Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ούτε με 10th gen πάει καλά, αρκετοί χρήστες έχουν παράπονα με 10600k ξέρω γώ. Ας ελπίσουμε το επερχόμενο patch να διορθώσει κάπως τα πράγματα. 

Πάντως έχει αλλοπρόσαλη συμπεριφορά γιατί σε άλλες πίστες πάει νερό ενώ σε άλλες έχει κολλήματα.

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ή απλά αν θέλει πολύ cpu. Προσωπικά βλέπω ότι ο zen3 με tuned b-dies είναι εργαλείο. Σε όλα τα games (πλην του The Ascent που έχει θέμα με stutters που δεν το έφτιαξαν ποτέ) τα frametimes μου είναι τέλεια. Και στο BF 2042 σε όλα τα maps ευθεία γραμμή είναι το frametime graph. Ίσως παίρνει και κάποιο optimization (aka degrade) αλλά αν το bruteforce-άρεις είναι κομπλέ. Βέβαια δεν είναι και λύση αυτό, αλλά βλέπω ότι πολύ συχνά τα studios δεν ασχολούνται και τόσο με το optimization είτε λόγω παλιών μηχανών που έχουν ξεμείνει λόγω της old gen εποχής, είτε απλά επειδή θέλει χρόνο άρα χρήμα. Να δούμε με τα πλήρως next gen games τι θα γίνει.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ή απλά αν θέλει πολύ cpu. Προσωπικά βλέπω ότι ο zen3 με tuned b-dies είναι εργαλείο. Σε όλα τα games (πλην του The Ascent που έχει θέμα με stutters που δεν το έφτιαξαν ποτέ) τα frametimes μου είναι τέλεια. Και στο BF 2042 σε όλα τα maps ευθεία γραμμή είναι το frametime graph. Ίσως παίρνει και κάποιο optimization (aka degrade) αλλά αν το bruteforce-άρεις είναι κομπλέ. Βέβαια δεν είναι και λύση αυτό, αλλά βλέπω ότι πολύ συχνά τα studios δεν ασχολούνται και τόσο με το optimization είτε λόγω παλιών μηχανών που έχουν ξεμείνει λόγω της old gen εποχής, είτε απλά επειδή θέλει χρόνο άρα χρήμα. Να δούμε με τα πλήρως next gen games τι θα γίνει.

 

Σωστά. Αλλά αν έχουμε φτάσει στο σημείο να μην είναι αρκετές μνήμες στα 3200 MHz CL16 και να πρέπει να τις "σκαλίσεις" για να έχεις ομαλή εμπειρία, μάλλον κάτι δεν πάει καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Σωστά. Αλλά αν έχουμε φτάσει στο σημείο να μην είναι αρκετές μνήμες στα 3200 MHz CL16 και να πρέπει να τις "σκαλίσεις" για να έχεις ομαλή εμπειρία, μάλλον κάτι δεν πάει καλά...

ε εντάξει 3200cl16 δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, απ' τα χαμηλότερα bins είναι, λογικό. Μιλάμε για game που βγήκε πριν 3 μέρες και έχει και 128 παίκτες. Αναμενόμενο να έχει αυξημένες απαιτήσεις σε cpu. Να δούμε στη συνέχεια πως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το battlefield 2042 στην δεκάδα με τα 10 χειρότερα παιχνίδια όλων των εποχών στο steam. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στο metacritic. 

Το παραπάνω αφορά άρθρο από το ίντερνετ και όχι  από δική μου ερευνά .

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι θυμίζει παραλλαγή του warzone και σε καμιά περίπτωση battlefield. 

Και μόνο που δεν υπάρχουν κλάσεις αρκεί. 

Μην αναφέρω έλλειψη scoreboard,  server browser κτλ γιατί θα γίνω κουραστικός. 

Τα όποια προβλήματα απόδοσης υπάρχουν αυτή την στιγμή δεν με ανησυχούν,  κάποια στιγμή θα φτιάξουν, κλασσική Dice. 

Αλλά κάποιοι με επεξεργαστές 7ετιας μην έχετε απαίτηση το παιχνίδι να τρέχει νεράκι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tzimaras είπε

Εγω με Ryzen 3600x o.c σταθερό στα 4.2 , μνήμες στα 3200MHz και GTX1080 σε νερό με υψηλά ρολόγια έχω στα High απο 75 έως 110fps με μέσο όρο τα 85-90.

H GPU παίζει όλη την ώρα 95-99% usage ενώ ο CPU φτάνει και τα 85% αλλά κυμαίνεται σε χαμηλότερα επίπεδα κατά τον μέσο όρο. Τις ενδείξεις τις μετράω μέσα απο το command PerfOverlay.DrawFPS 1.

Σε τι ανάλυση παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Σε τι ανάλυση παίζεις?

1080p

6 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, μήπως κάνεις λάθος; Με i7-8700, 16 GB στα 3600 MHz CL16 και GTX 1660 Ti που αποδίδει καλύτερα στο συγκεκριμένο game, έχω χαμηλότερα καρέ στα High. Βάλε καλύτερα το Origin FPS counter που είναι πιο ξεκάθαρο όσον αφορά τα fps.

Μια απο τα ίδια με origin overlay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι έγινε πιο ομαλό όταν απεγκατεστησα το τελευταίο update των windows 11. Ο επεξεργαστής σταμάτησε να κάνει spikes και να πηγαίνει στο 100% όταν φόρτωνε το παιχνίδι. Όσο για το GPU  utilisation παρέμεινε το ίδιο δεν άλλαξε κάτι εκεί στο 80% σταθερά άντε 92% και σε μερικές περιπτώσεις στο 65-70%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vassilis018 είπε

 

Πρώτη φορά δεν θα αγοράσω BF. Η παραπάνω φώτο επιβεβαιώνει την κατάντια τους. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...