Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Konsmal είπε

Παιδια μια απορία , για αλλαγή hdmi καλωδίου τελικά αξίζει; Όσο διαβάζω σε σάιτ τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι νομιζω.Παίζω σε μια 4k τηλεόραση Hisense 58" https://www.skroutz.gr/s/24007006/Hisense-58A7100F-Smart-4K-UHD-58.html

Ευχαριστώ

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω θα είναι άσκοπο, καθώς αν δεις στα χαρακτηριστικά της τηλεόρασης σου δεν έχει θύρα hdmi 2.1.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θεωρητικα ειναι διαθεσιμο για κλικ και συλλογη τωρα...

Microsoft Xbox Series S Κονσόλα | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr

 
 
Διαθέσιμο για αποστολή
 
 
Διαθέσιμο για παραλαβήμε click away
 
Διάλεξε κατάστημα
Ηράκλειο - Λ. Κνωσσού 123
322,08 km
 
quickpoint.png 
Διαθέσιμο
Απόκτησέ το
Δράμα
354,08 km
 
quickpoint.png 
Διαθέσιμο
Απόκτησέ το
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oσοι/-ες εχετε παραγγειλει απο PUBLIC λογικα θα αρχιζετε να παραλαμβανετε, σημερα παω εγω για το δικο μου!!! (παροτι δεν το περιμενα, παραγγελια 14/12, πληρωμη στο καταστημα).

Λογικα πρεπει να αρχιζουν να "φορτωνουν" τα μαγαζια??

Πχ Βλεπω οτι σημερα, το εχει (PUBLIC) για παραδοση αυριο!!! το ιδιο "εβγαζε" και το ΠΛΑΙΣΙΟ εχθες το απογευμα, αλλα τωρα που μπηκα βλεπω οτι "βγαζει" εξαντληθηκε :( .

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Questioner είπε

Προφανώς φέρνουν μικρές ποσότητες. Να δούμε πότε θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Μαλλον μεγαλες ποσοτητες αλλα κοσκινιζονται σε πολλα καταστηματα ανα την επικρατεια απο προπαρραγγλειες - παραγγελιες...και κλικ αγουαι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παρήγγειλα Κυριακή 20 Νοεμβρίου από you.gr και τρίτη 22 Νοεμβρίου παρέλαβα( με click away ).

Την έχω  συνδέσει σε μια Samsung 55 4k 120fps αλλα χωρίς hdmi 2.1 για αυτό και δεν πήρα άμεσα το SX .

Η αναβάθμιση σε σχέση με το ONE είναι μεγάλη,  ειδικά σε οτι εχει να κάνει με τους φωτισμούς και τις αντανακλασεις είτε είναι ο ήλιος είτε λάμπες εχει πολύ καλή απόδοση.  

Πολυ καλο VFM ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω συνδεσει σε 55 4k LG, μεχρι στιγμης δεν εχω δει και τις τεραστιες διαφορες σε σχεση με το ΟΝΕ Χ, αυτο που με εχει εντυπωσιασει ομως ειναι το τι μπορει να παιξει καποιος μεσω του retroarch, το S ειναι πραγματι ενα μικρο τερατακι για οποιον ειναι λατρης των emuls!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spinemm είπε

Εγω το εχω συνδεσει σε 55 4k LG, μεχρι στιγμης δεν εχω δει και τις τεραστιες διαφορες σε σχεση με το ΟΝΕ Χ, αυτο που με εχει εντυπωσιασει ομως ειναι το τι μπορει να παιξει καποιος μεσω του retroarch, το S ειναι πραγματι ενα μικρο τερατακι για οποιον ειναι λατρης των emuls!!!

Αν είχα το ONE X δεν ξέρω αν πήγαινα στο SX , λογικό να μην βλέπεις μεγάλες διαφορές ίσα ίσα που το onex είναι και native 4k ότι διαφορά δεις θα είναι από το ray tracing και σε θέματα ταχύτητας λόγω ssd .Μιας και ανέφερα την ταχύτητα , για κάποιο λόγω στο multiplayer του Battlefield V τους βλέπω πολύ πιο άμεσα 😁 σε σχέση με το one S ( με την ίδια σύνδεση ίντερνετ ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις νομιζω απολυτο δικιο!! Το πηρα γιατι ποιο πολυ με εξιταρε το γεγονος οτι ειναι μικρο + η δυνατοτητα των emulators = η ιδανικη (?) κονσολα σκεφτηκα, (απο την αλλη προτιμησα να περιμενω την πρωτη "σμικρυνση" των θηριων Χ+PS5 για να απολαυσω), με εχει χαλασει ομως το γεγονος οτι τελικα προτιμησα το digital για αλλο λογο..... ειχα διαβασει, νομιζω στο discord, οτι θα μπορουσαμε στο Series S τα παιχνιδια που εχουμε αγορασμενα σε δισκακι στο ΟΝΕ και ειναι X/S ΣΥΜΒΑΤΑ να τα παιζουμε (οταν βγαινουν οι "αναβαθμισεις"τους) και σε αυτο, τελικα διαπιστωσα οτι δεν.....ή εγω τελος παντων δεν το εχω καταφερει... :)πχ το Immortals Fenyx Rising, που το εχω σε δισκακι, παροτι μου το δειχνει installed στον internal του Series S με παραπεμπει στο store οπου μου το δειχνει "you can play this" και απλα δεν ξεκιναει!!! σε αντιθεση με το FORZA που ειναι μεν μερος του game pass, oμως εχω αγορασμενη την ULTIMATE (σε δισκακι) και ολα τα addons (VIP, Car Pass κλπ) μαζι με το game, παιζουν κανονικα!!  :)  :) 

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 12:14 ΠΜ, spinemm είπε

ειχα διαβασει, νομιζω στο discord, οτι θα μπορουσαμε στο Series S τα παιχνιδια που εχουμε αγορασμενα σε δισκακι στο ΟΝΕ και ειναι X/S ΣΥΜΒΑΤΑ να τα παιζουμε (οταν βγαινουν οι "αναβαθμισεις"τους) και σε αυτο, τελικα διαπιστωσα οτι δεν.....ή εγω τελος παντων δεν το εχω καταφερει... :)πχ το Immortals Fenyx Rising, που το εχω σε δισκακι, παροτι μου το δειχνει installed στον internal του Series S με παραπεμπει στο store οπου μου το δειχνει "you can play this" και απλα δεν ξεκιναει!!! σε αντιθεση με το FORZA που ειναι μεν μερος του game pass, oμως εχω αγορασμενη την ULTIMATE (σε δισκακι) και ολα τα addons (VIP, Car Pass κλπ) μαζι με το game, παιζουν κανονικα!!

Αυτό προσπαθώ και εγώ να δω πως λειτουργεί , εγω έχω το RDR 2 σε δισκάκι και δεν μου το εμφανίζει πουθενά οτι μου ανήκει , και απο οτι διάβασα ουτε share μπορουν να γίνουν τα παιχνίδια σε cd αλλά μόνο τα ψηφιακά , αν έχει κανένας καμία πληροφορία παραπάνω ας την μοιραστεί γιατί άμα βρέθεί ένας τρόπος να λυθέι αυτό το πρόβλημα θα αργήσω πολύ να πάω σε SX .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

καλές γιορτές.

Θα πώ και εγώ περιληπτικά την ιστορία μου. Δεν είμαι hardcore gamer πλέον,  έχω όμως όλες τις κονσόλες Νιντέντο απο το NES και μετά, όλα τα Sega, και όλα τα Playstation 1-4. Θέλω να πω ότι κάποτε πέρασα απο το στάδιο οπου ξόδευα ώρες στις κονσόλες, όχι όμως πλέον, προφανώς λόγω ηλικίας (36) και υποχρεώσεων. 

Αποφάσισα να αποκτήσω Xbox (πρώτη φορά) και έτσι αγόρασα το series S, παίζω σε μόνιτορ εδώ και μια 8ετία οπότε το θεώρησα ανούσιο να επενδύσω σε PS5 ή Xbox S-X. Δεν υπάρχει τηλεόραση στο σπίτι εδώ και 8 χρόνια.

Θα παίξω επιτέλους κάποια exclusives της Microsoft + ότι άλλο προσφέρει το gamepass και στα 5-6 χρόνια που θα κρατήσει η κονσόλα ίσως να αγοραστεί και ένας δύο τίτλοι εξαιρετικοί που (αν) θα βγούν στην πορεία.

Επίσης κάνω συχνά ταξίδια και είναι πολύ εύκολο να το πάρω μαζί μου.

 

Χωρητικότητα

Για την χωρητικότητα που πολλοί γκρινιάζουν μπορείς πολύ εύκολα να προσθέτεις και να αφαιρείς παιχνίδια για να "κάνεις χώρο". Απλά θεωρώ ότι για κάποιον που δεν είναι hardcore gamer και δεν παίζει 12 ώρες την μέρα δεν θα έχει πρόβλημα με τον χώρο. Σε ηλικίες άνω τον 30 με εργασία και οικογένεια, τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο, δεν έχω συναντήσει άτομα που να παίζουν πάνω απο 2 games τον χρόνο. 

Επίσης είναι καλό δώρο για οικογένειες με παιδιά. Έχει ο άλλος 1, 2, 3 παιδιά σε διαφορετικές ηλικίες, το gamepass κάνει εκπληκτική δουλειά, μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα απο πολλά παιχνίδια, το γνωρίζω διότι το έχουν συγγενείς μου και εχουν σωθεί απο το να αγοράζουν παιχνίδια όπως κάναν κάποτε στα Playstation. Θα ήταν αδιανόητο τα 4-5 παιχνίδια που παίζουν κάθε χρόνο τα παιδιά να έπρεπε να τα αγοράσουν στο Playstation, αυτό θα πρόσθετε ενα σημαντικό κόστος. Επίσης τα παιχνίδια που ειναι για ηλικίες μέχρι 12 χρονών και κάτω συνήθως είναι μικρά σε μέγεθος οπότε μπορείς πολύ άνετα να έχεις δεκάδες παιχνίδια εγκατεστημένα και άμα γεμίσει κάποια στιγμή ο δίσκος απλά κάνεις απεγκατάσταση κάποιο παιχνίδι και κάνεις χώρο. Δεν θα έχουν ποτέ πρόβλημα. Ότι έκανε ο κόσμος και στο Playstation 4 με το Plus (δεν παίρνω και όρκο!). Φαντάζομαι κάποιος  που είχε Plus για 5 χρόνια δεν θα μπορούσε να έχει εγκατεστημένα όλα τα δωρεάν παιχνίδια (2 τον μήνα, 24 τον χρονο) στην κονσόλα + αυτά που έχει αγοράσει. Παίζεις σου αρέσει το κρατάς, δεν σου αρέσει το αφαιρείς.

 

Τιμή

Για την τιμή, μην ξεχνάτε ότι σε πολλές κεντρο-ευρωπαικές χώρες η κονσόλα κοστίζει 249 ευρώ ενώ στην Αγγλία κοστίζει £249 λίρες. Ελλάδα ήρθε με καπέλο 60+ ευρώ στην τιμή. Αμα συγκρίνουμε τους μισθούς στις άλλες χώρες (κεντρική ευρώπη,  σκανδιναβία και αλλες χώρες), είναι συνήθως τουλάχιστον διπλάσιοι σε σχέση με τους Ελληνικούς μισθούς (παραπάνω απο διπλάσιοι θα έλεγα). Αυτό σημαίνει ότι κατα μέσο όρο ξοδεύουν λιγότερο απο 10% ενός μηνιαίου μισθού σε μια κονσόλα next gen. Είναι εξαιρετικό vfm η συγκεκριμένη κονσόλα. Στην Ελλάδα ακόμα και το series S μπορεί να πιάνει απο  20% μέχρι και το 50% του μισθου αν θεωρήσουμε οτι ο ελάχιστος είναι σχεδόν 600-700 ευρώ.

 

Θεωρώ ότι η κονσόλα απευθύνεται

  • σε άτομα που δεν είχαν ποτέ Xbox προηγουμένως, είναι το τέλειο introduction στις κονσόλες της Microsoft.
  • σε άτομα που έχουν χαμηλό budget γενικότερα
  • σε άτομα που δεν έχουν τηλεόραση 4Κ (ή budget για να αγοραστεί και τηλεόραση 4Κ και άμα δεν έχεις budget για 4K μάλλον δεν έχεις και για PS5 ή Xbox Series-X). Εδώ έχουμε μια πολύ έξυπνη κίνηση απο πλευράς microsoft κατα την γνώμη μου.
  • σε γονείς που έχουν παιδιά (συνήθως πάνω απο ένα) και συγχρόνως δεν θέλουν (ή δεν έχουν) να ξοδέψουν μια περιουσία σε games αγοράζοντας τίτλους κάθε χρόνο για διαφορετικές ηλικίες. 
  • σε hardcore gamers που όμως θέλουν να έχουν μια δεύτερη κονσόλα ή μια προσωρινή κονσόλα. Πολύ άνετα μπορείς να έχεις PS5 σαν βασική κονσόλα και Xbox series S σαν secondary.

 

Οι Hardcore gamers δε νομίζω ποτέ να κοιτάξουν την λύση του series S σαν βασική κονσόλα, η συγκεκριμένη κονσόλα είναι ειλικρινέστατη και ποτέ δεν απευθύνθηκε στον super hardcore user, αυτοί θα πάνε κατευθείαν σε PS5 και Xbox S-X ή/και στο high end PC έτσι και αλλιώς.

 

ΥΓ. Είμαι μέλος στο insomnia απο το 2006 αλλα δεν μπορούσα να κάνω ανάκτηση του λογαριασμού μου.

Καλές γιορτές

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malias4 είπε

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα αν ειναι αληθεια τοτε ορματε οσοι θελετε για κονσολου 😂 !!!

D54B0483-90A3-4048-BEF9-703B1EA1EEE1.png

μολις το ειδα στο  σκρουεζ ξερουμε αν ειναι εμπιστο? για να το αγορασω?

το παραγγειλα και ο θεος βοηθος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...