Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

The Last of Us 2

Είχα μεγάλη περιέργεια να δω πώς κατάφερε να δημιουργήσει τόσες πολλές αντιδράσεις και παράλληλα να κερδίσει το GOTY από το Tsushima.

Εν τέλη το παιχνίδι όχι απλά δε με απογοήτευσε αλλά έχοντας 20' που το ολοκλήρωσα πιθανώς είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει ever. Σε ρουφάει πραγματικά στον κόσμο του.

Παρόλο που έχει μεγαλούτσικη διάρκεια τα πάντα νιώθουν να έχουν νόημα. Ούτε fillers ούτε fetch quests ούτε μπούρδες. Ελάχιστες στιγμές χαλάρωσης με λίγο χαβαλέ λίγο πριν την επόμενη καταιγίδα.

Δεν υπάρχει (για μένα) κακογραμμένο σημείο του παιχνιδιού. ΟΛΑ έχουν νόημα. Μπορεί η Abby(χωρίς να μπω σε spoilers) να μην είναι ο πιο συμπαθητικός χαρακτήρας ειδικά στην αρχή αλλά αυτό είναι λογικό γιατί έχει να ανταγωνιστεί τον πιο καλογραμμένο χαρακτήρα που θυμάμαι σε video game και ίσως όχι μόνο. Βασικά μόνο με τον Walter White από το Breaking Bad σαν χαρακτήρα συγκρίνω την Ellie σε επίπεδο γραφής. Γενικά όλο το σενάριο και η σκηνοθεσία δίνει Breaking Bad vibes.

Παίζοντας το παιχνίδι μέχρι το τέλος αντιλαμβάνεσαι όχι απλά ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος αλλά ότι όλοι έχουν δίκιο. Δεν υπάρχει "κακός". Είναι απλά ένας fucked up world.

Είναι ένα αριστούργημα μάγκες. Δεν είναι απλά GOTY. Παίξτε το όσοι δε το έχετε παίξει ακόμη.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τερματισα το The Shadow of the Tomb Raider στο PS4. Αρκετα καλο μπορω να πω, απολαυστικο. Αν και ομολογω πως ακομα στην πρωτη θεση σε αυτο το genre εχω το Uncharted 4. Και τωρα ετοιμαζομαι να ξεκινησω το God of War, ελπιζω να μην απογοητευτω λογω open world.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stormrain είπε

Τερματισα το The Shadow of the Tomb Raider στο PS4. Αρκετα καλο μπορω να πω, απολαυστικο. Αν και ομολογω πως ακομα στην πρωτη θεση σε αυτο το genre εχω το Uncharted 4. Και τωρα ετοιμαζομαι να ξεκινησω το God of War, ελπιζω να μην απογοητευτω λογω open world.

καλα μην τρομάζεις. δεν το λες και καθαρόαιμο open world...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Ο νέος χρόνος με βρήκε στο Xbox One X να παίζω το Cyperpunk μετά από ευκαιρία που το βρήκα στα 27€. 

Δεν θα γράψω πολλά γιατί από τα τόσα βίντεο εκεί έξω αυτό  είναι το μόνο που καλύπτει ακριβώς τα πιστεύω μου για το παιχνίδι - είναι σαν να το έγραψα εγώ σε ένα παράλληλο σύμπαν που είμαι ξένος και έχω μακρια μαλλιά 😛 

Δύο πράγματα θα πω μόνο, 1) δεν περίμενα τίποτα από την CDPR καθώς δεν έχω παίξει όσο θα ήθελα και δεν έχω τερματίσει το The Witcher 3 γιατί, όπως λέμε και στο χωριό μου, δεν είναι "my cup of tea" και 2) θα συνιστούσα σε όσους ενδιαφέρονται για το παιχνίδι, να το αγοράσουν σε έκπτωση μεταχειρισμένο γύρω στα 15/20€ max.

Κάποιοι boomers εδώ μέσα παρεξηγήθηκαν σε άλλο θέμα που έκανα σύγκριση σε κάποια πράγματα με το RDR2 χωρίς να καταλαβαίνουν ότι είναι διαφορετικό πράγμα τα μερικά glitches από τα core προβλήματα που έχει ένα παιχνίδι και δεν διορθώνονται με patch - όπως ακριβώς έγινε και στο Mafia 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Διαμαντακι το little nightmares αλλο πολυ μικρο σε διαρκεια.Μου πηρε λιγο πανω απο 2 ωρες να το τελειωσω.

Μια από τα ίδια κι εγώ. 10+ ώρες για να γίνει 100% (με τα DLC), από ό,τι θυμάμαι. Πολύ ωραίο παιχνίδι (και τα DLC ήταν πολύ αξιόλογα σαν συμπληρωματική ιστορία που δένει με το main game), ό,τι πιο κοντινό σε Limbo/Inside. 

23 ώρες πριν, stormrain είπε

Τερματισα το The Shadow of the Tomb Raider στο PS4. Αρκετα καλο μπορω να πω, απολαυστικο. Αν και ομολογω πως ακομα στην πρωτη θεση σε αυτο το genre εχω το Uncharted 4. Και τωρα ετοιμαζομαι να ξεκινησω το God of War, ελπιζω να μην απογοητευτω λογω open world.

Για μένα το πιο αδύναμο της τριλογίας, παρόλο που εστίασαν πιο πολύ στο exploration και τους τόμβους αυτήν την φορά. Δεν ξέρω γιατί δώσαν τα ηνία στην Eidos Montreal (και την πλήρωσε το Deus Ex 😢), η Crystal Dynamics το πήγαινε πολύ καλά το πράγμα.

 Το God of War δεν θα το έλεγα και τόσο open world (ούτε ο Barlog το χαρακτηρίζει ως τέτοιο), αλλά έχει στοιχεία σίγουρα. Άμα σου άρεσε το Uncharted 4, δεν πιστεύω να σε απογοητεύσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Beyond: Two Souls

Μια δημιουργία της Quantic Dream, γνωστή για το προγενέστερο Heavy Rain και το μεταγενέστερο Detroit: Become Human. Aρχικά ήταν αποκλειστικό για PS3 αλλά έπειτα έγινε διαθέσιμο για PS4 και PC.

Σίγουρα είναι ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει και interactive ταινία.

Σαφέστατα το πρώτο πράγμα που σε τραβάει είναι η ύπαρξη της Helen Page (πλέον Elliot Page) και του Willem Dafoe. Χαραστηριστικά όταν έπαιζα, μία φίλη μου είπε "Αυτή μοίαζει με μία ηθοποίο από το Inception" που όντως είχε παίξει εκεί.

Δεν είναι το καθαρόαιμο παιχνίδι δράσης με το τρελό μπιστολίδι ή τις ανελέητες αποστολές. Παραμένει πιστό στο σενάριο και σε καθοδηγεί βήμα βήμα και άνετα στην εξέλιξη της ιστορίας. Δεν σου προσφέρει ελευθερία κινήσεων και αυτό ακριβώς είναι που με έκανε να το προτιμήσω, δεν έχω άπλετο χρόνο για gaming και με βόλεψε που δεν έχανες άπειρο χρόνο στο ψάξιμο, όπως άλλα παιχνίδια. Δεν κολλάς εύκολα, μια δυο φορές που κόλλησα έβαλα youtube. 

Λένε για κενά στο σενάριο κτλ, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο και οι 12 ώρες που δίνουν για gameplay που του δίνουν μου φαίνονται λίγες. Ίσως με στεγνό gameplay αν το έχεις ξαναπαίξει και να είναι. Προσωπικά μου πήρε περίπου 10 φορές gaming, από 1-2 ώρες κάθε φορά, για ένα τέλος. Υπάρχουν 11. Επίσης το 3/5 που του δίνει το IGN είναι πολύ λίγο, αντικειμενικά αξίζει ένα 4/5, όπως άλλωστε βαθμολογείται στα περισσότερα σάητ (ή 8/10) 

Δεν είναι παιχνίδι για τρελούς Gamers αλλά γραφικά-ερμηνείες-μουσική το κάνουν μια ωραία εμπειρία. Είναι το ίδιο στυλ με το Heavy Rain αλλά όχι τόσο καταθλιπτικό (τουλάχιστον όπως είναι στην αρχή της ιστορίας)

Έγινα φαν της Quantic Dream και θα το αγοράσω και για PC μαζί με Heavy Rain και Detrot: Become Human.

Επεξ/σία από eko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 4:03 ΜΜ, gtsoui είπε

Τερματισα τα plague tale και τα wolfenstein μεχρι και το 2..το youngblood δεν με ενθουσιασε και το παρατησα για τωρα.. 

καλημερα. ωραιο το plague tale??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 6:13 ΜΜ, eko13 είπε

Έγινα φαν της Quantic Dream και θα το αγοράσω και για PC μαζί με Heavy Rain και Detrot: Become Human.

Ένα από τα καλύτερα exclusive του PS4 για μένα το Detroit. Η αίσθηση που σου αφήνει στο τέλος αν τα έχεις κάνει όλα σωστα είναι απίστευτη, αλλά από την αρχή σε τραβάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star Wars Jedi: Fallen Order

Μιας και πέρασα Σ/Κ χωρίς Pc λόγο τροφοδοτικού, είπα να αρχίσω επιτέλους ένα παιχνίδι που έχω καιρό στην λίστα και για το οποίο ακούω τα καλύτερα. 

Fallen order λοιπόν, νομίζω με διαφορά το καλύτερο Star Wars παιχνίδι που έχουμε δει μέχρι σήμερα. Σε αυτό που θέλω να σταθώ περισσότερο είναι το Gameplay του και πόσο αυτό θυμίζει τα Souls παιχνίδια. Από τις μάχες που πρέπει να είσαι προσεκτικός γιατί ακόμα και οι μικρότεροι εχθροί μπορεί να σου δημιουργήσουν μπελάδες, τα Boss που ήταν αρκετά απαιτητικά αν σκεφτείς ότι είχα το παιχνίδι στην δεύτερη "σκάλα" δυσκολίας και το σύστημα Checkpoint που πρακτικά είναι ίδιο με τα Souls. Meditate σημεία σκορπισμένα στις πίστες όπου ο παίκτης μπορεί να κάνει Save, να αναβαθμίσει τις ικανότητες του και να ξεκουραστεί γεμίζοντας ζωή και Force αλλά με όλους τους εχθρούς να κάνουν Respawn. 

Γενικά, αυτό το παιχνίδι είναι οργασμός για τους φανατικούς των Dark souls και του Star Wars Universe. Η ιστορία ικανοποιητική αλλά όχι και κάτι τρομερό.

8.5/10 κυρίως επειδή αν και δεν το περίμενα. Είναι το Star Wars παιχνίδι που περιμέναμε για χρόνια και περιμένω πως και πως για το δεύτερο. 

Και ένα Tip για όποιον δεν γουστάρει/δεν θέλει να πληρώσει 30€. Το παιχνίδι είναι στην υπηρεσία EA Play και με συνδρομή 4€ μπορείτε να το παίξετε δωρεάν για ένα μήνα που πιστεύω είναι υπέρ αρκετός χρόνος για να το λιώσετε αν σκεφτούμε την διάρκεια του παιχνιδιού που δύσκολα να ξεπεράσει τις 25 ώρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, BlueBlade said:

Fallen order λοιπόν, νομίζω με διαφορά το καλύτερο Star Wars παιχνίδι που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

Δεν έχεις παίξει πολλά Star Wars παιχνίδια, έτσι? :P

Και μένα μου αρέσει αλλά ας μην είμαστε και υπερβολικοί. 

Είναι όμως, για μένα τουλάχιστον, μια πολύ καλή βάση για το πιθανό επόμενο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spyro Reignited Trilogy

Βλέποντάς το σε εκπτώσεις, με έτρωγε το χέρι μου και είπα να παίξω τα Spyro, μιας και η επαφή μου με τα original ήταν πάρα πολύ μικρή (δεν θυμάμαι καν ποιο/α είχα παίξει).

Αξιοπρεπέστατα platformers σε γενικές γραμμές. Όμορφα στο μάτι, ευχάριστη μουσικούλα και συμπαθητικό level design (αν και δεν ξέρω, σαν να με ψιλοκούρασε το back tracking στα 2 και 3). Λίγο το gameplay με χάλασε, κυρίως η κάμερα.

Πολύ καλή επιλογή για όποιον ψάχνει κάτι μικρό, με ανάλαφρη κι αστεία ιστορία για να περάσει η ώρα ή για να παίζει παράλληλα με κάτι πιο "σοβαρό" και μεγάλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demon Souls PS5 + Dark Souls 3

Δύο παιχνίδια που δε μπορώ να ξεχωρίσω ποιο από τα δύο είναι καλύτερο μιας που μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους. Δύο έπη. Μακράν η καλύτερη gameplay εμπειρία που έχω βιώσει.

Μη τα φοβηθείτε παιδιά αυτά τα παιχνίδια. Δεν είναι δύσκολα. Απλά απαιτούν από το χρήστη να αποκτήσει συγκεκριμένο mindset και αφού γίνει το "κλικ" μετά είναι σκέτη απόλαυση. Με το mindset απλά εννοώ κάποια στοιχειώδη πράγματα όπως το να μην ορμάτε σαν τσολιάδες φωνάζοντας "Αρχηγοοοοοοός" και να κάνετε κάποια εύκολα googleαρίσματα για tips/builds εκτός και αν έχετε το χρόνο να τα ανακαλύψετε όλα μόνοι σας.

Στα του gameplay μου είναι δύσκολο να περιγράψω πόσο καλό είναι το σύστημα μάχης και πόσο διαφορετικό από τα συνήθη spam attack μέχρι κάτι να πεθάνει. Κάθε attack που είτε κάνετε ή δέχεστε έχει "βάρος" από πίσω του. Ακόμη και τα bosses τα "νιώθουν" τα χτυπήματα σας. 

Το αρνητικό είναι ότι αφού τα παίξεις αυτά είναι πολύ δύσκολο να παίξεις οτιδήποτε άλλο πχ Ubisoft games και να μη το θεωρήσεις δευτεράτζα στη καλύτερη.

Αυτό που με τρόμαζε και στα 2 πριν τα παίξω ήταν οι χάρτες και το "χάσιμο" σε αυτούς. Ήταν ο λόγος που παράτησα το Bloodborne πριν χρόνια στη μέση. Εν τέλη δε ζορίστηκα καθόλου στο navigation σε αυτούς και τους βρήκα εξαιρετικούς. Εξαίρεση αποτελεί ένας χάρτης στο Demon Souls που χρειάστηκα google γιατί ήταν απαράδεκτος. 

Αφού τα τελείωσα και τα 2 είπα να ξαναδοκιμάσω το Bloodborne και τους χάρτες/gameplay του να δω μήπως έχω ωριμάσει εγώ σαν gamer και μπορέσω να το παλέψω. Παπάρια. Συνεχίζουν να με εκνευρίζουν οι χάρτες του με τις ατελείωτες διακλαδώσεις που δε βγάζουν σε αδιέξοδο ποτέ.

Anyway. Όσοι λίγοι δε τα έχουν δοκιμάσει επειδή τα φοβούνται κάντε το χθές. Στο PS store το DS3 είναι στα 14€ και φαντάζομαι και σε Xbox/PC μπορείτε να το βρείτε σε αντίστοιχες τιμές.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...