Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικοπέδου Ιπποκράτειος Πολιτεία ή αλλού


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, leoy είπε

Ποσο αλήθεια λές, μεγάλη αποφαση ομως, κυρίως γιατι θα φύγεις απο τις οικογένειες και τους φίλους που ήδη έχεις.
Εχω και προτάσεις για relocation σε ευρώπη ανα καιρούς σκέψου, αλλα φεύγεις? 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες για να αποφασίσεις τι θες να κάνεις εσύ και η οικογενεια σου. Εγώ έχω ζήσει τα πρώτα μου 18 χρόνια Βόλο κέντρο κέντρο, που είναι και η γενέτειρα μου και οι γονείς μου μένουν ακόμα εκεί, τα επόμενα 17 Αθήνα (κέντρο και Νέο Ηράκλειο) και τα τελευταία 4 εξωτερικό όπου έχω και οικογένεια και μένω σε μονοκατοικία με κήπο (και σκύλο) . Αθήνα, επαρχία, εξωτερικό... Το καθένα έχει τα καλά του και τα κακά του. 

Αλλά γενικά Υποκρατειο Πολιτεία είναι εξαιρετικά μακρυά από οτιδήποτε για καθημερινούς ρυθμούς. Ειδικά αν έχεις παιδιά. Ξανασκέψου το 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Μεγάλωσα Κηφισιά μέχρι από τα 7 μέχρι τα 11-12, σχολείο ιδιωτικό, δεν είχα ούτε έναν φίλο από την περιοχή εκτός από άτομα στην πολυκατοικία μου μεγαλύτερα η μικρότερα, υπήρχαν κάποιοι κοντά που ήμασταν από το ίδιο σχολείο αλλά επειδή στα ιδιωτικά μιλαμε για ενα αποστειρωμενο περιβάλλον του στυλ έρχεται το λεωφορείο σε πάει σε φέρνει και τέλος μετά κλείσιμο στο σπίτι διάβασμα καθηγητής ιδιαίτερο κτλ δεν είχα φιλίες με κανέναν και ούτε μπορείς να γνωρίσεις καλύτερα, από τους άλλους στην πολυκατοικία ένας πήγαινε σε δημόσιο με τα πόδια πολύ μακριά και άλλοι σε ιδιωτικα, εγώ επειδή δεν είχα τι να κάνω με πηγαινοφερναν οι γονείς με το αμάξι τα ΣΚ και τρώγαμε σε εστιατόρια. Όλα άλλαξαν και βελτιώθηκαν όταν ήρθα στο κέντρο σε δημόσιο σχολείο. Δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις αλλά για εμένα, παιδί που μεγαλώνει σε τέτοιες περιοχές η άλλες πιο ερημικές και ακόμα χειρότερα σε ιδιωτικό σχόλειο, χάνει και στερείται πολλά πράγματα στον τομέα της κοινωνικοτητας, θέμα που άμεσα η έμμεσα επηρεάζει και την ψυχολογία του. 

Τρομερή φαντασία.....μπράβο! 

Υ.Γ. Διάβασε για την Γνωσιακή προκατάληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ ολους για τις απόψεις αλλα έχει λήξει το θέμα Ιπποκράτειο.😅

Απο εκει και πέρα η συζήτηση εχει εξελιχθεί σε πολύ ενδιαφέρουσα, με εκ διαμέτρου διαφορετικές απόψεις.

Το συμπέρασμα μου πάντως απο τους μεγαλύτερους πατεράδες εδω μέσα ειναι ενα: Μιζέρια και απαισιοδοξία βγάζετε έτσι οπως μιλάτε.
Είμαι ενας άνθρωπος που θέλω να κάνω το διαφορετικό και κυριολεκτικά πέσατε να με φάτε αρκετοί απο εδω μέσα, και το κυρίως επιχείρημα  ειναι οτι έχετε γίνει ταξιτζήδες για τα παιδιά σας  και οτι αν πάω να αποκεντρωθώ για κάποιο λόγο αυτό θα σημαίνει οτι απομακρυνόμαστε απο τον πολιτισμό, με οτι αυτο έχει ως αποτέλεσμα για τα παιδιά μου.

Σαν επιχείρηματα δεν τα δέχομαι, έχει και την άλλη μεριά η ζυγαριά πάντα. Κατι κερδίζεις κάτι χάνεις.

Ονειρεύομαι τα παιδιά να ζήσουν παιδικές στιγμές και οχι Playstation στιγμές, να φτιάξω και εναν χιονάνθρωπο στον κήπο , να κάνω και ενα bbq με ολους τουσ φίλους μου στον κήπο.
Και οταν έρθει ο καιρός για να αποχωρήσουν απο το σπίτι τα παιδιά θα τους ευχηθώ με ολη μου την ψυχή να κάνουνε αυτο που θέλουνε εκείνα, και να ζήσουν εκει που πραγματικά τους αρέσει.

 

 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SamaelMorningstar είπε

Τρομερή φαντασία.....μπράβο! 

Υ.Γ. Διάβασε για την Γνωσιακή προκατάληψη

Δεν με αφορά αυτο που γράφεις. Λέω τα πράγματα έτσι όπως έχουν γίνει και ισχύουν.

Κοίτα την δική σου φαντασία καλύτερα. 

1 ώρα πριν, leoy είπε

Παιδιά ευχαριστώ ολους για τις απόψεις αλλα έχει λήξει το θέμα Ιπποκράτειο.😅

Απο εκει και πέρα η συζήτηση εχει εξελιχθεί σε πολύ ενδιαφέρουσα, με εκ διαμέτρου διαφορετικές απόψεις.

Το συμπέρασμα μου πάντως απο τους μεγαλύτερους πατεράδες εδω μέσα ειναι ενα: Μιζέρια και απαισιοδοξία βγάζετε έτσι οπως μιλάτε.
Είμαι ενας άνθρωπος που θέλω να κάνω το διαφορετικό και κυριολεκτικά πέσατε να με φάτε αρκετοί απο εδω μέσα, και το κυρίως επιχείρημα  ειναι οτι έχετε γίνει ταξιτζήδες για τα παιδιά σας  και οτι αν πάω να αποκεντρωθώ για κάποιο λόγο αυτό θα σημαίνει οτι απομακρυνόμαστε απο τον πολιτισμό, με οτι αυτο έχει ως αποτέλεσμα για τα παιδιά μου.

Σαν επιχείρηματα δεν τα δέχομαι, έχει και την άλλη μεριά η ζυγαριά πάντα. Κατι κερδίζεις κάτι χάνεις.

Ονειρεύομαι τα παιδιά να ζήσουν παιδικές στιγμές και οχι Playstation στιγμές, να φτιάξω και εναν χιονάνθρωπο στον κήπο , να κάνω και ενα bbq με ολους τουσ φίλους μου στον κήπο.
Και οταν έρθει ο καιρός για να αποχωρήσουν απο το σπίτι τα παιδιά θα τους ευχηθώ με ολη μου την ψυχή να κάνουνε αυτο που θέλουνε εκείνα, και να ζήσουν εκει που πραγματικά τους αρέσει.

Τις PlayStation στιγμές και τις computer στιγμές δεν τις γλιτώνεις όπου και να πας αν αυτός είναι ο σκοπός σου, απλά θα έχετε και το ένα και το άλλο μαζί. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoy είπε

Παιδιά ευχαριστώ ολους για τις απόψεις αλλα έχει λήξει το θέμα Ιπποκράτειο.😅

Απο εκει και πέρα η συζήτηση εχει εξελιχθεί σε πολύ ενδιαφέρουσα, με εκ διαμέτρου διαφορετικές απόψεις.

Το συμπέρασμα μου πάντως απο τους μεγαλύτερους πατεράδες εδω μέσα ειναι ενα: Μιζέρια και απαισιοδοξία βγάζετε έτσι οπως μιλάτε.
Είμαι ενας άνθρωπος που θέλω να κάνω το διαφορετικό και κυριολεκτικά πέσατε να με φάτε αρκετοί απο εδω μέσα, και το κυρίως επιχείρημα  ειναι οτι έχετε γίνει ταξιτζήδες για τα παιδιά σας  και οτι αν πάω να αποκεντρωθώ για κάποιο λόγο αυτό θα σημαίνει οτι απομακρυνόμαστε απο τον πολιτισμό, με οτι αυτο έχει ως αποτέλεσμα για τα παιδιά μου.

Σαν επιχείρηματα δεν τα δέχομαι, έχει και την άλλη μεριά η ζυγαριά πάντα. Κατι κερδίζεις κάτι χάνεις.

Ονειρεύομαι τα παιδιά να ζήσουν παιδικές στιγμές και οχι Playstation στιγμές, να φτιάξω και εναν χιονάνθρωπο στον κήπο , να κάνω και ενα bbq με ολους τουσ φίλους μου στον κήπο.
Και οταν έρθει ο καιρός για να αποχωρήσουν απο το σπίτι τα παιδιά θα τους ευχηθώ με ολη μου την ψυχή να κάνουνε αυτο που θέλουνε εκείνα, και να ζήσουν εκει που πραγματικά τους αρέσει.

Αν θες τη γνώμη μου, αυτό που ψάχνεις είναι ημίμετρο

Αν μπορείς λόγω δουλειάς, πήγαινε σε μια μικρή επαρχιακή πόλη να βρεις την υγειά σου

Το μένω Αθήνα, αλλά ζω εκτός Αθηνών (π.χ. Ωρωπός που αναφέρθηκε κλπ) είναι χόμπυ είτε για λεφτάδες είτε για ανθρώπους χωρίς υποχρεώσεις

Φέτος λόγω συνθηκών πήγα διακοπές 15 μέρες στη Ναύπακτο

Αυτό π.χ. είναι ένα μέρος που αν μπορούσα να έχω το εισόδημα που έχω από τη δουλειά μου στην Αθήνα θα πήγαινα να μείνω μόνιμα χτες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoy είπε

Παιδιά ευχαριστώ ολους για τις απόψεις αλλα έχει λήξει το θέμα Ιπποκράτειο.😅

Απο εκει και πέρα η συζήτηση εχει εξελιχθεί σε πολύ ενδιαφέρουσα, με εκ διαμέτρου διαφορετικές απόψεις.

Το συμπέρασμα μου πάντως απο τους μεγαλύτερους πατεράδες εδω μέσα ειναι ενα: Μιζέρια και απαισιοδοξία βγάζετε έτσι οπως μιλάτε.
Είμαι ενας άνθρωπος που θέλω να κάνω το διαφορετικό και κυριολεκτικά πέσατε να με φάτε αρκετοί απο εδω μέσα, και το κυρίως επιχείρημα  ειναι οτι έχετε γίνει ταξιτζήδες για τα παιδιά σας  και οτι αν πάω να αποκεντρωθώ για κάποιο λόγο αυτό θα σημαίνει οτι απομακρυνόμαστε απο τον πολιτισμό, με οτι αυτο έχει ως αποτέλεσμα για τα παιδιά μου.

Σαν επιχείρηματα δεν τα δέχομαι, έχει και την άλλη μεριά η ζυγαριά πάντα. Κατι κερδίζεις κάτι χάνεις.

Ονειρεύομαι τα παιδιά να ζήσουν παιδικές στιγμές και οχι Playstation στιγμές, να φτιάξω και εναν χιονάνθρωπο στον κήπο , να κάνω και ενα bbq με ολους τουσ φίλους μου στον κήπο.
Και οταν έρθει ο καιρός για να αποχωρήσουν απο το σπίτι τα παιδιά θα τους ευχηθώ με ολη μου την ψυχή να κάνουνε αυτο που θέλουνε εκείνα, και να ζήσουν εκει που πραγματικά τους αρέσει.

Ίσως το σκέφτεσαι πολύ ρομαντικά, ποιότητα ζωής δεν είναι μόνο να ακούμε τα πουλάκια να κελαηδούν. Ωστόσο καταλαβαίνω τα επιχειρήματα σου, παρα τις επιμέρους υπερβολές. Και σε μια ευρωπαϊκή χώρα με ανεπτυγμένα περίχωρα, μαζί σου 100%, κι εγώ το σκέφτομαι με την κοπέλα μου σε μερικά χρόνια να πάρουμε τέτοιο σπίτι. Στην Αθήνα όμως δεν τραβάει το συγκεκριμένο κόνσεπτ γιατί τα περίχωρα δεν έχουν υποδομές. Καλύτερο είναι να βρεις σε κάποια περιοχή εντός Αθήνας με χαμηλή δόμηση που συνδυάζει την ησυχία με την πρόσβαση στην πόλη. Δύσκολο κι ακριβό, το ξέρω. Αλλά δε γίνεται να τα έχεις όλα, κάπου θα κάνεις υποχώρηση.

Όταν ήμουν 15 και μετακομίσαμε εκτός Ελλάδας, μείναμε σε περίχωρο μεγαλούπολης, μονοκατοικία, κήπος, λιμνουλα στα 5 λεπτα περπάτημα κλπ. Και με σταθερή σύνδεση με την πόλη της οποίας το κοντινότερο πολυ ανεπτυγμένο προάστιο (το αντίστοιχο Μαρούσι π.χ.) απείχε το πολύ 15' με το αυτοκίνητο (αλλά χωρίς εύκολη πρόσβαση με ΜΜΜ). Ε εμένα που ήμουν στο Λύκειο μου έσπασε τα συκώτια αυτό το σπίτι. Έπρεπε να προγραμματίζω τα πάντα με τον αντίστοιχο προαστιακό που ήταν 1χλμ μακριά περπάτημα και προφανως τις μισές και βάλε φορές που κατάφερα να βγω, έπρεπε να αγγαρέψω τον πατέρα μου να έρθει να με μαζέψει ειτε γιατί ήταν χειμώνας και χιόνιζε, είτε γιατί το τρένο δε περνούσε απο εκεί που ήμουν κλπ κλπ. Ζήλευα όλους τους φίλους μου που έμεναν μέσα στην πολη και μπορούσαν να βρεθούν χωρίς να καταστρώνουν σχέδια μια μέρα. Στον χρόνο πάνω μετακομίσαμε σε διαμέρισμα σε ησυχο προάστιο εντός της πόλης και βρήκαμε την ησυχία μας.

Το πόσο active θα γίνουν τα παιδιά σου ελάχιστα έχει να κάνει με το που μένουν. Έχει να κάνει πολύ περισσότερο με το πως εσύ θα διαμορφώσεις την καθημερινότητα τους. Μπορεί να μένεις στην Κυψέλη και να είναι όλη τη μέρα σε αθλήματα ή να μένουν μέσα στη φύση και να κάθονται να λιώνουν στο Fortnite.

Καλή η φύση και η εξοχή και τα BBQ και η χαλαρή καθημερινότητα. Όχι απλά καλά, γαμάνε. Αλλά ειδικά νέα παιδιά θελουν και ψυχαγωγία και κοινωνικοποίηση και δραστηριότητες και όλα αυτά άμα πας σε αποκομμένο σημείο δε θα τα έχεις. Δεν είναι τυχαίο που είναι πολύ ακριβά τα περίχωρα που έχουν υποδομές.

My two cents

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leoy είπε

Ονειρεύομαι τα παιδιά να ζήσουν παιδικές στιγμές και οχι Playstation στιγμές, να φτιάξω και εναν χιονάνθρωπο στον κήπο , να κάνω και ενα bbq με ολους τουσ φίλους μου στον κήπο.

Πέσανε να σε φάνε που λες γιατί το πλάνο σου ακούγεται σαν πλάνο συνταξιοδότησης αλλά με μικρά παιδιά.

Σκέψου τον εαυτό σου όταν ήσουν μικρός αν θα σου άρεσε το σενάριο σκέφτεσαι για τα παιδιά σου. Playstation στιγμές δεν ζει κάποιος λόγω του τόπου κατοικίας, αλλά επειδή οι γονείς δεν δείχνουν το κατάλληλο ενδιαφέρον. Να πω και για τους φίλους που πήγανε στα πιο έξω προάστια και τελικά χρόνο με τον χρόνο μεγαλώνοντας χαθήκαμε γιατί ποιός τρέχει τώρα εκεί πέρα...

Καλή τύχη σε ό,τι κι αν αποφασίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Το κεντρο αλλαξε  και εχει πρόβλημα απο μετανάστες. Περιοχές καλές (πριν απο 10ετια) είναι τώρα βρόμικες και επικίνδυνες

Σε προαστιο με ΜΕΤΡΟ κοντα. Θα εχει και ολα τα υπολοιπα που χρειαζονται. Αγορα με τα χρηματα που διαθετεις απλα ΔΕΝ

Ειμαι μηχανικος και ξερω ...

Βρισκεις και αγοραζεις παλιο σπιτι με κηπο και το ανακαινίζεις η ενοικιο σε σχετικα νεα πολυκατοικια σε συμπαθητικη περιοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, leoy είπε

Παιδιά ευχαριστώ ολους για τις απόψεις αλλα έχει λήξει το θέμα Ιπποκράτειο.😅

Απο εκει και πέρα η συζήτηση εχει εξελιχθεί σε πολύ ενδιαφέρουσα, με εκ διαμέτρου διαφορετικές απόψεις.

Το συμπέρασμα μου πάντως απο τους μεγαλύτερους πατεράδες εδω μέσα ειναι ενα: Μιζέρια και απαισιοδοξία βγάζετε έτσι οπως μιλάτε.
Είμαι ενας άνθρωπος που θέλω να κάνω το διαφορετικό και κυριολεκτικά πέσατε να με φάτε αρκετοί απο εδω μέσα, και το κυρίως επιχείρημα  ειναι οτι έχετε γίνει ταξιτζήδες για τα παιδιά σας  και οτι αν πάω να αποκεντρωθώ για κάποιο λόγο αυτό θα σημαίνει οτι απομακρυνόμαστε απο τον πολιτισμό, με οτι αυτο έχει ως αποτέλεσμα για τα παιδιά μου.

Σαν επιχείρηματα δεν τα δέχομαι, έχει και την άλλη μεριά η ζυγαριά πάντα. Κατι κερδίζεις κάτι χάνεις.

Ονειρεύομαι τα παιδιά να ζήσουν παιδικές στιγμές και οχι Playstation στιγμές, να φτιάξω και εναν χιονάνθρωπο στον κήπο , να κάνω και ενα bbq με ολους τουσ φίλους μου στον κήπο.
Και οταν έρθει ο καιρός για να αποχωρήσουν απο το σπίτι τα παιδιά θα τους ευχηθώ με ολη μου την ψυχή να κάνουνε αυτο που θέλουνε εκείνα, και να ζήσουν εκει που πραγματικά τους αρέσει.

Τα παιδιά σου τα ρώτησες όταν θα φτάσουν εφηβεία αν θέλουν να σε βλέπουν και να τους φτιάχνεις χιονάνθρωπο;

Θα θέλουν φίλους και άτομα ίδιας ηλικίας.

Πατέρας δεν είμαι ακόμα, αλλά ακόμα θυμάμαι κάπως εκείνα τα χρόνια που με ένα σφύριγμα κατεβαίναμε για μπάλα κ κρυφτό με τα παιδιά της γειτονιάς.

Εκεί που ψάχνεις δεν θα έχει γειτονιά και υποτυπώδες "κέντρο" δραστηριοτήτων.

Συγνώμη που πλασαρουμε τη μιζέρια μας προσπαθώντας να σε γλιτώσουμε από μια πιθανή μελλοντική επιπλοκή.

ΥΓ: Τα παιδιά δεν είναι κτήμα μας, θέλουν κοινωνικές συναναστροφές σε πολύ μικρή ηλικία. Μόνο το σχολείο πολλές φορές δεν είναι αρκετό.

ΥΓ2: Τους φίλους σου τους ρώτησες αν θα είναι σε θέση με τις αυξημένες υποχρεώσεις τους να κάνουν μονοημερο για να σε επισκεφθούν; Θα το κάνουν 1,2,3 και μετά BBQ μόνος σου. Been there..

Και εγώ σαν εσένα το σκέφτομαι αλλά μπαίνουν κάποια φρένα λογικής όπου κόβουν το ρομαντισμό.

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν με αφορά αυτο που γράφεις. Λέω τα πράγματα έτσι όπως έχουν γίνει και ισχύουν.

Κοίτα την δική σου φαντασία καλύτερα. 

Τις PlayStation στιγμές και τις computer στιγμές δεν τις γλιτώνεις όπου και να πας αν αυτός είναι ο σκοπός σου, απλά θα έχετε και το ένα και το άλλο μαζί. 

Βρε φίλε πραγματικά πρέπει να είσαι η χαρά της παρέας γενικά ε? 

Έχω πει εδώ και κάμποσα ποστ ότι δεν ψάχνω ιπποκράτειο άλλα, συνεχίζετε και με κρίνετε κατά τα δικά σας στάνταρ.

Ωραία η κουβεντούλα μέχρι εδώ αλλά τα επιχειρήματα σας τα είπατε νομίζω είναι αρκετά, δεν συνησφερετε στον παρόν thread αν δεν κάνετε προτάσεις ρεαλιστικές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, leoy είπε

Βρε φίλε πραγματικά πρέπει να είσαι η χαρά της παρέας γενικά ε? 

Έχω πει εδώ και κάμποσα ποστ ότι δεν ψάχνω ιπποκράτειο άλλα, συνεχίζετε και με κρίνετε κατά τα δικά σας στάνταρ.

Ωραία η κουβεντούλα μέχρι εδώ αλλά τα επιχειρήματα σας τα είπατε νομίζω είναι αρκετά, δεν συνησφερετε στον παρόν thread αν δεν κάνετε προτάσεις ρεαλιστικές. 

Γενικώς δεν είμαι άτομο που με διακρίνει χαρά.

Λέμε τα δικά μας απαντώντας στα δικά σου. Στο προηγούμενο post αφήνεις να εννοηθεί ότι αν πας σε μια περιοχή που σου αρέσει, τα παιδιά αντί να κάθονται σε υπολογιστή και παιχνιδονσόλες θα κάθονται έξω στην φύση κτλ. Είναι απλά μια υπόθεση που κάνεις, και σου απάντησα τόσο εγώ όσο και άλλοι ότι αυτό δεν θα συμβεί με πολύ μεγάλη πιθανότητα, δεν εξαρτάται από την περιοχή αυτο, ίσως από τους γονείς, και λέω ίσως διότι οχι μόνο από αυτούς, πολύ απλά αν όλα τα παιδιά και οι φίλοι/συμμαθητές έχουν τέτοια παιχνίδια θα έρθει η στιγμή που θα στα απαιτήσει και το παιδί σου, θέτεις πολλά δεδομένα κριτήρια για μια περιοχή και κανεις υποθέσεις για το πως θα είστε και πως θα περνάτε, σου επισήμανα τόσο εγώ όσο άλλοι ότι αυτά δεν είναι στάνταρ και εκτός από αυτό μπορείς να τα βρεις αλλού, σε διακρίνει ένας ρομαντισμός και μια υπερβολή. 

Λύσεις προτάθηκαν ήδη. 

1. Ψάχνεις για μέρος στην επαρχία. 

2. Ψάχνεις οικόπεδο στην Αττική σε μια όχι τόσο έρημη περιοχή. 

3. Αγόρασε οικόπεδο μαζί με κάποιο σπίτι παλιό και καντο ανακαίνιση. 

4. Ψάχνεις σπίτι με φθηνότερο ενοίκιο σε μέρος που σου αρέσει, το ενοίκιο παρέχει το πλεονέκτημα ότι αν δεν σου αρέσει το μέρος φεύγεις και δεν το παντρεύεσαι. 

Για τιμές και οτιδήποτε σχετικό κοιτάς σελίδες με αγγελίες και ρωτάς μεσιτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Γενικώς δεν είμαι άτομο που με διακρίνει χαρά.

Λέμε τα δικά μας απαντώντας στα δικά σου. Στο προηγούμενο post αφήνεις να εννοηθεί ότι αν πας σε μια περιοχή που σου αρέσει, τα παιδιά αντί να κάθονται σε υπολογιστή και παιχνιδονσόλες θα κάθονται έξω στην φύση κτλ. Είναι απλά μια υπόθεση που κάνεις, και σου απάντησα τόσο εγώ όσο και άλλοι ότι αυτό δεν θα συμβεί με πολύ μεγάλη πιθανότητα, δεν εξαρτάται από την περιοχή αυτο, ίσως από τους γονείς, και λέω ίσως διότι οχι μόνο από αυτούς, πολύ απλά αν όλα τα παιδιά και οι φίλοι/συμμαθητές έχουν τέτοια παιχνίδια θα έρθει η στιγμή που θα στα απαιτήσει και το παιδί σου, θέτεις πολλά δεδομένα κριτήρια για μια περιοχή και κανεις υποθέσεις για το πως θα είστε και πως θα περνάτε, σου επισήμανα τόσο εγώ όσο άλλοι ότι αυτά δεν είναι στάνταρ και εκτός από αυτό μπορείς να τα βρεις αλλού, σε διακρίνει ένας ρομαντισμός και μια υπερβολή. 

Λύσεις προτάθηκαν ήδη. 

1. Ψάχνεις για μέρος στην επαρχία. 

2. Ψάχνεις οικόπεδο στην Αττική σε μια όχι τόσο έρημη περιοχή. 

3. Αγόρασε οικόπεδο μαζί με κάποιο σπίτι παλιό και καντο ανακαίνιση. 

4. Ψάχνεις σπίτι με φθηνότερο ενοίκιο σε μέρος που σου αρέσει, το ενοίκιο παρέχει το πλεονέκτημα ότι αν δεν σου αρέσει το μέρος φεύγεις και δεν το παντρεύεσαι. 

Για τιμές και οτιδήποτε σχετικό κοιτάς σελίδες με αγγελίες και ρωτάς μεσιτες. 

Τωρα μιλάς πιο σωστά.

Ναι θα συμφωνησω οτι ειναι θέμα γονέων πανω απο όλα.
Δεν θα γλυτώσεις το playstation σε καμία περίπτωση, αλλα δεν χρειάζεται να είναι μονόδρομος για να περάσει την ώρα του το παιδί.

1. Δεν ειναι ακόμα η ώρα ίσως
2. Αυτό κάνω κοιτάω στα β.ανατολικα προάστεια , με κοντά υποδομές (σχολεια, γυμναστηρια, δραστηριοτητες), πιστέψτε με υπάρχουν ( κρυονερι, αγιος στεφανος, ανοιξη, δροσια, ανθούσα, νεα πεντελη, παλλήνη)
3. Ειναι μια επιλογή το κοιτάω και αυτό.
4. Ειναι η τελευταία επίλογη αν δεν καταφέρω το απο πάνω με το μπατζετ που έχω αυτην την στιγμή.

Υ.Γ:  ήδη πήγα σε μια απο τις παραπάνω περιοχές και βρήκα κοντά αυτο που ήθελα στο μπάτζετ που έχω δώσει, με σχολεια στα 5 λεπτά με τα πόδια, και χωρίς το άγχος μη το πατήσει το παιδί κανα αυτοκίνητο, καθώς ειναι σαν χωριό. Και το καλυτερο απο όλα ειναι 15 λεπτά με το αμάξι απο εκει που μένω τώρα (μεταμόρφωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι προσπαθείς να επαναλάβεις την δική σου/μας παιδική ηλικία, στα παιδιά σου. Δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται αλλά ούτε καν αν είναι σωστό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν πάντως οικονομικά αντέχεις να φτάσεις σε 6ψήφιο νούμερο τότε με ψάξιμο αρκετό, μπορείς να βρεις οικόπεδο σε περιοχές των βορείων. Άνοιξη, Κρυονέρι κλπ. Που είναι πιο κοντά στην Αττική, όχι απομονωμένες περιοχές, με τα πάντα κοντά σου, με πράσινο και αναλόγως την τοποθεσία και με ηρεμία.

Επεξ/σία από aris_rom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...