Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vassilis_pap είπε

Απλά να ενώσω και εγώ την φωνή μου με τους υπόλοιπους και να πω πως σε αυτά τα χρήματα το "μικρούλι" S, είναι τρελό value για όποιον το σκέφτεται έστω. Κλοπή κανονικά. 

Να πω, πως είμαι χρόνια "Nintendάκιας" και πως ακόμα πρώτη μου κονσόλα θεωρώ το NSW, αλλά πάντα είχα και δεύτερη κονσόλα που στις προηγούμενες γενιές ήταν τα PS3/PS4. Πράγμα που σημαίνει πως δεν είμαι και η πιο ευνοϊκή περίπτωση για την MS, αλλά τι να λέμε! H αξία είναι αξία. Το πήρα πέρσι σε τιμή καταλόγου και έδωσα και επιπλέον 100€ (περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς) για τρία χρόνια GPU και ΟΚ, μιλάμε για την χαρά του gaming. Χρόνο και διάθεση να έχεις μόνο, που είναι και το δύσκολο.

 

Η συσκευή είναι πανέμορφη (υποκειμενικό βέβαια), εντελώς αθόρυβη και τρελά βολική. Την κουβαλάς πανεύκολα μαζί σου, πράγμα που κάνω συνέχεια με το εξοχικό μου. Το ίδιο ισχύει με το NSW προφανώς, αλλά δεν νομίζω να το σκεφτόμουν καν, με XSX ή PS5 (καλά για PC ούτε κουβέντα). Την έχω πάνω στην οθόνη του PC (1440p), αλλά όπως είπα μεταφέρετε πανεύκολα αν θελήσω να την βάλω στην TV. Υποτίθεται πως είναι χαμηλών δυνατοτήτων αλλά αν δεν είστε τύπος που τα "ψειρίζετε" πολύ ή δεν έχετε σκοπό να την βάλετε σε καμιά τηλεόραση θηρίο, δεν θα προσέξετε καν τις διαφορές. Συγκρίνω συχνά με το PC μου (NV 3070) και σε 1-1 σύγκριση οι διαφορές υπάρχουν, αλλά όπως είπα προσωπικά δεν με ενοχλούν σχεδόν καθόλου. Πιο ουσιώδεις ελλείψεις είναι το μέγεθος του SSD και η έλλειψη οπτικού μέσου, αλλά αν το δεύτερο δεν σας πειράζει ιδιαίτερα, το πρώτο ξεπερνιέται μάλλον εύκολα. 5-10 παιχνίδια χωράνε εύκολα στον εσωτερικό SSD (εξαρτάται και από τα παιχνίδια βέβαια) οπότε σίγουρα θα έχετε πάνω, όσα παίζετε. Για GP box είναι απλά ιδανική, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να κατεβάζεις και μετά να το ξεχνάς. 

 

Δεν βλέπω σε αυτή την γενιά να παίρνω PS και νομίζω αυτό τα λέει όλα. Ειλικρινά δεν νιώθω την ανάγκη να πάρω άλλη κονσόλα τρέχουσας γενιάς. Προς το τέλος όταν θα έχουν μαζευτεί πολλά Sony exclusives βλέπουμε. Αν θέλετε μια απλή "κονσολίτσα" τρεχουσας γενιάς, με άπειρα παιχνίδια, βολική και σε τιμή χώμα, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο και ούτε και υπήρχε ποτέ άλλοτε, αφού η MS είναι σε φάση "το αφεντικό τρελάθηκε" για να μαζέψει κόσμο. Όσο κρατάει (γιατί δεν θα είναι για πάντα - ξεκάθαρα) επωφεληθείτε. 

 

2 ώρες πριν, rodosf1 είπε

σωστός. Όσο κρατάει αυτή η τιμή αξίζει να επωφεληθούν οι φίλοι, κ εγω τα έχω ξαναπεί. 9-10 κονσόλες πέρασαν από τα χέρια μου, πρώτη φορά νιώθω ότι... έκλεψα εκκλησία με Series S, Gamepass ΚΑΙ με τις προσφορές σε eneba στα games με 0,5-1-2-3-4-5€!!!

Με τα χρήματα που θα αγόραζα δυο πλήρη games έχω gamepass ultimate για ένα χρόνο συν καμία δεκαριά κ βαλε games ιδιόκτητα. 

Το θέμα χώρου λύνεται πλέον εύκολα. 

1ΤΒ ssd στο eshop 52€ κ μια θηκούλα 4-5€ είστε κομπλέ. 

αν απλά θέλετε να φτάσετε το χώρο του X και να τον ξεπεράσετε SSD 500GB κ θήκη με (25+5) 30€ κ είστε υπέρ κομπλέ επίσης! 

αφου έγινε celebration topic, ας παραθεσω κι εγω το δικό μου μικρό τερατάκι

series S.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα πρόσφατα απο εδω ενα series s μεταχειρισμένο, το παιδί που μου το πούλησε μου αφησε το ακαουντ του με παιχνίδια. Έβαλα και το δικό μου κ ολα καλα. Η ερώτηση μου ειναι αν γίνεται να παιξω τα παιχνίδια απο το δικό μου λογαριασμό γιατι καθε φορά μου βγαζει μνμ do you own this game?  κλπ. Απο τον λογαριασμό του πρωην κατόχου παιζει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Ενδιαφερόμαι και εγώ να αγοράσω το xbox στα 250 ευρω αν και απο μικρος ημουν φαν του πλευστετιον. Ερώτηση επήδει κυρίως ενδιαφέρομαι για το fifa kai to fortnite. to fortnite υπαρχει στο xbox ετσι? Eπίσης το fifa θελει αγορά η ειναι στο game pass? Και για να παιξεις online θελει συνδρομη οπως στο ps? Ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pollop είπε

Πήρα πρόσφατα απο εδω ενα series s μεταχειρισμένο, το παιδί που μου το πούλησε μου αφησε το ακαουντ του με παιχνίδια. Έβαλα και το δικό μου κ ολα καλα. Η ερώτηση μου ειναι αν γίνεται να παιξω τα παιχνίδια απο το δικό μου λογαριασμό γιατι καθε φορά μου βγαζει μνμ do you own this game?  κλπ. Απο τον λογαριασμό του πρωην κατόχου παιζει κανονικά 

γίνεται ναι, κάτι λάθος έκανες με το account ίσως. κάνε home console την κονσόλα στο account που αγόρασες. 

32 λεπτά πριν, madkid18 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Ενδιαφερόμαι και εγώ να αγοράσω το xbox στα 250 ευρω αν και απο μικρος ημουν φαν του πλευστετιον. Ερώτηση επήδει κυρίως ενδιαφέρομαι για το fifa kai to fortnite. to fortnite υπαρχει στο xbox ετσι? Eπίσης το fifa θελει αγορά η ειναι στο game pass? Και για να παιξεις online θελει συνδρομη οπως στο ps? Ευχαριστω πολύ

με το καλο.

Εννοείται υπάρχει το fortnite δωρεάν κ παίζει online δωρεάν, οπως κ ολα τα free to play games. 

Το fifa επίσης κανονικά κ επίσης υπάρχει στη συνδρομή του gamepass ultimate μέχρι το fifa 22. σε λίγους μήνες θα μπει κ το 23 στη συνδρομή. 

Η συνδρομή που λέμε έρχεται κανένα 40-50€/χρόνο για νέο χρήστη. υπάρχει ξεχωριστό θέμα εδώ στο insomnia για συνδρομές. 

Γενικά με gamepass έχεις 500 games διαθέσιμα κ θα δεις ότι fortnite k fifa είναι ελάχιστα μπροστά στο τι μπορείς να παίξεις με λίγα ευρώ το χρόνο. :)

ότι θες ρωτάς εννοείται ελεύθερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Εν αναμονή του s που θα έρθει μέχρι την Πέμπτη, έχω μερικές απορίες. 

Δεν είμαι φανατικός gamer, 40+ και εγώ όπως κάποιοι φίλοι που διάβασα, είχα μείνει στην εποχή του xbox 360 αλλά είχα μια πολύ πλούσια συλλογή με πολλά FIFA, NHL και 2K που μου αρέσουν περισσότερο. (σε δισκάκια) 

Από τι έψαξα δεν υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου. 

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση γιατί είναι κρίμα. Μήπως έχει βρεθεί κανένας τρόπος; 

Επίσης έχω 3 χειριστήρια 360... Να τα αποχαιρετήσω και αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, orfeas11 είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Εν αναμονή του s που θα έρθει μέχρι την Πέμπτη, έχω μερικές απορίες. 

Δεν είμαι φανατικός gamer, 40+ και εγώ όπως κάποιοι φίλοι που διάβασα, είχα μείνει στην εποχή του xbox 360 αλλά είχα μια πολύ πλούσια συλλογή με πολλά FIFA, NHL και 2K που μου αρέσουν περισσότερο. (σε δισκάκια) 

Από τι έψαξα δεν υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου. 

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση γιατί είναι κρίμα. Μήπως έχει βρεθεί κανένας τρόπος; 

Επίσης έχω 3 χειριστήρια 360... Να τα αποχαιρετήσω και αυτά; 

Με το καλο! 

χειριστήρια γιοκ ισχύει. Δισκάκια είχε βγει μια ανακοίνωση ότι σχεδίαζαν ενα σύστημα που θα.. γίνεται digital game το δισκακι, αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Με το καλο! 

χειριστήρια γιοκ ισχύει. Δισκάκια είχε βγει μια ανακοίνωση ότι σχεδίαζαν ενα σύστημα που θα.. γίνεται digital game το δισκακι, αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κανένα καλό χειριστήριο (για εξτρα) που να μην κοστίζει πολύ (έτσι και αλλιώς δεν παίζω πολύ, ούτε απαιτητικά παιχνίδια) έχει να προτείνει κανείς;

Διαβάζω ότι τα παλαιότερα του xbox one ήταν καλύτερα, πιο ανθεκτικά και συμβατά με τα series s/x.

Το "xbox wireless controller carbon black" είναι του xbox one? Έχει ένα στο amazon στα 35 € από 60€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dolby atmos προσφέρει κάποια πραγματική προστιθέμενη αξία στα ακουστικά ή είναι μάρκετιγκ?

Εντάξει , δεν κοστίζει και μια περιουσία , αλλά αν χρειάζεσαι και πανάκριβα ακουστικά για να δεις διαφορά , δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, orfeas11 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κανένα καλό χειριστήριο (για εξτρα) που να μην κοστίζει πολύ (έτσι και αλλιώς δεν παίζω πολύ, ούτε απαιτητικά παιχνίδια) έχει να προτείνει κανείς;

Διαβάζω ότι τα παλαιότερα του xbox one ήταν καλύτερα, πιο ανθεκτικά και συμβατά με τα series s/x.

Το "xbox wireless controller carbon black" είναι του xbox one? Έχει ένα στο amazon στα 35 € από 60€.

 

δεν κυκλοφορούν πλέον χειριστήρια του one. Πάρε αυτό που βρήκες είναι τιμη black Friday κ δεν θα την ξαναδούμε για καιρό κ ισως ποτέ λόγω πληθωρισμού. 

Έχει διαφορα άλλων εταιρειών που κυκλοφορούν, θα δεις στο skroutz αρκετά άλλα η ποιότητα του γνήσιου δεν πιάνεται στα 35€.

Μην αγχώνεσαι, ήταν κάποια παρτίδα χειριστηρίων με θέμα το οποίο όμωςμε την εγγύηση της Microsoft καλύπτεται πλήρως κ χωρίς έξοδα. Απλά εσυ όταν αγοράσεις κονσόλα κ χειριστήριο τα κάνεις register στο λογαριασμό σου στο account.Microsoft.com κ αν πάθει κάτι από εκεί ζητάς service κ έρχονται εκείνοι κ το παίρνουν κ στο επιστρέφουν δωρεάν. Η εγγύηση είναι 2ετης από όσο θυμάμαι. Αν είναι να πάθει κάτι θα το πάθει στους πρώτους μήνες μέσα, οπότε είσαι οκ. 

4 ώρες πριν, evkar είπε

Το dolby atmos προσφέρει κάποια πραγματική προστιθέμενη αξία στα ακουστικά ή είναι μάρκετιγκ?

Εντάξει , δεν κοστίζει και μια περιουσία , αλλά αν χρειάζεσαι και πανάκριβα ακουστικά για να δεις διαφορά , δεν έχει νόημα.

παίζει με όλα φίλε μου. Με κάποια απλά αποδίδει τα μέγιστα, οπότε go for it. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, μια ερώτηση σχετικά με την εγγραφή της συσκευής. 

Έκανα ενεργοποίηση της κονσόλας (series S) στις 24/11, εμφανίστηκε στο λογαριασμό μου και όταν συνέχισα την εγγραφή γράφει ότι η εγγύηση λήγει 14/11/24. Είναι νορμάλ αυτό, να εμφανίζει λήξη 10 ημέρες νωρίτερα από την πρώτη ενεργοποίηση? Για το δε χειριστήριο που ήταν μαζί με την κονσόλα, η εγγύηση λήγει ακόμα νωρίτερα στις 28/8/24.

Δεν ισχύει η διετία από την ημερομηνία αγοράς ή ενεργοποίησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mikesss είπε

Καλημέρα σας, μια ερώτηση σχετικά με την εγγραφή της συσκευής. 

Έκανα ενεργοποίηση της κονσόλας (series S) στις 24/11, εμφανίστηκε στο λογαριασμό μου και όταν συνέχισα την εγγραφή γράφει ότι η εγγύηση λήγει 14/11/24. Είναι νορμάλ αυτό, να εμφανίζει λήξη 10 ημέρες νωρίτερα από την πρώτη ενεργοποίηση? Για το δε χειριστήριο που ήταν μαζί με την κονσόλα, η εγγύηση λήγει ακόμα νωρίτερα στις 28/8/24.

Δεν ισχύει η διετία από την ημερομηνία αγοράς ή ενεργοποίησης?

σωστά το λες και φτιάχνεται εύκολα. 

Έχει σχέση με τις παρτίδες κ πότε γίνονται register από τα καταστήματα. 

Μπες στo account κ έχει το τηλέφωνo  support Ελλάδας, θα σου ζητήσουν αποστολή με email της απόδειξης/τιμολόγιο αγοράς και θα περαστεί σωστά η ημερομηνία λήξης εγγύησης. 

υγ. οι μοχλοί νομίζω έχουν 1 έτος. δεν είμαι σίγουρος αν ανέβασε στα δύο την εγγύηση. 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

δεν κυκλοφορούν πλέον χειριστήρια του one. Πάρε αυτό που βρήκες είναι τιμη black Friday κ δεν θα την ξαναδούμε για καιρό κ ισως ποτέ λόγω πληθωρισμού. 

Έχει διαφορα άλλων εταιρειών που κυκλοφορούν, θα δεις στο skroutz αρκετά άλλα η ποιότητα του γνήσιου δεν πιάνεται στα 35€.

Μην αγχώνεσαι, ήταν κάποια παρτίδα χειριστηρίων με θέμα το οποίο όμωςμε την εγγύηση της Microsoft καλύπτεται πλήρως κ χωρίς έξοδα. Απλά εσυ όταν αγοράσεις κονσόλα κ χειριστήριο τα κάνεις register στο λογαριασμό σου στο account.Microsoft.com κ αν πάθει κάτι από εκεί ζητάς service κ έρχονται εκείνοι κ το παίρνουν κ στο επιστρέφουν δωρεάν. Η εγγύηση είναι 2ετης από όσο θυμάμαι. Αν είναι να πάθει κάτι θα το πάθει στους πρώτους μήνες μέσα, οπότε είσαι οκ. 

παίζει με όλα φίλε μου. Με κάποια απλά αποδίδει τα μέγιστα, οπότε go for it. 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την βοήθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, orfeas11 είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την βοήθεια. 

τίποτα φίλε μου, γ αυτό είμαστε στο νήμα, όλοι βοηθάμε κ όλοι μαθαίνουμε. Ότι θες ρωτάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

σωστά το λες και φτιάχνεται εύκολα. 

Έχει σχέση με τις παρτίδες κ πότε γίνονται register από τα καταστήματα. 

Μπες στo account κ έχει το τηλέφωνo  support Ελλάδας, θα σου ζητήσουν αποστολή με email της απόδειξης/τιμολόγιο αγοράς και θα περαστεί σωστά η ημερομηνία λήξης εγγύησης. 

υγ. οι μοχλοί νομίζω έχουν 1 έτος. δεν είμαι σίγουρος αν ανέβασε στα δύο την εγγύηση. 

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...