Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Morosana είπε

Εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η αμοιβή της εργασίας του μεσίτη είναι μια και αν θέλει 50-50 70-30 100-0 ή οτιδήποτε άλλο είναι κάτι που το αποφασίζει ο εντολέας και όχι ο μεσιτης.

Με τη λογική σου να πεις στο σουπερμάρκετ ότι δεν θέλω να πληρώσω το έξτρα κόστος της διαφήμισης που πέρασε στο τελικό προϊόν γιατί εγώ θα το αγόραζα όπως και να χει. 

Εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Θα βγάλει φωτογραφίες  και θα χάσει χρόνο μιλώντας στο τηλέφωνο.

Μιλάμε σχεδόν δάκρυσα με τη ζωή του μεσίτη.

Αέρα εμπορεύονται και μας το παρουσιάζετε λειτούργημα, γελάνε και τα τσιμέντα.

Εσύ με τι ασχολείσαι και τι σε εμποδίζει να πουλάς και εσύ αέρα και να πληρώνεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Morosana είπε

Εσύ με τι ασχολείσαι και τι σε εμποδίζει να πουλάς και εσύ αέρα και να πληρώνεσαι 

Δεν απαντώ καν σε ερωτήσεις μεσιτών. Αν θέλεις σου λέω paypal να μου στείλεις ένα 50αρικο να πληρωθώ για το χρόνο που θα χάσω να σου απαντήσω και θα πάρεις απάντηση στην ερώτηση σου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Δεν απαντώ καν σε ερωτήσεις μεσιτών. Αν θέλεις σου λέω paypal να μου στείλεις ένα 50αρικο να πληρωθώ για το χρόνο που θα χάσω να σου απαντήσω και θα πάρεις απάντηση στην ερώτηση σου.

Για να σου λείπει ένα πενηντάρικο σίγουρα δεν είσαι πολυτελείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, UncleKim είπε

Κάνεις λάθος.

Για να δούμε.

4 ώρες πριν, UncleKim είπε

Έχει γίνει έτσι, γιατί δεν υπάρχει προσφορά, ενώ υπάρχει τεράστια ζήτηση.

Εγώ πάλι από πάντα θυμάμαι να ήταν έτσι, από πάντα οι μεσίτες πληρώνονταν και από τις δύο μεριές κανονικά και με τον νόμο, και μάλιστα μέχρι το 1993 ήταν προκαθορισμένο από το κράτος το ποσοστό τους (2+2%).

4 ώρες πριν, UncleKim είπε

Εγώ για παράδειγμα δεν πήγα πουθενά. Μέσω xe.gr έψαχνα σπίτι. Βρήκα ένα μέσω μεσίτη, και πήγα και το έκλεισα. Τι υπηρεσία προσέφερε σε εμένα ο μεσίτης? Ξαναλέω, σε εμένα ως ενοικιαστή δεν προσέφερε τίποτα. Δεν είπα ότι με έκλεψε. Ήξερα οτι καλώ σε μεσίτη, είχαμε συμφωνήσει την αμοιβή του κτλ. Λέω απλά ότι για εμένα δεν έκανε τίποτα. Ήταν απλά ένα περιτό έξοδο

Μην μπερδεύεσαι, υπηρεσία σου πρόσφερε, βρήκες την αγγελία του, κάλεσες στο τηλ/γραφείο του, κλείσατε ραντεβού και σου έκανε επίδειξη, και στο τέλος σε έφερε σε επαφή με τον ιδιοκτήτη για να το νοικιάσεις.

Αν πράγματι ήταν περιττό έξοδο όπως λες τότε μια χαρά θα μπορούσες να το νοικιάσεις χωρίς τη μεσολάβηση του, έλα όμως που χωρίς τις υπηρεσίες του όχι μόνο δεν θα ήξερες ποιος είναι ο ιδιοκτήτης, αλλά ούτε καν το σπίτι δεν θα είχες δει/βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο μεσιτης πρεπει να πληρωνεται για την υπηρεσια του.

Αλλα να ειναι υπαρκτη,οχι να εχει παρει την αγγελια του ιδιωτη και να την εμφανιζει για δικη του.

Αν θελω να πουλησω ή να αγορασω παντα προτιμω μεσιτες.Τους λες τι ακριβως θες και ψαχνουν αυτοι για σενα.Αυτο πρεπει να πληρωθει.

Αγγελιες σε δημοσια sites δεν ειναι υπηρεσιες γιατι δεν εχει πεσει υπογραφη  και απο τις δυο πλευρες.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 3DJIN είπε

δεν προσφερει και στους δυο,μονο σε αυτον που τον προσελαβε.

Στην ουσία τον "προσλαμβάνει" ΚΑΙ ο αγοραστής/ενοικιαστής, αυτό ακριβώς το νόημα έχει η εντολή που υπογράφουν, επισημοποιούν την "πρόσληψη" συμφωνώντας τους όρους της.

8 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

Αγγελιες σε δημοσια sites δεν ειναι υπηρεσιες γιατι δεν εχει πεσει υπογραφη  και απο τις δυο πλευρες.

Η αγγελία όχι, η επίδειξη όμως είναι γιατί πριν από αυτή έχει πέσει υπογραφή και από τις δύο πλευρές.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για να δούμε.

Εγώ πάλι από πάντα θυμάμαι να ήταν έτσι, από πάντα οι μεσίτες πληρώνονταν και από τις δύο μεριές κανονικά και με τον νόμο, και μάλιστα μέχρι το 1993 ήταν προκαθορισμένο από το κράτος το ποσοστό τους (2+2%).

Με το δεν ηταν έτσι πάντα, εννοώ ότι υπήρχαν άπειρα σπίτια και σε σωστές τιμές, και μπορούσες και να προσπεράσεις τους μεσίτες, να παζαρέψεις ιδιοκτήτες κτλ κτλ. Τώρα δεν σε παίρνει για τίποτα από όλα αυτά και είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι, οπότε "ανέχεσαι" διάφορα καπέλα. Και μιλάω πάντα για ενοικίαση.

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, υπηρεσία σου πρόσφερε, βρήκες την αγγελία του, κάλεσες στο τηλ/γραφείο του, κλείσατε ραντεβού και σου έκανε επίδειξη, και στο τέλος σε έφερε σε επαφή με τον ιδιοκτήτη για να το νοικιάσεις.

Αν πράγματι ήταν περιττό έξοδο όπως λες τότε μια χαρά θα μπορούσες να το νοικιάσεις χωρίς τη μεσολάβηση του, έλα όμως που χωρίς τις υπηρεσίες του όχι μόνο δεν θα ήξερες ποιος είναι ο ιδιοκτήτης, αλλά ούτε καν το σπίτι δεν θα είχες δει/βρει.

Επιμένεις. Σε ΕΜΕΝΑ (ενοικιαστής) δεν προσέφερε καμία απολύτως υπηρεσία. Την βαρεμάρα του ιδιοκτήτη πληρώνουμε. Ο ιδιοκτήτης δεν θα το είχε κρυφό αν ήθελε να το νοικιάσει.  Θα μπορούσα μια χαρά να το νοικιάσω, και χωρίς την ύπαρξη μεσίτη. Δεν κουράστηκα λιγότερο, ούτε μου προσέφερε κάτι ο μεσίτης. Στον ιδιοκτήτη προσέφερε και μόνο.

Δλδ, σαν υπηρεία μου λέτε, οτι ανέβασε την αγγελία στο ιντερνετ, και αυτό θεωρείται υπηρεσία προς τον ενοικιαστή, αλλιώς θα γυρνούσαμε στα στενά να βρούμε σπίτια. Μήπως να δώσουμε και προμήθεια στον ΟΤΕ, που έχουμε τηλέφωνο και ιντερνετ, και καταφέραμε και βρήκαμε μεσίτη να νοικιάσουμε σπίτι?

Για να τελειώνουμε, και πείτε ότι θέλετε. Μόνο ο ιδιοκτήτης "ξεκουράστηκε" από τις υπηρεσίες του μεσίτη για το προς ενοικίαση διαμέριμα. Ο ενοικιαστής πληρώνει νταβατζιλίκι επειδή δεν υπάρχουν ακίνητα. Αυτό εκμεταλεύονται.

Edit : Δεν με έκλεψε κανένας μεσίτης, ούτε με εξαπάτησε. Όλα έγιναν με συμφωνίες κτλ. Απλά θα έμενα στο δρόμο, no big deal....

Επεξ/σία από UncleKim
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, UncleKim είπε

Με το δεν ηταν έτσι πάντα, εννοώ ότι υπήρχαν άπειρα σπίτια και σε σωστές τιμές, και μπορούσες και να προσπεράσεις τους μεσίτες, να παζαρέψεις ιδιοκτήτες κτλ κτλ. Τώρα δεν σε παίρνει για τίποτα από όλα αυτά και είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι, οπότε "ανέχεσαι" διάφορα καπέλα. Και μιλάω πάντα για ενοικίαση.

Εγώ πάλι ως "σωστές" τιμές αντιλαμβάνομαι τις τιμές που είναι πολύ κοντά στην εμπορική αξία, και όχι το αν είναι σωστές με τα προσωπικά κριτήρια του καθενός.

Και ναι, όντως σήμερα δεν σε παίρνει να παζαρέψεις και πολύ τον ιδιοκτήτη, αυτό όμως δεν έχει σχέση με τον μεσίτη. Όσο εύκολο/δύσκολο ήταν να προσπεράσεις ένα μεσίτη παλιότερα άλλο τόσο εύκολο/δύσκολο είναι να το κάνεις και τώρα, δεν ξέρω κανέναν ιδιοκτήτη που δεν θα πετάξει τη σκούφια του αν γλιτώσει ένα μίσθωμα που θα έδινε ως μεσιτική αμοιβή.

12 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Επιμένεις. Σε ΕΜΕΝΑ (ενοικιαστής) δεν προσέφερε καμία απολύτως υπηρεσία. Την βαρεμάρα του ιδιοκτήτη πληρώνουμε. Ο ιδιοκτήτης δεν θα το είχε κρυφό αν ήθελε να το νοικιάσει.  Θα μπορούσα μια χαρά να το νοικιάσω, και χωρίς την ύπαρξη μεσίτη. Δεν κουράστηκα λιγότερο, ούτε μου προσέφερε κάτι ο μεσίτης. Στον ιδιοκτήτη προσέφερε και μόνο.

Δλδ, σαν υπηρεία μου λέτε, οτι ανέβασε την αγγελία στο ιντερνετ, και αυτό θεωρείται υπηρεσία προς τον ενοικιαστή, αλλιώς θα γυρνούσαμε στα στενά να βρούμε σπίτια. Μήπως να δώσουμε και προμήθεια στον ΟΤΕ, που έχουμε τηλέφωνο και ιντερνετ, και καταφέραμε και βρήκαμε μεσίτη να νοικιάσουμε σπίτι?

Για να τελειώνουμε, και πείτε ότι θέλετε. Μόνο ο ιδιοκτήτης "ξεκουράστηκε" από τις υπηρεσίες του μεσίτη για το προς ενοικίαση διαμέριμα. Ο ενοικιαστής πληρώνει νταβατζιλίκι επειδή δεν υπάρχουν ακίνητα. Αυτό εκμεταλεύονται.

Επιμένω γιατί έχω δίκιο, υπηρεσία σου προσέφερε, σου έχω ήδη εξηγήσει παραπάνω ποια ακριβώς. Το μόνο που θα μπορούσες να ισχυριστείς είναι ότι την υπηρεσία που σου πρόσφερε δεν την ζήτησες εξαρχής αλλά σε υποχρέωσε να την ζητήσεις, αν μου έλεγες έτσι θα σου απαντούσα πως έχεις απόλυτο δίκιο.

Τίποτα άλλο από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά θα έπρεπε ο μεσίτης να αμείβεται από αυτόν που τον επέλεξε για να πραγματοποιήσει την διαδικασία, συνήθως τον ιδιοκτήτη / πωλητή. 

Αν και τα 2 μέρη επιλέξουν εξ αρχής τον μεσίτη, τότε και τα 2 μέρη οφείλουν αμοιβή σε αυτόν.

Στην Κύπρο, μόνο ο ιδιοκτήτης δίνει 1 ενοίκιο ως αμοιβή.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι δουλειά του μεσίτη είναι να βρίσκει την καλύτερη λύση για τον πελάτη του. Δηλαδή στο ενοίκιο, πέρα από τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν, να κάνει και ένα screening. Αλλιώς μιλάμε για καραγκιόζη, όχι για επαγγελματία. 

Αυτά από εμένα που βρέθηκα και στις 2 πλευρές, σε 2 χώρες. 

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, csontheline είπε

Κανονικά θα έπρεπε ο μεσίτης να αμείβεται από αυτόν που τον επέλεξε για να πραγματοποιήσει την διαδικασία, συνήθως τον ιδιοκτήτη / πωλητή. 

Αν και τα 2 μέρη επιλέξουν εξ αρχής τον μεσίτη, τότε και τα 2 μέρη οφείλουν αμοιβή σε αυτόν.

Στην Κύπρο, μόνο ο ιδιοκτήτης δίνει 1 ενοίκιο ως αμοιβή. 

Η Κύπρος είναι κράτος, το Ιράν της Ευρώπης που είμαστε εμείς είναι άλλη φάση.

Έχουν πάρα πολλές δουλειές οι ιδιοκτήτες για να δείξουν το σπίτι που νοικιάζουν και πρέπει ο άλλος που ψάχνει σπίτι να πληρώσει τον κοπανιστό αέρα. Πρέπει να λαδώνονται όλα τα γρανάζια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι ως "σωστές" τιμές αντιλαμβάνομαι τις τιμές που είναι πολύ κοντά στην εμπορική αξία, και όχι το αν είναι σωστές με τα προσωπικά κριτήρια του καθενός.

Και ναι, όντως σήμερα δεν σε παίρνει να παζαρέψεις και πολύ τον ιδιοκτήτη, αυτό όμως δεν έχει σχέση με τον μεσίτη. Όσο εύκολο/δύσκολο ήταν να προσπεράσεις ένα μεσίτη παλιότερα άλλο τόσο εύκολο/δύσκολο είναι να το κάνεις και τώρα, δεν ξέρω κανέναν ιδιοκτήτη που δεν θα πετάξει τη σκούφια του αν γλιτώσει ένα μίσθωμα που θα έδινε ως μεσιτική αμοιβή.

Επιμένω γιατί έχω δίκιο, υπηρεσία σου προσέφερε, σου έχω ήδη εξηγήσει παραπάνω ποια ακριβώς. Το μόνο που θα μπορούσες να ισχυριστείς είναι ότι την υπηρεσία που σου πρόσφερε δεν την ζήτησες εξαρχής αλλά σε υποχρέωσε να την ζητήσεις, αν μου έλεγες έτσι θα σου απαντούσα πως έχεις απόλυτο δίκιο.

Τίποτα άλλο από εμένα.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε στον όρο "προσφορά υπηρεσίας" από το "σκέτο νταβατζιλίκι γιατί μπορώ" και πάμε παρακάτω.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου μια φορά τον μήνα μου τηλεφωνεί random ιδιοκτήτης που θέλει να νοικιάσει το ακίνητό του. Αμοιβή, μου λέει, παίρνετε μόνο από τον μισθωτή, σωστά;... Έχουν πολύ πλάκα ορισμένοι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...