Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Wait, what? 

Πώς είναι ανθρωπίνως δυνατόν να σου βγαίνει το ίδιο κόστος σε βάθος 6ετίας θα σου πω εγώ, άσε τη 10ετία γιατί κανείς δεν παίζει ακόμα με PS3.

Αν εννοείς σε pc να παίζεις καινούριο game με 15fps ok πάω πάσο. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει gamer που πήρε νέο PC το Νοέμβριο του 2014 (που βγήκε το PS4) και δεν έχει κάνει καμία αναβάθμιση πουθενά. Άσε που για να παίζει σε PC με λίγο σοβαρό hardware και να μην έχει ακριβώς αυτά τα 15 fps που μιλάω θα πρέπει να δώσει τουλάχιστον 900€ μπορεί να λέω και λίγα... 

Εγώ πάντως τα λεγόμενά σου θα τα αντιστρέψω και θα τα 3πλασιάσω. Όχι μόνο δεν θεωρώ οτι έχει το ίδιο κόστος σε βάθος 6ετίας (ξεχνάω τα 10 που είπες) αλλά μάλλον μιλάμε για ΤΡΙΠΛΑΣΙΟ κοστος του PC...

Και 10πλάσιο μη σου πώ.

Ένα PC του 2009 με i7 920 κόστιζε 800€ περίπου. Με μια rx 580 που κάνει 170-180€ παίζεις τα πάντα όπως το one x. Με PC του 2009. Τι συζητάμε τώρα για 3πλάσια κόστη δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Μιλάω για τις παλιές κονσόλες γιστι οπως σε αυτές δεν ίσχυε ότι είναι φτηνότερες σε βάθος χρόνου έτσι δεν θα ισχύει και για τις καινούργιες. Ναι η πρώτη αγορά PC θα σου κοστίζει 200-300 ευρώ πανω απο ότι η κονσόλα αλλά αυτά τα χρήματα θα τα βγάλεις πίσω σε βάθος χρόνου. Είτε λόγω online συνδρομής, είτε λόγω mid gen upgrade κλπα. 

Ανάλογα..6 χρονών κονσόλα είναι το ps4.Συνδρομή δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τουλάχιστον προσωπικά δεν το χρειάστηκα ποτέ. Επίσης το pc θα πάρει μια mid gen αναβάθμιση.Ο 3570 που λες άνοιξε το afterburner να δείς σε τι % κρατάει τη gpu σου.Εδώ ο 6600K στα 4.6 κάνει μπουκάλι σε αδελφέ ακόμα και κάρτες όπως 1080ti.

Anyway μου θυμίζεις κάτι τυπάδες σε τρολοσχόλια τύπου 10% αυξηση η intel...βγάζω άλλα 2 χρόνια με τον 2500k μου :P ή ακόμα πιο αρχαιοκάπιλοι με κάτι Q95xx

Οπότε μετά το mid gen θα θές πάλι ένα brand new pc και μιλάμε για brand new ΟΛΑ μονιτορ μνήμες τροφοδοτικά κλπ ακομα και κουτι πολύ πιθανό.

Προσωπικά στα χρόνια κατοχής του ps4 δεν έχω δώσει αυνολικά πάνω απο 600 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί να το κάνω? Ο καθένας ας επιλέξει ότι θέλει, κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν θα κάνω, ούτε η επιλογή του θα επηρεάσει  εμένα.

Μόνο την σύγκριση image quality και performance ανάμεσα στις κονσόλες και στα PC έθιξα. 

Δεκτό, και είναι λογικό, όπως λογικό είναι πως η κάθε MS δεν πιάνει Κώτσο τον μέσο insomniac. Κάποιο λόγο έχει και θα αγοράσει ο τελευταίος. Και είναι σε πολύ καλή θέση να αντιληφθεί τη διαφορά που λες. (η οποία πάντα η υπάρχει μεταξύ open και closed συστημάτων)

Το θέμα είναι πως οι διάφορες αυτές μικραίνουν συνεχώς σε κάθε γεννά!

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ανάλογα..6 χρονών κονσόλα είναι το ps4.Συνδρομή δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τουλάχιστον προσωπικά δεν το χρειάστηκα ποτέ. Επίσης το pc θα πάρει μια mid gen αναβάθμιση.Ο 3570 που λες άνοιξε το afterburner να δείς σε τι % κρατάει τη gpu σου.Εδώ ο 6600K στα 4.6 κάνει μπουκάλι σε αδελφέ ακόμα και κάρτες όπως 1080ti.

Anyway μου θυμίζεις κάτι τυπάδες σε τρολοσχόλια τύπου 10% αυξηση η intel...βγάζω άλλα 2 χρόνια με τον 2500k μου :P ή ακόμα πιο αρχαιοκάπιλοι με κάτι Q95xx

Οπότε μετά το mid gen θα θές πάλι ένα brand new pc και μιλάμε για brand new ΟΛΑ μονιτορ μνήμες τροφοδοτικά κλπ ακομα και κουτι πολύ πιθανό.

Προσωπικά στα χρόνια κατοχής του ps4 δεν έχω δώσει αυνολικά πάνω απο 600 ευρώ.

Σε πόσο τις % κρατάει ένας 3570 μια rx 580 σε 4k? Για πες μου που ξέρεις. Εγώ λέω 99% καρφωμένο. Εδώ και CPU από το 2008 πάνε τσίτα 1080ti σε 4k, τι μου λές τώρα. Ήταν ψόφια η τωρινή γενιά κονσόλων γιαυτό και ήταν και πάμφτηνο το PC gaming σε ίδια quality settings. Εδώ mid range CPU από το 2009, παίζει τα ΠΑΝΤΑ σε διπλάσια frames από το xbox one x. 

 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XBOX είναι PC μόνο για games. Δεν θα κρίνω αυτό, ο καθένας όπως τη βρίσκει αρκεί να υπάρχει και pc σπίτι για τις άλλες δουλειές αλλιώς μιλάμε για έγκλημα (τεχνολογικός αναλφαβητισμός).  Απλά να προσθέσω άλλες δυο διαστάσεις στη συζήτηση.

α) Αν πάρεις στο παιδί σου κονσόλα μόνο άπλα το παρκάρεις αλλά αν του πάρεις pc ή και pc μπορείς να του κτίσεις το μέλλον του. Θα αρχίσει το tinkering και μπορεί αργότερα να γίνει προγραμματιστης κλπ

β) Είναι απογοητευτικό να μιλάμε για 100 ευρώ κλπ διαφορά δηλαδή μόνο ποσοτικά και καθόλου για ποιότητα. Αυτό για έμενα δείχνει την χάλια οικονομική κατάσταση του ελληνικού νοικοκυριού, που οκ όλοι γνωρίζουμε και την ψυχοσύνθεση του  Έλληνα (και όχι μόνο) που προτιμά κατηγορηματικά την ποσότητα από την ποιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Και 10πλάσιο μη σου πώ.

Ένα PC του 2009 με i7 920 κόστιζε 800€ περίπου. Με μια rx 580 που κάνει 170-180€ παίζεις τα πάντα όπως το one x. Με PC του 2009. Τι συζητάμε τώρα για 3πλάσια κόστη δεν ξέρω. 

Με συγχωρείς αλλά αυτό που θα πω μην το πάρεις σαν προσβολή, αλλά το 2009 εγώ έπαιζα σε PS3 το οποίο launch date έκανε 600€ και το θεωρούσαμε εμείς ΑΚΡΙΒΟ. 

Εσύ μου λες για PC των 800€ που πήρες 3 !!!! χρόνια αργότερα απ'το launch του PS3 (που ξαναλέω ήταν πιο φθηνό απ'το pc σου). Και μου πρόσθεσες και χοντρικά 200€ για μία κάρτα. Μνήμη δηλαδή δεν έβαλες, δίσκο SSD δεν έβαλες. Οκ. Παίξε COD εσύ με 12fps. Εγώ δεν μπορώ. 

Όπως και να έχει το κόστος του pc σε σχέση με μια κονσόλα είναι τριπλάσιο για να έχεις την ίδια/παρόμοια εμπειρία gaming από άποψη smoothness και γραφικών, πολύ απλά γιατί τα καινούρια games έχουν τεράστιες απαιτήσεις για PC ενώ σε κονσόλα έχουν να δουλέψουν με συγκεκριμένα specs οπότε εκ των πραγμάτων προσπαθούν να μη σέρνονται.

Τώρα εσύ βγάλε ότι το pc είναι φθηνότερο αν θες, κανένα πρόβλημα, αλλά δεν ισχύει, ειδικά αν μιλάμε για τη 10ετία που εσύ ο ίδιος λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε πόσο τις % κρατάει ένας 3570 μια rx 580 σε 4k? Για πες μου που ξέρεις. Εγώ λέω 99% καρφωμένο. Εδώ και CPU από το 2008 πάνε τσίτα 1080ti σε 4k, τι μου λές τώρα. Ήταν ψόφια η τωρινή γενιά κονσόλων γιαυτό και ήταν και πάμφτηνο το PC gaming σε ίδια quality settings. 

 

B77C0512-BBC9-4803-B365-FDA052EA2749.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, jimarass26 said:

Το θέμα είναι πως οι διάφορες αυτές μικραίνουν συνεχώς σε κάθε γεννά!

Το γιατί μικραίνουν το έχουμε δει σε παλιότερη δήλωση από στέλεχος της Ubisoft (για το Division) αν δεν κάνω λάθος, το οποίο δήλωνε ότι θα ήταν "άδικό" για τους console gamers (θα ένοιωθαν μειονεκτικά) αν έβγαιναν τα games της με εμφανώς καλύτερα γραφικά στο PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Και 10πλάσιο μη σου πώ.

Ένα PC του 2009 με i7 920 κόστιζε 800€ περίπου. Με μια rx 580 που κάνει 170-180€ παίζεις τα πάντα όπως το one x. Με PC του 2009. Τι συζητάμε τώρα για 3πλάσια κόστη δεν ξέρω. 

.....και εννοείτε ότι παίζεις Ultra Assasins Creed Odyseey λ.χ. ή Horizon Zero Dawn..... σε καλά fps!

Μας τρολλάρεις απλά και μόνο για να επιμείνεις στην άποψη σου. Δλδ όλοι οι άλλοι που αλλάξανε εκτός απο GPU, και CPU/Mobo/Ram και βάλαμε SSD προφανώς είμασταν βλάκες, καθώς θα μπορούσα να έχω μείνει με τον AMD athlon II 960 και τα 8GB ddr3, και απλά να έβαζα μια 580 επάνω, και να είχα την ίδια απόδοση με το Xone!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Chocobo είπε

B77C0512-BBC9-4803-B365-FDA052EA2749.png

Για 4k μιλάμε αδέρφε, όχι για 1080p. Αφου στο post που κάνεις quote στο γράφω, και μετά απαντάς οτι ναναι. Ντάξει, να τρολλάρις θες. Έχεις δίκιο, παραδίνομαι. 

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, brightblade είπε

XBOX είναι PC μόνο για games. Δεν θα κρίνω αυτό, ο καθένας όπως τη βρίσκει αρκεί να υπάρχει και pc σπίτι για τις άλλες δουλειές αλλιώς μιλάμε για έγκλημα (τεχνολογικός αναλφαβητισμός).  Απλά να προσθέσω άλλες δυο διαστάσεις στη συζήτηση.

α) Αν πάρεις στο παιδί σου κονσόλα μόνο άπλα το παρκάρεις αλλά αν του πάρεις pc ή και pc μπορείς να του κτίσεις το μέλλον του. Θα αρχίσει το tinkering και μπορεί αργότερα να γίνει προγραμματιστης κλπ

β) Είναι απογοητευτικό να μιλάμε για 100 ευρώ κλπ διαφορά δηλαδή μόνο ποσοτικά και καθόλου για ποιότητα. Αυτό για έμενα δείχνει την χάλια οικονομική κατάσταση του ελληνικού νοικοκυριού, που οκ όλοι γνωρίζουμε και την ψυχοσύνθεση του  Έλληνα (και όχι μόνο) που προτιμά κατηγορηματικά την ποσότητα από την ποιότητα. 

Φίλε μου νομίζω ότι όλοι μας εδώ θεωρούμε δεδομένο ότι έστω ένα λαπτοπάκι της πλάκας θα υπάρχει, δε νομίζω οτι υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που να γράφει μόνο απ'το κινητό και να έχει κονσόλα χωρίς να έχει pc/laptop. Δηλαδή και να υπάρχει θα είναι το 1%.

Για το β) έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η ψυχοσύνθεσή μας. "Κάτι φθηνό να κάνω τη δουλειά μου". Επειδή ως ΕΕ με ένα μικρό γραφείο έρχομαι σε επικοινωνία με πάρα πολύ κόσμο, δυστυχώς το default μας είναι το ΦΘΗΝΟ, και δυστυχώς έχουμε και την απαίτηση να είναι και καλό. Ε δε γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acrab είπε

.....και εννοείτε ότι παίζεις Ultra Assasins Creed Odyseey λ.χ. ή Horizon Zero Dawn..... σε καλά fps!

Μας τρολλάρεις απλά και μόνο για να επιμείνεις στην άποψη σου. Δλδ όλοι οι άλλοι που αλλάξανε εκτός απο GPU, και CPU/Mobo/Ram και βάλαμε SSD προφανώς είμασταν βλάκες, καθώς θα μπορούσα να έχω μείνει με τον AMD athlon II 960 και τα 8GB ddr3, και απλά να έβαζα μια 580 επάνω, και να είχα την ίδια απόδοση με το Xone!!!

Μα ultra δεν παίζεις ουτε στις κονσόλες. Μιλάω για ίδια settings με τις κονσόλες, τι δεν καταλαβαίνεις? Παίζει το one x ultra 4k 60 fps? ΟΧΙ. Κάνετε οτι δεν καταλαβαινέται για να μην παραδεχτείτε οτι έχετε άδικο ή τι ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, brightblade είπε

XBOX είναι PC μόνο για games. Δεν θα κρίνω αυτό, ο καθένας όπως τη βρίσκει αρκεί να υπάρχει και pc σπίτι για τις άλλες δουλειές αλλιώς μιλάμε για έγκλημα (τεχνολογικός αναλφαβητισμός).  Απλά να προσθέσω άλλες δυο διαστάσεις στη συζήτηση.

α) Αν πάρεις στο παιδί σου κονσόλα μόνο άπλα το παρκάρεις αλλά αν του πάρεις pc ή και pc μπορείς να του κτίσεις το μέλλον του. Θα αρχίσει το tinkering και μπορεί αργότερα να γίνει προγραμματιστης κλπ

β) Είναι απογοητευτικό να μιλάμε για 100 ευρώ κλπ διαφορά δηλαδή μόνο ποσοτικά και καθόλου για ποιότητα. Αυτό για έμενα δείχνει την χάλια οικονομική κατάσταση του ελληνικού νοικοκυριού, που οκ όλοι γνωρίζουμε και την ψυχοσύνθεση του  Έλληνα (και όχι μόνο) που προτιμά κατηγορηματικά την ποσότητα από την ποιότητα. 

Ναι και μια σωστή και ώριμη άποψη για πιο λόγο να επιλέξεις ένα PC (επιπλέον στο σπίτι). Αυτην μπορώ να την αποδεχτώ, και να την επικροτήσω.

Οσο αφορά τα 100Ε, σαφώς έχεις ένα point στο σχόλιό σου, όμως νομίζω ότι μιλάμε για το τι παίρνεις σε βάθος χρόνου σε σχέση με το κόστος. Καθώς και την άνεση, που προσφέρει στο σαλόνι σου (γιατί εκεί εστιαζόταν η κουβέντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μα ultra δεν παίζεις ουτε στις κονσόλες. Μιλάω για ίδια settings με τις κονσόλες, τι δεν καταλαβαίνεις? Παίζει το one x ultra 4k 60 fps? ΟΧΙ. Κάνετε οτι δεν καταλαβαινέται για να μην παραδεχτείτε οτι έχετε άδικο ή τι ακριβώς?

Ποιός μίλησε για 4k?!?!?!?!?!?!?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...