Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικοπέδου Ιπποκράτειος Πολιτεία ή αλλού


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, evkar είπε

Θα σου έλεγα να το σκεφτείς πολύ καλά πριν αποφασίσεις  για την Ιπποκράτειο. Οικισμοί και πολιτείες από  άλλες εποχές και φτιαγμένες με άλλα οικονομικά κριτήρια , που σήμερα  δεν μπορούμε ούτε να τα φανταστούμε . Προσωπικά δεν θα πήγαινα Ιπποκράτειο ακόμη κιαν μου το χάριζαν. Άν θέλεις ΒΠ και έχεις την οικονομική δυνατότητα τότε Θρακομακεδόνες , Αγ.Στέφανος , Διόνυσος , Δροσιά , Άνοιξη είναι πολύ καλύτερα αλλά και πολύ ακριβότερα (όχι όλες οι περιοχές) .

Ετοιμάσου για ατέλειωτες μακρινές νύχτες το χειμώνα , χωρίς ψυχή στους δρόμους , με πολύ κρύο ,άρα θέρμανση νύχτα μέρα , και μεγάλες πολυτελείς περίκλειστες βίλλες , που κανείς δεν ξέρει ποιος μένει μέσα (αν μένει .......) . Κατάλοιπα και κατασκευές  των τρελών εποχών στο ελλαδιστάν.  Και όντως , κατά ένα περίεργο τρόπο , στα Β.Π, δύσκολα θα βρεις κόσμο  να σουλατσάρει στους δρόμους , το έγραψε και κάποιος παραπάνω . Φασαρία από γείτονα δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί , γιατί είτε δεν θα υπάρχει γείτονας , είτε θα είναι κλεισμένος μέσα όλη μέρα ή  το πιθανότερο δεν θα ξέρεις καν ποιός είναι , σαν την ελβετία ένα πράμα , που περνάς και η χώρα θυμίζει ένα απέραντο νεκροταφείο. 

Πέρα από Άγιο Στρέφανο -Δροσιά-Διόνυσο , δεν θα έψαχνα για σπίτι , μιλάμε για Β.Π. πάντα .

Πρεπει να ανεβει αρκετα το μπατζετ, και αυτην την στιγμη δεν γινεται με τις τιμες που βλέπω στα ΒΠ.
Την ιπποκρατειο την εχω ηδη διαγράψει απο την λιστα μου.
Οποτε ψαχνω αλλού, αλλα οικόπεδο τουλάχιστον 400-500 μετρα δεν βρίσκεις ευκολα μεχρι 70-80κ εκτος αν πέσεις σε ευκαιρία.

 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Στο insomnia μάθαμε και ότι δεν υπάρχει ποιότητα ζωής για τα μικρά παιδιά μακριά από την πόλη.

Αυτο ξαναπές το ρε φίλε, απο ότι φένεται εδω μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων τους αρέσουν να ακούνε πότε τράβηξε καζανάκι ο γείτονας, να ρουφάνε καυσαέριο 24 το 24 ώρο , να ακούνε τις γκαζίες απο το μηχανάκι, να παίζει το παιδί τους στο τσιμέντο και γενικά ολα στον βωμο του ποιου πράγματος ακριβώς?  Να πηγαινουν στο σχολείο 5 λεπτά με το αμάξι?????

Αν ειναι να παρω αμαξι για να το παω στο σχολείο τι σημασία εχει αν θα ειναι 5 λεπτά ή 20 λεπτά. Αν μπορουσες να πας με τα πόδια το καταλαβαίνω, όπως εκανα και εγώ μικρός στην Μεταμόρφωση που μενω.

Παρεπιτόντως πριν 30 χρόνια οσοι μεγαλώσαμε στην αθήνα είχαμε και μια αλανα να παίξουμε με τους φίλους μας. Τώρα?```````

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω θα είναι πολύ δύσκολα με παιδιά εκεί.

Υπομονή να βρεις κάτι πιο κοντά στα λεφτά σου. Επίσης μπορεί να βλέπεις αγγελίες 100κ αλλά σίγουρα με παζάρι κάποια μπορεί να φτάσει στο budget σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, unforgiven είπε

Μένω στο Πολύδροσο Χαλανδρίου. 
Σε πέντε λεπτά από το σπίτι μου με το αυτοκίνητο, υπάρχουν:
- Δημοτικό, νηπιαγωγείο, 2 Γυμνάσια/Λύκεια.
- 2 ομάδες 5Χ5, 2 ομάδες μπάσκετ, κολυμβητήριο, στίβος, ποδόσφαιρο 11Χ11 με δύο ομάδες, βόλλευ, μπιτς βόλλευ, 2 σχολές πολεμικών τεχνών
- Παιδικές χαρές, πάρκα, χώροι για ποδήλατο.

- Δύο φροντιστήρια ξένων γλωσσών.
Και επιπλέον το μισό καλοκαίρι κυνηγάω τα παιδιά μου να μην πλατσουρίζουν στο ποτάμι, να μην κυνηγάνε τα κακόμοιρα τα βατραχάκια, να μην πειράζουν τις χελώνες και να μην ενοχλούν τις αλεπούδες.
Και σε δέκα λεπτά είμαι στο κέντρο του Χαλανδρίου, που βρίσκεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ή σε κάποιο μετρό.
Αν ψάξεις, βρίσκεις χωρίς να ξενιτευτείς.

Φίλε μενεις σε πολύ καλή περιοχή,  δεν υπάρχουν τέτοιες επιλογές για εμάς αυτην την χρονική στιγμή, μονο την συνέχεια του ενοικίου.

1 λεπτό πριν, karaLRS είπε

Νομίζω θα είναι πολύ δύσκολα με παιδιά εκεί.

Υπομονή να βρεις κάτι πιο κοντά στα λεφτά σου. Επίσης μπορεί να βλέπεις αγγελίες 100κ αλλά σίγουρα με παζάρι κάποια μπορεί να φτάσει στο budget σου. 

Αυτό σκέφτομαι , θα κοιτάω μήπως πέσω σε καποια ευκαιρία στα ΒΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leoy είπε

Φίλε μενεις σε πολύ καλή περιοχή,  δεν υπάρχουν τέτοιες επιλογές για εμάς αυτην την χρονική στιγμή, μονο την συνέχεια του ενοικίου.

Αυτό σκέφτομαι , θα κοιτάω μήπως πέσω σε καποια ευκαιρία στα ΒΠ.

Υπομονή. 

Δυστυχως η Αθήνα τα έχει αυτά τα προβλήματα. Η ποιότητα ζωής στην επαρχία δεν συγκρίνεται (εννοείται αν μπορείς να έχεις τον ίδιο μισθό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, karaLRS είπε

Υπομονή. 

Δυστυχως η Αθήνα τα έχει αυτά τα προβλήματα. Η ποιότητα ζωής στην επαρχία δεν συγκρίνεται (εννοείται αν μπορείς να έχεις τον ίδιο μισθό) 

Επαρχία τί εννοείς? Πχ να πας σε καποια άλλη πολη πλην αθηνας-θεσσαλονικης? 
Με την λογική οτι το πάω για full remote εργασια τα επόμενα χρόνια , θα το σκεφτόμουν καποια στιγμή η αλήθεια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leoy είπε

Επαρχία τί εννοείς? Πχ να πας σε καποια άλλη πολη πλην αθηνας-θεσσαλονικης? 
Με την λογική οτι το πάω για full remote εργασια τα επόμενα χρόνια , θα το σκεφτόμουν καποια στιγμή η αλήθεια ειναι.

Πάτρα,Καλαμάτα 

Θάλασσα, απίστευτο ηλιοβασίλεμα και όλα κοντά. Μηδέν άγχος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leoy είπε

Οποτε ψαχνω αλλού, αλλα οικόπεδο τουλάχιστον 400-500 μετρα δεν βρίσκεις ευκολα μεχρι 70-80κ εκτος αν πέσεις σε ευκαιρία.

 

Εριξα μια ματια νωριτερα και υπαρχουν αρτια οικοδομησιμα σε αγιο στεφανο δροσια κλπ περι τα 500 μετρα γυρω στια 70-80 που θελεις...

 

Εναλλακτικα εχεις σκεφτει να πας καπου παραλιακα στην αττικη; πχ προς Ωρωπο;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε
 

Εριξα μια ματια νωριτερα και υπαρχουν αρτια οικοδομησιμα σε αγιο στεφανο δροσια κλπ περι τα 500 μετρα γυρω στια 70-80 που θελεις...

Εναλλακτικα εχεις σκεφτει να πας καπου παραλιακα στην αττικη; πχ προς Ωρωπο;

Τα έχω δει, αλλα κανα 2 απο αυτά ειναι πισω απο την βιομηχανικη ζωνη, και δεν μου αρεσουν, εχω δει αλλο ενα, αλλα ειναι μεσα στο δάσος και το αποφευγω.

Ναι Ωρωπό βρήκα οσα οικοπεδα ηθελα, και με σχολεια κοντα κλπ, ισως ειναι η μονη ρεαλιστική περιοχή αν θες να μείνεις εντος αττικής με τις προδιαγραφές που θέτω.
Απλα δεν  θα ηταν πρωτη μας επιλογή, καθώς δεν μας αρεσει πολυ η περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leoy είπε

Τα έχω δει, αλλα κανα 2 απο αυτά ειναι πισω απο την βιομηχανικη ζωνη, και δεν μου αρεσουν, εχω δει αλλο ενα, αλλα ειναι μεσα στο δάσος και το αποφευγω.

Ναι Ωρωπό βρήκα οσα οικοπεδα ηθελα, και με σχολεια κοντα κλπ, ισως ειναι η μονη ρεαλιστική περιοχή αν θες να μείνεις εντος αττικής με τις προδιαγραφές που θέτω.
Απλα δεν  θα ηταν πρωτη μας επιλογή, καθώς δεν μας αρεσει πολυ η περιοχή.

Ενα φαινοταν καλο και σε κεντρικο σημείο, σιγουρα εχεις καλυτερη γνωση αν μιλαμε για το ιδιο (νομιζω 75Κ ήταν). Δασικα και "διπλα σε δάσος" απεφυγε τα...

 

Τα βόρεια παράλια ειναι καλα και εχουν απο όλα (και δεντρα και θαλασσα και ηρεμία) απλως σε καποια σημεία με χαλάνε λιγο τα κοτετσοσπιτα με τα ελενιτ...

Αν πας να μεινεις ομως κανενα μήνα δε θα θες να φυγεις (το λεω απο προσωπική εμπειρία...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Ενα φαινοταν καλο και σε κεντρικο σημείο, σιγουρα εχεις καλυτερη γνωση αν μιλαμε για το ιδιο (νομιζω 75Κ ήταν). Δασικα και "διπλα σε δάσος" απεφυγε τα...

Τα βόρεια παράλια ειναι καλα και εχουν απο όλα (και δεντρα και θαλασσα και ηρεμία) απλως σε καποια σημεία με χαλάνε λιγο τα κοτετσοσπιτα με τα ελενιτ...

Αν πας να μεινεις ομως κανενα μήνα δε θα θες να φυγεις (το λεω απο προσωπική εμπειρία...)

Ο ορωπός συνδιάζει αρκετα πραγματα, η αλήθεια ειναι, δεν το διαγράφω προς το παρόν απο την λιστα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που εχεις να διαθέσεις 350k σε μαρούλι γιατι δεν κοιτάς μονοκατοικία πχ Κηφισια, Ερυθραία;

Αν ειναι να δωσεις 80 για οικοπεδο θελεις κατελάχιστο 200 σε σπιτι πολύ ταπεινό και οριακό στα m2, συν 2 χρόνια για χτισίματα/άδειες. Με τα απρόβλεπτα και την επιπλωση ανεβαίνεις και άλλο.

19 λεπτά πριν, leoy είπε

Αυτο ξαναπές το ρε φίλε, απο ότι φένεται εδω μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων τους αρέσουν να ακούνε πότε τράβηξε καζανάκι ο γείτονας, να ρουφάνε καυσαέριο 24 το 24 ώρο , να ακούνε τις γκαζίες απο το μηχανάκι, να παίζει το παιδί τους στο τσιμέντο και γενικά ολα στον βωμο του ποιου πράγματος ακριβώς?  Να πηγαινουν στο σχολείο 5 λεπτά με το αμάξι?????

Αν ειναι να παρω αμαξι για να το παω στο σχολείο τι σημασία εχει αν θα ειναι 5 λεπτά ή 20 λεπτά. Αν μπορουσες να πας με τα πόδια το καταλαβαίνω, όπως εκανα και εγώ μικρός στην Μεταμόρφωση που μενω.
 

Σχετικά με το παραπάνω δεν ειναι όλα άσπρο μαύρο, υπάρχουν πράσινα και ήσυχα σημεία πιο κοντά απο τα όρια της Αττικής που ψάχνεις απεγνωσμένα να δραπετεύσεις, αλλα πιθανά δεν μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς τις μελλοντικές ανάγκες της οικογένειας σου ενω αναφέρονται εδω απο άτομα που μπαίνουν στον κόπο να τις παραθέσουν.

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, η ζυγαρία ειναι πολύ δύσκολο να ζυγιστεί με τόσες μεταβλητές, αλλα δεν πρέπει να το δεις μονόπλευρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Απο τη στιγμη που εχεις να διαθέσεις 350k σε μαρούλι γιατι δεν κοιτάς μονοκατοικία πχ Κηφισια, Ερυθραία;

Αν ειναι να δωσεις 80 για οικοπεδο θελεις κατελάχιστο 200 σε σπιτι πολύ ταπεινό και οριακό στα m2, συν 2 χρόνια για χτισίματα/άδειες. Με τα απρόβλεπτα και την επιπλωση ανεβαίνεις και άλλο.

Σχετικά με το παραπάνω δεν ειναι όλα άσπρο μαύρο, υπάρχουν πράσινα και ήσυχα σημεία πιο κοντά απο τα όρια της Αττικής που ψάχνεις απεγνωσμένα να δραπετεύσεις, αλλα πιθανά δεν μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς τις μελλοντικές ανάγκες της οικογένειας σου ενω αναφέρονται εδω απο άτομα που μπαίνουν στον κόπο να τις παραθέσουν.

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, η ζυγαρία ειναι πολύ δύσκολο να ζυγιστεί με τόσες μεταβλητές, αλλα δεν πρέπει να το δεις μονόπλευρα.

Βρε φιλαρακι, αν ειχα 350κ σε μαρουλι θα συζηταγαμε τωρα, 180κ ειναι το μαξ ? Θα ειχα παει και θα ειχα παρει τουμπανη μονοκατοικια εντος ΒΠ και θα το εληγα.
Ενα οικοπεδο στα 70-80 και 100-110 ενα προκατ 100-110 τμ. .
Για ετοιμες μονακατοικιες σε σοβαρη κατασταση ξεκινας να κοιτας απο 250κ+.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κάνει έρευνα; Τα προκατ δεν  ειναι τόσο φτηνα οσο νομίζεις.

Αν πας σε πολυ βασική εγκατάσταση τότε πάω πάσο. Αν απομακρύνεσαι για να μειώσεις το κόστος του οικοπέδου πάσο.

Απλά να κοστολογήσεις τα ανεβασμένα λειτουργικά σου (βενζίνες, service κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vagosman είπε

Εχεις κάνει έρευνα; Τα προκατ δεν  ειναι τόσο φτηνα οσο νομίζεις.

Αν πας σε πολυ βασική εγκατάσταση τότε πάω πάσο. Αν απομακρύνεσαι για να μειώσεις το κόστος του οικοπέδου πάσο.

Απλά να κοστολογήσεις τα ανεβασμένα λειτουργικά σου (βενζίνες, service κτλ)

Ναι εχω προσφορά με το κλειδί στο χέρι <100κ , δεν θελω να χτισω καμια βιλα. Και γενικα στα 1000 ευρώ το μέτρο παίρνεις προσφορες και απο συμβατικές κατασκευές.
Ανεβασμένα λειτουργικά δεν θα έχω αν παω ΒΠ , ειναι 10-15 λεπτα ολα τα ΒΠ απο εκει που μενω τωρα. Ωρωπός ναι θα έχω αυξημενα εξοδα μετακίνησης, αλλα δουλέυω κυρίως απο το σπίτι πια σαν προγραμματιστής, και η μετακίνηση μου θα είναι 1-2 φορές την εβδομαδα μαξ στο μέλλον προς εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...