Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/10/2022 στις 4:16 ΜΜ, thodoris20s είπε

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και εγώ μέχρι στιγμής. Βέβαια δεν έπαιξα τίποτα ακόμα, αλλά σαν media player που το χειρίστηκα μου άρεσε πολύ. Έκανα το λάθος να κατεβάσω πρώτο game το COD και μου ήρθε να ξεράσω. Ούτε τα γράμματα δεν έβλεπα. Άσε που είμαι μαθημένος να παίζω shooters με mouse & keyboard οπότε αυτό πάει για instant delete. Τώρα κατεβάζω forza που είναι το στοιχείο μου. Πιστεύω θα με ενθουσιάσει

Δέχεται mouse/keyboard το παιχνίδι αυτό οπότε για να μην πάει τελείως απαιχτο παίξε το βάλε και παίξε με αυτά και όχι με το κοντρολερ.

Αν σκέφτεσαι ότι τι λες ρε φίλε που να ακουμπάω mouse keyboard στον καναπέ εγώ το πήρα για αραγμα στον καναπέ το xbox... Τότε έχω να σου πω... Σιδερωστρα. Το καλύτερο γραφείο για mouse keyboard μπροστά στον καναπέ και με ρύθμιση σε ότι ύψος θες...  :P

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για όσους προέρχεστε από ποντίκι-πληκτρολόγιο σε παιχνίδια που δεν τα υποστηρίζουν υπάρχει εναλλακτική λύση δοκιμασμένη και είναι οι αντάπτορες όπως αυτός εδώ.

Πάρα πολύ κοντά σε ποντίκι πληκτρολόγιο και σχετικά φθηνοί.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η άνεση του καναπέ δεν συγκρίνεται με τίποτα, για αυτό δώστε χρόνο στο χειριστήριο, μόλις το συνηθίσετε δεν θα το αλλάζετε με τίποτα. Εμένα με βοήθησαν απίστευτα τα precision rings (μπορείτε να βρείτε πολύ πιο φθηνά στο ebay, δεν χρειάζεται να ακριβοπληρώσετε τα kontrolfreek).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σαν youngblood μεγάλωσα με πληκτρολόγιο ποντίκι στα παιχνίδια. Αργότερα και στις δουλειές. Έπαθα όλα τα προβλήματα στα χέρια. Ειδικά το ποντίκι σε καταστρέφει.

Χειριστήριο για ποιοτική ζωή. Δε γεννηθηκαμε ούτε κορεάτες, ούτε ταϊβανεζοι για eSports. Σιγά τα ωα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μιας και πολύς ντόρος είχε γίνει τις προηγούμενες βδομάδες (μετά την άυξηση τιμής του ps5) οτι και η microsoft θα αυξήσει τις τιμές,
ώρα να τροφοδοτήσουμε με facts αυτές τις φήμες:
 

To xbox series S πολύ συντομα στα 249ε, και μάλιστα με χριστουγεννιάτικη συσκευασία

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

κρίμα που δεν είμαστε 7-8 χρόνων να υπάρχει αγ. Βασίλης! :)

Και που υπήρχε; Είχε πολλά δωράκια να δώσει σε πολλά παιδιά, οπότε σου πήρε αυτό (ένα άκυρο παιχνίδι) χαχαχα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να ενώσω και εγώ την φωνή μου με τους υπόλοιπους και να πω πως σε αυτά τα χρήματα το "μικρούλι" S, είναι τρελό value για όποιον το σκέφτεται έστω. Κλοπή κανονικά. 

Να πω, πως είμαι χρόνια "Nintendάκιας" και πως ακόμα πρώτη μου κονσόλα θεωρώ το NSW, αλλά πάντα είχα και δεύτερη κονσόλα που στις προηγούμενες γενιές ήταν τα PS3/PS4. Πράγμα που σημαίνει πως δεν είμαι και η πιο ευνοϊκή περίπτωση για την MS, αλλά τι να λέμε! H αξία είναι αξία. Το πήρα πέρσι σε τιμή καταλόγου και έδωσα και επιπλέον 100€ (περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς) για τρία χρόνια GPU και ΟΚ, μιλάμε για την χαρά του gaming. Χρόνο και διάθεση να έχεις μόνο, που είναι και το δύσκολο.

 

Η συσκευή είναι πανέμορφη (υποκειμενικό βέβαια), εντελώς αθόρυβη και τρελά βολική. Την κουβαλάς πανεύκολα μαζί σου, πράγμα που κάνω συνέχεια με το εξοχικό μου. Το ίδιο ισχύει με το NSW προφανώς, αλλά δεν νομίζω να το σκεφτόμουν καν, με XSX ή PS5 (καλά για PC ούτε κουβέντα). Την έχω πάνω στην οθόνη του PC (1440p), αλλά όπως είπα μεταφέρετε πανεύκολα αν θελήσω να την βάλω στην TV. Υποτίθεται πως είναι χαμηλών δυνατοτήτων αλλά αν δεν είστε τύπος που τα "ψειρίζετε" πολύ ή δεν έχετε σκοπό να την βάλετε σε καμιά τηλεόραση θηρίο, δεν θα προσέξετε καν τις διαφορές. Συγκρίνω συχνά με το PC μου (NV 3070) και σε 1-1 σύγκριση οι διαφορές υπάρχουν, αλλά όπως είπα προσωπικά δεν με ενοχλούν σχεδόν καθόλου. Πιο ουσιώδεις ελλείψεις είναι το μέγεθος του SSD και η έλλειψη οπτικού μέσου, αλλά αν το δεύτερο δεν σας πειράζει ιδιαίτερα, το πρώτο ξεπερνιέται μάλλον εύκολα. 5-10 παιχνίδια χωράνε εύκολα στον εσωτερικό SSD (εξαρτάται και από τα παιχνίδια βέβαια) οπότε σίγουρα θα έχετε πάνω, όσα παίζετε. Για GP box είναι απλά ιδανική, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να κατεβάζεις και μετά να το ξεχνάς. 

 

Δεν βλέπω σε αυτή την γενιά να παίρνω PS και νομίζω αυτό τα λέει όλα. Ειλικρινά δεν νιώθω την ανάγκη να πάρω άλλη κονσόλα τρέχουσας γενιάς. Προς το τέλος όταν θα έχουν μαζευτεί πολλά Sony exclusives βλέπουμε. Αν θέλετε μια απλή "κονσολίτσα" τρεχουσας γενιάς, με άπειρα παιχνίδια, βολική και σε τιμή χώμα, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο και ούτε και υπήρχε ποτέ άλλοτε, αφού η MS είναι σε φάση "το αφεντικό τρελάθηκε" για να μαζέψει κόσμο. Όσο κρατάει (γιατί δεν θα είναι για πάντα - ξεκάθαρα) επωφεληθείτε. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vassilis_pap είπε

Απλά να ενώσω και εγώ την φωνή μου με τους υπόλοιπους και να πω πως σε αυτά τα χρήματα το "μικρούλι" S, είναι τρελό value για όποιον το σκέφτεται έστω. Κλοπή κανονικά. 

Να πω, πως είμαι χρόνια "Nintendάκιας" και πως ακόμα πρώτη μου κονσόλα θεωρώ το NSW, αλλά πάντα είχα και δεύτερη κονσόλα που στις προηγούμενες γενιές ήταν τα PS3/PS4. Πράγμα που σημαίνει πως δεν είμαι και η πιο ευνοϊκή περίπτωση για την MS, αλλά τι να λέμε! H αξία είναι αξία. Το πήρα πέρσι σε τιμή καταλόγου και έδωσα και επιπλέον 100€ (περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς) για τρία χρόνια GPU και ΟΚ, μιλάμε για την χαρά του gaming. Χρόνο και διάθεση να έχεις μόνο, που είναι και το δύσκολο.

 

Η συσκευή είναι πανέμορφη (υποκειμενικό βέβαια), εντελώς αθόρυβη και τρελά βολική. Την κουβαλάς πανεύκολα μαζί σου, πράγμα που κάνω συνέχεια με το εξοχικό μου. Το ίδιο ισχύει με το NSW προφανώς, αλλά δεν νομίζω να το σκεφτόμουν καν, με XSX ή PS5 (καλά για PC ούτε κουβέντα). Την έχω πάνω στην οθόνη του PC (1440p), αλλά όπως είπα μεταφέρετε πανεύκολα αν θελήσω να την βάλω στην TV. Υποτίθεται πως είναι χαμηλών δυνατοτήτων αλλά αν δεν είστε τύπος που τα "ψειρίζετε" πολύ ή δεν έχετε σκοπό να την βάλετε σε καμιά τηλεόραση θηρίο, δεν θα προσέξετε καν τις διαφορές. Συγκρίνω συχνά με το PC μου (NV 3070) και σε 1-1 σύγκριση οι διαφορές υπάρχουν, αλλά όπως είπα προσωπικά δεν με ενοχλούν σχεδόν καθόλου. Πιο ουσιώδεις ελλείψεις είναι το μέγεθος του SSD και η έλλειψη οπτικού μέσου, αλλά αν το δεύτερο δεν σας πειράζει ιδιαίτερα, το πρώτο ξεπερνιέται μάλλον εύκολα. 5-10 παιχνίδια χωράνε εύκολα στον εσωτερικό SSD (εξαρτάται και από τα παιχνίδια βέβαια) οπότε σίγουρα θα έχετε πάνω, όσα παίζετε. Για GP box είναι απλά ιδανική, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να κατεβάζεις και μετά να το ξεχνάς. 

 

Δεν βλέπω σε αυτή την γενιά να παίρνω PS και νομίζω αυτό τα λέει όλα. Ειλικρινά δεν νιώθω την ανάγκη να πάρω άλλη κονσόλα τρέχουσας γενιάς. Προς το τέλος όταν θα έχουν μαζευτεί πολλά Sony exclusives βλέπουμε. Αν θέλετε μια απλή "κονσολίτσα" τρεχουσας γενιάς, με άπειρα παιχνίδια, βολική και σε τιμή χώμα, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο και ούτε και υπήρχε ποτέ άλλοτε, αφού η MS είναι σε φάση "το αφεντικό τρελάθηκε" για να μαζέψει κόσμο. Όσο κρατάει (γιατί δεν θα είναι για πάντα - ξεκάθαρα) επωφεληθείτε. 

σωστός. Όσο κρατάει αυτή η τιμή αξίζει να επωφεληθούν οι φίλοι, κ εγω τα έχω ξαναπεί. 9-10 κονσόλες πέρασαν από τα χέρια μου, πρώτη φορά νιώθω ότι... έκλεψα εκκλησία με Series S, Gamepass ΚΑΙ με τις προσφορές σε eneba στα games με 0,5-1-2-3-4-5€!!!

Με τα χρήματα που θα αγόραζα δυο πλήρη games έχω gamepass ultimate για ένα χρόνο συν καμία δεκαριά κ βαλε games ιδιόκτητα. 

Το θέμα χώρου λύνεται πλέον εύκολα. 

1ΤΒ ssd στο eshop 52€ κ μια θηκούλα 4-5€ είστε κομπλέ. 

αν απλά θέλετε να φτάσετε το χώρο του X και να τον ξεπεράσετε SSD 500GB κ θήκη με (25+5) 30€ κ είστε υπέρ κομπλέ επίσης! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...