Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Θα βγάλει φωτογραφίες  και θα χάσει χρόνο μιλώντας στο τηλέφωνο.

Μιλάμε σχεδόν δάκρυσα με τη ζωή του μεσίτη.

Αέρα εμπορεύονται και μας το παρουσιάζετε λειτούργημα, γελάνε και τα τσιμέντα.

 

δυστυχώς το χάλι με τα ενοίκια που υπάρχει (και θα εξακολουθεί να υπάρχει) μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι μεσίτες. Παραμυθιάζουν τους ιδιοκτήτες οτι τάχα τα ακίνητά τους αξίζουν χρυσάφι μόνο και μόνο για την αμοιβή τους. Μετά κόψτε το λαιμό σας. 

Προσωπικά έχω συνεργαστεί με 4 διαφορετικούς μεσίτες ανατολικής Αττικής, και όλοι μου επιβεβαίωσαν το ίδιο πράγμα. 

Μεσίτης = η δουλειά του τεμπέλη. Τελος ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Όταν ένας ιδιοκτήτης πάει σε μεσίτη γιατί βαριέται, δεν θέλει, δεν μπορεί κλπ και ο ενοικιαστής βρίσκει τον μεσιτη απο αγγελία που έχει ανεβάσει για τους παραπάνω λόγους τότε πρέπει να πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη γιατί αυτός του ανέθεσε την δουλειά. 

Όταν ένας ενοικιαστής πάει σε μεσίτη και του λέει τι θέλει και του βρει σπίτι τότε πρέπει να πληρωθεί από τον ενοικιαστή. 

 

Αν πάνε και οιδυο και βρει σε έναν ενοικιαστή σπίτι από ιδιοκτήτη που του έχει αναθέσει σπίτι τότε και από τους δύο 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι φοβερές υπηρεσίες που μου προσέφερε το μεσιτικό γραφείο αξίας ενός ολόκληρου ενοικίου που είχε προσλάβει δυστυχώς ο ιδιοκτήτης καθώς δεν έμενε στην Αθήνα που βρισκόταν το διαμέρισμα, ήταν να βάλουν έναν κακομοίρη για να βάψει μόνο έναν τοίχο που είχε φθαρεί ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι θα βαφτεί ολόκληρο και υπήρχε σαν όρος στο συμβόλαιο και είχαν πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη και εγώ να φάω έναν ολόκληρο μήνα να πηγαινοερχομαι στο σπίτι και να παίρνω μέρος στους καυγάδες μεσίτη / ελαιοχρωματιστή κάθε μέρα μέχρι να βαφτεί ένας ένας κάθε τοίχος κάθε μέρα.

Σαν κερασάκι στην τούρτα μου είπαν και ψέματα ότι μπορώ να παρκάρω ένα μηχανάκι στην πιλοτή και ότι είχαν μιλήσει με τον διαχειριστή ενώ εννοείται πως μου είπαν ψέματα και δεν με άφησαν να παρκάρω αν και δεν ήταν θέση πάρκινγκ ούτε εμπόδιζε κανέναν , ok δικό μου το λάθος που δεν το διασταύρωσα και δεν περίμενα κάτι αφού δεν υπήρχε στο συμβόλαιο αλλά και πάλι ήταν dick move.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τις λιγες φορες που "Έκλαψα" για  χρήματα ηταν όταν πληρωσα μεσίτη. 

Και ειδικα τον συγκεκριμένο που αποδείχθηκε (ας το πω ευγενικά) μαπας όταν άφησα το σπίτι (έπρεπε να φέρει νέους πελάτες να το δουνε-εγω όπως είναι φυσικο συνεργάσιμος μέχρι αηδιας) και το έπαιζε ιστοριας(ενω είχαμε ραντεβού καποιες φορες το ακύρωνε αφού τον καλούσα εγώ γιατί άργησε!!!!!). 

 

Ορκιστηκα οτι δε θα την ξαναπατησω με μεσίτη. 

ΑΝ και οποτε τον χρειαστω θα είναι μονο για δική μου εκμετάλλευση όπου και φυσικά ΔΕ θα δώσω φράγκο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η δικαιοσύνη στην Ελλάδα δεν λειτουργεί ως θεσμός, το 90% και βάλε των επαγγελματιών είναι "μάπα". Το ίδιο ισχύει και για τους μεσίτες, κυρίως όσους παίζουν σε σχετικά χαμηλά ενοίκια / τιμές πώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, d_gkal είπε

Απ τις λιγες φορες που "Έκλαψα" για  χρήματα ηταν όταν πληρωσα μεσίτη. 

Και ειδικα τον συγκεκριμένο που αποδείχθηκε (ας το πω ευγενικά) μαπας όταν άφησα το σπίτι (έπρεπε να φέρει νέους πελάτες να το δουνε-εγω όπως είναι φυσικο συνεργάσιμος μέχρι αηδιας) και το έπαιζε ιστοριας(ενω είχαμε ραντεβού καποιες φορες το ακύρωνε αφού τον καλούσα εγώ γιατί άργησε!!!!!). 

 

Ορκιστηκα οτι δε θα την ξαναπατησω με μεσίτη. 

ΑΝ και οποτε τον χρειαστω θα είναι μονο για δική μου εκμετάλλευση όπου και φυσικά ΔΕ θα δώσω φράγκο. 

 

 

Λαμόγιο, δηλαδή. Εσύ, όχι ο μεσίτης, τον οποίο πλήρωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d_gkal είπε

αυτο καταλαβες; 

συγχαρητηρια

https://el.m.wiktionary.org/wiki/λαμόγιο

λαμόγιο ουδέτερο

(κακόσημο) που υποκρίνεται τον αγοραστή για να προσελκύσει πελάτες για χάρη κάποιου άλλου· που επωφελείται εξαπατώντας κι έπειτα αποχωρεί. Η πράξη στο σύνολό της αποκαλείται λαμογιά.

 

Εσύ έγραψες:

"ΑΝ και οποτε τον χρειαστω θα είναι μονο για δική μου εκμετάλλευση όπου και φυσικά ΔΕ θα δώσω φράγκο. "

Άρα λαμόγιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα έχουμε κάνει λίγο χυλό όλα να πω κι εγώ κάποια πράγματα από την εμπειρία μου.

α) οπως γνωριζουμε ολοι στο χώρο του real estate υπάρχει πολλή λαμογιά

β) υπάρχουν μεσίτες που δεν γνωρίζουν τίποτα για το ακίνητο που σου δειχνουν, άλλοι που σε φλομωνουν στα ψέμματα ενώ άλλοι έχουν γνώσεις και για το ακίνητο που σου δείχνουν και για την αγορά ακινήτων 

γ) οι μεσίτες κακά τα ψέματα προσφέρουν μια υπηρεσία = κυρίως απαλλασσουν τον ιδιοκτήτη από το να συνεννοειται με τον καθέναν για το ακίνητο

δ) πράγματι θεωρώ εν πολλοις αντικρουομενα τα συμφέροντα που εκπροσωπούν διότι για να βελτιστοοιησουν την αμοιβή τους πρέπει να "ρίξουν" τον αγοραστη/ενοικιαστή - όμως επειδή δεν τους συμφέρει να χαλάσει η συναλλαγή υπάρχει και κάποιο όριο σε αυτο

ε) η αμοιβή τους κι εμένα μου φαίνεται υπερβολική αλλά αφενός δεν την παίρνουν όλη αλλά μέρος αυτής αφετέρου πέφτει ακόμα και στο 1,5% για αγορα με τις κατάλληλες διαπραγματεύσεις

στ) εάν διαφωνείτε με το ποσό της αμοιβής κοιτάξτε αγγελίες ιδιωτών - αλλιώς όταν υπογράψεις οφείλεις να πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ξαναγραψει σε αλλο thread, 

ο μεσίτης δεν παρεχει καμια υπηρεσια στον αγοραστη/ενοικιαστή, εκτος και αν τον εχεις καλέσει εσύ - του εχεις πει τι ψαχνεις και σε ποια τοποθεσια - κ σου βρει αυτος ευκαριες συμφωνα με τα θελω σου. 

Εγω θα εκανα προσπαθεια να παρακαμψω αυτο το βημα κ ας ειναι κ 'παρανομονο'.

Αμα γινει αυτο επανελλημενα κ δουν οτι χανουν το 2% και απο τις δυο πλευρες τοτε θα αρχισουν να αλλαζουν τα policies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά σπιτιού στην Θέρμη το 2017. Τι πλήρωσα σε μεσίτη; Περίπου 2.500€ (πραγματικά μου έπιασε τον κώλο), τηρώντας όπως καταλαβαίνετε την συμφωνία που είχα υπογράψει. 

Τι μου "πρόσφερε"; Κατάδειξη πριν μπει σε αγγελία, διαπραγμάτευση για πτώση της τιμής (5.000€).

Δεν πιστεύω να νομίζει κανείς ότι η διαπραγμάτευση είναι κάποια "σκληρή" δουλειά; Άλλωστε, διαπραγματεύονται και μέρος της αμοιβής τους. Η δε κατάδειξη, οκ, έχει έξοδα μετακίνησης, χρόνο, αλλά αυτοί το έχουν επιλέξει και δεν μπορούν να χρεώνουν δυσθεώρητα ποσά επειδή μετακινούνται.

Θεωρώ λοιπόν πολλά τα λεφτά που έδωσα, ωστόσο δεν θα είχα την ευκαιρία να δω το σπίτι (το οποίο πρέπει να ομολογήσω ότι το πήρα σε πραγματικά καλή τιμή για τα δεδομένα της περιοχής).

Γιατί θεωρώ ότι οι μεσίτες κάνουν μισή δουλειά; Γιατί θα μπορούσαν να αναλάβουν και μέρος της χαρτούρας πριν την αγορά, έτσι ώστε να "προσφέρουν" πραγματικές υπηρεσίες σε μένα ή ακόμα και να με βοηθήσουν με επαφές με επαγγελματίες που γνωρίζουν (π.χ. μεταφορείς, βαφείς κλπ). Ευτυχώς που είχα ξαδέλφη συμβολαιογράφο και ανέλαβε όλη την γραφειοκρατική δουλειά (της οποίας η αμοιβή πιστεύω ότι αξίζει 1000% με τα κτηματολόγια, υποθηκοφυλακεία, δικαστήρια κλπ.).

Όσον αφορά τα ενοίκια (γιατί σε αυτά ήμουν πριν), εκεί η αμοιβή τους είναι πολύ υπερτιμημένη. Πιστεύω ότι μισό ενοίκιο είναι πιο λογικό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kirileman said:

https://el.m.wiktionary.org/wiki/λαμόγιο

λαμόγιο ουδέτερο

(κακόσημο) που υποκρίνεται τον αγοραστή για να προσελκύσει πελάτες για χάρη κάποιου άλλου· που επωφελείται εξαπατώντας κι έπειτα αποχωρεί. Η πράξη στο σύνολό της αποκαλείται λαμογιά.

 

Εσύ έγραψες:

"ΑΝ και οποτε τον χρειαστω θα είναι μονο για δική μου εκμετάλλευση όπου και φυσικά ΔΕ θα δώσω φράγκο. "

Άρα λαμόγιο.

 

 

Έχω στην ιδιοκτησία μου ακίνητα προς ενοικίαση. 

Έρχεται μεσίτης (χωρις να τον ζητησω) και του ξηγουμαι οτι ΔΕ θα πάρει ευρώ απο εμένα(απο τον ενοικιαστη ας οαρει οσα γουσταρει) και δέχεται. 

Win win η υπόθεση. 

 

Where is λαμογια;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Έχω στην ιδιοκτησία μου ακίνητα προς ενοικίαση. 

Έρχεται μεσίτης (χωρις να τον ζητησω) και του ξηγουμαι οτι ΔΕ θα πάρει ευρώ απο εμένα(απο τον ενοικιαστη ας οαρει οσα γουσταρει) και δέχεται. 

Win win η υπόθεση. 

 

Where is λαμογια;;;

Τώρα που το εξηγείς δεν είναι. Αλλά χαίρομαι που τα γράφεις και μόνος σου ως ιδιοκτήτης για το ότι θες απολαμβάνεις υπηρεσίες που δεν θα πληρώσεις (δεν τους βρήκες, σε βρήκαν, αλλά δεν λες και όχι). Αλλά δεν φταίει κανείς, οι ξεφτίλες οι μεσίτες που δουλεύουν έτσι φταίνε.

*Σκεφτείτε, ενοίκιο των 400-500 ευρώ, δεν πληρώνεσαι από τον ιδιοκτήτη, παίρνεις μισό ενοίκιο μόνο από τον ενοικιαστή (μαύρα) ο οποίος σε σιχτιράει κιόλας στο insomnia για το ότι σε πλήρωσε χωρίς να του προσφέρεις κάτι ουσιαστικά. Lose-lose. Μακριά και αγαπημένοι και αν και όταν σε καλέσει κάποιος, 1 μίσθωμα + ΦΠΑ από εσένα (και 1 μίσθωμα+ΦΠΑ και από τον ενοικιαστή σε περίπτωση που ρωτήσεις, που δεν πρέπει να σε αφορά αγαπητέ ιδιοκτήτη).

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pseudonimo είπε

Αγορά σπιτιού στην Θέρμη το 2017. Τι πλήρωσα σε μεσίτη; Περίπου 2.500€ (πραγματικά μου έπιασε τον κώλο), τηρώντας όπως καταλαβαίνετε την συμφωνία που είχα υπογράψει. 

Τι μου "πρόσφερε"; Κατάδειξη πριν μπει σε αγγελία, διαπραγμάτευση για πτώση της τιμής (5.000€).

Δεν πιστεύω να νομίζει κανείς ότι η διαπραγμάτευση είναι κάποια "σκληρή" δουλειά; Άλλωστε, διαπραγματεύονται και μέρος της αμοιβής τους. Η δε κατάδειξη, οκ, έχει έξοδα μετακίνησης, χρόνο, αλλά αυτοί το έχουν επιλέξει και δεν μπορούν να χρεώνουν δυσθεώρητα ποσά επειδή μετακινούνται.

Θεωρώ λοιπόν πολλά τα λεφτά που έδωσα, ωστόσο δεν θα είχα την ευκαιρία να δω το σπίτι (το οποίο πρέπει να ομολογήσω ότι το πήρα σε πραγματικά καλή τιμή για τα δεδομένα της περιοχής).

Γιατί θεωρώ ότι οι μεσίτες κάνουν μισή δουλειά; Γιατί θα μπορούσαν να αναλάβουν και μέρος της χαρτούρας πριν την αγορά, έτσι ώστε να "προσφέρουν" πραγματικές υπηρεσίες σε μένα ή ακόμα και να με βοηθήσουν με επαφές με επαγγελματίες που γνωρίζουν (π.χ. μεταφορείς, βαφείς κλπ). Ευτυχώς που είχα ξαδέλφη συμβολαιογράφο και ανέλαβε όλη την γραφειοκρατική δουλειά (της οποίας η αμοιβή πιστεύω ότι αξίζει 1000% με τα κτηματολόγια, υποθηκοφυλακεία, δικαστήρια κλπ.).

Όσον αφορά τα ενοίκια (γιατί σε αυτά ήμουν πριν), εκεί η αμοιβή τους είναι πολύ υπερτιμημένη. Πιστεύω ότι μισό ενοίκιο είναι πιο λογικό. 

  Έχω σιχτηρισει μεσίτες όσο κανένας άλλος κάθε φορά που ψάχνω να νοικιάσω σπίτι, ούτε ένας σωστός και όλοι κοιτάνε να σε φάνε με τους γνωστούς τρόπους... 
  Αλλά... σαν πωλητής διαμερίσματος σε νομό της Πελοποννήσου, έχω συνεργαστεί με μεσίτη ο οποίος όντως με βρήκε μέσω της αγγελίας που είχα βάλει. Μετά από επικοινωνία μας του έστειλα τα κλειδιά του διαμερίσματος, έστειλε φωτογράφο δικό του, ανέβασε αγγελία επί πληρωμή παντού χωρίς να απαιτήσει να κατεβάσω τη δική μου όπως έκαναν άλλοι,  μου βρήκε ενδιαφερόμενους, διαπραγματευτοταν μαζί τους για την τιμή  που ζητούσα, του έκανα εξουσιοδοτήσεις και έκανε όλη τη χαρτούρα από όσες υπηρεσίας του δήμου χρειαζόταν, κανόνισε τα πάντα με την συμβολαιογράφο, και με καθοδήγησε με λεπτομέρειες για όλα τα χαρτιά που χρειαζόταν να προσκομίσω. Συναντηθήκαμε στη συμβολαιογράφο και είχε φέρει μέχρι και μηχάνημα για να τσεκάρει τυχόν πλαστα χαρτονομίσματα. Απλά μου έλυσε τα χέρια και με γλίτωσε από απίστευτο τρέξιμο και άξιζε όσα πήρε από εμένα (2%) και με το παραπάνω.
  Με τον αγοραστή δεν ξέρω τι συμφωνία είχαν κάνει αλλά νομίζω είχαν βρεθεί μέσω ενός άλλου μεσίτη που συνεργαζόταν και έκαναν μέσω εκείνου τη συμφωνία.
  Φυσικά, λίγο πριν κλείσει η πώληση με είχε βρει ο αγοραστής από τη δική μου αγγελία και μου ζήτησε να παρακάμψουμε τον μεσίτη για να γλιτώσουμε χρήματα, που φυσικά αρνηθηκα γιατί ο άνθρωπος ήταν πολύ σωστός στη δουλειά του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...