Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα λέτε με αυτο το click away που κανανε να μπορουμε εμεις π εχουμε δηλωσει παραλαβη να παραλάβουμε εμεις και να αποφύγουμε τα κουριερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, κοιτάξτε email που έστειλα στην sony Hellas, όχι ότι θα κάνουν κάτι αλλά λέμε τώρα, ένα λάθος έκανα την ημερομηνία παραγγελίας μου έπρεπε να γράψω 06/10 και έγραψα 06/11 αλλά δεν πειράζει, κοιτάξτε :

 

Καλησπέρα σας, 
 
Επικοινωνώ μαζί σας με σκοπό να σας υποβάλω ένα παράπονο όχι για εσάς αλλά για αλυσιδα καταστημάτων που συνεργάζεστε, η αλυσίδα αυτή είναι ο Κωτσοβολος, στις 06/11/2020 έκανα μια προπαραγγελια ένα playstation 5, με εγγύηση από αυτούς ότι θα παραλάβω πριν τα Χριστούγεννα, φτάσαμε στο σήμερα και η κατάσταση έχει ως εξής, όλες οι υπόλοιπες αλυσίδες καταστημάτων όπως πλαίσιο, Γερμανός, Vodafone κ.α, να στέλνουν κονσόλες από παραγγελίες που έγιναν ακόμα και 19/11/2020 όπως συγγενείς μου και φίλοι που παρήγγειλαν μέρες μετα από εμένα και ήδη έχουν παραλάβει. Ο δε κωτσοβολος δεν έχει σκοπό να μας δώσει την κονσόλα και σε συνεχείς εποικινωνια που είχα μαζί τους και εγώ και πολλοί άλλοι συνεχως λένε το ίδιο πράγμα, ότι δεν ξέρουν και φταει ο προμηθευτής και άλλες δικαιολογίες, μόλις δε ρώτησα γιατί οι άλλες αλυσίδες δίνουν παραγγελίες ακόμα και 19/11 και εσείς όχι δεν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, εμείς πληρώσαμε όλο το ποσό και είχαμε εγγύηση ότι θα παραλαβουμε πριν τις γιορτές, φαίνεται ότι ήμουνα άτυχος που παρήγγειλα από Κωτσόβολο και όχι από πλαίσιο, αλλά σε μια ευρωπαϊκή χώρα δεν περίμενα να παίζει ρόλο ο παράγοντας τύχη για αγορά μια κονσόλας. 
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εξαπάτησαν κόσμο με σκοπό να παραγγείλει από αυτούς, να πληρώσει και τώρα μας έχουν γράψει κανονικά, ενώ θα μπορούσαμε κάλλιστα να εχουμε την κονσόλα στα χέρια μας αν αγοράζαμε από αλλού, την πάτησα, την πατήσαμε. 
Δεν περιμένω να γίνει κάτι με την περίπτωση μου άλλωστε στην Ελλάδα είμαστε, απλά ήθελα να ακουστεί η κοροϊδία. 
Μπορείτε κάλλιστα να μπείτε στο παρακάτω link που είναι μια συζήτηση όλων αυτών που προπαρηγγειλαν κονσόλα να δείτε πόσοι είναι αυτοί που την πάτησαν με την παραπάνω αλυσίδα και πόσοι τυχεροί παρήγγειλαν από αλλού. 
Επίσης να πω πως δεν δίνουν και καμιά ενημέρωση για πότε τελικά θα παραλαβουμε εμείς που πληρώσαμε, τίποτα, μόνο δεν ξέρουμε λένε, φταίει ο προμηθευτής. 
Αυτά, συγνώμη αν κούρασα, και ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 
 
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Taoustaoys είπε

με εγγύηση από αυτούς ότι θα παραλάβω πριν τα Χριστούγεννα

Συγγνωμη που επιμενω, αλλα θελω καποιος να μου δειξει αυτην την "εγγυηση". Και οχι, δεν αναφερομαι στο τι μπορει να ειπαν στο τηλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Συγγνωμη που επιμενω, αλλα θελω καποιος να μου δειξει αυτην την "εγγυηση". Και οχι, δεν αναφερομαι στο τι μπορει να ειπαν στο τηλ.

Α! Στο κατάστημα το παρήγγειλα και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, δεν έχω χαρτί να το λέει, αλλά έτσι γίνονται αυτά. Αν είχα χαρτί δεν θα το κατήγγειλαν, θα τους το έτριβα στη μούρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Taoustaoys είπε

Α! Στο κατάστημα το παρήγγειλα και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, δεν έχω χαρτί να το λέει, αλλά έτσι γίνονται αυτά. Αν είχα χαρτί δεν θα το κατήγγειλαν, θα τους το έτριβα στη μούρη. 

Από την ώρα που δεν έχεις την "εγγύηση", δεν μπορείς να λες ότι σου το εγγυηθηκαν. 

Το θέμα είναι ότι και καταγγελία να κάνετε, δεν στέκει. Μπορείτε να το πάτε ως παραπλάνηση λόγω υπόσχεσης παράδοσης Day 1 ή κάτι τετοιο και ότι δεν βάλατε αλλού παραγγελία για αυτόν τον λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Συγγνωμη που επιμενω, αλλα θελω καποιος να μου δειξει αυτην την "εγγυηση". Και οχι, δεν αναφερομαι στο τι μπορει να ειπαν στο τηλ.

δεν ειναι θεμα "εγγυησης" ειναι θεμα  "αυτος που παραγγηλε πρωτος ευννοειται" και σε αυτο φταιει και η σονυ (ελλας?).

θα επρεπε να μοιρασει η σονυ τα κομματια βαση παραγγελιων και ημερομηνιων,δεν ειναι δυνατον ο κοτσωβολος να εχει 10.000 παραγγελειες και να του δινει η σονυ 1.000 κομματια και αντιστοιχα το πλαισιο με 1.000 και να παιρνει και τα  1.000

η αν δεν εχει κομματια ανεβαλε την ημερομηνια λανσαρισματος..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, toolate είπε

δεν ειναι θεμα "εγγυησης" ειναι θεμα  "αυτος που παραγγηλε πρωτος ευννοειται" και σε αυτο φταιει και η σονυ (ελλας?).

θα επρεπε να μοιρασει η σονυ τα κομματια βαση παραγγελιων και ημερομηνιων,δεν ειναι δυνατον ο κοτσωβολος να εχει 10.000 παραγγελειες και να του δινει η σονυ 1.000 κομματια και αντιστοιχα το πλαισιο με 1.000 και να παιρνει και τα  1.000

η αν δεν εχει κομματια ανεβαλε την ημερομηνια λανσαρισματος..

Οι παραγγελίες δεν πάνε έτσι. Ο κωτσόβολος ζήτησε Χ αριθμό κονσολών, το ίδιο και το πλαίσιο. Ο προμηθευτής δεν μοιράζει αναλογικά με βάση τις παραγγελίες, αλλά όσα του ζητήσουν. Ο κωτσόβολος παρήγγειλε 1000 κονσόλες, για αυτό πήρε 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μολις έλαβα μήνυμα και εχω οτι ταχυδρομιθηκε από τον Γερμανό στα ελτα και ειναι σε φάση δημιουργία συ.δε.τα εχει κανεις ιδεα τι σημαίνει αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προηγουμενη εμπειρια με ΕΛΤΑ αν καταλαβα καλα ειναι σαν να ετοιμαζουν τα εντυπα αποστολης κλπ αλλα λογικα το εχουν λαβει απο οπου το παρηγγειλες. Με το καλο!

Για το MrConstantine ενδιαφερομαι και γω να μαθω οποιος γνωριζει θα μας βοηθουσε πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει σε κανέναν από Πλαίσιο 19/11 στο tracking στο δεύτερο στάδιο: "Η προπαραγγελία σου θα ολοκληρωθεί αμέσως μόλις το προιόν είναι διαθέσιμο απ τον προμηθευτή" και Ενημερώθηκε: 11/12/2020 14:15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οι παραγγελίες δεν πάνε έτσι. Ο κωτσόβολος ζήτησε Χ αριθμό κονσολών, το ίδιο και το πλαίσιο. Ο προμηθευτής δεν μοιράζει αναλογικά με βάση τις παραγγελίες, αλλά όσα του ζητήσουν. Ο κωτσόβολος παρήγγειλε 1000 κονσόλες, για αυτό πήρε 1000.

Έτσι πρέπει να είναι..η , Η Sony μπορεί να είχε πει ότι θα παρεις 1000 πχ στο καθένα..το πλαίσιο πούλησε 1000 και σταμάτησε να δέχεται παραγγελίες σε αντίθεση με τους άλλους τραγικούς που τις άφησαν ανοικτές και ότι γίνει έγινε..δεν υπάρχει άλλη εξήγηση..για το μπάχαλο αυτό..

Επεξ/σία από gkstar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, toolate είπε

δεν ειναι θεμα "εγγυησης" ειναι θεμα  "αυτος που παραγγηλε πρωτος ευννοειται" και σε αυτο φταιει και η σονυ (ελλας?).

θα επρεπε να μοιρασει η σονυ τα κομματια βαση παραγγελιων και ημερομηνιων,δεν ειναι δυνατον ο κοτσωβολος να εχει 10.000 παραγγελειες και να του δινει η σονυ 1.000 κομματια και αντιστοιχα το πλαισιο με 1.000 και να παιρνει και τα  1.000

η αν δεν εχει κομματια ανεβαλε την ημερομηνια λανσαρισματος..

Για την Ελλάδα ειναι συγκεκριμένος ο αριθμός των PS5 που θα έρθουν. Δε παν να βαλουμε και 1.000.000 αυτα που ειναι ν' ερθουν, θ' ερθουν και κάθε αλυσίδα θα πάρει αυτα που της αναλογουν. Τι φταίνε οι αλλες αλυσίδες αν ο Κοτσώβολος έπερνε αβερτα προπαραγγελίες ξέροντας οτι θα πάρει συγκεκριμένο αριθμό PS5 και δεν εκλεινε τα preorder

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nekronon είπε

Καλησπερα παιδια μολις έλαβα μήνυμα και εχω οτι ταχυδρομιθηκε από τον Γερμανό στα ελτα και ειναι σε φάση δημιουργία συ.δε.τα εχει κανεις ιδεα τι σημαίνει αυτο; 

 

Screenshot_20201211-230139_Opera.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...