωμί, καθώς έτσι δρας ανταγωνιστικά.

Με μία τόση δα διαφορά όμως να του πεις του πρώην εργοδότη σου: η ρήτρα «μη-ανταγωνισμού» λήγει με την λύση της σύμβασης εργασίας. Οποιοδήποτε επιπλέον διάστημα συμφωνηθεί μπορεί να ελεγχθεί για καταχρηστικότητα.

Αυτό προφανώς το είπε (και ήθελε να το κάνει) για το "μετά" που θα φύγει. 

Κάτι που είναι ψιλογελοίο δεδομένου της κατάστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η ολη υποθεση μου βρομαει ασχημα............

Ένας εργοδότης σε απολυει οποτε θελει .ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΊΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΌΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...