Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 2% συν ΦΠΑ ήταν κάποτε η νόρμα τώρα είναι ελεύθερη η διαπραγμάτευση.Συνηθίζεται να είναι κοντά στο 2% αλλά μπορεί να είναι και παραπάνω.Αν η τιμή πώλησης είναι πάνω από 100.000 ευρώ τότε η αμοιβή μπορεί να είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ.Η αλήθεια είναι ότι το παράλογο του θέματος με τους μεσίτες είναι για μένα η πληρωμής της αμοιβής από τον αγοραστή -ενοικιαστή όταν το ακίνητο το βρήκε μέσω έρευνας μόνος του.Η αμοιβή θα έπρεπε να πληρώνεται από αυτόν για τον οποίο ο μεσίτης δουλεύει.Αν εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής ενοικιαστής έχω αναθέσει σε μεσίτη να μου βρεί ακίνητο να τον πληρώσω.Στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί ο αγοραστής -ενοικιαστής να πληρώσει τον μεσίτη την στιγμή που οι ενέργειές του (του μεσίτη) ωφελούν μονο τον πωλητή -εκμισθωτή;Με λίγα λόγια αυτός που έχει το οφελος από τις υπηρεσίες του μεσίτη,αυτός να πληρώνει.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας θέσω και εγώ το δικό μου ερώτημα επί της ευκαιρίας:

Αν πας σε μεσίτη να σου βρει κάποιο σπίτι προς ενοικίαση (όχι συγκεκριμένη αγγελία), πάλι με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί η αμοιβή, η έχει άλλη λογική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, billias7815 είπε

Στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί ο αγοραστής -ενοικιαστής να πληρώσει τον μεσίτη την στιγμή που οι ενέργειές του (του μεσίτη) ωφελούν μονο τον πωλητή -εκμισθωτή;Με λίγα λόγια αυτός που έχει το οφελος από τις υπηρεσίες του μεσίτη,αυτός να πληρώνει.

Αν και γενικά συμφωνώ στο να πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης, μιλάμε για διαμεσολάβηση μεταξύ δύο μερών με αντίθετα συμφέροντα. Δουλεύει για το deal, δεν διαμεσολαβεί μόνο για τον πωλητή, συνεπώς όφελος έχουν και οι δύο. Το ερώτημα είναι αν ο αγοραστής/μισθωτής έχει ζητήσει διαμεσολαβητή. Κάποιες φορές όχι, αναγκάζεται να τον αποδεχτεί επειδή ο πωλητής/εκμισθωτής τον έχει ορίσει, άλλες φορές οι αγοραστές/μισθωτές μας παίρνουν τηλέφωνο με αφορμή μία αγγελία ενός ακινήτου που είδαν (που τελικά δεν τους κάνει, ο κανόνας) και μας αναθέτουν να τους βρούμε ακίνητο. Στην περίπτωση αυτή είναι εκείνοι που θα λέγαμε ότι "προσλαμβάνουν" μεσίτη.

Φυσικά, deal μπορεί να υπάρξει και χωρίς τη διαμεσολάβηση μεσίτη, πχ μια από τις καινούριες startup μεσιτικής εταιρείες (hybrid real estate, υφίσταται κυρίως στην Αγγλία) δεν διαμεσολαβεί και δεν κάνει καν υποδείξεις. Έχει δημιουργήσει μια ηλεκτρονική πλατφόρμα μέσω της οποίας ο αγοραστής κλείνει ραντεβού απευθείας με τον πωλητή και στέλνει τις προσφορές του ηλεκτρονικά απευθείας στον πωλητή. Φυσικά, αμοίβονται μόνο από τον πωλητή και η συνολική τους αμοιβή είναι αρκετά μικρότερη από την αμοιβή ενός κλασσικού μεσιτικού. Πχ, στα ενοίκια παίρνουν μισό ενοίκιο από τον ιδιοκτήτη και τίποτα από τον ενοικιαστή (κατά πάσα πιθανότητα πολύ σύντομα θα κλείσουν).

6 ώρες πριν, j2k είπε

Ειδα φως και μπηκα...

Εχω βρει ενα επαγγελματικο χωρο να πουλιετε σε αγγελια σε site που εχει καταχωρησει μεσιτης.

Δεν ξερω ποσο το πουλαει ο ιδιοκτητης και ποσα θα παρει ο μεσιτης.

Αν στειλω ενα φιλο μου να το δει και το παζαρεψω μετα εγω με την ιδιοκτητη χωρις το μεσιτη τι συνεπειες θα εχω?

Υποψιαζομαι οτι η προμηθεια του μεσιτη πρεπει να ειναι αρκετες χιλιαδες ευρω..

Χωρίς να χαρακτηρίσω την παραπάνω ενέργεια (ένας λόγος που δουλεύω μόνο αποκλειστικές), πώς θα βρεις τον ιδιοκτήτη;

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αν και γενικά συμφωνώ στο να πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης, μιλάμε για διαμεσολάβηση μεταξύ δύο μερών με αντίθετα συμφέροντα. Δουλεύει για το deal, δεν διαμεσολαβεί μόνο για τον πωλητή, συνεπώς όφελος έχουν και οι δύο. Το ερώτημα είναι αν ο αγοραστής/μισθωτής έχει ζητήσει διαμεσολαβητή. Κάποιες φορές όχι, αναγκάζεται να τον αποδεχτεί επειδή ο πωλητής/εκμισθωτής τον έχει ορίσει, άλλες φορές οι αγοραστές/μισθωτές μας παίρνουν τηλέφωνο με αφορμή μία αγγελία ενός ακινήτου που είδαν (που τελικά δεν τους κάνει, ο κανόνας) και μας αναθέτουν να τους βρούμε ακίνητο. Στην περίπτωση αυτή είναι εκείνοι που θα λέγαμε ότι "προσλαμβάνουν" μεσίτη.

Απο τη στιγμή που οι δύο πλευρές έχουν αντίθετα συμφέροντα δεν μπορεί να δουλεύει και για τους δύο τελεία και παύλα.. Κανονικά θα έπρεπε όπως λεει και ο μπίλιας να πληρώνεται απο αυτόν που κάνει χρήση της υπηρεσίας του οπού χρήση εννοούμε ή να τον πάρεις να σου βρει αγοραστή/ενοικιαστή ή να τον πάρεις να σου βρει σπίτι. Αν πέσεις πάνω του επειδή κάποιος τον έβαλε για ένα απο τα δύο τότε δεν έχεις καμία δουλεία να πληρώσεις εσυ.. Τώρα στην περίπτωση που του  κλήσεις ενα σπίτι απο 2 πελάτες σου καλώς να τα χαρείς τα λεφτά.

Θεωρώ του μεσίτες απο τους χειρότερους επαγγελματίες και σε αυτο σε μεγάλο βαθμό ευθύνονται οι ίδιοι που δεν προστατεύουν το επάγγελμά τους. Εννοειται οτι δεν είναι όλοι λαμόγια αλλα είναι απο τους χώρους οπου είναι οι περισσότεροι 

45 λεπτά πριν, billias7815 είπε

Η αμοιβή θα έπρεπε να πληρώνεται από αυτόν για τον οποίο ο μεσίτης δουλεύει.Αν εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής ενοικιαστής έχω αναθέσει σε μεσίτη να μου βρεί ακίνητο να τον πληρώσω.Στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί ο αγοραστής -ενοικιαστής να πληρώσει τον μεσίτη την στιγμή που οι ενέργειές του (του μεσίτη) ωφελούν μονο τον πωλητή -εκμισθωτή;Με λίγα λόγια αυτός που έχει το οφελος από τις υπηρεσίες του μεσίτη,αυτός να πληρώνει.

Όλοι οι λογικά σκεπτόμενοι την ίδια απορία έχουν, μην το ψάχνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Βάσει νόμου οι αμοιβές είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμες, αλλά συνήθως είναι 2%.

Εχεις δικιο , επειδη εγινε μια πωληση ακινητου προσφατα , η αμοιβη ηταν 2% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλημέρα

Θα σας καταθέσω την δικιά μου εμπειρία με τους μεσίτες απο την μεριά του ιδιοκτήτη εδω και αρκετά χρόνια...

Όταν θέλω να νοικιάσω ένα διαμέρισμα βάζω μια αγγελία στην χρυσή ευκαιρία.Αμέσως με παίρνουν τηλέφωνο 100 μεσίτες και μου προτείνουν να το αναλάβουν. Ο ιδιοκτήτης δεν απευθύνεται ποτέ σε μεσιτικό! Αυτό το γράφω για όλους όσουν λένε οτι πρέπει να πληρώνει τον μεσίτη ο ιδιοκτήτης.
Εγώ δεν χρειάζομαι μεσίτη, θα το νοικιάσω έτσι και αλλιώς...

Επειδή υπάρχουν 100 μεσίτες και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος εγώ τους λέω ότι αφού αυτοί επικοινώνησαν με εμένα και μου ζητάνε την βοηθειά μου για να βγάλουν λεφτά και ΟΧΙ εγώ.
Τους εξηγώ ότι μπορούνε να το προτείνουν σε πελάτες τους άλλα εγώ δεν δίνω αμοιβή. Από τους 100 1-2 να αρνηθούν..
Αμα το ακίνητο είναι καλό νοικιάζεται άμεσα και οι αγγελίες εξαφανίζονται, άμα το ακίνητο δεν νοικιαστεί η αγγελία του ιδιοκτήτη λήγει και το ακίνητο μένει στους μεσίτες γιατι οι ιδιοκτήτες δεν ανανεώνουν τις αγγελίες..

Γιαυτό το λόγο όταν ψάχνεται να νοικιάσετε να παρακολουθείτε καθημερινά τις νέες αγγελίες από τους ιδιοκτήτες γιατί κανένας ιδιοκτήτης δεν πάει σε μεσιτικό, οι μεσίτες κάνουν ακριβός αυτό και μόλις δούνε καινούρια αγγελία πέφτουν σαν τα κοράκια... για κορόιδα ψάχνουν...

Κάποιοι δεν έχουν χρόνο να ψάξουν μόνοι τους κάποιοι βιάζονται και τους εκμεταλλεύονται οι μεσίτες.
 

Επεξ/σία από lalalaxi
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

 Καλημέρα

Θα σας καταθέσω την δικιά μου εμπειρία με τους μεσίτες απο την μεριά του ιδιοκτήτη εδω και αρκετά χρόνια...

Όταν θέλω να νοικιάσω ένα διαμέρισμα βάζω μια αγγελία στην χρυσή ευκαιρία.Αμέσως με παίρνουν τηλέφωνο 100 μεσίτες και μου προτείνουν να το αναλάβουν. Ο ιδιοκτήτης δεν απευθύνεται ποτέ σε μεσιτικό! Αυτό το γράφω για όλους όσουν λένε οτι πρέπει να πληρώνει τον μεσίτη ο ιδιοκτήτης.
Εγώ δεν χρειάζομαι μεσίτη, θα το νοικιάσω έτσι και αλλιώς...

Επειδή υπάρχουν 100 μεσίτες και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος εγώ τους λέω ότι αφού αυτοί επικοινώνησαν με εμένα και μου ζητάνε την βοηθειά μου για να βγάλουν λεφτά και ΟΧΙ εγώ.
Τους εξηγώ ότι μπορούνε να το προτείνουν σε πελάτες τους άλλα εγώ δεν δίνω αμοιβή. Από τους 100 1-2 να αρνηθούν..
Αμα το ακίνητο είναι καλό νοικιάζεται άμεσα και οι αγγελίες εξαφανίζονται, άμα το ακίνητο δεν νοικιαστεί η αγγελία του ιδιοκτήτη λήγει και το ακίνητο μένει στους μεσίτες γιατι οι ιδιοκτήτες δεν ανανεώνουν τις αγγελίες..

Γιαυτό το λόγο όταν ψάχνεται να νοικιάσετε να παρακολουθείτε καθημερινά τις νέες αγγελίες από τους ιδιοκτήτες γιατί κανένας ιδιοκτήτης δεν πάει σε μεσιτικό, οι μεσίτες κάνουν ακριβός αυτό και μόλις δούνε καινούρια αγγελία πέφτουν σαν τα κοράκια... για κορόιδα ψάχνουν...

Κάποιοι δεν έχουν χρόνο να ψάξουν μόνοι τους κάποιοι βιάζονται και τους εκμεταλλεύονται οι μεσίτες.
 

Απο τη στιγμή που δίνεις τη συγκατάθεση σου να μπορούν να δείχνουν το ακίνητο, άσχετα αν δεν τους πληρώνεις για την υπηρεσία που προσφέρουν. Θα μπορούσε να αρνηθείς οποιαδήποτε υπηρεσία τους. Εσύ απλά μεταβιβάζεις το κόστος στον ενοικιαστή που το πιο πιθανό είναι να μην τον νοιάζει ποιος θα του δείξει το σπίτι. Γιατί να πληρώσει για την υπηρεσία ο ενοικιαστής και όχι αυτός που τον προσέλαβε έμμεσα (δηλαδή εσύ);

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Άμα ο άλλος είναι θύμα και θέλει να πληρώσει μεσίτη εμένα τι με νοιάζει?
Αμα δεν θες να πληρώσεις μεσίτη, ΔΕΝ πας σε μεσίτη...

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimmyl είπε

Βασει νομου ειναι 2% επι του συμφωνημενου ποσου 

Μπορείς να παραθέσεις το νόμο;

1 ώρα πριν, billias7815 είπε

Το 2% συν ΦΠΑ ήταν κάποτε η νόρμα τώρα είναι ελεύθερη η διαπραγμάτευση.Συνηθίζεται να είναι κοντά στο 2% αλλά μπορεί να είναι και παραπάνω.Αν η τιμή πώλησης είναι πάνω από 100.000 ευρώ τότε η αμοιβή μπορεί να είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ.Η αλήθεια είναι ότι το παράλογο του θέματος με τους μεσίτες είναι για μένα η πληρωμής της αμοιβής από τον αγοραστή -ενοικιαστή όταν το ακίνητο το βρήκε μέσω έρευνας μόνος του.Η αμοιβή θα έπρεπε να πληρώνεται από αυτόν για τον οποίο ο μεσίτης δουλεύει.Αν εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής ενοικιαστής έχω αναθέσει σε μεσίτη να μου βρεί ακίνητο να τον πληρώσω.Στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί ο αγοραστής -ενοικιαστής να πληρώσει τον μεσίτη την στιγμή που οι ενέργειές του (του μεσίτη) ωφελούν μονο τον πωλητή -εκμισθωτή;Με λίγα λόγια αυτός που έχει το οφελος από τις υπηρεσίες του μεσίτη,αυτός να πληρώνει.

Και οι δύο είναι πελάτες του και ο αγοραστής και ο πωλητής.

Σαν το δικηγόρο διαζυγίων ένα πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα θα έπρεπε να είναι απλά...

Θέλω να πουλήσω/εκμισθώσω το σπίτι μου αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να μιλάω όλη μέρα στα τηλέφωνα και να το δείχνω στον καθένα ενώ θα πρέπει να κάθομαι και να ξεχωρίζω τα ξερά από τα χλωρά;

Πληρώνω τον μεσίτη για να με εκπροσωπήσει!

Θέλω να αγοράσω/μισθώσω κάποιο σπίτι αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να ψάχνω όλη μέρα σε αγγελίες και να γυρνάω να τα βλέπω ενώ θα πρέπει να ξεχωρίζω τα σάπια από τα αξιοπρεπή;

Πληρώνω τον μεσίτη για να με εκπροσωπήσει!

Έτσι δεν θα μπαίνει κάνενας μεσίτης σφήνα στην αγοραπωλησία ενώ στην πραγματικότητα δεν τον χρειάζεται ούτε ο αγοραστής/μισθωτής ούτε ο πωλητής/εκμισθωτής...

Όποιος τον χρειάζεται μόνο αυτός θα τον πληρώνει!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

 Άμα ο άλλος είναι θύμα και θέλει να πληρώσει μεσίτη εμένα τι με νοιάζει?
Αμα δεν θες να πληρώσεις μεσίτη, ΔΕΝ πας σε μεσίτη...

Μα δεν πάει σε μεσίτη όταν ψάχνει online. Απλά το 60-70% των σπιτιών online είναι σε μεσίτες, γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κάνουν τέτοια "deal" όπως εσύ. Έχεις τσεκάρει σε spitogato και χρυση ευκαιρία να δεις άμα το σπίτι σου υπάρχει σε μεσιτικό γραφείο; Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα και θα δεις ότι η πλειονότητα είναι έτσι και μένουν ελάχιστες επιλογές στους ενοικιαστές να βρουν σπίτια χωρίς μεσίτη.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Απο τη στιγμή που οι δύο πλευρές έχουν αντίθετα συμφέροντα δεν μπορεί να δουλεύει και για τους δύο τελεία και παύλα.. 

Μιλάμε για διαμεσολάβηση, εκεί ακριβώς μπαίνει ο διαμεσολαβητής. Ένα τρίτο πρόσωπο που προσπαθεί να γεφυρώσει τις διαφορές και να οδηγήσει σε μια αμοιβαία αποδεκτή και επωφελή για τα δύο μέρη λύση. Δεν λέω ότι δεν κλείνονται δουλειές χωρίς την παρουσία μεσίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Μιλάμε για διαμεσολάβηση, εκεί ακριβώς μπαίνει ο διαμεσολαβητής. Ένα τρίτο πρόσωπο που προσπαθεί να γεφυρώσει τις διαφορές και να οδηγήσει σε μια αμοιβαία αποδεκτή και επωφελή για τα δύο μέρη λύση. Δεν λέω ότι δεν κλείνονται δουλειές χωρίς την παρουσία μεσίτη.

Ε τοτε αλλάξτε τον όρο μεσίτης σε διαμεσολαβητής.. οπως έγραψα και πριν οταν ενα απο τα δυο μέρη τον εχει προσλάβει και ο αλλος πέφτει επάνω του τοτε πληρώνει ο πρωτος. Μονο αν κανει δουλεια σε δυο πελάτες του τοτε και μονο θα μπορεί να αξιώσει λεφτα και απο τους δυο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ε τοτε αλλάξτε τον όρο μεσίτης σε διαμεσολαβητής.. 

Δεν χρειάζεται να αλλάξουμε κάτι, ο Ν. 4072/12 και το άρθρο 703 του ΑΚ αναφέρουν ξεκάθαρα τι εστί μεσιτεία (μεσολάβηση ή υπόδειξη ευκαιρίας), όχι πως δεν χρήζουν βελτιώσεων. Η εντύπωση που έχουμε όλοι για ένα οποιοδήποτε επάγγελμα σε σχέση με την πραγματικότητα, μπορούν να έχουν τεράστια απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το site https://terranesia.com που έχει αγγελίες απευθείας από τους εκμισθωτές και χωρίς μεσίτες και είναι μάλιστα ελληνικό. Από ότι ξέρω όμως το πολεμούν πολύ τα μεσιτικά γραφεία και είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο. Διαδώστε το γιατί εάν γίνει γνωστό και επικρατήσει θα διευκολύνει πολύ τα πράγματα και για τους ιδιοκτήτες και για τους ενοικιαστές. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...