Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικοπέδου Ιπποκράτειος Πολιτεία ή αλλού


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, leoy είπε

Πρεπει να ανεβει αρκετα το μπατζετ, και αυτην την στιγμη δεν γινεται με τις τιμες που βλέπω στα ΒΠ.
Την ιπποκρατειο την εχω ηδη διαγράψει απο την λιστα μου.
Οποτε ψαχνω αλλού, αλλα οικόπεδο τουλάχιστον 400-500 μετρα δεν βρίσκεις ευκολα μεχρι 70-80κ εκτος αν πέσεις σε ευκαιρία.

Αυτο ξαναπές το ρε φίλε, απο ότι φένεται εδω μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων τους αρέσουν να ακούνε πότε τράβηξε καζανάκι ο γείτονας, να ρουφάνε καυσαέριο 24 το 24 ώρο , να ακούνε τις γκαζίες απο το μηχανάκι, να παίζει το παιδί τους στο τσιμέντο και γενικά ολα στον βωμο του ποιου πράγματος ακριβώς?  Να πηγαινουν στο σχολείο 5 λεπτά με το αμάξι?????

Αν ειναι να παρω αμαξι για να το παω στο σχολείο τι σημασία εχει αν θα ειναι 5 λεπτά ή 20 λεπτά. Αν μπορουσες να πας με τα πόδια το καταλαβαίνω, όπως εκανα και εγώ μικρός στην Μεταμόρφωση που μενω.

Παρεπιτόντως πριν 30 χρόνια οσοι μεγαλώσαμε στην αθήνα είχαμε και μια αλανα να παίξουμε με τους φίλους μας. Τώρα?```````

 

Εγώ μια χαρά μεγάλωσα μέσα σε όλα αυτά, φτάνει πια με τις υπερβολές, πολύ ευαίσθητοι γίναμε. Σε 5 διαμερίσματα έχω μείνει η φιλοξενηθεί από λίγο ως πολύ, αν εξαιρέσω το ένα στα υπόλοιπα δεν άκουγα ποτέ μου καζανάκι από άλλους, μόνο μικροθορυβους σε φυσιολογικά πλαισια και όχι ιδιαίτερες ενοχλήσεις, γηπεδάκια υπάρχουν σε διάφορες περιοχές να παίζουν τα παιδιά, βέβαια σχεδόν πάντα είναι κατειλημμενα από άλλους. Έχω φιλοξενηθεί και σε διαμέρισμα πίσω από την Συγγρού, όλοι έλεγαν για τον θόρυβο αλλά σε εμένα δεν ήταν αποτρεπτικός. Όσο για τα καυσαέρια και την μόλυνση, για μίλησε με έναν επιστήμονα με σπουδές στον τομέα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης να σου πει τι είδους πρόβλημα υπάρχει σε περιοχές στα περιχωρα της Αττικής το οποίο δημιουργείται από τα καυσαέρια του κέντρου σε συνδυασμό με την ηλιακή ακτινοβολία, μήπως η καπνιλα από τα τζάκια το βράδυ που βγαίνει από όλα τα σπίτια στα ΒΠ και αλλού δεν σου δημιουργει πρόβλημα νομίζεις; Άμα θες ποιοτική ατμόσφαιρα πας σε χωριό η μικρή επαρχιακή πόλη την Αττική την ξεχνάς είτε κέντρο είτε εκτός Αθηνών. Επίσης όπως είπαμε και πριν, ποιότητα και όμορφη ζωή για εσένα είναι αυτά που θέλεις, για αλλούς είναι το αντίθετο από όσα περιγραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε αμα εχεις την επιλογη full remote πηγενε επαρχια σε αυτα τα λεφτα π διαθέτεις θα εχεις τα παντα φυση και πόλη και καμια σχέση με την Αθήνα πχ Βόλο θα εχεις πηλιο θα εχεις θάλασσα θα εχεις και για τα μικρα να κανουν δραστηριότητες θα πας και εσυ να φας να πιεις ενα ποτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πευκάκια Αγίας Παρασκευής έχεις κοιτάξει;  Έχει μερικά οικόπεδα κοντά στα 80Κ.

https://www.spitogatos.gr/search/results/land/sale/r101/m329487m/order_price_asc

Επεξ/σία από randomas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ μια χαρά μεγάλωσα μέσα σε όλα αυτά, φτάνει πια με τις υπερβολές, πολύ ευαίσθητοι γίναμε. Σε 5 διαμερίσματα έχω μείνει η φιλοξενηθεί από λίγο ως πολύ, αν εξαιρέσω το ένα στα υπόλοιπα δεν άκουγα ποτέ μου καζανάκι από άλλους, μόνο μικροθορυβους σε φυσιολογικά πλαισια και όχι ιδιαίτερες ενοχλήσεις, γηπεδάκια υπάρχουν σε διάφορες περιοχές να παίζουν τα παιδιά, βέβαια σχεδόν πάντα είναι κατειλημμενα από άλλους. Έχω φιλοξενηθεί και σε διαμέρισμα πίσω από την Συγγρού, όλοι έλεγαν για τον θόρυβο αλλά σε εμένα δεν ήταν αποτρεπτικός. Όσο για τα καυσαέρια και την μόλυνση, για μίλησε με έναν επιστήμονα με σπουδές στον τομέα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης να σου πει τι είδους πρόβλημα υπάρχει σε περιοχές στα περιχωρα της Αττικής το οποίο δημιουργείται από τα καυσαέρια του κέντρου σε συνδυασμό με την ηλιακή ακτινοβολία, μήπως η καπνιλα από τα τζάκια το βράδυ που βγαίνει από όλα τα σπίτια στα ΒΠ και αλλού δεν σου δημιουργει πρόβλημα νομίζεις; Άμα θες ποιοτική ατμόσφαιρα πας σε χωριό η μικρή επαρχιακή πόλη την Αττική την ξεχνάς είτε κέντρο είτε εκτός Αθηνών. Επίσης όπως είπαμτο με και πριν, ποιότητα και όμορφη ζωή για εσένα είναι αυτά που θέλεις, για αλλούς είναι το αντίθετο από όσα περιγραφεις.

Επειδή εσένα σου αρεσει δεν σημαίνει ότι αρέσει σε όλους.

Δεν αρεσει σε όλους να ακούνε και να ακούγονται στους γείτονες.Μπορεί να τους αρέσει να έχουν τον κήπο τους χωρίς να τον μοιράζονται με κανέναν άλλον να παίζουν τα παιδιά τους και τα σκυλιά τους.Να παρκάρουν το αμάξι στο γκαράζ τους,να το πλένουν όποτε θέλουν,να κυκλοφορουν με το βρακί στο σπίτι τους χωρίς να τους νοιάζει αν θα τους δει κανείς.Να ανάβουν την θέρμανση όποτε και οπως θέλουν.,και να είναι ότι θερμανση θέλουν.Να βάζουν τερμα την τηλεόραση ή το στέρεο χωρίς να τους νοιάζει.

Αλλοι θέλουν να έχουν το μανάβικο στην πόρτα τους,άλλοι μπορουν να έχουν τα δικά τους λαχανικά απο το κήπο τους.Αλλοι θέλουν να έχουν ηπιότερο καλοκαίρι απο τηνς πόλης.Να κάνουν μπαρμπεκιου και χιονάνθρωπο στην αυλή τους.Να βάλουν και μια πλαστική πισίνα για χαβαλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Επειδή εσένα σου αρεσει δεν σημαίνει ότι αρέσει σε όλους.

Δεν αρεσει σε όλους να ακούνε και να ακούγονται στους γείτονες.Μπορεί να τους αρέσει να έχουν τον κήπο τους χωρίς να τον μοιράζονται με κανέναν άλλον να παίζουν τα παιδιά τους και τα σκυλιά τους.Να παρκάρουν το αμάξι στο γκαράζ τους,να το πλένουν όποτε θέλουν,να κυκλοφορουν με το βρακί στο σπίτι τους χωρίς να τους νοιάζει αν θα τους δει κανείς.Να ανάβουν την θέρμανση όποτε και οπως θέλουν.,και να είναι ότι θερμανση θέλουν.Να βάζουν τερμα την τηλεόραση ή το στέρεο χωρίς να τους νοιάζει.

Αλλοι θέλουν να έχουν το μανάβικο στην πόρτα τους,άλλοι μπορουν να έχουν τα δικά τους λαχανικά απο το κήπο τους.Αλλοι θέλουν να έχουν ηπιότερο καλοκαίρι απο τηνς πόλης.Να κάνουν μπαρμπεκιου και χιονάνθρωπο στην αυλή τους.Να βάλουν και μια πλαστική πισίνα για χαβαλέ.

Ευχαριστώ ρε φιλαράκι, περιέγραψες τις σκέψεις μου ακριβώς!

9 λεπτά πριν, randomas777 είπε

Πευκάκια Αγίας Παρασκευής έχεις κοιτάξει;  Έχει μερικά οικόπεδα κοντά στα 80Κ.

https://www.spitogatos.gr/search/results/land/sale/r101/m329487m/order_price_asc

Τοσο μικρά οικόπεδα γενικά βρίσκεις σε αυτές τις τιμές, δεν ειναι πρόβλημα, απλα δεν κοιτάω τοσο χαμηλά προς το παρόν, >400tμ εχω παει την αναζήτηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leoy είπε

Ευχαριστώ ρε φιλαράκι, περιέγραψες τις σκέψεις μου ακριβώς!

Τοσο μικρά οικόπεδα γενικά βρίσκεις σε αυτές τις τιμές, δεν ειναι πρόβλημα, απλα δεν κοιτάω τοσο χαμηλά προς το παρόν, >400tμ εχω παει την αναζήτηση μου.

80.000$ / 800μ2 = 100 $/μ2

80.000$ / 400μ2 = 200 $/μ2

Δε νομίζω ότι υπάρχουν τόσο φθηνές τιμές το τετραγωνικό στην Αττική και στις κοντινές γύρω περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, απορρίφθηκε, αλλά εμένα πάντως η περιοχή του τίτλου μου φαίνεται α) super creepy, σκηνικό για φάση teenage slasher movie / Παρασκευή και 13 β) αισθητικά απαράδεκτη ως ονομασία που δείχνει πως αυτοί που την "φτιάξανε" είχανε μεγαλεία στο μυαλό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoy είπε

Αυτο ξαναπές το ρε φίλε, απο ότι φένεται εδω μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων τους αρέσουν να ακούνε πότε τράβηξε καζανάκι ο γείτονας, να ρουφάνε καυσαέριο 24 το 24 ώρο , να ακούνε τις γκαζίες απο το μηχανάκι, να παίζει το παιδί τους στο τσιμέντο και γενικά ολα στον βωμο του ποιου πράγματος ακριβώς?  Να πηγαινουν στο σχολείο 5 λεπτά με το αμάξι?????

Τουλάχιστον δεν κινδυνεύουν από κατάθλιψη, το βλέπεις καθημερινά όταν κυκλοφορείς έξω, είναι όλοι ευτυχισμένοι.

LOL

Αλλά για να λέμε του στραβού το δίκιο, φαντάζομαι ότι δεν έχεις στο μυαλό σου κάτι που φέρνει σε πλήρη απομόνωση, ειδικά για τα παιδιά σου, όπου και να πας. Εκεί ναι, θα συμφωνήσω ότι μπορεί να υπάρξει θέμα μακροπρόθεσμα αν τα παιδιά κάνουν παρέα π.χ. με κότες αντί για άλλα παιδιά. Αλλά πιστεύω ότι δε σκέφτεσαι να πας σε κάτι τέτοιο, και πως όπου και να πας τα παιδιά σου δε θα χάσουν έστω κάποιες δραστηριότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, randomas777 είπε

80.000$ / 800μ2 = 100 $/μ2

80.000$ / 400μ2 = 200 $/μ2

Δε νομίζω ότι υπάρχουν τόσο φθηνές τιμές το τετραγωνικό στην Αττική και στις κοντινές γύρω περιοχές.

Ναι ειναι δύσκολο, βρίσκω στα 90-100 κυρίως αλλα πιο αποκεντρωμένα, πχ Παλλήνη στα ψηλά, ντράφι, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω τί μου θυμήσατε τώρα;!;

Εποχές Πασοκάρας, πάμε εκδρομή με το παρεόνι από τη σχολή, στην εν λόγω περιοχή. Επισκεπτόμαστε λοιπόν την εξοχική βιλάρα ζάμπλουτου φίλου, που καλά καλά δεν γνωρίζει πού ακριβώς πέφτει. Φτάνουμε λοιπόν σε μια αχανή έκταση μέσα στο δάσος, σε μια σπιταρόνα που μπορούσε να μείνει ολόκληρη ομάδα ποδοσφαίρου. Απόλυτα αποκομμένη από άλλες κατοικίες που τις έβλεπες με κυάλια. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων, 3-4 διαφορετικά επίπεδα με κήπους, bbq κτλ. Έχουμε πάθει όλοι πλάκα! 
Εννοείται βέβαια ότι αισθανθήκαμε ανασφάλεια καθώς έπεφτε το φως της μέρας, γιατί δεν υπήρχε τίποτα σε ακτίνα χλμ.

Ειλικρινά μόνο ένα πράγμα σκέφτηκα:

Τί απίστευτες τσόντες θα μπορούσαν να γυριστούν στη σπιταρόνα αυτή!

Ο Jules Jordan θα ήταν περήφανος για το ζάμπλουτο υπερφίαλο Ελλαδιστάν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, count ian είπε

 

Ειλικρινά μόνο ένα πράγμα σκέφτηκα:

Τί απίστευτες τσόντες θα μπορούσαν να γυριστούν στη σπιταρόνα αυτή!

Ο Jules Jordan θα ήταν περήφανος για το ζάμπλουτο υπερφίαλο Ελλαδιστάν!

Δε γυρίσατε κανένα homemade?

Πιστόλια πήγατε μόνο σε βίλα με πισίνα? Ξεφτίλα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τουλάχιστον δεν κινδυνεύουν από κατάθλιψη, το βλέπεις καθημερινά όταν κυκλοφορείς έξω, είναι όλοι ευτυχισμένοι.

LOL

Αλλά για να λέμε του στραβού το δίκιο, φαντάζομαι ότι δεν έχεις στο μυαλό σου κάτι που φέρνει σε πλήρη απομόνωση, ειδικά για τα παιδιά σου, όπου και να πας. Εκεί ναι, θα συμφωνήσω ότι μπορεί να υπάρξει θέμα μακροπρόθεσμα αν τα παιδιά κάνουν παρέα π.χ. με κότες αντί για άλλα παιδιά. Αλλά πιστεύω ότι δε σκέφτεσαι να πας σε κάτι τέτοιο, και πως όπου και να πας τα παιδιά σου δε θα χάσουν έστω κάποιες δραστηριότητες.

Μόνο που την ώρα που μιλούσαν κάποιοι (και εγώ επίσης) για κατάθλιψη, ο TS αναφερόταν στο αυθαίρετο (και συγκεκριμένα εκεί). Τα άλλα μέρη μπήκαν μετά στο αφήγημα, κάτι το οποίο είναι τελείως διαφορετικό (όπως και η επαρχία φυσικά) από το παραπάνω μέρος που γράφει ο τίτλος του thread. Και ο ίδιος λες ότι κάτι που φέρνει σε πλήρη απομόνωση δεν είναι για παιδιά και σε αυτόν αναφερόμασταν πριν (εγώ τουλάχιστον). Αν την βρίσκει όμως με επαρχία ή Ορωπό ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντως, δεν βρίσκω πρόβλημα με παιδιά, γατιά κλπ ούτε το θεωρώ τόσο καταθλιπτικό (παρόλο που δεν θα το επέλεγα για μένα).

Συνεχίζεις τα strawman arguments παρόλα αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Επειδή εσένα σου αρεσει δεν σημαίνει ότι αρέσει σε όλους.

Δεν αρεσει σε όλους να ακούνε και να ακούγονται στους γείτονες.Μπορεί να τους αρέσει να έχουν τον κήπο τους χωρίς να τον μοιράζονται με κανέναν άλλον να παίζουν τα παιδιά τους και τα σκυλιά τους.Να παρκάρουν το αμάξι στο γκαράζ τους,να το πλένουν όποτε θέλουν,να κυκλοφορουν με το βρακί στο σπίτι τους χωρίς να τους νοιάζει αν θα τους δει κανείς.Να ανάβουν την θέρμανση όποτε και οπως θέλουν.,και να είναι ότι θερμανση θέλουν.Να βάζουν τερμα την τηλεόραση ή το στέρεο χωρίς να τους νοιάζει.

Αλλοι θέλουν να έχουν το μανάβικο στην πόρτα τους,άλλοι μπορουν να έχουν τα δικά τους λαχανικά απο το κήπο τους.Αλλοι θέλουν να έχουν ηπιότερο καλοκαίρι απο τηνς πόλης.Να κάνουν μπαρμπεκιου και χιονάνθρωπο στην αυλή τους.Να βάλουν και μια πλαστική πισίνα για χαβαλέ.

Το έχω πει ήδη ότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια και τα ίδια θέλω για το περιβάλλον στο οποίο θα ζήσουμε και τον τρόπο ζωής μας, άλλο πράγμα αυτό και άλλο το αν υπάρχει ποιότητα. Μερικά από αυτά που περιγράφεις, τα ειχα είτε στην πολυκατοικία που εμενα παλιά στα ΒΠ είτε στο κέντρο και τα βλέπω και σε άλλους σε άλλα διαμερίσματα κυρίως σε ΒΠ. Δεν ανάγκη να μας να μείνεις στην ερημιά για μερικά από τα παραπάνω. Στο μόνο που συμφωνώ είναι το θεμα του σκύλου στον κήπο. 

Δεν ακούγεσαι σε όλες τις πολυκατοικιες αν δεν είσαι φασαριοζος και φωνακλας και ούτε ακούς τους άλλους αν δεν κάνουν το ίδιο, δεν είναι όλες οι πολυκατοικιες τόσο χάλια όσο νομίζουμε από θεμα θορύβων η όσο λένε κάποιοι επειδή αυτή η άποψη τους μπήκε στο μυαλό. 

Και οχι οι θορυβοι δεν μου αρέσουν αλλά τους θεωρώ κάτι φυσιολογικό στην ζωή μου το οποίο δεν επηρεάζει τον τρόπο που ζω. Σε όποιο μέρος και να πας θορύβους θα ακούς, αυτό που αλλάζει είναι η ένταση και η διάρκεια τους, θόρυβο παράγεις και εσύ ο ίδιος από τις δραστηριότητες μέσα στο σπίτι σου. Θόρυβο θα ακούσεις και από την φύση, σκυλιά δικά σου ή άλλων, μήπως τα τζιτζικια που ακούγονται παντού μέχρι τώρα εδώ στα δέντρα 24/24 δεν θα ενοχλούν και στην ερημιά ; Η εκεί το θεωρούμε φυσιολογικό και κάτι που δεν μπορείς να αλλάξεις ενώ αν ακούσεις ανθρωπογενη θόρυβο θα νευριάσεις;

Υπάρχουν δρόμοι σε ορισμένα χωριά και επαρχιακά μέρη που λόγω χωροθέτησης δόμησης και συνθηκών ο παραγόμενος θόρυβος προς τα σπίτια μπορεί να είναι ίδιος ή δυνατότερος από ότι ένας μέσος δρόμος στο κέντρο.

Απλα έχουμε μπερδέψει την εννοια της ποιότητας με την παραξενιά και την ευαισθησία. Ποιότητα δεν υπάρχει μόνο σε ερημικα και απομονωμένα μέρη υπάρχει και αλλού. Αν βέβαια δεν σου αρέσουν τα υπόλοιπα μέρη εκτός της ερημιας αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει  να κάνει με "ποιότητα". 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, leoy είπε

Μεταμορφωση μένω σε διαμέρισμα.  Και οσο και να ψάχτηκα μονο το διαμέρισμα και μάλιστα υπο προυποθεσεις παιζει σαν ενναλλακτικη στα λεφτα που έχω.

Σκέφτεστε ολοι πόλυ παραδοσιακά, οι εποχές αλλάζουν ραγδαία. Ναι οταν τα παιδια θα είναι 15+ θα ειναι μαρτυριο να μένουν αποκομμένα απο κεντρικές περιοχές, αλλα μεχρι τα 15 θα έχουν ζήσει χωρίς καυσαέριο, χωρίς φασαριά και πιο κοντά σε δραστηριότητες στην φύση, αντι να παίζουν  ολη μέρα playstation κλεισμένοι στο κελί του διαμερίσματος.
Ναι θα πρεπει να τα τρέχεις αριστερα δεξια σε οποιες δραστηριοτητες επιλέξουν, αλλα δεν γίνεται να τα έχεις όλα, κατι χάνεις κατι κερδίζεις.

Μου φένεται οι περισσοτεροι ονειρεύεστε να είστε καναπέ και το παιδι να παίρνει την τσάντα και να φεύγει μόνο του για αυτό μιλάτε κατα αυτον τον τρόπο.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια θέλω προφανώς, χωρίς παρεξήγηση.

(οπως ειπα εχω πια 2 παιδια, νεογγενητο και 1,5 χρονών και 2 σκυλιά)

Έχεις στρεβλή εντύπωση για το πώς ζουν σήμερα τα παιδιά.

Όσο έμενα κέντρο έβλεπα 8χρονα και 10χρονα να πηγαινοέρχονται βόλτες στα πάρκα και να μιλάνε με τους φίλους τους. Για όσους μεγαλώσαμε στην Κηφισιά, αυτό ήταν χαοτικό και επικίνδυνο ώσπου να γίνουμε 15. Εσύ συγκεκριμένα, για να πας τα παιδιά οπουδήποτε αλλού πέρα από τα 2-3 κοντινότερα τετράγωνα, θα κάνεις τον ταξιτζή να τα πας, να γυρίσεις, να πας να τα πάρεις και να γυρίσεις πάλι. 2 πηγαινε και 2 έλα για να κάνει το παιδί ό,τι σε μία οικιστική περιοχή όπως το κάτω χαλάνδρι ή το γηροκομείο θα έκανε με 5 λεπτά περπάτημα και μόνο του.

Στο κέντρο (ή τελοσπάντων, κοντά σε αυτό) θα βρεις καλό και οικονομικό δάσκαλο Γαλλικών για τα παιδιά. Στα ΒΠ θα χρυσοπληρώσεις ή  θα τα πας σε ένα φροντιστήριο με κακοπληρωμένα 22χρονα που δε θα νοιάζονται για τίποτα πέρα από το να φύγουν από αυτή τη δουλειά. Το ίδιο είναι και το δίλημμα για κιθάρα, πιάνο κλπ.

Κι εμείς γονείς ορεξάτους είχαμε, και μάλιστα πολύ νέους. Μας πηγαινόφεραν και ασχολήθηκαν με την όρεξή τους μέχρι που γίναμε 15 και 10. Μόλις πέρασαν τα 42-43, άρχισαν να κουράζονται βαριούνται. Μη βλέπεις όλη σου τη μελλοντική ζωή από την προβολή ενός ενεργητικού κι ορεξάτου 30άρη.

3 ώρες πριν, evkar είπε

. Φασαρία από γείτονα δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί , γιατί είτε δεν θα υπάρχει γείτονας , είτε θα είναι κλεισμένος μέσα όλη μέρα ή  το πιθανότερο δεν θα ξέρεις καν ποιός είναι , σαν την ελβετία ένα πράμα , που περνάς και η χώρα θυμίζει ένα απέραντο νεκροταφείο. 

 

Εδώ βέβαια θα διαφωνήσω, γιατί στην Κηφισιά μεγάλωσα όντως μέχρι τα 10 μου (2005) χωρίς φασαρία. Από το 2007-8 και τον κατασκευαστικό - μετακομιστικό οργασμό της φούσκας, γέμισε η γειτονιά πιτσιρίκια και ενοχλητικούς γονείς με υφάκι "ΑΦΟΥ ΠΛΕΡΩΣΑ ΚΗΠΟ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΚΟ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΚΟ ΧΑΜΟ!". Από το 2013-14 που τα παιδιά τους πάτησαν τα 6-7, μέχρι σήμερα, που τα δεύτερα παιδιά τους είναι 6-7, η περιόδος Μάιος - Σεπτέμβριος είναι no go για την Κηφισιά. Κάθε απόγευμα ουρλιαχτά, τσιρίδες, κακός χαμός, από 3/4 γείτονες. Κι αν κάνεις παρατήρηση, αμέσως βρισιά για μανάδες, έχουν εξαφανιστεί τα ενδιάμεσα στάδια στο μεσοαστικό νεο-ελληνισμό. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...