Προς το περιεχόμενο

Winbank Pay: Ανέπαφες πληρωμές στο Android από την Τράπεζα Πειραιώς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, netagra είπε

Ακριβώς όπως το γράφεις με την Alpha. Με παραξένεψε και καθυστέρησε η διαδικασία της Πειραιώς.


^^ sorry για το λαθος quote, απο κινητο δεν μπορουμε να σβησουμε το quote @Hal9000

Για να στειλεις λεφτα καπου που δεν εχεις ξαναστειλει ποτε, πρεπει πρωτα να τα εχεις στειλει μεσω browser, τι να λεμε τωρα. Καποτε τους ειχα στειλει email με τρελο ξεχεσμα μεσα, δεν απαντησαν ποτε.

μην μιλησουμε για το γεγονος οτι ειναι φτιαγμενη με ionic και οχι με native κωδικα...

2 ώρες πριν, NorgeMan είπε

Εγω έχω HSBC... προϊστορικά πράγματα... Χειρότερο δημόσιο και απο την Εθνική... πριν απο 3 μήνες μου έστειλε ανέπαφη κάρτα για πρώτη φορά......

 

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, georgewww είπε

Έχω βάλει μόνιμα την κάρτα μου ανάμεσα στο κινητό και στη θήκη και πληρώνω ανέπαφα χωρίς καν ανοιχτό κινητό εδώ και χρόνια 😆😅😂

'Έλιωσα , χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Καινοτομία ειπαμε, όχι πρωτοτυπία. Μην κολλάμε στις λέξεις. Ας το πούμε έβγαλε μια τεχνολογία ή μια δίκη της υλοποίηση. 

 

Screenshot_20200909-152259~2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Μιλάω για τη μεταφορά μέσω αριθμού κινητού/email/ΑΦΜ. Η Alpha το λέει "Quick Transfer", η Eurobank "PAF" (Pay a Friend) η Πειραιώς νομίζω 24/7 και η Εθνική "Μεταφορά σε Αριθμό κινητού τηλεφώνου (😂) και δεν ξέρω αν υποστηρίζει email ή ΑΦΜ. 

Ευχαριστώ καθώς δεν την ήξερα την υπηρεσία και με βολεύει απίστευτα γιατί τόσο καιρό έχανα 3-4 ευρώ κάθε φορά που ήθελα να στείλω χρήματα σε άλλη τράπεζα. 

Μια απορία. Στο ebanking της Πειραιώς το βρήκα και το ενεργοποίησα, κι επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε απο browser είτε απο mobile app. Στο ebanking της Eurobank ωστόσο, είδα οτι για να ενεργοποιήσεις το PaF πρέπει υποχρεωτικά να κατεβάσεις το mobile app στο οποίο υπάρχει και επιλογή να το χρησιμοποιήσεις. Απο browser ωστόσο, στο ebanking της Eurobank, δεν μπορώ να το βρω. Ξέρεις αν για τη Eurobank είναι διαθέσιμο μόνο μέσω του mobile app ή το έχει και απο το browser απλά μου διαφεύγει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, netagra είπε

Έκανα σήμερα μια αγορά, είχε πολλές κινήσεις για να περάσεις την πληρωμή, χρειάστηκε να βάλω δύο φορές το PIN μία για να μπω στην εφαρμογή του Winbank και άλλη μία για την έγκριση της αγοράς, νομίζω είναι μεγάλη καθυστέρηση.

Biometric authentication δεν λειτουργεί; Αν όχι μεγάλο fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βήματα δηλαδή είναι τα παρακάτω, αν έχω καταλάβει καλά; 

1) ανοίγουμε εφαρμογή 

2) πατάμε το εικονίδιο πληρωμης

3)βαζουμε το pin/δακτυλικο αποτύπωμα 

4)περνάμε το κινητό από το pos 

5) απομακρύνουμε το κινητό από το pos και βάζουμε ξανά κωδικό ή δακτυλικο 

 

Αυτό ισχύει για όλες τις αγορές; έρχεσαι σε επαφή με το pos για pin κάρτας αν είναι πάνω από το όριο των συναλλαγών χωρίς pin? Αν δεν έχω ανοιχτά data μπορεί να γίνει η διαδικασία; 

Ειναι απαραίτητο να ανοίξω manual την εφαρμογή; δεν ισχύει το tap and pay που βλέπω στις ρυθμίσεις του Android? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomason993 είπε

Ευχαριστώ καθώς δεν την ήξερα την υπηρεσία και με βολεύει απίστευτα γιατί τόσο καιρό έχανα 3-4 ευρώ κάθε φορά που ήθελα να στείλω χρήματα σε άλλη τράπεζα. 

Μια απορία. Στο ebanking της Πειραιώς το βρήκα και το ενεργοποίησα, κι επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε απο browser είτε απο mobile app. Στο ebanking της Eurobank ωστόσο, είδα οτι για να ενεργοποιήσεις το PaF πρέπει υποχρεωτικά να κατεβάσεις το mobile app στο οποίο υπάρχει και επιλογή να το χρησιμοποιήσεις. Απο browser ωστόσο, στο ebanking της Eurobank, δεν μπορώ να το βρω. Ξέρεις αν για τη Eurobank είναι διαθέσιμο μόνο μέσω του mobile app ή το έχει και απο το browser απλά μου διαφεύγει? 

δε μπορείς να στείλεις χρήματα στον εαυτό σου. πρέπει να σου τα στείλει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alejsalonica είπε

👍

Καλά σε ευκολία δεν είναι μονόδρομος , γιατί πρέπει να ανοίξεις εφαρμογή για να πληρώσεις . Ενώ στο Google pay δεν ανοίγεις τπτ. Απλά ξεκλειδώνει το κινητό και πλήρωσες αμέσως ακόμα και μέσα στο messenger να είσαι . Από θέμα ασφάλειας πάλι γιατί είναι μονόδρομος ? Αφού όλα με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν , apple Samsung Google όλα δημιουργούν tokens κλπ. Εκτός αν εννοείς ότι βάζεις μεσάζοντα στα άλλα revolut curve κλπ, ενώ apple pay χρησιμοποιείς απευθείας alpha bank.

2 ώρες πριν, nikolas15341 είπε

μην το κουράζουμε. 

μονόδρομος το Apple Pay σε ασφαλεια, ευκολία.

Σε λάθος άτομο έκανα παράθεση ... Σε σένα Νικόλα ήθελα να γράψω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thomason993 said:

Ευχαριστώ καθώς δεν την ήξερα την υπηρεσία και με βολεύει απίστευτα γιατί τόσο καιρό έχανα 3-4 ευρώ κάθε φορά που ήθελα να στείλω χρήματα σε άλλη τράπεζα. 

Μια απορία. Στο ebanking της Πειραιώς το βρήκα και το ενεργοποίησα, κι επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε απο browser είτε απο mobile app. Στο ebanking της Eurobank ωστόσο, είδα οτι για να ενεργοποιήσεις το PaF πρέπει υποχρεωτικά να κατεβάσεις το mobile app στο οποίο υπάρχει και επιλογή να το χρησιμοποιήσεις. Απο browser ωστόσο, στο ebanking της Eurobank, δεν μπορώ να το βρω. Ξέρεις αν για τη Eurobank είναι διαθέσιμο μόνο μέσω του mobile app ή το έχει και απο το browser απλά μου διαφεύγει? 

Δεν έχω δοκιμάσει καθόλου από browser σε Alpha, Εθνική και Eurobank που έχω. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα. 

15 minutes ago, nikolas15341 said:

δε μπορείς να στείλεις χρήματα στον εαυτό σου. πρέπει να σου τα στείλει κάποιος άλλος.

Ίσως μπορείς, αν δηλώσεις στη μία τράπεζα κινητό και στην άλλη email.  Δεν ξέρω όμως δεν το έχω δοκιμάσει. Επίσης η Alpha σου δίνει δυνατότητα να δηλώσεις διαφορετικό λογαριασμό χρέωσης και διαφορετικό πίστωσης. Νομίζω υπάρχει και εξ αυτού τρόπος για συναλλαγές (μονής κατεύθυνσης). Έχω καιρό να το τσεκάρω, καθώς έχω την Alpha στο δικό μου και την Εθνική στης γυναίκας μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nikolas15341 είπε

δε μπορείς να στείλεις χρήματα στον εαυτό σου. πρέπει να σου τα στείλει κάποιος άλλος.

μπορείς, τσεκαρισμενο εδω και δεκαδες μεταφορες

 

1 ώρα πριν, christos4 είπε

Τα βήματα δηλαδή είναι τα παρακάτω, αν έχω καταλάβει καλά; 

1) ανοίγουμε εφαρμογή 

2) πατάμε το εικονίδιο πληρωμης

3)βαζουμε το pin/δακτυλικο αποτύπωμα 

4)περνάμε το κινητό από το pos 

5) απομακρύνουμε το κινητό από το pos και βάζουμε ξανά κωδικό ή δακτυλικο 

Αυτό ισχύει για όλες τις αγορές; έρχεσαι σε επαφή με το pos για pin κάρτας αν είναι πάνω από το όριο των συναλλαγών χωρίς pin? Αν δεν έχω ανοιχτά data μπορεί να γίνει η διαδικασία; 

Ειναι απαραίτητο να ανοίξω manual την εφαρμογή; δεν ισχύει το tap and pay που βλέπω στις ρυθμίσεις του Android? 

 

σημερα εκανα την 1η αποπειρα...το 5 δεν ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, red7genius είπε

Άντε και Garmin Pay να δούμε φως.

Πάντως η μεγαλύτερη ευελιξία είναι οι πληρωμές με smartwatch.- Ούτε κινητά ούτε κάρτες. Ένα swipe ένα pin και τέλος.

Apple Pay automatically fixed your post

🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Looter είπε

Τράπεζα σκουπίδι , προσφέρει και ανάλογες υπηρεσίες.

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Από τη στιγμή που που τα θέλουν όλα online ας κάνουν επιτέλους τις ζωές των ανθρώπων ευκολότερες. Είναι αδιανόητο στο 2020 να ψάχνει κάποιος έξοδο διαφυγής στην revolut η οποία εκτός από εγγύηση και ποιότητα σου παρέχει εντελώς δωρεάν όπως είναι λογικό ένα πολύ σοβαρό support πρόθυμο να σε εκυπηρετήσει και για τον χαζότερο λόγο του τύπου "δεν αναγνωρίζει την πληρωμή της NETFLIX".

Είναι τρελό το real time των ενημερώσεων στις πληρωμές από την revo παντού με αναλυτικά στοιχεία ονομασίες, τοποθεσίες ακόμη και στίγμα στο χάρτη από οποιαδήποτε τράπεζα γίνει η οποιαδήποτε συναλλαγή σε αντίθεση με αυτό το χάος που αν δεν είναι π.χ από ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΠΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ παίζει να ενημερωθείς και 3 εργάσιμες μετά με λειψά στοιχεία και χαοτικές περιγραφές σε σημείο να μην ξέρεις τι χρεώθηκες και που!

 

Πολύ κρίμα να βλέπεις τέτοιες γελοιότητες που θα το προωθήσουν και ώς εξέλιξη!

Αλλά τι να συζητάμε για το phone banking όταν σε απλές καταστάσεις υπολειτουργούν τα πάντα.

Η Ελλάδα, Ελλάδα και το εξωτερικό, εξωτερικό.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Shadowjump είπε

Το προβλημα ειναι για καποιους που εχουν και τις 2 τραπεζες και χρησιμοποιουν τις καρτες απο τις 2 τραπεζες. Δεν μπορεις να εχεις και Πειραιως και Alpha για ανεπαφες με το κινητο. Μια εφαρμογη πρεπει να ειναι προεπιλεγμενη για πληρωμες. Οποτε προς το παρον Curve με Google Pay και βλεπουμε.

καλη απορια και ερωτημα. Ξερει κανεις πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τις 2 τραπεζες αμα θελουμε ανεπαφες?

Ειναι εφικτο?

Περι iris παιδες υπαρχει ξεχωριστο thread στο insomnia. Μην τα μπλεκουμε με το παρον threead. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/638878-iris-instant-payment/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...