Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, Saloufas said:

Seth Meyers Thank You GIF by Late Night with Seth Meyers

 Windows 10 computers does not support local Multiplayer split-screen on Forza Motorsport 7, split screen mode only available on X-box. 

Thank you για ποιο πράγμα? 

Θα πω για ακόμα μια φορά αν και προφανώς κανείς δεν διαβάζει πως η κουβέντα ξεκίνησε από το πόσο εύκολα μπορείς να βάλεις ένα PC στο σαλόνι. 

Ούτε πόσο κοστίζει, ούτε να πάρεις PC αντί για κονσόλα ούτε αν δουλεύεις από το σπίτι ούτε όποιο άλλο πιθανό και απίθανο σενάριο μπει στο μυαλό κάποιου. 

Η απάντηση λοιπόν σε αυτό είναι πως μπαίνει όσο εύκολα μπαίνει και μια κονσόλα. Είναι μόνο 2 καλώδια, υπάρχουν κουτιά για κάθε γούστο και διαθέσιμο χώρο και μπορείς να παίζεις με ότι μέθοδο προτιμάς. 

Όπως λοιπόν έχουμε τις κονσόλες μας στην τηλεόραση έχουμε και το PC μας και ανάλογα τι θέλουμε να παίξουμε και με ποιον τρόπο ανοίγουμε το αντίστοιχο μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Αν και ως τώρα έπαιζα τα περισσότερα παιχνίδια στο PC,όπως έχουν τα πράγματα,θα πήγαινα για Κονσόλα φυσικά,δεν το συζητώ,γιατί είναι σαφέστατη αναβάθμιση με πολύ συμφέρουσα τιμή ήδη έχω και Gamepass οπότε εχω ήδη αρκετά πράγματα για να ασχοληθώ σε παιχνίδια(έβαλαν και EA Access στο Ultimate οπότε ακόμη περισσότερα) 😃

Τώρα αν θελήσω να κάνω αναβάθμιση ίσως γίνει πολύ αργότερα σε κάποια 3080 η κάτι ανάλογο απο AMD (η καμμιά Ti που μπορεί να έχει βγεί )και όταν γίνει αυτό,θα πρέπει να αλλάξω και άλλα πράγματα στο PC ,όπως CPU,τροφοδοτικό και πιθανώς M/B όμως και πάλι δεν νομίζω να έχει τόσο νόημα για το σαλόνι,γιατί θα είναι και Overkill για την  4Κ 60fps Samsung μου,πιστεύω λοιπόν πως μια νέα κονσόλα και ιδιαίτερα το Series X ,θα καλύπτει το ζητούμενο αποτέλεσμα για gaming στο σαλόνι (και οχι μόνο) 🕹️

Νομίζω το ανάλυσες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι εννοείς δεν κάνει η RX580, αφού υπάρχουν μετρήσεις στο Internet, στο rdr2 σε ίδια settings με το one x βγάζει τα ίδια frames. 

περσινά σταφύλια το one x, καπούτ , με το series S λέμε τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα πάντως η MS ανακοίνωσε πως το game pass στο pc βγαίνει από την beta φάση στις 17 Νοεμβρίου και ανεβαίνει και η τιμή του από τα 4 στα 10 ευρώ, όπως ακριβώς δλδ κοστίζει και στην κονσόλα και προφανώς θα ανέβει και η τιμή του ultimate πακέτου που είναι τώρα στα 13 ευρώ.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2020 στις 2:59 ΜΜ, firepc είπε

sorry MS αλλα η 3080 σε εφαγε στη στροφη 😬

Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω... Σε 18 μήνες από τώρα να βγάζει ο άλλος καινούργια πανάκριβη κάρτα γραφικών από τον φούρνο της κουζίνας του, που θα είναι τα επόμενα recommended requirements στα παιχνίδια και να πρέπει να τρέχω για αναβαθμίσεις (ή το πιο πιθανό να παίζω με τα graphics settings)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ConstantineP είπε

Δες το pc της υπογραφής μου και πες μου τι πρεπει να αλλαξω για να παιζω σε 2Κ αναλυσεις στα 60 fps στην τηλεοραση μου...διαθεσιμο budget 300-350 ευρω (οσο περιπου το καινούγιο Series S) ;)

Mπορείς να πάρεις απλά μια κάρτα γραφικών των 150€  και να παίζεις οτι θές, ακόμα και παιχνίδια που θα βγούνε 5 χρόνια από τώρα. Πράγμα που σε κονσόλα δεν γίνεται, μιας και όπως λες και μόνος σου, θα χρειαστείς τουλάχιστον 350€ για το series S. Αλλιώς σε 1 μήνα που βγαίνουν οι κάρτες και τα CPUs φαντάζομαι θα αγοράζεις έναν 3600 στα 100-120€ και μια κάρτα γραφικών επιπέδου series S με 200-250€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Mπορείς να πάρεις απλά μια κάρτα γραφικών των 150€  και να παίζεις οτι θές, ακόμα και παιχνίδια που θα βγούνε 5 χρόνια από τώρα. Πράγμα που σε κονσόλα δεν γίνεται, μιας και όπως λες και μόνος σου, θα χρειαστείς τουλάχιστον 350€ για το series S. Αλλιώς σε 1 μήνα που βγαίνουν οι κάρτες και τα CPUs φαντάζομαι θα αγοράζεις έναν 3600 στα 100-120€ και μια κάρτα γραφικών επιπέδου series S με 200-250€. 

Ήμουν συγκεκριμένος έχω 350 το πολυ budget και θέλω να παίξω 2K στα 60 fps στο υπάρχον pc...οπότε προτείνεις:

1ον αγόρα ryzen 5 3600 που τώρα είναι στα 180 ευρω (τιμες σκρουτζ) να πέσει αντε στα  150? ναι....120? μετά απο κανα χρόνο και βάλε 100? (το ξεφτύλισες).

2ον gpu επιπέδου series S (η MS λέει στα χαρτιά για 2K 60 up 120 fps) RDN2 αρχιτεκτονικη με ότι καλούδια έχει πάνω της ray tracing κλτ..τωρα που θα τις βγάλει η AMD θα δούμε τι ψάρια πιάνουν και πόσο θα κοστίζουν ;)

*αν αναφέρεσε σε τωρινές gpu των 250 ευρώ και 1660 ti (έλα τώρα) που βλέπω στο skroutz η αν περιμένουμε να πέσουν τίποτα 5600xt η 5700 στα 250 ευρω, ζήσε Μάη μου χωρις ray tracing klt ;)

**Στο παρον σύστημα βάλε και έναν 500αρι SSD στην τιμή... και άλλη μια 8αρα ram...α και ένα xbox controller Κυρ Στεφανε και ετοίμασε λογαρισμό να πάω ταμείο ;) 🤣

***Τουλάχιστον εγώ είμαι τυχερός είμαι σε ευέλικτη πλατφόρμα που αν έχεις λεφτα να ρίξεις (όχι μόνο 350 ευρω) το κάνεις κτηνάκι...έπρεπε να σου πω το άλλο μου pc σε ιντελ με "πεθαμενη" πλατοφρμα  i5 6600 τι θα έκανες με 350 ευρώ 🤣...όσο για κάτι συστήματα του 2009 που λες...no comment

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Ήμουν συγκεκριμένος έχω 350 το πολυ budget και θέλω να παίξω 2K στα 60 fps στο υπάρχον pc...οπότε προτείνεις:

1ον αγόρα ryzen 5 3600 που τώρα είναι στα 180 ευρω (τιμες σκρουτζ) να πέσει αντε στα  150? ναι....120? μετά απο κανα χρόνο και βάλε 100? (το ξεφτύλισες).

2ον gpu επιπέδου series S (η MS λέει στα χαρτιά για 2K 60 up 120 fps) RDN2 αρχιτεκτονικη με ότι καλούδια έχει πάνω της ray tracing κλτ..τωρα που θα τις βγάλει η AMD θα δούμε τι ψάρια πιάνουν και πόσο θα κοστίζουν ;)

*αν αναφέρεσε σε τωρινές gpu των 250 ευρώ και 1660 ti (έλα τώρα) που βλέπω στο skroutz η αν περιμένουμε να πέσουν τίποτα 5600xt η 5700 στα 250 ευρω, ζήσε Μάη μου χωρις ray tracing klt ;)

**Στο παρον σύστημα βάλε και έναν 500αρι SSD στην τιμή... και άλλη μια 8αρα ram...α και ένα xbox controller Κυρ Στεφανε και ετοίμασε λογαρισμό να πάω ταμείο ;) 🤣

***Τουλάχιστον εγώ είμαι τυχερός είμαι σε ευέλικτη πλατφόρμα που αν έχεις λεφτα να ρίξεις (όχι μόνο 350 ευρω) το κάνεις κτηνάκι...έπρεπε να σου πω το άλλο μου pc σε ιντελ με "πεθαμενη" πλατοφρμα  i5 6600 τι θα έκανες με 350 ευρώ 🤣...όσο για κάτι συστήματα του 2009 που λες...no comment

Mα δεν θές να φτιάξεις PC εσύ, θες να φτιάξεις xbox. Πάρε το xbox τότε. Εγώ σου εξήγησα ότι με 200€ παίρνιες μια κάρτα γραφικών και παίζεις ΟΛΑ τα παιχνίδια για τα επόμενα 5 χρόνια. Με 200€ μπορώ να πάρω κονσόλα να παίζω όλα τα παιχνίδια που θα βγούν στα επόμενα 5 χρόνια? Τσου. 

Από εκεί και ύστερα, σου εξήγησα. R5 3600 και μια κάρτα γραφικών θες. Ram και σκληρό δεν έχω ιδέα, ούτε και εσύ. Κάτσε να βγεί το series S να δούμε τι ψάρια πιάνει, αλλιώς λές πράματα στον αέρα που μπορεί και να μη στέκουν. Όταν βγεί λοιπόν και δούμε στη πράξη τι παίζει και πώς το παίζει θα ξέρουμε τι αναβαθμίσεις χρειάζεσαι. Πάντως σίγουρα θα είναι στο ίδιο πάνω κάτω κόστος με το series S. 


To χειριστήριο χρειάζεται στο PC όσο και το mouse / keyboard στη κονσόλα. Αν είναι να βάλεις το κόστος του χειριστηρίου στο PC βάλε και κόστος για keyboard / mouse στη κονσόλα. Βέβαια αν ήσουν ήδη PC gamer και ήθελες χειριστήριο, θα είχες ήδη από το παλιό σου PC. Αυτό εξηγώ τόση ώρα αλλα δεν το καταλαβαινείς. Δεν χρειάζεται να πετάς ολόκληρο το PC απότο παράθυρο κάθε φόρα που βγαίνει κονσόλα. 
 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό εξηγώ τόση ώρα αλλα δεν το καταλαβαινείς. Δεν χρειάζεται να πετάς ολόκληρο το PC απότο παράθυρο κάθε φόρα που βγαίνει κονσόλα. 
 

Φίλε μου εξακολουθείς να χάνεις το όλο νόημα. Χωρίς πλάκα, σου είπαν 2-3 μπορεί και περισσότεροι ότι ΕΧΟΥΜΕ pc και θέλουμε να πάρουμε κάτι δεύτερο για να παίζουμε στο σαλόνι. Να πάρω PC ή να πάρω XBOX. Άσε τα PS4 και 5 στην άκρη, γιατί έχουν exclusives. Αλλιώς ας πούμε και για κάνα Nintendo. 

Έστω ότι έχω ένα macbook ή ένα laptop ότι θες που δεν μπορώ να το βάλω στο σαλόνι και θέλω ένα δεύτερο ΜΗΧΑΝΗΜΑ. Τί να είναι? 

Υπάρχει πολύς κόσμος που δοκίμασε και δυνατό pc στο σαλόνι και δεν κερδήθηκε απ'την εμπειρία. Δεν ξέρω γιατί, δεν το έχω δοκιμάσει. Ας πάρουμε ως δεδομένο ότι η εμπειρία είναι ίδια. 

Έχω 500, παίρνω το νέο ΧΒΟΧ ή κάποιο PC, καινούρια όλα δεν αναφέρομαι σε μτχ? Στο PC αν πάρω βάλε και 30-40€ το κόστος controller, γιατί δεν το έχει και το χρειάζεται. Ενώ αντιθέτως το XBOX δεν χρειάζεται να πάρει mouse keyboard. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, ConstantineP said:

1ον αγόρα ryzen 5 3600 που τώρα είναι στα 180 ευρω (τιμες σκρουτζ) να πέσει αντε στα  150? ναι....120? μετά απο κανα χρόνο και βάλε 100? (το ξεφτύλισες).

Φέτος βγαίνει ο 4600. Ο 3600 λογικά θα πέσει στην τιμή που έπεσε ο 2600 όταν βγήκε ο 3600...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Thresh είπε

Φέτος βγαίνει ο 4600. Ο 3600 λογικά θα πέσει στην τιμή που έπεσε ο 2600 όταν βγήκε ο 3600...

Το γνωρίζω αυτό...εννοείτε πως έψαξα το ιστορικό  τιμής του 2600, (με βάση το skroutz) όταν βγήκε ο 3600...για αυτό ανέφερα ακριβώς τα συγκεκριμένα νούμερα 150 ευρώ στην αρχή και 120 (περίπου τόσο κοστίζει τώρα ο 2600) μέτα απο ένα χρόνο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, ConstantineP said:

Το γνωρίζω αυτό...εννοείτε πως έψαξα το ιστορικό  τιμής του 2600, (με βάση το skroutz) όταν βγήκε ο 3600...για αυτό ανέφερα ακριβώς τα συγκεκριμένα νούμερα 150 ευρώ στην αρχή και 120 (περίπου τόσο κοστίζει τώρα ο 2600) μέτα απο ένα χρόνο ;) 

Τώρα έχει ανέβει κιόλας, είχε φτάσει πριν λίγο καιρό στα 165.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Mα δεν θές να φτιάξεις PC εσύ, θες να φτιάξεις xbox. Πάρε το xbox τότε.

Άνοιξε τα αυτιά και το κεφάλι σου και άκου προσεκτικά ;)

Θέλω να παίζω ριμαδό παιχνίδια στον καναπέ μου , από τη μία έχω τo pc της υπογραφής και το κάνω αναβάθμιση όπως εσύ προτείνεις και απο την άλλη έχουμε την αρκετά δελεαστική πρόταση της MS που σου λεει με 300 ευρω σου δίνω τη δυνατότητα να παίζεις τα παιχνίδια σε 2Κ ανάλυση και 60 αντε και 120 FPS (μέχρις αποδείξεως του εναντίον) στο τσακιρ κέφι.

 

3 ώρες πριν, Herald είπε

Πάντως σίγουρα θα είναι στο ίδιο πάνω κάτω κόστος με το series S. 

E αυτά τα λεφτα να τα χώσω στο υπάρχον pc σε upgrade τις παραπανω επιδόσεις του series S (οπως μας λεει η MS)  δεν τις πιάνεις, 300 ευρω θα θες μόνο για την κάρτα , βάλες CPU βάλε ακομα λίγη ραμ, βάλε έναν  500αρι SSD (μηχανικό δίσκο έχω δες την υποφραφή μου)...όσο για το άλλο

 

3 ώρες πριν, Herald είπε

To χειριστήριο χρειάζεται στο PC όσο και το mouse / keyboard στη κονσόλα.

Το αρχκο μου ποστ έλεγε "για να παιζω σε 2Κ αναλυσεις στα 60 fps στην τηλεοραση μου" ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ , άρα το χρειάζομαι για να παίξω στο καναπέ μου και όχι στο γραφείο (εσείς μας έχετε ζαλίσει να βάλουμε το desktop στο σαλόνι ε να το βάλαμε) , άρα βάλτο και αυτό στη τιμή.

 

4 ώρες πριν, Herald είπε

Αυτό εξηγώ τόση ώρα αλλα δεν το καταλαβαινείς.

Τι να πούμε και εμείς, τρομάρα σου 🤣

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...