Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Στο Softly είχε και κινέζικα τραγούδια. ^_^

πρόσφατα το τερμάτισες ή ειναι αγαπημένο σου παιχνίδι;

ναι ειχε αρκετούς radio stations αλλα γενικά ηταν φτιαγμένο για δυτικό κοινό.. πχ δεν ειχε επιλογές που θα ακουγαν, οι νεαρής ηλικίας, κινέζοι/χονγκονέζοι. το softly radio, αν θυμαμαι καλά, ηταν easy listening.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, prefuse said:

Αν και μυημένος απο μικρός στην Ιαπωνική κουλτούρα λόγο κινηματογράφου και σε πολλά διαφορετικά είδη απο κλασικά μεχρι cyberpunk/pink, δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με τα παιχνίδια Yakuza. Πριν χρόνια μονο με το Sleeping Dogs το οποιο ηταν διασκεδαστικό. Ποιο Yakuza προτείνετε για αρχή;

δεν γνωρίζω αν ειναι προτιμότερο να ασχοληθώ πρώτα με το "καλύτερο" ή με αυτο που αρχίζει η ιστορία.. αν ειναι μια ενιαία ιστορία και αν τελικά, παιζει καποιο ρόλο να τα πάρω με την σειρά.

Για να μην ξεφεύγω απο το νήμα, πρόσφατα τελειωσα το Ghost of Tsushima (εκανα το main story, σχεδόν ολα τα side και ελάχιστα tales of Tsushima που ηταν μέτρια και δεν ασχολήθηκα παραπάνω) το οποιο λάτρεψα και ειναι σίγουρα μεσα στα 5 καλύτερα παιχνίδια που εχω παίξει στo PS4, μαζι με RDR2, The last of us, The last of us part 2, Detroit Become Human.

Προσωπικά ξεκίνησα με το 0 μιας και είναι η αρχή της ιστορίας η οποία από όσο ξέρω τουλάχιστον μέχρι και το 6 είναι συνεχόμενη. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...τερματισα πριν λιγο το Demon's Souls.

Για την ιστορια, τα souls like παιχνιδια τα επαιξα λιγο αναποδα....

Ειχα το dark souls 1 στο xbox 360 το οποιο δεν μου αρεσε και δεν πρεπει να επαιξα πανω απο 2 ωρες. Το DS2 δεν το χω παιξει ποτε. Το πρωτο τετοιου στυλ παιχνιδι που επαιξα και τερματισα ηταν το bloodborne στο ps4 ενος φιλου και υστερα το DS3 και Sekiro στο PC.

Το Demon's Souls λοιπον μου φανηκε πιο ευκολο σε πολυ μεγαλο βαθμο και απο το ds3 και φυσικα απο το bloodborne. Στην συντριπτικη πλειοψηφια τα bosses τα σκοτωσα με την πρωτη και σε οσα πεθανα, τα εβγαλα με την δευτερη. Τα μονα που με σκοτωσαν ηταν ο old hero ( για μενα το πιο δυσκολο boss που συναντησα και γενικα το lvl αυτο με τα φαντασματα και τον necromancer), μια φορα στον adjudicator επειδη επεσα και μια φορα στον dragon god. 

Ισως το βρηκα ευκολο γιατι ηταν η πρωτη φορα που σε τετοιο παιχνιδι εκανα αρκετο farming και ξεκινησα να κανω τους δευτερους κοσμους των περιοχων οταν ημουν περιπου 65 lvl. Στο τελευταιο boss νομιζω ημουν κοντα στο 80.

Γενικα, φανταστικο παιχνιδι και το design και η αισθηση που σου αφηνει η περιηγηση στον κοσμο του παιχνιδιου ηταν το κατι αλλο. Παρ'ολα αυτα θεωρω απιθανο να ασχοληθω παραπανω με ng+.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το Sleeping Dogs είναι στο Hong Kong με κινέζικες Τριάδες και κινέζους, δεν έχει να κάνει με Ιαπωνία.  :P

Ολη αυτή η συζήτηση για το yakuza, με έκανε να θέλω να ξαναπαίξω το sleeping dogs :D Το έχει με 4 ευρώ στο ms store.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδειουχος σημερα και αυριο και τερματισα το yakuza 0..οτι και να πω ειναι λιγο... Θα συνεχιζα κανονικα το god of war αλλα με πορωσε τοσο πολυ το yakuza που κατεβαζω το επομενο... Κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερο του gta αν και δεν ξερω κατα ποσο συγκρινονται και δεν εχω παιξει το τελευταιο. 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκε και το Yakuza Kiwami και εχω κολλησει ασχημα με τη σειρα. Βεβαια, αν εχει παιξει καποιος πρωτα το 0, θα νομιζει πανω κατω οτι παιζει το ιδιο παιχνιδι. Ιδια πολη, ιδιο setting, σχεδον ολα το ιδιο. Παρ'ολα αυτα το θεωρω κατωτερο του Yakuza 0. 

Και εκει που ειχα πλανο να συνεχισω το God of War και να το τερματισω μεχρι τα τελη του μηνα που θα βγει το expansion του valhalla και υστερα να παρω το νεο Resident Evil, μπηκαν σφηνα τα Yakuza.... Ετσι οπως το βλεπω θα πανε ολα πισω για τον Kiryu και θα παρω σβαρνα ολα τα Yakuza...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Τερματιστηκε και το Yakuza Kiwami και εχω κολλησει ασχημα με τη σειρα. Βεβαια, αν εχει παιξει καποιος πρωτα το 0, θα νομιζει πανω κατω οτι παιζει το ιδιο παιχνιδι. Ιδια πολη, ιδιο setting, σχεδον ολα το ιδιο. Παρ'ολα αυτα το θεωρω κατωτερο του Yakuza 0. 

Και εκει που ειχα πλανο να συνεχισω το God of War και να το τερματισω μεχρι τα τελη του μηνα που θα βγει το expansion του valhalla και υστερα να παρω το νεο Resident Evil, μπηκαν σφηνα τα Yakuza.... Ετσι οπως το βλεπω θα πανε ολα πισω για τον Kiryu και θα παρω σβαρνα ολα τα Yakuza...

Φίλε εγω τερμάτισα το like a dragon, καπάκι το zero, και είπα να κάνω αποχή κάνα δίμηνο, να παίξω κάτι άλλο για να μη φάω κανένα overdose επανάληψης. Όσο και να θελω να δω όλη την ιστορία! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 ώρες πριν, gtsoui είπε

Τερματιστηκε και το Yakuza Kiwami και εχω κολλησει ασχημα με τη σειρα. Βεβαια, αν εχει παιξει καποιος πρωτα το 0, θα νομιζει πανω κατω οτι παιζει το ιδιο παιχνιδι. Ιδια πολη, ιδιο setting, σχεδον ολα το ιδιο. Παρ'ολα αυτα το θεωρω κατωτερο του Yakuza 0.

Spoiler

Το Κiwami είναι remake του 1, οπότε ισχύει ότι είναι "κατώτερο" αφού εκεί ξεκίνησε η σειρά και τα νέα πράγματα είναι κυρίως αυτά που το συνδέουν με quests του 0 (κάτι που γίνεται και στο Kiwami 2).
To 0 γενικά αν και prequel βγήκε αφού η σειρά είχε προχωρήσει και ωριμάσει αρκετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το Κiwami είναι remake του 1, οπότε ισχύει ότι είναι "κατώτερο" αφού εκεί ξεκίνησε η σειρά και τα νέα πράγματα είναι κυρίως αυτά που το συνδέουν με quests του 0 (κάτι που γίνεται και στο Kiwami 2).
To 0 γενικά αν και prequel βγήκε αφού η σειρά είχε προχωρήσει και ωριμάσει αρκετά.

Τα χεις παίξει όλα; και τα 8;; και με ποια σειρά; ημερομηνία κυκλοφορίας; αν η απάντηση είναι ναι στα από πάνω, γενικό σχόλιο χωρίς σποιλερ για όλη την ιστορία! Σου άρεσε; 

Πολλές ερωτήσεις μη με μπαναρεις 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν 2 εκδόσεις με διαφορετικές μουσικές για το yakuza 0;

μια που βρήκα αναφέρει.

music restoration patch, restores the licensed music from japanese version.

Η άλλη έκδοση τι μουσική έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, prefuse είπε

Κυκλοφορούν 2 εκδόσεις με διαφορετικές μουσικές για το yakuza 0;

μια που βρήκα αναφέρει.

music restoration patch, restores the licensed music from japanese version.

Η άλλη έκδοση τι μουσική έχει;

Spoiler

Είναι η οriginal μουσική που είχε η εισαγωγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις τερματισα το rdr2, δεν ηταν οπως το περιμενα. Το επαιζα μονο και μονο γιατι ηθελα να τελειωσει να παω σε τιποτα αλλο. Καλη η ιστορια αν και απο ενα σημειο και μετα νομιζα οτι επαιζα αλλο παιχνιδι.

Spoiler

Γιατι να πας guarma? τραβηγμενο. επισης, χωρις να εχω παιξει το rdr το παλιο, οι δυο επιλογοι με τον john με εκαναν να δεθω μαζι του πολυ περισσοτερο απο 50 ωρες με τον αρθουρ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...