Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα συμφωνησω οτι ολοι οι μεσιτες δεν ειναι ιδιοι. Στη χωρα μας δυστηχως ελαχιστοι ειναι επαγγελματιες μεσιτες (βεβαια το καταλαβαινω και αυτο μιας και η πλειοψηφια το κανει σαν εξτρα εισοδημα, δεν εχουν ιδεα απο τιμες και οικοδομες).

Θυμαμαι που πραγματικα ηθελα να αγορασω διαμερισμα. Περιπου 5-6 ηταν απο αγγελιες μεσιτικα. Εδωσα τα στοιχεια μου (νομιζω οτι 1-2 μιλησα με μεσιτη) και δε με καλεσαν ποτε!

Απο τους 1-2 που μιλησα τελικα μονο μια κυρια εμφανιστηκε να μου δειξει το ακινητο που ηταν μια σουρεαλ κατασταση : στο ραντεβου ειχε καλεσει 2-3 ακομα αγοραστες οπου εγω οπως ειπα και στους υποψηφιους δε μπαινω σε καραγκιοζιλικια τυπου πλειστηριασμου ή εεντυπωσιασμου (και το ακινητο δεν ηταν στη πραξη αυτο που εδειχναν->πιο χαλια αλλη μια μαστιγα). Η μεσιτρια μου εδειξε ενα αλλο ακινητο που ηταν καλυτερο μονο που ο ιδιοκτητης το ειχε αναθεσει και αλλου (!) οπου το αλλο γραφειο ειχαν βαλει και αλλη τιμη και του ειχε βρει και αγοραστη.

 

Αυτη ειναι μονο ιστορια απο τα παρατραγουδα στο χωρο. Δεν ειναι μονο οι μεσιτες το θεμα, εχω δει ιδιοκτητες που ενω πουλανε να μην εχουν συγκεντρωσει ουτε ενα χαρτι (τους λες για ΤΑΠ και σε κοιτανε σα μοσχαρια) να μη πατανε οι ιδιοι σε ραντεβου αλλα και αγοραστες που τελικα ειναι μεσιτες(!) ή που σου λενε οτι θα ζητησω δανειο και ΑΝ εγκριθει θα αγορασω (χωρις καποιο περιουσιακο στοιχειο στο ονομα τους) κτλ...

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Και στην Πορτογαλία οι συνάδελφοι παίρνουν 6%. Το 4% για τις υπηρεσίες που εγώ προσφέρω είναι λίγο, σκέφτομαι να το κάνω 6 ή και 8. Αλλά δεν θα κάνω τέτοιες συζητήσεις με έναν άγνωστο στο insomnia. Τα των αμοιβών τα κουβεντιάζω μόνο με πραγματικούς πελάτες στα ραντεβού μου.

καλη τυχη 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

thanx bro.

τωρα είδα το λινκ που εβαλες σχετικά με τα % fees.

μονο που το πια προσφατα νουμερα που εχει ειναι του 2015. Απο τοτε μεχρι τωρα πολλες χωρες εχουν κανει regulate την τιμη προς τα κατω.. και ηδη απο αυτεσ τις χωρες που εβαλες στις μισες ειναι λιγοτερο το commision απο ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Αυτό είναι υπηρεσία, ξέρεις, την οποία μάλιστα δεν πληρώθηκαν, πλην ενός, ο μεσίτης από τον οποίο αγόρασες (αν δεν το βρήκες μόνος σου). Με άλλα λόγια, τους έδωσες τη ζήτησή σου, έψαξαν, βρήκαν, σου έστειλαν, σου έδειξαν, σε βοήθησαν να καταλήξεις κάπου (ακόμα και σε περιοχή η χαρακτηριστικά) και τελικά έρχεσαι στο φόρουμ και γράφεις ότι δεν έκαναν τίποτα, παρά μόνο μια υπόδειξη. Όμορφα...

 

Το σταματάω εδώ. Κανένα νόημα.

Γιατί είσαι εριστικός; Ναι μου έστειλαν και 10 mails στη διάρκεια ενός χρονου. Κι αυτό κατ" ουσίαν υπόδειξη είναι.

Εγω πλήρωσα πλήρως την αμοιβή για το ακίνητο που πήρα. Όμως αυτό που λεω και δεν κατανοείς είναι ότι στη συναλλαγή (πωληση) δε βοήθησαν σε κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Anonymous11 said:

τωρα είδα το λινκ που εβαλες σχετικά με τα % fees.

μονο που το πια προσφατα νουμερα που εχει ειναι του 2015. Απο τοτε μεχρι τωρα πολλες χωρες εχουν κανει regulate την τιμη προς τα κατω.. και ηδη απο αυτεσ τις χωρες που εβαλες στις μισες ειναι λιγοτερο το commision απο ελλαδα.

Ο πίνακας έχει ενδιαφέρον. 2% στη Δανία και τη Φιλανδία - και συζητάμε για 4%+ στην Ελλάδα. Δόξα τω Θεώ που δεν χρειάστηκε να αγοράσω το ακίνητο με τη "βοήθεια" μεσίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει προς τι όλη η συζήτηση, ο μεσίτης προσφέρει μια υπηρεσία και ζητάει μια αμοιβή. Αν το θεωρώ υπερβολικό, δεν συμφωνώ δεν θεωρώ ότι μου χρειάζεται αν είμαι ο πωλητής ανεβάζω ο ίδιος την αγγελία όπου θέλω, απαντώ σε τηλέφωνα και πηγαίνω σε ραντεβού, αν είμαι ο αγοραστής επιλέγω να βλέπω μόνο αγγελίες από ιδιώτες, ψάχνω μόνος μου ενοικιαστήρια, πωλητήρια, ή αγγελίες όπου είναι χωρίς μεσιτική αμοιβή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Anonymous11 είπε

τωρα είδα το λινκ που εβαλες σχετικά με τα % fees.

μονο που το πια προσφατα νουμερα που εχει ειναι του 2015. Απο τοτε μεχρι τωρα πολλες χωρες εχουν κανει regulate την τιμη προς τα κατω.. και ηδη απο αυτεσ τις χωρες που εβαλες στις μισες ειναι λιγοτερο το commision απο ελλαδα.

Πάρε πιο πρόσφατο.

https://tranio.com/articles/real_estate_agents_commissions_in_various_countries/

35 λεπτά πριν, john1987 είπε

Γιατί είσαι εριστικός; Ναι μου έστειλαν και 10 mails στη διάρκεια ενός χρονου. Κι αυτό κατ" ουσίαν υπόδειξη είναι.

Εγω πλήρωσα πλήρως την αμοιβή για το ακίνητο που πήρα. Όμως αυτό που λεω και δεν κατανοείς είναι ότι στη συναλλαγή (πωληση) δε βοήθησαν σε κάτι.

Μια χαρά το κατανοώ, απλώς δεν συμφωνώ απόλυτα. Εσύ κατανοείς ότι είχες υπηρεσίες που ποτέ δεν πλήρωσες; Όταν όμως συνηθίσετε να υπογράφετε αποκλειστική εντολή εύρεσης ακινήτου, με άλλα λόγια, θα πληρώνεις αποζημίωση στον μεσίτη που σου έδειξε ακίνητα, σου έστειλε προτάσεις και τελικά αγόρασες από άλλον ή απευθείας από ιδιώτη, τότε θα είναι όλα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kirileman είπε

Αν η επαφή σου μαζί τους ήταν μόνο στα πλαίσια υποδείξεων, τι παραπάνω να δεις από εκείνους; Αν έδωσες ζήτηση σε κάποιους, ίσως σου έστειλαν στο email σου κάποιες προτάσεις αγοράς. Αν σε αξιολόγησαν ως μη ώριμο αγοραστή, τουλάχιστον στην πρώτη φάση της έρευνάς σου, πιθανότατα να μην έκαναν ούτε αυτό. Ξέρεις πόσοι αγοραστές παίρνουν καθημερινά τηλέφωνο στα μεσιτικά γραφεία; Δεκάδες. Ξέρεις πόσοι από αυτούς θα αγοράσουν στο επόμενο 3μηνο; Ελάχιστοι. Οπότε, χρήσιμη θα ήταν η εμπειρία σου αν είχες ολοκληρώσει μια αγορά με τη διαμεσολάβηση μεσίτη. Το να βλέπεις σπίτια και να γράφεις στα φόρα "έχω δει αρκετά σπίτια ως αγοραστής, μόνο υποδείξεις μου έκαναν οι μεσίτες", δεν προσφέρει κάτι στη συζήτηση.

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται υπηρεσία τα δεκάδες τηλέφωνα που σηκώνουν σε συνδυασμό με το πόσους/ες θα νοικιάσουν αγοράσουν εν τέλει το σπίτι.. Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά το ίδιο κάνουν και οι πωλήτριες στα μαγαζιά για τρεις και εξήντα. Μπαίνεις μέσα, δοκιμάζεις δέκα ρούχα, δεν παίρνεις κανένα, φεύγεις( όχι εσύ απαραίτητα και δεν λέω ότι είναι και σωστό όλο αυτό το δείξε μου κάνε μου κλπ). Έφαγαν χρόνο; Έφαγαν. Πούλησαν; όχι. Πόσα θα πάρουν στο τέλος του μήνα; τρεις και εξήντα...

Δεν θα πούμε και βγάλουμε με το στανιό ότι προσφέρουν υπηρεσία τυχάρπαστοι (ναι, τυχάρπαστοι) μαυραγορίτες (ναι, μαυραγορίτες) που σε ορισμένες περιπτώσεις δεν βάζει καν την αγγελία σε μεσιτικό ο ιδιοκτήτης του (!) (αναφέρθηκε προηγουμένως), για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MrZeroGR είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται υπηρεσία τα δεκάδες τηλέφωνα που σηκώνουν σε συνδυασμό με το πόσους/ες θα νοικιάσουν αγοράσουν εν τέλει το σπίτι.. Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά το ίδιο κάνουν και οι πωλήτριες στα μαγαζιά για τρεις και εξήντα. Μπαίνεις μέσα, δοκιμάζεις δέκα ρούχα, δεν παίρνεις κανένα, φεύγεις( όχι εσύ απαραίτητα και δεν λέω ότι είναι και σωστό όλο αυτό το δείξε μου κάνε μου κλπ). Έφαγαν χρόνο; Έφαγαν. Πούλησαν; όχι. Πόσα θα πάρουν στο τέλος του μήνα; τρεις και εξήντα...

Καθόλου δεν με στενοχωρείς. Τα έχω λύσει εδώ και καιρό τα προβλήματα μου με τους πωλητές (μόνο αποκλειστικά ακίνητα, λίγα και καλά με υψηλό ποσοστό επιτυχίας, περίπου 70%). Σύντομα θα λύσω και το θέμα με τους αγοραστές, σε ένα βαθμό τουλάχιστον. Δεν έγραψα τυχαία ό,τι έγραψα προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από δική μου εμπειρία: ακίνητο πάντα από ιδιώτη, με απευθείας διαπραγμάτευση - ακόμη κι αν πάρει καιρό για να βρεθεί το κατάλληλο ή σε άμεση επικοινωνία με κατασκευαστή (αν πρόκειται για νεόδμητο). Τα πεντοχίλιαρα δεν είναι πετσετάκια.

Δυστυχώς έχει αποδυναμωθεί ιδιαιτέρως η απευθείας ανάρτηση αγγελίας (και σε φυσική μορφή, στο κτίριο) από ιδιώτες, ωστόσο πρέπει να αναβιώσει η συνήθεια. Άκουγα συνεχώς παράπονα από ιδιοκτήτες/πωλητές σχετικά με μεσίτες που έσκιζαν τα πωλητήρια τους, όσο καιρό έβλεπα ακίνητα. Καταλαβαίνω το όφελος για τη συντεχνία, πρέπει να υπάρχει όμως κι ένα όριο.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τη λογική κάποιων. Αφού με αυτή τη δουλειά βγάζεις κάτι χιλιάρικα έτσι άκοπα και χωρίς να κάνεις τίποτα γιατί δεν την κάνετε και εσείς? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nabuko said:

Δεν καταλαβαίνω τη λογική κάποιων. Αφού με αυτή τη δουλειά βγάζεις κάτι χιλιάρικα έτσι άκοπα και χωρίς να κάνεις τίποτα γιατί δεν την κάνετε και εσείς? 

Δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες ίδιοι. Πέραν αυτού φαντάζομαι πως όλοι έχουν τη δουλειά/ες τους και τα εισοδήματα τους, δεν έχουν ανάγκη να κυνηγήσουν τα κτηματομεσιτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν καταλαβαίνω τη λογική κάποιων. Αφού με αυτή τη δουλειά βγάζεις κάτι χιλιάρικα έτσι άκοπα και χωρίς να κάνεις τίποτα γιατί δεν την κάνετε και εσείς? 

Μόνο στο insomnia μπορεί να διαβάσει κανείς ότι το να κάνεις τουρ σε αγοραστή δείχνοντάς του ακίνητα ΔΕΝ θεωρείται υπηρεσία. Μόνο εδώ μπορείς να διαβάσεις ότι η διαπραγμάτευση ΔΕΝ είναι καμιά σκληρή δουλειά. Και φυσικά, μόνο εδώ πρέπει κανείς να απευθύνεται πριν αποφασίσει πόσο θα κοστολογεί τη δουλειά του. Το insomnia ξέρει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Μόνο στο insomnia μπορεί να διαβάσει κανείς ότι το να κάνεις τουρ σε αγοραστή δείχνοντάς του ακίνητα ΔΕΝ θεωρείται υπηρεσία. Μόνο εδώ μπορείς να διαβάσεις ότι η διαπραγμάτευση ΔΕΝ είναι καμιά σκληρή δουλειά. Και φυσικά, μόνο εδώ πρέπει κανείς να απευθύνεται πριν αποφασίσει πόσο θα κοστολογεί τη δουλειά του. Το insomnia ξέρει.

Αν διαβάσεις το άλλο θέμα με την Φωτογράφιση γάμου θα δεις ότι αυτά που γράφεις επαληθεύονται πλήρως απλά αντί για μεσίτης βάλε φωτογράφος 😄

12 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες ίδιοι.

Άρα είναι μια δουλειά που δεν μπορούν να την κάνουν όλοι. Οπότε πληρώνεται αναλόγως

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...