Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, aXer είπε

Αν εγώ έχω δει μια διαδικτυακή αγγελία για ένα ακίνητο που πωλείται μέσω πολλών μεσιτών (όχι αποκλειστική), και στείλω την γυναίκα μου να το δει, και υπογράψει αυτή το φυλλάδιο του μεσίτη, και μετά πάω εγώ, γνωρίζοντας πλέον που βρίσκεται το ακίνητο, και βρω τρόπο να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη και κλείσουμε την δουλειά εκτός μεσίτη, είναι κάτι το παράνομο;

 

ναι, ειναι παρανομο. δεν εχεις διαβασει τους ορους που ειναι μεσα και σε αποκλειουν και δικαιωνουν τον μεσιτη. διαβασε προσεκτικα τους ορους και θα δεις οτι εαν ο μεσιτης το ανακαλυψει μπορει να στραφει εναντιον των εμπλεκομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Το ότι ο μεσίτης αμοίβεται και από τον ενοικιαστή και από τον ιδιοκτήτη μόνο εμένα ξεπερνάει εε?

Ξεπερνάει και πολλούς άλλους, συμπεριλαμβανομένου εμού.

Και ακόμα καλύτερο είναι ότι ορισμένοι πρεσβεύουν ότι μπορεί να υποστηρίξει σωστά τα συμφέροντα αμφοτέρων των (αντιθέτων*) πλευρών.

Απλά αυτό το "έργο" (ερώτημα) έχει ξαναπαίξει στα σχετικά νήματα του insomnia και όπως σε κάθε σοβαρό "διάλογο" ο καθένας μας έφυγε με την ίδια άποψη την οποία είχε ;)

*Σε ένα ιδανικό κόσμο ίσως να μπορεί κάποιος να εξυπηρετήσει πωλητή/αγοραστή/ενοικιαστή και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Αυτός όμως προϋποθέτει "ποιότητα" ανθρώπων και κοινωνικής δομής που (για την ώρα, να πω;) δεν υπάρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, λογικά και αν το σκεφτείς, δεν μπορεί ο ίδιος άνθρωπος να πληρώνεται από δύο ανθρώπους, που έχουν εξ αρχής αντικρουόμενα συμφέροντα. Δεν γίνεται να "προσφέρει υπηρεσία" και στους δύο ταυτόχρονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Το ότι ο μεσίτης αμοίβεται και από τον ενοικιαστή και από τον ιδιοκτήτη μόνο εμένα ξεπερνάει εε?

Ο μεσιτης έχει συγκεκριμένη αμοιβή και τον τρόπο που θα πληρωθεί τον ορίζει ο ιδιοκτήτης που τις περισσοτερες φορές θέλει να τον μοιραστεί για να μεγαλώσει το κέρδος του. Υπάρχουν αγγελίες χωρίς μεσιτική αμοιβή γιατί ο ιδιοκτήτης θέλει να αναλάβει εξ ολοκλήρου την αμοιβή όπως υπάρχουν αγγελίες που ο ενδιαφερόμενος  πρέπει να δώσει και ποσοστό του ιδιοκτήτη, αυτά είναι καθαρά συμφωνίες. Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πιο απλά δίνει, ένα ενοίκιο ο ιδιοκτήτης και η πρώτο ενοίκιο που καταθετει ο ενοικιαστής πηγαίνει στο μεσίτη όχι όμως με τη μορφή της αμοιβής αλλά σαν τρέχον ενοίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, UncleKim είπε

Απλά, λογικά και αν το σκεφτείς, δεν μπορεί ο ίδιος άνθρωπος να πληρώνεται από δύο ανθρώπους, που έχουν εξ αρχής αντικρουόμενα συμφέροντα. Δεν γίνεται να "προσφέρει υπηρεσία" και στους δύο ταυτόχρονα.

Εντάξει, φιλοσοφική η κουβέντα, αλλά δεν ισχύει αυτό που λες 

Αντικρουόμενα συμφέροντα είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aXer είπε

Αν εγώ έχω δει μια διαδικτυακή αγγελία για ένα ακίνητο που πωλείται μέσω πολλών μεσιτών (όχι αποκλειστική), και στείλω την γυναίκα μου να το δει, και υπογράψει αυτή το φυλλάδιο του μεσίτη, και μετά πάω εγώ, γνωρίζοντας πλέον που βρίσκεται το ακίνητο, και βρω τρόπο να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη και κλείσουμε την δουλειά εκτός μεσίτη, είναι κάτι το παράνομο;

 

Πονηρούλη...

Συνήθως οι μεσίτες προβλέπουν αυτό που περιγράφεις και βάζουν όρο στην εντολή (στο φυλλάδιο όπως το είπες εσύ) πως την προμήθεια την δικαιούνται ακόμα και αν το ακίνητο αγοραστεί από συγγενή σου.

Γενικά ισχύει ότι γράφει το "φυλλάδιο" που έχει υπογραφεί.

19 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Απλά, λογικά και αν το σκεφτείς, δεν μπορεί ο ίδιος άνθρωπος να πληρώνεται από δύο ανθρώπους, που έχουν εξ αρχής αντικρουόμενα συμφέροντα. Δεν γίνεται να "προσφέρει υπηρεσία" και στους δύο ταυτόχρονα.

Εξαρτάται τι υπηρεσίες προσφέρει, συνήθως οι εντολές που σου δίνουν να υπογράψεις περιορίζονται στην "εύρεση ευκαιρίας", ε στην συγκεκριμένη υπηρεσία δεν υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει, φιλοσοφική η κουβέντα, αλλά δεν ισχύει αυτό που λες 

Αντικρουόμενα συμφέροντα είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα 

Φιλοσοφική, σωστά δεν αντιλέγω.

Όταν λέω αντικρουόμενα συμφέροντα, με την γενικότερη έννοια του όρου, αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως δεν είναι έτσι. Το ζητούμενο είναι, οτι στον ενοικιαστή δεν προσφέρει καμία υπηρεσία απολύτως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Το ζητούμενο είναι, οτι στον ενοικιαστή δεν προσφέρει καμία υπηρεσία απολύτως. 

Αν πράγματι ήταν έτσι τότε κανένας απολύτως ενοικιαστής δεν θα απευθυνόταν σε μεσίτη, ούτε θα υπόγραφε εντολές, ούτε θα πλήρωνε μεσιτικά.

Πάνε σε μεσίτες όμως, υπογράφουν εντολές, πληρώνουν μεσιτικά, οπότε κάποια υπηρεσία προσφέρουν.

  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Φιλοσοφική, σωστά δεν αντιλέγω.

Όταν λέω αντικρουόμενα συμφέροντα, με την γενικότερη έννοια του όρου, αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως δεν είναι έτσι. Το ζητούμενο είναι, οτι στον ενοικιαστή δεν προσφέρει καμία υπηρεσία απολύτως. 

Άντε να το πούμε άλλη μια φορά. Ο μεσιτης για να μου βρει ενοικιαστή θέλει αμοιβή πχ ένα χιλιάρικο. Αν εσύ και εγώ πληρώσουμε τον μεσίτη από 500 ή εγώ 1000 και εσύ τίποτα είναι καθαρά δικιά μου συμφωνία και εσύ ή το δέχεσαι ή προσπερνάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν πράγματι ήταν έτσι τότε κανένας απολύτως ενοικιαστής δεν θα απευθυνόταν σε μεσίτη, ούτε θα υπόγραφε εντολές, ούτε θα πλήρωνε μεσιτικά.

Πάνε σε μεσίτες όμως, υπογράφουν εντολές, πληρώνουν μεσιτικά, οπότε κάποια υπηρεσία προσφέρουν.

Κάνεις λάθος.

Έχει γίνει έτσι, γιατί δεν υπάρχει προσφορά, ενώ υπάρχει τεράστια ζήτηση.

Εγώ για παράδειγμα δεν πήγα πουθενά. Μέσω xe.gr έψαχνα σπίτι. Βρήκα ένα μέσω μεσίτη, και πήγα και το έκλεισα. Τι υπηρεσία προσέφερε σε εμένα ο μεσίτης? Ξαναλέω, σε εμένα ως ενοικιαστή δεν προσέφερε τίποτα. Δεν είπα ότι με έκλεψε. Ήξερα οτι καλώ σε μεσίτη, είχαμε συμφωνήσει την αμοιβή του κτλ. Λέω απλά ότι για εμένα δεν έκανε τίποτα. Ήταν απλά ένα περιτό έξοδο

Μόλις τώρα, Morosana είπε

Άντε να το πούμε άλλη μια φορά. Ο μεσιτης για να μου βρει ενοικιαστή θέλει αμοιβή πχ ένα χιλιάρικο. Αν εσύ και εγώ πληρώσουμε τον μεσίτη από 500 ή εγώ 1000 και εσύ τίποτα είναι καθαρά δικιά μου συμφωνία και εσύ ή το δέχεσαι ή προσπερνάς 

Στην περίπτωση μου, πλήρωσα ένα ενοίκιο στον μεσίτη και πήρε ακόμα ένα ενοίκιο στον ιδιοκτήτη.

Όπως το λές. Take it or leave it. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε εμένα δεν προσέφερε καμία υπηρεσία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Κάνεις λάθος.

Έχει γίνει έτσι, γιατί δεν υπάρχει προσφορά, ενώ υπάρχει τεράστια ζήτηση.

Εγώ για παράδειγμα δεν πήγα πουθενά. Μέσω xe.gr έψαχνα σπίτι. Βρήκα ένα μέσω μεσίτη, και πήγα και το έκλεισα. Τι υπηρεσία προσέφερε σε εμένα ο μεσίτης? Ξαναλέω, σε εμένα ως ενοικιαστή δεν προσέφερε τίποτα. Δεν είπα ότι με έκλεψε. Ήξερα οτι καλώ σε μεσίτη, είχαμε συμφωνήσει την αμοιβή του κτλ. Λέω απλά ότι για εμένα δεν έκανε τίποτα. Ήταν απλά ένα περιτό έξοδο

Στην περίπτωση μου, πλήρωσα ένα ενοίκιο στον μεσίτη και πήρε ακόμα ένα ενοίκιο στον ιδιοκτήτη.

Όπως το λές. Take it or leave it. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε εμένα δεν προσέφερε καμία υπηρεσία.

 

Πληρωσες ένα ενοίκιο γιατί ο μισθωτής συμφώνησε με το μεσίτη να μοιράσει την αμοιβή του. 

 

Για την υπηρεσία που λες ότι δεν σου πρόσφερε ξεχνάς ότι βρήκες το σπίτι από την αγγελία που εκείνος ανέβασε, σου απάντησε στις ερωτήσεις σου κτλ κτλ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Morosana είπε

 

Πληρωσες ένα ενοίκιο γιατί ο μισθωτής συμφώνησε με το μεσίτη να μοιράσει την αμοιβή του. 

 

Για την υπηρεσία που λες ότι δεν σου πρόσφερε ξεχνάς ότι βρήκες το σπίτι από την αγγελία που εκείνος ανέβασε, σου απάντησε στις ερωτήσεις σου κτλ κτλ κτλ 

Έβγαλε από τον κόπο τον ιδιοκτήτη. Εγώ έκανα ότι θα έκανα αν δεν υπήρχε και ο μεσίτης.

Ούτε μου βρήκε ότι ήθελα, ούτε ασχολήθηκε μαζί μου. Τα συμφέροντα του ιδιοκτήτη εξασφάλισε όχι τα δικά μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UncleKim είπε

Απλά, λογικά και αν το σκεφτείς, δεν μπορεί ο ίδιος άνθρωπος να πληρώνεται από δύο ανθρώπους, που έχουν εξ αρχής αντικρουόμενα συμφέροντα. Δεν γίνεται να "προσφέρει υπηρεσία" και στους δύο ταυτόχρονα.

δεν προσφερει και στους δυο,μονο σε αυτον που τον προσελαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

δεν προσφερει και στους δυο,μονο σε αυτον που τον προσελαβε.

Αυτό λεω. Δεν τον προσέλαβα εγώ. Δεν δίνει καμία υπηρεσία σε εμένα. Θα έπρεπε να πληρώνεται μόνο απο τον ιδιοκτήτη γιατί αυτός είναι ο πελάτης του. Ο ιδιοκτήτης είπε " Που να τρέχω, ας το δώσω σε μεσίτη" Δεν είπα εγώ "Που να ψάχνω ας το δώσω σε μεσίτη"

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...