Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;

Lazostat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Ο μπάρμπας μας το λεγε οικογενειακός χαρούμενος και κέρναγε :P 

Κατάλαβα, το φούσκωσε ένα 30%. 😛

Επεξ/σία από kirileman
  • Haha 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Αυτό είναι μια πολύ καλή ερώτηση.  Πρόσεξε τι βίωσα εγώ: Έχω ένα διαμέρισμα που είχα αγοράσει πριν πολλά χρόνια με δάνειο από τράπεζα.  Το ξεχρέωσα πριν κάποια χρόνια και το έβαλα προς πώληση.  Τ

Εγώ λέω να κάνουμε ένα γενικό θέμα με τίτλο πως να τουφεκιαζουμε τους άλλους.. 

Αν εσένα σε εκνευρίζουν 1 φορά αυτά τα ΞΕΦΤΙΛΙΚΙΑ, εμένα που είμαι στο χώρο με εξοργίζουν 1000 φορές.

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για να μην ανοίξω καινούργιο thread θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ο μεσίτης πρέπει να κόψει απόδειξη για τα λεφτά που θα πάρει ή το έγγραφο που μας ζητάει να υπογράψουμε καθιστά και την απόδειξη(γιατί έτσι επικαλείται).

Επίσης θεωρεί πως τα 800 ευρώ (που είναι η αμοιβή του καθώς αυτό είναι και το ενοίκιο) είναι χωρίς το φπα και πως αν θέλουμε απόδειξη (ενώ πριν είπε πως το έγγραφο αυτό είναι η απόδειξη) θα πρέπει να δώσουμε επιπλέον το 24%.

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Επεξ/σία από Xvipes
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
20 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Γνωριζει κανεις εαν το ιδιο εγγραφο υπογραφει και ο ιδιοκτητης; Ή μονο ο ενοικιαστης;

Ναι, διαφορετικό έγγραφο ο ιδιοκτήτης, διαφορετικό ο ενοικιαστής.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, Xvipes είπε

Καλησπέρα, για να μην ανοίξω καινούργιο thread θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ο μεσίτης πρέπει να κόψει απόδειξη για τα λεφτά που θα πάρει ή το έγγραφο που μας ζητάει να υπογράψουμε καθιστά και την απόδειξη(γιατί έτσι επικαλείται).

Επίσης θεωρεί πως τα 800 ευρώ (που είναι η αμοιβή του καθώς αυτό είναι και το ενοίκιο) είναι χωρίς το φπα και πως αν θέλουμε απόδειξη (ενώ πριν είπε πως το έγγραφο αυτό είναι η απόδειξη) θα πρέπει να δώσουμε επιπλέον το 24%.

Επισυνάπτω και το έγγραφο που υπογράψαμε και αυτό γιατί στο πεδίο του φπα δεν έχει συμπληρώσει κάτι και κακώς και εμείς δε το είδαμε εκείνη την ώρα.

Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

mesitis.jpg.f2e1877efa956c91a4300825baa122c4.jpg

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Το χαρτί που υπογράψατε δεν βλέπω να γράφει κάπου πως στα 800 συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ, συνεπώς το βρίσκω λογικό να ζητάει τον ΦΠΑ έξτρα.

Πάντως αυτό που γίνεται στο 99% των περιπτώσεων είναι να μην κόβεται απόδειξη, και αυτό γιατί ο πελάτης γλιτώνει τον ΦΠΑ ενώ ο μεσίτης την φορολογία.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πες ότι αγοράζεις ένα ακίνητο, πληρώνεις τον μεσίτη και αποφασίζεις να μην πάρεις απόδειξη για να γλιτώσεις το ΦΠΑ. Πως είσαι καλυμμένος ότι δεν θα έρθει μετά να σου ζητάει μεσιτικα αφού δεν έχεις κανένα χαρτί στα χέρια σου ότι τον πλήρωσες; το ΦΠΑ είναι 13% η 24%; παροχή υπηρεσιών δεν είναι; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, mihanikos1 είπε

Πες ότι αγοράζεις ένα ακίνητο, πληρώνεις τον μεσίτη και αποφασίζεις να μην πάρεις απόδειξη για να γλιτώσεις το ΦΠΑ. Πως είσαι καλυμμένος ότι δεν θα έρθει μετά να σου ζητάει μεσιτικα αφού δεν έχεις κανένα χαρτί στα χέρια σου ότι τον πλήρωσες; το ΦΠΑ είναι 13% η 24%; παροχή υπηρεσιών δεν είναι; 

Ειναι απλό, φροντίζεις να μην έχει ούτε αυτός στα χέρια του κάποιο χαρτί από το οποίο να προκύπτει ότι του χρωστάς μεσιτική αμοιβή, τη στιγμή που τον πληρώνεις σκίζετε την εντολή.

Ναι παροχή υπηρεσιών είναι, και το ΦΠΑ 24%.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ειναι απλό, φροντίζεις να μην έχει ούτε αυτός στα χέρια του κάποιο χαρτί από το οποίο να προκύπτει ότι του χρωστάς μεσιτική αμοιβή, τη στιγμή που τον πληρώνεις σκίζετε την εντολή.

Ναι παροχή υπηρεσιών είναι, και το ΦΠΑ 24%.

Αν έχει αντίγραφο; αν ζητήσεις χαρτί ότι δεν έχει καμία απαίτηση από σένα; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
8 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Αν έχει αντίγραφο; αν ζητήσεις χαρτί ότι δεν έχει καμία απαίτηση από σένα; 

Δεν νομίζω να έχει κάποια ισχύ ένα αντίγραφο. Επίσης φαντάζομαι πως θα σε καλύψει το χαρτί που περιγράφεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.