Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ξαναγράψει τα ίδια και σε άλλο θέμα. Όταν ενδιαφερομουν για αγορά σπιτιού είδα καμιά 20αρια από αγγελίες ιδιωτών. Σχεδόν όλοι δεν είχαν καμία απολύτως επαφή με την αγορά τις τιμές και με τη λογική. Επίσης σχεδόν τα μισά δεν είχαν καμία σχέση με την περιγραφή στην αγγελία ( ακόμα και άλλες τιμές μου έλεγαν από κοντά , πάντα μεγαλύτερες) και συγκεκριμένα ένα παίζει να έβαλε και φωτό από άλλο σπίτι στη χρυσή ευκαιρία.

Θεωρούσα και εγώ τσάμπα την αμοιβή μεσίτη αλλά έφτασα σε αδιέξοδο μετά από τη τόση σαβουρα που είδα και τόση παραμυθα που έφαγα. Πήγα σε 2 γραφεία (υπαρκτά με τοίχους και εργαζόμενους!!!!) περιεγραψα τι ήθελα και πόσα έδινα και ταυτόχρονα δήλωσα εξαρχής ξεκάθαρα και ειλικρινά ότι πάνω από 1% με 1,5% δεν θα έδινα προμήθεια. Οι άνθρωποι το δέχτηκαν και ξεκίνησα δεύτερο γύρο ψαξιματος.

Όσα σπίτια είδα με τους μεσίτες αυτούς ήταν ακριβώς ότι έψαχνα με τα χρήματα που έψαχνα χωρίς "εκπλήξεις" .Ήταν ευγενικοτατοι ερχόταν και με επερναν από το σπίτι μου ενώ τους είχα πει ότι έχω αμάξι και κάθονταν όση ώρα ήθελα και απαντούσαν σε ότι ερωτήσεις είχα. Τελικά το σπίτι που μου βρήκαν ήταν με αποκλειστική ανάθεση από τον ιδιοκτήτη και συγκεκριμένα μου το έδειξαν πριν καν ανεβάσουν την αγγελία. Κάναμε και ένα υποτυπώδες παζάρι και έπεσε η τιμή του ώστε απορροφήθηκε και η αμοιβή τους.

 

Επεξ/σία από geomos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Μπορείς να παραθέσεις το νόμο;

Με διορθωσαν πιο πανω , ειναι ελευθερη η διαπραγματευση αλλα οπου και να πηγα 2% μου ειπαν , τωρα τι νοημα εχει ελευθερη διαπραγματευση και ζηταν ολοι 2% δεν ξερω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmyl είπε
2 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Μπορείς να παραθέσεις το νόμο;

Με διορθωσαν πιο πανω , ειναι ελευθερη η διαπραγματευση αλλα οπου και να πηγα 2% μου ειπαν , τωρα τι νοημα εχει ελευθερη διαπραγματευση και ζηταν ολοι 2% δεν ξερω

Το είπα για να σε κεντρισω. Να προσέχουμε τι λέμε, ειδικά όταν με τα λεγκμενά μας παραπληροφορουμε.

Μπορούσες να πεις, συνήθως 2% από κάθε συμβαλλόμενο, ή απ' όσο ξέρω 2%.

Όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει αυτό. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο επίκαιρο

Spoiler

 

Άρθρο 200 - Νόμος 4072/2012 - Σύμβαση μεσιτείας

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4072-2012/arthro-200-nomos-4072-2012-symvasi-mesiteias

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Το είπα για να σε κεντρισω. Να προσέχουμε τι λέμε, ειδικά όταν με τα λεγκμενά μας παραπληροφορουμε.

Μπορούσες να πεις, συνήθως 2% από κάθε συμβαλλόμενο, ή απ' όσο ξέρω 2%.

Όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει αυτό. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο επίκαιρο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Άρθρο 200 - Νόμος 4072/2012 - Σύμβαση μεσιτείας

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4072-2012/arthro-200-nomos-4072-2012-symvasi-mesiteias

Κανενα προβλημα , μεχρι τωρα δεν ειχα ασχοληθει με το αντεικειμενο και δεν εχω μεγαλη εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και γω την εμπειρία μου, ψάχνω κ γω πριν απο 1-1μιση χρόνο για σπίτι (γκαρσονιέρα) θεσσαλονίκη. Μπαίνω στο μεσιτικό γραφείο της τότε γειτονιάς μου που τόσα χρόνια έβλεπα αλλά ποτέ δεν χρειάστηκα, μέχρι πότε. Με το που μπαίνω μέσα υπήρχαν 2 τύποι που καθόντουσαν ο κάθενας στο γραφέιο του με τέτοιο τρόπο, που κάπως έτσι πρέπει να καθόταν και ο Escobar όταν έμπαινε κάποιος 'τιποτένιος' να του ζητήσει κάποια χάρη. Και η σύνεχεια ήταν ακριβώς ανάλογη, υφάκι 1000 καρδηναλίων όταν μου μιλούσε (ο ενας απο τους 2, ο άλλος απλός χάζευε) και μου είπε ότι το μόνο διαθέσιμα που  χει είναι σε μια καινούργια οικοδομή που μόλις τέλειωσε και ότι οι τιμές ξεκινάνε απο 400! Και το καλύτερο το άφησε για το τέλος όταν τον ρώτησα για την αμοιβή του. Μου πε ότι αυτή την οικοδομή την έχουν αποκλειστικά αυτοί και η αμοιβή τους είναι όχι ένα αλλά δύο ενοίκια!! 

Αφότου βγήκα έξω έριξα μια γρήγορη ματιά για το πόσα χρόνια τρως για εμπρισμό...

Οπότε θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως πρόκειται για ενα απο τα πιο αντιπαθητικά επαγγέλματα εκεί έξω

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALLisCHAOS είπε

Να πω και γω την εμπειρία μου, ψάχνω κ γω πριν απο 1-1μιση χρόνο για σπίτι (γκαρσονιέρα) θεσσαλονίκη. Μπαίνω στο μεσιτικό γραφείο της τότε γειτονιάς μου που τόσα χρόνια έβλεπα αλλά ποτέ δεν χρειάστηκα, μέχρι πότε. Με το που μπαίνω μέσα υπήρχαν 2 τύποι που καθόντουσαν ο κάθενας στο γραφέιο του με τέτοιο τρόπο, που κάπως έτσι πρέπει να καθόταν και ο Escobar όταν έμπαινε κάποιος 'τιποτένιος' να του ζητήσει κάποια χάρη. Και η σύνεχεια ήταν ακριβώς ανάλογη, υφάκι 1000 καρδηναλίων όταν μου μιλούσε (ο ενας απο τους 2, ο άλλος απλός χάζευε) και μου είπε ότι το μόνο διαθέσιμα που  χει είναι σε μια καινούργια οικοδομή που μόλις τέλειωσε και ότι οι τιμές ξεκινάνε απο 400! Και το καλύτερο το άφησε για το τέλος όταν τον ρώτησα για την αμοιβή του. Μου πε ότι αυτή την οικοδομή την έχουν αποκλειστικά αυτοί και η αμοιβή τους είναι όχι ένα αλλά δύο ενοίκια!! 

Αφότου βγήκα έξω έριξα μια γρήγορη ματιά για το πόσα χρόνια τρως για εμπρισμό...

Οπότε θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως πρόκειται για ενα απο τα πιο αντιπαθητικά επαγγέλματα εκεί έξω

 

Μουρόχαυλοι της αρπαχτής (όπως προκύπτει πως ήταν ο μεσίτης από αυτά που γράφεις) υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα. Υπάρχουν όμως και οι καλοί επαγγελματίες που εκτιμούν τον πελάτη. Θα έπρεπε να ρωτήσεις μερικούς γνωστούς σου να σου συστήσουν κάποιον με τον οποίον είχαν καλή εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την εμπειρία μου. Αρχικά Μιλάω για Κομοτηνή, όπου γίνεται χαμός με ενοίκια λόγω φοιτητών. Αρχικά έγινε μια αγορά ενός studio όπου είχε κάποιος απευθείας ανάθεση, ήμουν τυχερός και ήταν σε καλή οικοδομή και σε καλή τιμή. 22.000 ευρώ για 33τμ, κατάφερε να μου το ρίξει ένα χιλιάρικο από τα 23 που ζητούσε αρχικά και είχε πουλήσεις παρόμοια ο ιδιοκτήτης, ο μισθός του ήταν 600€ από εμένα, δεν ξέρω τι πήρε από τον άλλον.

Επειδή μένω αλλού και δεν μπορώ εγώ να ασχολούμε και να δείχνω το ακίνητο, χρησιμοποιώ αναγκαστικά μεσίτη όταν αλλάζει ο ενοικιαστής. Λόγω ζήτησης και καλού σπιτιού με επίπλωση, φεύγει άνετα στις λίγες μέρες και η μεσίτρια είναι πολύ καλή, κάνει ένα ψιλοκαστ τους ενδιαφερομένους πάντα, πάντα μου έβαλε καλούς ενοικιαστές και μου δίνει στο χέρι την εγγύηση (1 ενοίκιο) και 1 ενοίκιο του τρέχοντος μηνός. Η αμοιβή της είναι μισό ενοίκιο από εμένα, νομίζω άλλο μισό από τον ενοικιαστή. Αυτή είναι η νόρμα εδώ πάνω γενικά.'

Φυσικά, κυρίως όταν ενδιαφερόμουν για αγορά, από τους 6-7 μεσίτες, οι δύο ήταν που ασχολήθηκαν πραγματικά, οι υπόλοιποι ήταν μόνο "συμβουλές", αδιαφορία, ενώ ο άλλος μου έλεγε "δες τι διπλώματα έχω, δεν είμαι σαν τους άλλους" και δεν μου έδειξε ποτέ τίποτα. Βέβαια σε τέτοιες πολεις υπάρχουν χαρακτηριστικά αλεξιπτωτιστές, υπάλληλοι γραφείων κοινοχρήστων και άλλοι που νοικιάζουν μαύρα 5-10 σπίτια γνωστών τις περιόδους που αλλάζουν οι φοιτητές. Θυμάμαι περίπτωση γνωστού που μου λέει "κάνω βόλτα με το μηχανάκι, βρίσκω γονείς δείχνω κτλ, παίρνω αμοιβή μόνο από αυτούς, 5 σπίτια να νοικιάσω μου βγήκαν οι διακοπές!"

Τέλος πάντων, εμένα με βόλεψαν πολύ οι μεσίτες πάντως, μόνο τις βενζίνες να έβαζα για να δείχνω το σπίτι θα το έτρωγα το μισο ενοίκιο για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται στην περιπτωση που υπογραψω το συμβολαιο και δεν δωσω λεφτα στον μεσιτη; Ναι οκ ανηθικο, αλλα δεν μπορει να μου κανει κατι.. Το συμβολαιο θα αναφερεται αποκλειστικα στο σπιτι και το ενοικιο και οχι στην μεσιτικη αμοιβη. Δεν θα το κανω, απλα το εχω απορια.

Δεν ξερω εαν τελικα με επιλεξουν, ισως και ναι, αλλα οταν παω απο εκει και λιγο πριν πεσουν οι υπογραφες, θα πω και για μειωση ενοικιου και για μειωση της μεσιτικης αμοιβης, για να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι. Εαν δεν δεχθουν, λογικα θα φυγω. Ευκαιριες θα υπαρξουν. Αυτοι θα χασουν και κυριως ο ιδιοκτητης. Κυριος ειμαι 13 χρονια τωρα στα ενοικια, συνηθως οι ιδιοκτητες προσπαθουν να γλυτωσουν τις εγγυησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Τι γινεται στην περιπτωση που υπογραψω το συμβολαιο και δεν δωσω λεφτα στον μεσιτη;

Θεωρητικά θα σε πάει δικαστικά και θα τα πληρώσεις κανονικά μαζί με τόκους και έξοδα, στην πράξη λίγο απίθανο να σε κυνηγήσει για τόσο μικρό ποσό.

Θα το ρισκάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα με παει δικαστικα και με ποια κατηγορια; Επειδη στο μιλητο ειπαμε κατι και δεν το τηρησαμε; Αν δεν πεσουν υπογραφες, δεν νομιζω να μπορει να τρεξει τον αλλον στα δικαστηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Γιατι θα με παει δικαστικα και με ποια κατηγορια; Επειδη στο μιλητο ειπαμε κατι και δεν το τηρησαμε; Αν δεν πεσουν υπογραφες, δεν νομιζω να μπορει να τρεξει τον αλλον στα δικαστηρια.

Αν δεν έχεις υπογράψει τίποτα, τότε εννοείται πως δεν του χρωστάς τίποτα.

Πάντως ένας νόμιμος μεσίτης δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνει υπόδειξη αν πρώτα δεν σε βάλει να υπογράψεις εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν δεν έχεις υπογράψει τίποτα, τότε εννοείται πως δεν του χρωστάς τίποτα.

Πάντως ένας νόμιμος μεσίτης δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνει υπόδειξη αν πρώτα δεν σε βάλει να υπογράψεις εντολή.

Τι εννοεις να μου κανει υποδειξη; Μιλησα με τον μεσιτη, μου εδειξε το σπιτι, και μιλησα και με τον ιδιοκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Όταν λέω να σου κάνει υπόδειξη εννοώ να σου δείξει το σπίτι.

Μου εδειξε το σπιτι, αλλα δεν υπεγραψα κατι. Σε 10+ ατομα θα το εδειξε μονο την ημερα που ειχα παει εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Γιατι θα με παει δικαστικα και με ποια κατηγορια; Επειδη στο μιλητο ειπαμε κατι και δεν το τηρησαμε; Αν δεν πεσουν υπογραφες, δεν νομιζω να μπορει να τρεξει τον αλλον στα δικαστηρια.

Eίσαι και στην γενικότερη ζωή σου έτσι;Αν σου έκανε εκείνος το ίδιο πως θα τον χαρακτήριζες;

Karma is a bitch 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...