Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

spacer.png

 

Gears of War

Αγορασμένο και παρατημένο απο το 2017, βρήκα ευκαιρία να το τελειώσω αυτές τις μέρες. Ωραία γραφικά που δείχνουν και σήμερα ωραιότατα, ωραίο gun play και γενικά μου έχουν λείψει τέτοια παιχνίδια γραμμικά που λένε την ιστορία τους και τέλος χωρίς secondary missions και open world στοιχεία. Μου πήρε γύρω στις 8 ώρες να το τελειώσω.

https://postimg.cc/gallery/4Y7m7k0

 

spacer.png

Call of Cthulhu

Μια απο τα ίδια και για αυτό. Μην περιμένετε εξαιρετικά γραφικά, ούτε τρελό gameplay, έχει όμορφη και κλασσική Lovecraftική ιστορία που γενικά σε κρατάει. Άλλες 8 ώρες περίπου αυτό.

https://postimg.cc/gallery/9mMmRMh

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
8 ώρες πριν, panther_512 είπε

Μόλις τερμάτισα το Outer Worlds

[...]

 

Και στο Hard περίπατος ήταν.

Λίγο στην αρχή ήθελε μια στοιχειώδη προσοχή, μετά ήταν πάρα πολύ εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thief (2014).

Το έπαιξα σε δόσεις (έφτασα μέχρι τη μέση, το άφησα, το ξανάπιασα, το άφησα ξανά, το έπιασα εκ νέου και το τερμάτισα τελικά). 

Είστε ο Garrett, ένας επαγγελματίας κλέφτης, ο οποίος ζει στην Πόλη (The City). Κατά τη διάρκεια μιας ''δουλειάς'' στην έπαυλη του Βαρόνου Northcrest, στην οποία τον βοηθάει η Erin, φίλη και ''συνάδελφός'' του, γίνεται μάρτυρας μιας μυστηριακής τελετής, την οποία η Erin, στην προσπάθειά της να του αποδείξει την αξία της, διακόπτει με τραγικά αποτελέσματα. Η κοπέλα χάνεται και ο Garrett ξυπνά μετά από έναν χρόνο, για ν' ανακαλύψει ότι μια περίεργη ασθένεια (The Gloom) μαστίζει την Πόλη, ο Βαρόνος Northcrest είναι ο απόλυτος άρχοντας και οι φρουροί της Πόλης έχουν λάβει αυστηρά μέτρα (lockdown) προστασίας των κατοίκων. Προσπαθείτε, λοιπόν, να καταλάβετε τι έχει συμβεί και πώς έφτασαν τα πράγματα σ' αυτό το σημείο.

Θετικά: η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού, ορισμένα στοιχεία της A.I. (αν φορτώσετε εκ νέου το save σας, θα διαπιστώσετε ότι οι φρουροί περιπολούν σε διαφορετικά σημεία και με διαφορετικό timing), το chapter 5 (forsaken), το οποίο είναι υποβλητικό και ανατριχιαστικό (χωρίς φτηνά jumpscare), η πληθώρα των τρόπων με τους οποίους μπορείτε να προσεγγίσετε τις αποστολές σας (εναλλακτικές διαδρομές κτλ).

Αρνητικά: η ιστορία, ενώ ξεκινάει με υποσχέσεις, καταφεύγει σε σεναριακές ευκολίες, αδιάφορο supporting cast, ο χάρτης είναι λίγο χαοτικός, το looting μη ρεαλιστικό (σιγά μην κάτσει ένας κλέφτης, ενώ έχει μια συγκεκριμένη αποστολή, να εξερευνήσει κάθε δωμάτιο και πέρασμα, για να κλέψει ό,τι μπορεί, θέτοντας, έτσι, σε κίνδυνο την ολοκλήρωση της ''δουλειάς''), το skill tree είναι παντελώς αδιάφορο και αχρείαστο (ούτε καν μπήκα στον κόπο να αναβαθμιστώ πλήρως ή να επισκεφτώ την κυρία που σου δίνει upgrade points έναντι αμοιβής, καθώς πρέπει να περάσετε 3-4 loading screens και districts, για να φθάσετε σ' εκείνη) τα side quests είναι generic και σε στυλ ''πήγαινε εκεί, πάρε το αντικείμενο, γύρνα πίσω, μην φοβάσαι, δεν έχει εχθρούς''.

Έχει τις στιγμές του το παιχνίδι, αλλά θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο, καθώς πολλά από τα ενδιαφέροντα στοιχεία του δεν αναπτύσσονται όπως πρέπει. Θα μιλούσαμε για ένα επικό παιχνίδι, αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα, τώρα είναι ένα μέτριο προς καλό game.

6/10 από εμένα. 

 

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

 

Just Cause 4

Καμιά σχέση με το 3, αυτό εδώ έχει όλα τα κακά ενός open world και πολύ χειρότερα γραφικά. Για την ακρίβεια, τα γραφικά του μοιάζουν με παιχνίδι 15ετίας. Θέλει προσπάθεια αυτό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Πόσες ώρες σου πήρε;

14-16 ώρες περίπου παίρνει.Εαν δεν παίζεις τα sides.

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα 25 ώρες αλλά το βασικό στόρι είναι πολύ λιγότερο, 10 ώρες και κάτι. Επίσης είναι αρκετά πιο εύκολο, καμιά σχέση με το τελικό boss του 3. Γενικά δίνει πολύ έμφαση στα sidemissions.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει τι να πω τερμάτισα το dark souls 3.Οτι και να πω είναι λίγο μπροστά στο μεγαθήριο

Spoiler

.Πηγα μετά τις έπαιξα με τον storm king και σε δύο hits πέθανα.

Δοκιμασα για πρώτη φορά το summon κάλεσα έναν Bill ,o bill ήταν μάγος αλλά πέθανε και μετά πέθανα και εγώ.Θα παίξω τα dlc και θα επιστρέψω δυνατότερος .Μερικά tips?Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα όλα τα αρχικά +10 τα έχω ασπίδα και σπαθί.Εχω το zweihander +9 και κάτι δίπλα σπαθιά που είναι διάσημα +8.Αλλα χρησιμοποιώ το αρχικό σπαθί γιατί μέχρι τώρα με αυτό τα έτρωγα όλα.Εχω βάλει raw infusion +322 physical.Τα stats είναι vigor +39,endurance +33,strength +46 και ξεκίνησα να ανεβάζω dexterity γιατί δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω μερικά όπλα που μου άρεσαν σαν τα δίπλα σπαθιά.Παιζω με τον knight όπως είναι στις αρχές του παιχνιδιού.Ειμαι 97 level.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

GRID (2019)

spacer.png

 

Το τερμάτισα στις 67 ώρες. Μου λείπουν 4 achievements. 3 που είναι δύσκολα και 1 που θέλει τρελό grinding οπότε τα άφησα. Ωραίο ραλάκι, στο medium το έπαιξα, έβαζα παράλληλα και ραδιόφωνο να ακούω παίζοντας το οπότε το είχα αρκετά χαλαρά. Ίσως η τιμή του να είναι δυσανάλογη της αξίας του, για μένα θα έπρεπε να κοστίζει λιγότερο. Πολύ ωραία γραφικά και ήχος.

Επεξ/σία από Voziniotis-3
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Metro last light redux

Ο Artyom είναι ένας νεαρός άνδρας, ο οποίος, μαζί με χιλιάδες άλλους, έχει επιζήσει ενός πυρηνικού ολοκαυτώματος που κατέστησε την επιφάνεια της γης μη κατοικήσιμη. Η νέα πραγματικότητα έχει αναγκάσει τους επιζήσαντες να καταφύγουν στα υπόγεια του metro, σε μια προσπάθεια να προστατευθούν τόσο από τα επικίνδυνα πλάσματα που ζουν στην επιφάνεια (μεταλλαγμένα ζώα, φυτά και ψάρια) όσο και από τον τοξικό-ραδιενεργό αέρα (απαραίτητη η χρήση μάσκας). Στις στοές του metro και στους πρώην τερματικούς σταθμούς η ανθρωπότητα προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια της και να μάθει να επιβιώνει σ' έναν άκρως επικίνδυνο κόσμο.

Ξεκινάτε έχοντας ως αποστολή σας να βρείτε τον τελευταίο Dark One, ένα εξωγήινο (ή μήπως μεταλλαγμένο;) πλάσμα. Οι Dark Ones αντιμετωπίζονται ως απειλή για το είδος μας, μερικοί, όμως, έχουν διαφορετική άποψη. Ο Artyom ξεκινά, λοιπόν, το ταξίδι του, προσπαθώντας να καταλάβει πώς συνδέονται όλα αυτά με την καθημερινή μάχη για την επιβίωση των ανθρώπων στα έγκατα του metro.

Το παιχνίδι είναι ένα εξαιρετικό survival-horror game. Διάλεξα το spartan mode-normal, οπότε οι εντυπώσεις μου αφορούν το προαναφερόμενο επίπεδο δυσκολίας.

Θετικά: η ατμόσφαιρα. Μετά από λίγο, έχετε μπει στο πετσί του Artyom και κοιτάτε γύρω σας για τέρατα και εχθρούς. Το σκοτάδι του metro είναι αμφίσημο. Από τη μία είναι το μόνο μέρος που μπορείτε να επιβιώσετε, από την άλλη τα τέρατα της επιφάνειας κυκλοφορούν ελεύθερα στις στοές και ο θάνατος παραμονεύει σε κάθε σας βήμα. Αν λαχταράτε τον αέρα και τον ήλιο, θα διαπιστώσετε πως, όταν ανeβείτε στην επιφάνεια, θα θελήσετε σύντομα να επιστρέψτε στο σκοτάδι του metro, καθώς στην επιφάνεια κυκλοφορούν ακόμα πιο εφιαλτικά πλάσματα.

Καλοσχεδιασμένα επίπεδα, χωρίς backtracking. Η πορεία είναι γραμμική. Από το σημείο Α στο σημείο Β, από εκεί στο σημείο Γ κ.ο.κ.

Η διάρκεια είναι αυτή που πρέπει (8-10 ώρες), ώστε να μην σας κουράσει η γραμμικότητα του παιχνιδιού.

Τα όπλα. Θα έχετε την ευκαιρία να δοκιμάσετε και να βελτιώσετε αρκετά όπλα, μπορείτε να κουβαλήσετε μέχρι 3, τα οποία έχουν λόγο ύπαρξης και πρέπει να χρησιμοποιηθούν ανάλογα με την περίσταση.

Η έλλειψη hud. Brilliant, just brilliant. Έχετε μια πυξίδα (good luck με αυτή, δεν θα έχετε χρόνο να τη χρησιμοποιήστε με τις ορδές των τεράτων να έρχονται καταπάνω σας), και τέλος. Το φίλτρο για τη μάσκα σάς ενημερώνει την τελευταία στιγμή ότι χρήζει αντικατάστασης, δεν θα ξέρετε πότε πρέπει να γεμίσετε τα όπλα σας (να έχετε τον νου σας), γενικά θα έχετε ένα μόνιμο άγχος ως προς την εύρεση φίλτρων, σφαιρών και όπλων.

Αρνητικά: με βάση το επίπεδο δυσκολίας που διάλεξα, η ευκολία ανανέωσης των προμηθειών σας. Στο τέλος κάθε επιπέδου, με πολύ βολικό τρόπο, θα βρίσκετε εμπόρους όπλων, ώστε να κάνετε refill. Έτσι, όμως, αποδυναμώνεται το survival-horror στοιχείο του παιχνιδιού, καθώς μπορείτε να ολοκληρώσετε τα objectives σχετικά γρήγορα, χωρίς να αγχωθείτε για σφαίρες και μάσκες (εντάξει, αν δεν μπορείτε να πετύχετε βαλσαμωμένο πουλί, θα το φάτε το κεφάλι σας😛). Θα ήθελα να μην υπήρχαν όλοι αυτοί οι έμποροι όπλων στο τέλος κάθε επιπέδου, ώστε να αναγκάζεται ο παίκτης να προβαίνει σε looting μέχρι θανάτου;) κατά τη διάρκεια των main missions.

Α, όταν βρεθείτε στη Venice, επιβάλλεται να επισκεφτείτε το τοπικό ευαγές ίδρυμα για έναν lap dance. Τι διάολο στρατιώτες είμαστε, αν δεν χαλαρώσουμε και λιγάκι; Όχι, η κοπέλα δεν είναι τέρας, τρώγεται:lol:.

Υ.Γ. Επειδή karma is a bitch, είδα το bad ending. Υπάρχει και καλό τέλος.

8/10 από εμένα.  

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

BEAUTIFUL DESOLATION

https://store.steampowered.com/app/912570/BEAUTIFUL_DESOLATION/

Ένα ισομετρικό adventure σε ένα αρκετά πρωτότυπο κόσμο που σπάνια βλέπεις σε παιχνίδια. Ουσιαστικά ξεκινάς στην Νότια Αφρική, αλλά λόγω σεναρίο αλλάζει αρκετά αργότερα. Δεν θέλω να πω περισσότερα πάνω σε αυτό γιατί είναι spoiler. Να επισημάνω ότι όταν λέω adventure είμαι αρκετα χαλαρός σε αυτόν τον προσδιορισμό. Μην περιμένετε τρομερά δύσκολους γρίφους. Κυριώς επικεντρώνεται στην εξερεύνηση, στους χαρακτήρες που συναντάς και στις επιλογές που κάνεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Μου άρεσε πάρα πολύ που όλοι οι χαρακτήρες μιλάνε με αφρικανική προφορά (τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω εγώ που δεν είμαι της περιοχής) αν και ώντας ιδιέταιρη μπορεί να ενοχλήσει κάποιους. Μου φάνηκε πάρα πολύ καλό το voice acting γενικά. Η μουσική ήταν ωραία και ταίριαζε πολύ με τον κόσμο και το γενικό sound design μου φάνηκε πολλύ καλό αν και δεν είμαι κανένας ειδικός στο χώρο.

Όποιος έχει παίξει ένα από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια τους ξέρει τι να περιμένει από τα γραφικά. Καταπληκτικά pre-rendered 3d και πολύ ωραιά cutscenes αν και όχι και τόσο συχνά. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους που ήταν παραδοσιακά sci-fi, εδώ ξεπέρασαν τον εαυτό τους και φτιάξαν έναν πανέμορφο κόσμο με ποικιλόμορφα περιβάλλοντα. Είναι κατα κάποιο τρόπο open world, δηλαδή από την άποψη ότι ταξιδεύεις από περιοχή σε περιοχή ελεύθερα εξαιρώντας ένα πράγμα που σε περιορίζει στην αρχή. Βασικά κάπως σαν τα πρώτα fallout, αλλά λίγο πιο περιοριστικό από την άποψη ότι δεν μπορείς να βρεις περιοχή πριν την έχεις "ανακαλύψει" με άλλον τρόπο.

Το σενάριο είναι αρκετά δύσκολο να το ακολουθήσεις, καθώς δεν καταλαβαίνεις αρκέτα πράγματα. Θέλει υπομονή να δεις πως εξελίσεται με τις πράξεις σου και να μάθεις κόσμο για τον κόσμο στον οποίο βρίσκεσαι. Οι αποφάσεις που θα κληθείς να κάνεις είναι διχαστικές, καθώς δεν υπάρχει ξεκάθαρος καλός και κακός, είναι περισσότερο θέμα ο θάνατος σου η ζωή μου.

Το UI είναι πολύ old school, κάτι που ίσως δείχνει σα να μη ταιριάζει στο υπόλοιπο παιχνίδι, αλλά το συνηθίζεις εύκολα και δένει περισσότερο με την ατμόσφαιρα. Γενικά αν ήταν να χαρακτηρίσω κάπως το παιχνίδι θα ήταν αυτό, ατμοσφαιρικό.

Κυριώς τα παράπονα μου ήταν στη δυσκολία του παιχνιδιού. Δεν είμαι κανένας τρομερός επιλυτής γρίφων και μου φάνηκε εύκολο. Είναι ένα παράπονο που έχω με τα περισσότερα σύγχρονα adventures που έχω παίξει. Μου λείπει αυτό το "στιβω το κεφάλι μου" να βρω τη λύση. Διάρκεια θα έλεγα γύρω στις 15 ώρες, αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος καθώς πολλές φορές ξεχνάω παιχνίδια ανοιχτά.

BEAUTIFUL INDEED/10

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

spacer.png

 

Ενα υπεροχο παιχνιδι στρατηγικης οπου εχεις μια ομαδα 5 ατομων , ο καθενας με τις δικες του ικανοτητες και προσπαθεις να βγαλεις περα τις αποστολες. 

 

Ειναι του στυλ Commandos. Καθε πιστα εχει πολλους διαφορετικους τροπους για να την βγαλεις. Εχει πολυ καλη κλιμακα δυσκολιας απο την αρχη εως το τελος. Το περιβαλλον επηρεαζει πολυ ικανοποιητικα (πχ ιχνη στο χιονι, πρεπει να σβηνεις λαμπες στο σκοταδι μη σε βλεπουν, κανεις θορυβο αμα περπατας στο νερο κτλ) Παραδοξως, το story ειναι πραγματικα πολυ καλο και δυνατο, κατι που δε περιμενα. Μου πηρε 34 ωρες να το τερματισω, χωρις να κυνηγησω τα achievements/badges (εντος παιχνιδιου)

Προσωπικα βαζω 9/10 (περιμενα περισσοτερες πιστες)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sartiv είπε

Μου πηρε 34 ωρες να το τερματισω, χωρις να κυνηγησω τα achievements/badges (εντος παιχνιδιου)

Είναι αλήθεια τόσο μεγάλο σε διάρκεια ή είναι τόσο απαιτητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...