Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

εγω παντως με το συστημα μου που ειναι το i4770K στα 4,1, 3060 Ti, RAM 16GB στα 1600, SSD, οπως βλεπεται οχι καμια πυρηνικη δυναμη, προκοπη ειδα οταν εκανα την αλλαγη στο config σχετικα με το DX12 για την οποια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος μιας και εχω την εντυπωση οτι ηταν placebo.

Σε δευτερη φαση μεγαλη βελτιωση ειδα, οχι οσο αφορα τα frames αλλα την ομαλοτητα παιζοντας, ειδα οταν εκανα optimization μεσα απο το NVIDIA Experience, ιδιως μετα το πρωτο update που εκαναν γιατι προηγουμενως δοκιμαζα διαφορα και αλλο εβγαινε θετικο αλλο αρνητικο, ψιλοχαμος με τις ρυθμισεις δηλαδη.

Το σκηνικο ειναι οτι εγω κατεβαζα τις ρυθμισεις για να γινει πιο ομαλο ή να παρω frames αλλα με το optImazation οι ρυθμισεις ειναι μισες high μισες medium και καναδυο+++ ultra κι ολας και εχω πιο ομαλο παιξιμο σε βαθμο που λες καμια σχεση!!! Τα frames αναλογως το χαρτη εχω την εντυπωση οτι πανω απο 60 με 80, ισως και πιο κατω, δε πανε αλλα οπως ειπα ομαλο και χωρις lag.

Δε χανει κανεις κατι να δοκιμασει!

Θα ηθελα να συμπληρωσω οτι παρα τα bugs, που ειναι παρα πολλα το παιχνιδι εχει πιστευω πολυ μεγαλες προοπτικες.
Αυτο πουμε απασχολει περισσοτερο απο ολα αυτη τη στιγμη ειναι η δυσκολια που υπαρχει λογω των bugs να εχεις kills, αρκετοι μπορεσαν και προσαρμοστηκαν, αλλοι οπως εγω τα εχουμε βρει σκουρα!
Επισης δε μου αρεσει καθολου η προοπτικη αγορων μεσα στο παιχνιδι κλπ οπως σε αλλα παιχνιδια, δε μου αρεσει καθολου αυτο, ουτε καν σε περιορισμενο βαθμο το θελω!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέλος το 10ωρο (με πέταξε λόγω mem leak πάλι, έχει μείνει κανένα 20λεπτο ακόμα), μια ανασκόπηση:

Το παιγνίδι έχει πάρα πολύ καλές προοπτικές, αρκεί να το πάρουν απόφαση και να το κάνουν BF και όχι κάτι άλλο όπως μέχρι τώρα.

Οι χάρτες του προσφέρονται για κάθε είδους παιγνίδι, αλλά όχι για τον αχταρμά που έχουν δημιουργήσει αυτή τη στιγμή στο CQ Large (αποκλειστικά με αυτό ασχολήθηκα), με όλο το ανέκδοτο που προκύπτει από γάντζους, snipers, PPs (νταξ΄...λίγη ντροπή με αυτό, πραγματικά).

Τα μεν ΡΡ είναι θέμα (re)balance, o γάντζος είναι θέμα ηλιθιότητας. Η υλοποίησή του είναι απαράδεκτη, καταστρέφει οποιαδήποτε αίσθηση στο περιβάλλον αφού καταργεί τα όρια και τα εμπόδια παντελώς. Ας είχανε βάλει κι ένα jetpack, να γίνει όλο αχταρμάς.

Τεχνικά, ελπίζω σε 3-4 patches που θα μαζέψουν κάπως την κατάσταση (μη μου πει κανείς ότι είμαι cpu limited στα 1440 med με 5600Χ+V56 λόγω των 128 παικτών, θα γελάσω. Αν είναι έτσι, το παιγνίδι είναι uplayable για το 75%  του κόσμου, τέλος). Η συμπεριφορά είναι ακριβώς αυτή που βλέπω στο V σε DX12 (κι εκεί limited είμαι με 64 παίκτες?) και έχω αναφέρει αρκετές φορές. Αν πέσεις σε αντίπαλο με (σχετικά) χαμηλότερο Ping (δεν το λες και δύσκολο παίζοντας από Ελλάδα) σε έχει απαυτώσει ασάλιωτο, ειδικά όταν είναι πολύ κοντά σου (αφού μόνιμα υπάρχει στιγμιαίο κόλλημα σε εσένα και όταν συνέρχεσαι είσαι πρακτικά νεκρός).

Με βάση αυτό το τελευταίο, ούτε τσάμπα δεν με βλέπω να το βάζω αν δεν υπάρξει κανονικό server filter/screen, με όσες επιλογές οφείλει να έχει (Ping, location, maps, modes, w.e.). Παίζεις χάρτη, τελειώνει, αλλάζεις server κι οτιδήποτε τυχαία (μα, είναι δυνατό να γίνεται ανακάτωμα στα πάντα από γύρο σε γύρο?), τελειώνει κι ο επόμενος και μετά (αν δεν έχει φουλάρει η ram και δεν σε πετάξει) σε ξαναβάζει στον προηγούμενο, αφού αυτό βρήκε! Πάμε καλά, μωρέ?

Με το Portal δεν ασχολήθηκα, οφείλουν να βάλουν τις αντίστοιχες επιλογές που έχουν εκεί και στο κανονικό παιγνίδι, αν είναι ποτέ δυνατόν να υπάρχει τέτοια διαφοροποίηση.

Δεν πιάνω γκιοζιλίκια όπως το γελοίο UI είτε στα menu είτε στο HUD/ingame-fight κλπ...απλά αστεία υλοποίηση, όχι στο πόδι απλά, στο πυροβολημένο πόδι.

Αυτά, καλό παιγνίδι σε όσους την παλεύουν, τα λέμε (ίσως) σε κάτι μήνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος Μπορεις να γραψεις τα specs σου (περα απο τον 5600X) απο περιεργεια?
Περι ping, αν δεν εχεις cosmote με τιμια γραμμη εισαι λιγο doomed αν θες κατω απο 60. Προσωπικα στο BF2042 εχω 50-55 σταθερα.
Για την memory, οντως εχει issues αλλα τουλαχιστον σε εμενα αυτο που εχω δει μετα απο ωρες ingame, ειναι να μου αυξανει το committed aka να χρησιμοποιει το page file, αντι να μου κρασαρει το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sistah είπε

@Πέτρος Μπορεις να γραψεις τα specs σου (περα απο τον 5600X) απο περιεργεια?
Περι ping, αν δεν εχεις cosmote με τιμια γραμμη εισαι λιγο doomed αν θες κατω απο 60. Προσωπικα στο BF2042 εχω 50-55 σταθερα.
Για την memory, οντως εχει issues αλλα τουλαχιστον σε εμενα αυτο που εχω δει μετα απο ωρες ingame, ειναι να μου αυξανει το committed aka να χρησιμοποιει το page file, αντι να μου κρασαρει το game.

5600X+Νoctua D15, 16gb 3800/16 (σχετικά σφικτά timings), Vega56 (λίγο κάτω από μια V64, λίγο πάνω από μια 1080 στο συγκεκριμένο παιγνίδι), οθόνη 1440p/144Ηz, το παιγνίδι φορτώνει από έναν nvme 1TB, 100ρα VDSL όπου σε BF1/V έχω πλέον κοντά στα 60 lat (ενίοτε και χαμηλότερα) ενώ εδώ >75ms.

Έχω δώσει 8γίγα για Page file στον nvme, κανονικά δεν θα έπρεπε να δώσω καθόλου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αυτό που έχουμε ξαναπεί ξανά και ξανά εδώ και μήνες.

 

 

Αυτή την απαράδεκτη στάση είχε ο jackfrags σε σχέση με την απόδοση. Κάποια στιγμή στο βίντεο σχετικά με τις επιδόσεις του παιχνιδιού, αν το κατάλαβα καλά, είπε ότι "πάλι καλά που το παιχνίδι έχει αυτές τις επιδόσεις με 128 παίκτες, θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα και οι developers έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν ώστε να υπάρχει μια ισορροπία για να παίζει το game σε μια πληθώρα συστημάτων."

Ότι να 'ναι πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Αυτή την απαράδεκτη στάση είχε ο jackfrags σε σχέση με την απόδοση. Κάποια στιγμή στο βίντεο σχετικά με τις επιδόσεις του παιχνιδιού, αν το κατάλαβα καλά, είπε ότι "πάλι καλά που το παιχνίδι έχει αυτές τις επιδόσεις με 128 παίκτες, θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα και οι developers έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν ώστε να υπάρχει μια ισορροπία για να παίζει το game σε μια πληθώρα συστημάτων."

Ότι να 'ναι πραγματικά...

Δε δαγκωνεις το χερι που σε ταϊζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oσο και να κραζεται δεν φταιει μονο  το παιχνιδι αλλα και η απαραδεκτη NVIDIA.Ποτε ο συνδιασμος με AMD CPU δεν ηταν αποδοτικος.Παντα ηταν προβληματικος.Αντιθετα ο συνδιασμος AMD με AMD ηταν παντα καλυτερος.Η μηχανη γραφικων εχει θεμα και αυτο δεν φτιαχνεται.Οποιος κανει οτι δεν το βλεπει μετα απο 10 χρονια η δεν  περιμενε οτι με 128 παιχτες δεν θα γινοταν χειροτερο μαλλον κλεινει τα ματια στο προφανες.Απο το 4 και μετα ολα αυτα εινα γνωστα σε οσους επαιξαν τα επομενα BF.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Oσο και να κραζεται δεν φταιει μονο  το παιχνιδι αλλα και η απαραδεκτη NVIDIA.Ποτε ο συνδιασμος με AMD CPU δεν ηταν αποδοτικος.Παντα ηταν προβληματικος.Αντιθετα ο συνδιασμος AMD με AMD ηταν παντα καλυτερος.Η μηχανη γραφικων εχει θεμα και αυτο δεν φτιαχνεται.Οποιος κανει οτι δεν το βλεπει μετα απο 10 χρονια η δεν  περιμενε οτι με 128 παιχτες δεν θα γινοταν χειροτερο μαλλον κλεινει τα ματια στο προφανες.Απο το 4 και μετα ολα αυτα εινα γνωστα σε οσους επαιξαν τα επομενα BF.

 

Σωστό και αυτό. Εγώ βλέπω πάντως ότι στο V είχα 100% χρήση CPU, δηλαδή το παιχνίδι τέντωνε τον επεξεργαστή, και τώρα είναι κάπου στο 85-90% και αυτό πάλι με σκαμπανεβάσματα, οπότε κάτι δεν πάει καλά. 

Και δεν νομίζω ότι ο i7-8700 είναι τόσο ανεπαρκής πλέον για gaming, αυτό έλειπε να θες Ryzen 5600X / i5-12400 για να μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω στο V  επαιζα με ενα I7 4790 και μια 580χ σε 1080 p.Πανω απο 80% στα γραφικα δεν ειδα ποτε.Το ιδιο και στο 1.Σε DX 12 έστρωναν ολα αλλα εκανα εμετο.Απλα καποιοι πιστεψαν οτι επειδη  ειχαν 12 πυρήνες AMD το λυσανε το θεμα.To μεγαλυτερο προβλημα ειναι AMD CPU και NVDIA GPU και οχι μονο εδω αλλα και στο WARZONE και σε αλλα παιχνιδια που ειναι απαιτητικά σε CPU .Απο 10600κ -11600κ και 5600χ και πανω οδηγαει ολες τις GPU στο 100%.Και τέλος παντων δεν λεω οτι το παιχνιδι δεν εχει προβλημα αλλα ειναι ενα θεμα που παντα το ειχε και κακώς καποιοι πεφτουν τωρα απο τα συνεφα ομαδικα.Εγω επεσα πριν απο 4-5 χρονια και εμαθα.

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 8 ώρες μέχρι τώρα έχει φάει 2 freeze χρειάστηκε να το κλείσω και να ξαναμπώ
Ότι και αν δοκίμασα πάνω από 85% το gpu usage δεν ανεβαίνει μόνο όταν φορτώνει το map κάνει κάποια spikes στο 90%+

Από ότι φαίνεται ακόμα άλλο ένα νέο game με κακό optimazation

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα ένα fix, το εφάρμοσα και σε μια πίστα που έπαιξα (στην Αίγυπτο) το παιχνίδι ήταν butter smooth. To GPU Utilization πάντως δεν αυξήθηκε. Όποιος θέλει κάνει τα εξής:

 

A ) "Enable DirectX 12. Playing the game on DX12 provides a much smoother experiece. This is a tip from the first 20 minutes of play, so we will tell you more about it later. For now, it looks like the DX12 does reduce stutter and overall performance of the game on RTX card. You cannot set the DX12 from the menu. Go to C/Users/username/Documents/Battlefield 2042/Settings > Open PROFSAVE_profile with a Notepad > Set GstRender.Dx12Enabled 1

B ) Delete the cache for the game.

Head to C/Users/username/Documents/Battlefield 2042 or directly go to the Document folder on your PC.

Open the Cache folder and delete every folder in it."

 

Έτσι το παιχνίδι έγινε πιο smooth, δεν ξέρω όμως αν ήταν θέμα πίστας απλά. Τα γραφικά όλα στο Medium, FFR στο ON και ανάλυση 1080p. Παρακάτω επισυνάπτω και μια εικόνα, δεν σημαίνει και πολλά, αλλά έτσι έτρεχε το game καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.  Ούτε stutters, ούτε freezes, ούτε CTD. Τίποτα. Επαναλαμβάνω, μπορεί να ήταν απλά θέμα πίστας, να είναι δηλαδή πιο "ελαφριά" η συγκεκριμένη.

BF2042.jpg

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Βρήκα ένα fix, το εφάρμοσα και σε μια πίστα που έπαιξα (στην Αίγυπτο) το παιχνίδι ήταν butter smooth. To GPU Utilization πάντως δεν αυξήθηκε. Όποιος θέλει κάνει τα εξής:

 

A ) "Enable DirectX 12. Playing the game on DX12 provides a much smoother experiece. This is a tip from the first 20 minutes of play, so we will tell you more about it later. For now, it looks like the DX12 does reduce stutter and overall performance of the game on RTX card. You cannot set the DX12 from the menu. Go to C/Users/username/Documents/Battlefield 2042/Settings > Open PROFSAVE_profile with a Notepad > Set GstRender.Dx12Enabled 1

B ) Delete the cache for the game.

Head to C/Users/username/Documents/Battlefield 2042 or directly go to the Document folder on your PC.

Open the Cache folder and delete every folder in it."

 

Έτσι το παιχνίδι έγινε πιο smooth, δεν ξέρω όμως αν ήταν θέμα πίστας απλά. Τα γραφικά όλα στο Medium, FFR στο ON και ανάλυση 1080p. Παρακάτω επισυνάπτω και μια εικόνα, δεν σημαίνει και πολλά, αλλά έτσι έτρεχε το game καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.  Ούτε stutters, ούτε freezes, ούτε CTD. Τίποτα. Επαναλαμβάνω, μπορεί να ήταν απλά θέμα πίστας, να είναι δηλαδή πιο "ελαφριά" η συγκεκριμένη.

BF2042.jpg

Δεν θελω να σε χαλασω, αλλα ειναι placebo effect. Το παιχνιδι απο μονο του τρεχει ηδη σε DX12 χωρις να χρειαστει να κανεις τπτ :P . Fake guide κοινως για να βγαλουν clicks.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...