Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίποτα παιδιά το πρόβλημα είναι καθαρά βελτίωσης του παιχνιδιού. Η gpu παίζει χαμηλά γιατί αν παρατηρήσετε η cpu είναι ψηλά οπότε η κάρτα δεν παίρνει τον όγκο που θέλει για να δουλέψει στο 99%. Πρέπει να βελτιώσουν τη συνεργασία των πυρήνων με το παιχνίδι. Χθες έβλεπα έναν πυρήνα από το 49% να πηγαίνει και να κολλάει στο 100% και η κάρτα από το 85% να κάνει βουτια στο 60%. Είναι τελείως ασταθές. Και έχω τον 5600Χ με μια 3070 ti δεν το λες και κακό setup για να κάνει τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Τίποτα παιδιά το πρόβλημα είναι καθαρά βελτίωσης του παιχνιδιού. Η gpu παίζει χαμηλά γιατί αν παρατηρήσετε η cpu είναι ψηλά οπότε η κάρτα δεν παίρνει τον όγκο που θέλει για να δουλέψει στο 99%. Πρέπει να βελτιώσουν τη συνεργασία των πυρήνων με το παιχνίδι. Χθες έβλεπα έναν πυρήνα από το 49% να πηγαίνει και να κολλάει στο 100% και η κάρτα από το 85% να κάνει βουτια στο 60%. Είναι τελείως ασταθές. Και έχω τον 5600Χ με μια 3070 ti δεν το λες και κακό setup για να κάνει τέτοια. 

μνήμες; Και εγώ 5600Χ έχω και παρατήρησα διαφορά στο gpu με tuning των μνημών και έχω απλά μια 2060, σκέψου δηλαδή με 3070Ti..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με Ryzen 3600x o.c σταθερό στα 4.2 , μνήμες στα 3200MHz και GTX1080 σε νερό με υψηλά ρολόγια έχω στα High απο 75 έως 110fps με μέσο όρο τα 85-90.

H GPU παίζει όλη την ώρα 95-99% usage ενώ ο CPU φτάνει και τα 85% αλλά κυμαίνεται σε χαμηλότερα επίπεδα κατά τον μέσο όρο. Τις ενδείξεις τις μετράω μέσα απο το command PerfOverlay.DrawFPS 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

μνήμες; Και εγώ 5600Χ έχω και παρατήρησα διαφορά στο gpu με tuning των μνημών και έχω απλά μια 2060, σκέψου δηλαδή με 3070Ti..

16gb Ripjaws 3200. Όσο πιο δυνατή κάρτα τόσο δυσκολότερο έργο για την cpu. Λογικά εσένα θα ειναι κοντά στο 99% τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LeonV12 είπε

16gb Ripjaws 3200. Όσο πιο δυνατή κάρτα τόσο δυσκολότερο έργο για την cpu. Λογικά εσένα θα ειναι κοντά στο 99% τώρα.

ε ναι δεν είναι και κάτι σπουδαίο οι μνήμες γι' αυτό. Εμένα με XMP στην πίστα με τους πάγους πέφτει και στο 84% το gpu usage, ενώ με tuned 3800c16 είναι συνέχεια 95% και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ε ναι δεν είναι και κάτι σπουδαίο οι μνήμες γι' αυτό. Εμένα με XMP στην πίστα με τους πάγους πέφτει και στο 84% το gpu usage, ενώ με tuned 3800c16 είναι συνέχεια 95% και πάνω.

Ε ναι έχεις δυνατές μνημες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Tzimaras είπε

Εγω με Ryzen 3600x o.c σταθερό στα 4.2 , μνήμες στα 3200MHz και GTX1080 σε νερό με υψηλά ρολόγια έχω στα High απο 75 έως 110fps με μέσο όρο τα 85-90.

H GPU παίζει όλη την ώρα 95-99% usage ενώ ο CPU φτάνει και τα 85% αλλά κυμαίνεται σε χαμηλότερα επίπεδα κατά τον μέσο όρο. Τις ενδείξεις τις μετράω μέσα απο το command PerfOverlay.DrawFPS 1.

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, μήπως κάνεις λάθος; Με i7-8700, 16 GB στα 3600 MHz CL16 και GTX 1660 Ti που αποδίδει καλύτερα στο συγκεκριμένο game, έχω χαμηλότερα καρέ στα High. Βάλε καλύτερα το Origin FPS counter που είναι πιο ξεκάθαρο όσον αφορά τα fps.

49 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ε ναι δεν είναι και κάτι σπουδαίο οι μνήμες γι' αυτό. Εμένα με XMP στην πίστα με τους πάγους πέφτει και στο 84% το gpu usage, ενώ με tuned 3800c16 είναι συνέχεια 95% και πάνω.

 

Με DLSS ή χωρίς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, μήπως κάνεις λάθος; Με i7-8700, 16 GB στα 3600 MHz CL16 και GTX 1660 Ti που αποδίδει καλύτερα στο συγκεκριμένο game, έχω χαμηλότερα καρέ στα High. Βάλε καλύτερα το Origin FPS counter που είναι πιο ξεκάθαρο όσον αφορά τα fps.

 

Αυτά γράφει ωστόσο Θα βάλω και θα σου πώ.. ασχέτως το fps counter ομολογουμένως τρέχει καλά στο μηχάνημα μου..

Επεξ/σία από Tzimaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή η μ@!#!# με τα hover πρέπει να σταματήσει...μπαινοβγαίνουν , σουλατσάρουν περα δόθε, πανω κάτω,  πετάνε, πατάνε κόσμο  ...καιρός να δουν τον Χριστό φαντάρο 

The Anti Vehicle NTW-50 is NO JOKE in Battlefield 2042... - YouTube

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Με DLSS ή χωρίς;;

DLSS Quality, άρα render σε 720pm δηλαδή μεγαλύτερο φορτίο σε cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

DLSS Quality, άρα render σε 720pm δηλαδή μεγαλύτερο φορτίο σε cpu.

Αν μπορείς δοκίμασε και χωρίς, είμαι περίεργος αν θα μειωθούν οι επιδόσεις.

9 λεπτά πριν, sstav είπε

αυτή η μ@!#!# με τα hover πρέπει να σταματήσει...μπαινοβγαίνουν , σουλατσάρουν περα δόθε, πανω κάτω,  πετάνε, πατάνε κόσμο  ...καιρός να δουν τον Χριστό φαντάρο 

The Anti Vehicle NTW-50 is NO JOKE in Battlefield 2042... - YouTube

 

Καλά αυτά θέλουν nerf οπωσδήποτε. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Αν μπορείς δοκίμασε και χωρίς, είμαι περίεργος αν θα μειωθούν οι επιδόσεις.

Ε προφανώς θα μειωθούν, το έχω δοκιμάσει, 20fps κάτω κατά μέσο όρο πάει. Απλά το game χρειάζεται καλό cpu, zen3 και 12th gen είναι όπλα. Και με 10th gen λογικά μια χαρά θα είναι ειδικά με καλές μνήμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ε προφανώς θα μειωθούν, το έχω δοκιμάσει, 20fps κάτω κατά μέσο όρο πάει. Απλά το game χρειάζεται καλό cpu, zen3 και 12th gen είναι όπλα. Και με 10th gen λογικά μια χαρά θα είναι ειδικά με καλές μνήμες..

Ούτε με 10th gen πάει καλά, αρκετοί χρήστες έχουν παράπονα με 10600k ξέρω γώ. Ας ελπίσουμε το επερχόμενο patch να διορθώσει κάπως τα πράγματα. 

Πάντως έχει αλλοπρόσαλη συμπεριφορά γιατί σε άλλες πίστες πάει νερό ενώ σε άλλες έχει κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...