Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ξεκάθαρα ο φίλος πριν αναφέρει το οτιδήποτε γράφει πως στο σαλόνι δεν μπαίνει το PC και αν δεις τις απαντήσεις μόνο εκεί σταθήκαμε. Η απάντηση "πες το στη γυναίκα να δούμε" δείχνει που ήταν το βάρος της συζήτησης. 

Ούτε είπαμε, ξαναλέω εγώ και ο panther, σε κανέναν τι να πάρει ούτε τίποτα σχετικό. 

Μετά μπήκαν όλα τα σενάρια μέσα. Πιο απλά δεν γίνεται να το γράψω. 

Το λέω ξεκάθαρα, στο σαλόνι ΔΕΝ μπαίνει το pc. Ένα όμορφο htpc ίσως και αν , αν και το σετάρισμα που θέλει από πίσω είναι μόνο για φοιτητές που έχουν χρόνο για κάψιμο (όπως είχα και εγώ όταν ήμουν φοιτητης). Το ότι λέμε ΔΕΝ μπαίνει όμως εννοούμε: κατά μέσο όρο advanced χρηστών και λαμβάνοντας υπόψη το vfm και το κόπο στησίματος, και ότι έχεις ήδη ένα pc στο σπίτι και θες κάτι δεύτερο.

Τώρα, μιλώντας ανά περίπτωση, στο σαλόνι μπαίνει και ελέφαντας, γκρεμίζεις τοίχο και τον βάζεις.

 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν έγραψε ότι δεν υπάρχει θέμα με το HDR option των Windows (Desktop), έγραψε να μην το κάνεις enable εκεί και να το κάνεις μονο μέσα απο τα options των games.

Ήταν όμως άσχετο με αυτό που εννοούσα, δλδ δεν κατάλαβε ότι εννοούσα πως είναι broken, ok παρεξήγηση, πάμε παρακάτω.

48 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το πόσες δουλειές θα κάνει είναι προφανώς επιλογή του καθενός. 

Προσωπικά και Internet προφανώς έμπαινα και κείμενα έχω γράψει και Excel έχω δουλέψει και γενικά οποιαδήποτε εργασία ήταν για το PC εκεί γινόταν. 

Όλα αυτά όμως είναι άσχετα με το point που ήταν δεν μπαίνει το PC στο σαλόνι γιατί είναι άσχημο και δεν το θέλει η γυναίκα. 

Η ομορφιά είναι υποκειμενική, δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε. Το ότι όμως καμία γυναίκα δεν το θέλει στο σαλόνι γιατί το θεωρεί άσχημο είναι δεδομένο όπως ότι ο ήλιος ανατέλλει από την ανατολή και δύει από την δύση. Αν υπάρχει μια στις 100 που το αποδέχεται, είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, music_lover said:

Ήταν όμως άσχετο με αυτό που εννοούσα, δλδ δεν κατάλαβε ότι εννοούσα πως είναι broken, ok παρεξήγηση, πάμε παρακάτω.

Αν δουλεύει όμως ο τρόπος που λέει με games, ουσιαστικά παρακάμπτει το προβλημα των Windows, οπότε ουσιαστικά δεν υπάρχει θέμα από την στιγμή που η σύγκριση είναι για HDR σε games μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Αν δουλεύει όμως ο τρόπος που λέει με games, ουσιαστικά παρακάμπτει το προβλημα των Windows, οπότε ουσιαστικά δεν υπάρχει θέμα από την στιγμή που η σύγκριση είναι για HDR σε games μόνο.

Δεν σε πιάνω. Είπαμε πως ανεξάρτητα του πως θα ανοίξει δεν αναπαράγονται σωστά τα χρώματα γιατί η ms δεν ασχολείται σοβαρά με το θέμα μέχρι σήμερα. Τι σημασία έχει αν ανοίξει αυτόματα ή manual? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, music_lover said:

Δεν σε πιάνω. Είπαμε πως ανεξάρτητα του πως θα ανοίξει δεν αναπαράγονται σωστά τα χρώματα γιατί η ms δεν ασχολείται σοβαρά με το θέμα μέχρι σήμερα. Τι σημασία έχει αν ανοίξει αυτόματα ή manual? 

Από ότι κατάλαβα εννοούσε ότι το option μέσα απο τα settings των Windows είναι broken, ενώ απο τα settings των games είναι ok. Γι' αυτό πρότεινε σαν λύση το να μην ανοίγεις των windows αλλά απο τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, music_lover είπε

Μην κάνεις τον Κινέζο. Πάνε στο google και γράψε windows hdr. Η δεύτερη στην σειρά αυτόματη αναζήτηση από την google (η οποία ως γνωστόν είναι με βάση την δημοφιλία) είναι η πρόταση "windows hdr looks washed out". Εσύ θα είσαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Τέλος πάντων μπράβο σου που δεν έχεις θέματα. Οι περισσότεροι πάντως έχουμε. Και πολλά μάλιστα.

Φυσικά είναι washed out ρε φίλε... Το desktop δεν είναι HDR .... τι να το κάνεις στο desktop το HDR? Το HDR είναι για παιχνίδια και ταινίες. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ενεργοποιήσεις τίποτε στο desktop. Όποια εφαρμογή ανοίγεις που είναι HDR αυτόματα γυρίζει και το μόνιτορ / τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Φυσικά είναι washed out ρε φίλε... Το desktop δεν είναι HDR .... τι να το κάνεις στο desktop το HDR? Το HDR είναι για παιχνίδια και ταινίες. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ενεργοποιήσεις τίποτε στο desktop. Όποια εφαρμογή ανοίγεις που είναι HDR αυτόματα γυρίζει και το μόνιτορ / τηλεόραση. 

Ποιος μίλησε για dekstop? Για games μιλούσα εγώ. Το desktop εσύ το ανέφερες.

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Από ότι κατάλαβα εννοούσε ότι το option μέσα απο τα settings των Windows είναι broken, ενώ απο τα settings των games είναι ok. Γι' αυτό πρότεινε σαν λύση το να μην ανοίγεις των windows αλλά απο τα games.

Δοκίμασα τα πάντα, στην LG OLED B6, δεν δουλεύει, τα χρώματα είναι washed πάντα. Το κλείνεις και είσαι ΟΚ. Και δοκίμασα διάφορα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Acrab said:

Φίλε μου.... αυτό κράτησες εσύ. Ο άνθρωπος μιλάει για το κόστος, και την άνεση. Δεν λέω τι είπατε, τι δεν είπατε. Λέω ότι απο μια παράγραφο, ο καθένας σχολίασε το κομμάτι που ήθελε. Μέσα σε αυτήν την παράγραφο αναφέρει πολλά πράγματα. 10 άτομα να γράψουμε απο κάτω, και να πιαστούμε απο κάτι διαφορετικό, θα φτάσει την κουβέντα εδώ που είμαστε. Δεν υπάρχει είπε πρώτα αυτό. Δλδ αν ξεκίναγε την πρόταση με 1200Ε για το Pc δεν δίνω.. όλη η παράγραφος έχει αυτό σαν θέμα?

Ο καθένας το αντιλαμβάνετε όπως νομίζει λοιπόν.... και απαντάει σε ότι θέλει απο όλα αυτά που βλέπει.

 

Ξεκίνησε με δεδομένο πως ένα PC δεν μπαίνει στο σαλόνι κάτι που δεν ισχύει. 

Εκεί ήταν η διαφωνία.

Προφανώς αν ξεκινούσε με κάτι άλλο ως δεδομένο θα άλλαζε και το νόημα. 

Και επειδή πραγματικά δεν γίνεται να γραφτεί πιο απλά θα το σταματήσω εδώ γιατί πρώτον βαρέθηκα και δεύτερον δεν έχει νόημα να γράφω τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Ήταν όμως άσχετο με αυτό που εννοούσα, δλδ δεν κατάλαβε ότι εννοούσα πως είναι broken, ok παρεξήγηση, πάμε παρακάτω.

Η ομορφιά είναι υποκειμενική, δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε. Το ότι όμως καμία γυναίκα δεν το θέλει στο σαλόνι γιατί το θεωρεί άσχημο είναι δεδομένο όπως ότι ο ήλιος ανατέλλει από την ανατολή και δύει από την δύση. Αν υπάρχει μια στις 100 που το αποδέχεται, είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Ενώ όλες οι γυναίκες ονειρεύονται το PS5 με τα φτερά του batman στο σαλόνι.... Ότι να ναι. 

 

Μήπως η δικια σου γυναίκα που δεν θέλει pc στο σαλόνι είναι η εξαίρεση? Πραγματικά τι διαφορετικό έχει το PC από την κονσόλα και το ένα κάνει για σαλόνι ενω το άλλο όχι? Δεν μιλαω να βάλεις super full ATX κουτί που είναι πιο μεγάλο από την τηλεόραση, μιλάω για ένα normal κουτί που είναι πάνω κάτω στο μέγεθος μιας κονσόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ξεκίνησε με δεδομένο πως ένα PC δεν μπαίνει στο σαλόνι κάτι που δεν ισχύει. 

Εκεί ήταν η διαφωνία.

 

Όχι όπως το γράφεις, γιατί.....

"Τώρα, μιλώντας ανά περίπτωση, στο σαλόνι μπαίνει και ελέφαντας, γκρεμίζεις τοίχο και τον βάζεις."

-------------------------------------------

Εγώ αυτό που ουσιαστικά είπα είναι: "

Στο σαλόνι ΔΕΝ μπαίνει το pc. Ένα όμορφο htpc ίσως και αν , αν και το σετάρισμα που θέλει από πίσω είναι μόνο για φοιτητές που έχουν χρόνο για κάψιμο (όπως είχα και εγώ όταν ήμουν φοιτητης). Το ότι λέμε ΔΕΝ μπαίνει όμως εννοούμε: κατά μέσο όρο advanced χρηστών και λαμβάνοντας υπόψη το vfm και το κόπο στησίματος, και ότι έχεις ήδη ένα pc στο σπίτι και θες κάτι δεύτερο"

 

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ενώ όλες οι γυναίκες ονειρεύονται το PS5 με τα φτερά του batman στο σαλόνι.... Ότι να ναι. 

Μήπως η δικια σου γυναίκα που δεν θέλει pc στο σαλόνι είναι η εξαίρεση? Πραγματικά τι διαφορετικό έχει το PC από την κονσόλα και το ένα κάνει για σαλόνι ενω το άλλο όχι? Δεν μιλαω να βάλεις super full ATX κουτί που είναι πιο μεγάλο από την τηλεόραση, μιλάω για ένα normal κουτί που είναι πάνω κάτω στο μέγεθος μιας κονσόλας. 

Το θέμα μας δεν ειναι τι θέλουν οι γυναίκες. Αυτό ήταν ένα δευτερεύον επιχείρημα. Το πρωτεύον έχει να κάνει με το GUI (ευκολία) και το VFM.

Εγω ας πούμε έχω desktop i5 6600 και Radeon 570. Παίζω όλα όσα θέλω να παίξω σε FHD. Θα με βγάλει άλλα 5 χρόνια άνετα για δουλειές και medium gaming. Για το σαλόνι τι προτείνετε; Να αγοράσω δεύτερο pc? Για φτιάξτε μου ένα όμορφο (βάζω στην άκρη ρυθμίσεις GUI) . Πρέπει να γινει αγορά κάποιου δεύτερου πράγματος. Στόχος τα επόμενα 5-7 χρόνια. Για πάμε...

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, music_lover said:

Το ότι όμως καμία γυναίκα δεν το θέλει στο σαλόνι γιατί το θεωρεί άσχημο είναι δεδομένο όπως ότι ο ήλιος ανατέλλει από την ανατολή και δύει από την δύση. Αν υπάρχει μια στις 100 που το αποδέχεται, είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Εντάξει παιδιά έτσι είναι. 

Οι γυναίκες γουστάρουν ps5 και Series X αλλά μην τυχόν και δουν μικρό μαύρο PC, τη βάψατε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προηγούμενες κονσόλες, που μας έδωσαν ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ, είχαν τεχνολογία -2 σε σχέση με τα PC. Οι επόμενες, θα έχουν, τουλάχιστον, τεχνολογία +1. 

Τι συζητάμε, δεν καταλαβαίνω ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Το θέμα μας δεν ειναι τι θέλουν οι γυναίκες. Αυτό ήταν ένα δευτερεύον επιχείρημα. Το πρωτεύον έχει να κάνει με το GUI (ευκολία) και το VFM.

Εγω ας πούμε έχω desktop i5 6600 και Radeon 570. Παίζω όλα όσα θέλω να παίξω σε FHD. Θα με βγάλει άλλα 5 χρόνια άνετα για δουλειές και medium gaming. Για το σαλόνι τι προτείνετε; Να αγοράσω δεύτερο pc? Για φτιάξτε μου ένα όμορφο (βάζω στην άκρη ρυθμίσεις GUI) . Πρέπει να γινει αγορά κάποιου δεύτερου πράγματος. Στόχος τα επόμενα 5-7 χρόνια. Για πάμε...

Δεν χρειάζεσαι 2ο pc, παίρνεις ένα κουτί της αρεσκείας σου και το βάζεις στο σαλόνι. Αντε παίρνεις και ένα ασύρματο pad με 20 ευρώ να χρησιμοποιεις σαν ποντίκι άμα δεν σου κάνει το big picture mode η το κανονικό ποντίκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jimarass26 said:

αν και το σετάρισμα που θέλει από πίσω είναι μόνο για φοιτητές που έχουν χρόνο για κάψιμο

Εννοείται, μιλάμε για τρελές εργατοώρες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν χρειάζεσαι 2ο pc, παίρνεις ένα κουτί της αρεσκείας σου και το βάζεις στο σαλόνι. Αντε παίρνεις και ένα ασύρματο pad με 20 ευρώ να χρησιμοποιεις σαν ποντίκι άμα δεν σου κάνει το big picture mode η το κανονικό ποντίκι. 

Δεν σε έπιασα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...