Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Οι παραγγελίες δεν πάνε έτσι. Ο κωτσόβολος ζήτησε Χ αριθμό κονσολών, το ίδιο και το πλαίσιο. Ο προμηθευτής δεν μοιράζει αναλογικά με βάση τις παραγγελίες, αλλά όσα του ζητήσουν. Ο κωτσόβολος παρήγγειλε 1000 κονσόλες, για αυτό πήρε 1000.

δεν ειναι παραγγελειες,ειναι προπαραγγελια που μαλιστα ηταν πρωτοβουλια της σονυ.(να πωλειται με προπαραγγελεια)

αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, toolate είπε

δεν ειναι θεμα "εγγυησης" ειναι θεμα  "αυτος που παραγγηλε πρωτος ευννοειται" και σε αυτο φταιει και η σονυ (ελλας?).

θα επρεπε να μοιρασει η σονυ τα κομματια βαση παραγγελιων και ημερομηνιων,δεν ειναι δυνατον ο κοτσωβολος να εχει 10.000 παραγγελειες και να του δινει η σονυ 1.000 κομματια και αντιστοιχα το πλαισιο με 1.000 και να παιρνει και τα  1.000

η αν δεν εχει κομματια ανεβαλε την ημερομηνια λανσαρισματος..

Εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε και δεν μας νοιάζει κιόλας τι έχει συνεννοηθεί ο κωτσος με τη σονυ, εμείς από κωτσο παραγγειλαμε εκεί πληρώσαμε και εκεί μας είπαν τι θα γίνει, το τι έκανε η σονυ, πόσα κομμάτια έδωσε, πόσα δεν έδωσε εμένα είναι κάτι που δεν με αφορά, εγώ με κωτσο έχω να κάνω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Screenshot_20201211-230139_Opera.jpg

Πολυ γρήγορα δεν σου ηρθε; εχω παραγγείλει και κατι παιχνίδια για το ps από μπλακ Φραντει και ειναι ακομα δημιουργία συδετα μαλλον λογο του όγκου. Απλα επειδή δεν μπορω να περιμένω ξέρουμε αν γινεται να παω εγω καπου σε κεντρικά να παραλάβω η δεν παίζει τετοιο πραγμα με ελτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε και δεν μας νοιάζει κιόλας τι έχει συνεννοηθεί ο κωτσος με τη σονυ, εμείς από κωτσο παραγγειλαμε εκεί πληρώσαμε και εκεί μας είπαν τι θα γίνει, το τι έκανε η σονυ, πόσα κομμάτια έδωσε, πόσα δεν έδωσε εμένα είναι κάτι που δεν με αφορά, εγώ με κωτσο έχω να κάνω. 

Γενικότερα είναι απλά business για αυτούς. Μπορεί πχ ο Κώτσο να είπε, θέλω 10.000€ κομμάτια. Αν θέλεις τόσα θα το τα πληρώσεις όλα γιατί γίνεται χαμός.. 

1. μπορεί να μην τα πλήρωσε 

2. μπορεί να χρωστούσε στην σονυ από παλιά κ να του ζητούν να κλείσει τα υπόλοιπα πρώτα 

3. απλά να έκανε κακό Management. Που δεν το πιστεύω. Απλά χρηματοοικονομικό είναι το θέμα.. δεν έριξε το χρήμα για να τα κλείσει κ τώρα τρέχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toolate είπε

δεν ειναι παραγγελειες,ειναι προπαραγγελια που μαλιστα ηταν πρωτοβουλια της σονυ.(να πωλειται με προπαραγγελεια)

αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Δεν θα καθίσω να αναλύσω γιατί είναι το ίδιο πράγμα, απλά το ένα είναι για να εξυπηρετήσει στο να δουν την ζήτηση ενός Χ προϊόντος (όχι, οι προπαραγγελίες δεν εφευρέθηκαν για τα ps5). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

 εγώ με κωτσο έχω να κάνω. 

Σωστά άντε βγάλε άκρη με αυτούς..καλή τύχη σου εύχομαι..μεταξύ μας μου φαίνεται πιο εύκολο να το αγοράσουμε από άλλου από το να περιμένουμε την σειρά προτεραιότητας του Κώτσου...έχω παραγγελία 30/9 και σκέφτομαι να το ακυρώσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toolate είπε

ασχετο ,θυμαται κανεις αν στο λανσαρισμα του ps4 εγινε τετοιο μπαχαλο?(γενικα αν στερεψαν τα μαγαζια για καποιο χρονικο διαστημα?)

Θυμαμαι το ειχα παρει εντος 1ου μηνα κυκλοφοριας απο το You. Δεν ειχε καμια ελλειψη και ηταν απειρο σε προμηθεια εντος καταστηματων. Ωραιες εποχες 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nekronon είπε

Πολυ γρήγορα δεν σου ηρθε; εχω παραγγείλει και κατι παιχνίδια για το ps από μπλακ Φραντει και ειναι ακομα δημιουργία συδετα μαλλον λογο του όγκου. Απλα επειδή δεν μπορω να περιμένω ξέρουμε αν γινεται να παω εγω καπου σε κεντρικά να παραλάβω η δεν παίζει τετοιο πραγμα με ελτα; 

Παράδοση μου είχε γίνει το Σάββατο πριν το BF, και άρα πριν τα προβλήματα με τα κουριερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

Παιδιά σας έβγαλαν ώρα στην κατάσταση παραγγελίας (για το Πλαίσιο αναφέρομαι) για αύριο ;

Ναι εμένα 11:30 με 14:00.

Θεσσαλονίκη είμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Παράδοση μου είχε γίνει το Σάββατο πριν το BF, και άρα πριν τα προβλήματα με τα κουριερ 

Καταλαβα σε κανενα μηνα παραλαβή. Ακομα περιμενω να προχωρήσουν τα παιχνίδια εδω και μια εβδομάδα φαντάζομαι με το ps5 τι θα γίνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkstar είπε

Σωστά άντε βγάλε άκρη με αυτούς..καλή τύχη σου εύχομαι..μεταξύ μας μου φαίνεται πιο εύκολο να το αγοράσουμε από άλλου από το να περιμένουμε την σειρά προτεραιότητας του Κώτσου...έχω παραγγελία 30/9 και σκέφτομαι να το ακυρώσω...

Είδες? Και εγώ είμαι 06/10, απλά μου την έδωσε σήμερα που είδα κάποιοι που παρήγγειλαν από αλλού 19/11 και παρέλαβαν και μπράβο τους, δεν τα έχω μαζί τους προς θεού, αλλά μου την έδωσε. Μπλέξαμε με τους απατεώνες, το καλύτερο είναι να τους το ακυρώσουμε λίγο πριν ξανακυκλοφορισει να δώσουν πίσω τα 500 οι κοπριτες, αυτό τους πειράζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Είδες? Και εγώ είμαι 06/10, απλά μου την έδωσε σήμερα που είδα κάποιοι που παρήγγειλαν από αλλού 19/11 και παρέλαβαν και μπράβο τους, δεν τα έχω μαζί τους προς θεού, αλλά μου την έδωσε. Μπλέξαμε με τους απατεώνες, το καλύτερο είναι να τους το ακυρώσουμε λίγο πριν ξανακυκλοφορισει να δώσουν πίσω τα 500 οι κοπριτες, αυτό τους πειράζει. 

Πραγματικά όμως δεν τους νοιάζει όσα και να ακυρωθούν..θα τα πουλήσουν σε άλλους..η λίστα αναμονης που έχουν είναι τεράστια..έχουν παραγγελίες από όλους τους μήνες ακομα και 1/12 ποιον είδα που παρήγγειλε..😳

Επεξ/σία από gkstar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν θα καθίσω να αναλύσω γιατί είναι το ίδιο πράγμα, απλά το ένα είναι για να εξυπηρετήσει στο να δουν την ζήτηση ενός Χ προϊόντος (όχι, οι προπαραγγελίες δεν εφευρέθηκαν για τα ps5). 

Η σονυ ειχε πει οτι θα γινει λανσαρισμα μονο με προπαραγγελειες λογο covid να μην υπαρχει συνωστισμος στα καταστηματα. αυτο και μονο το κανει διαφορετικο πραγμα(τουλαχιστον στη θεωρια)

4 λεπτά πριν, gkstar είπε

Πραγματικά όμως δεν τους νοιάζει όσα και να ακυρωθούν..θα τα πουλήσουν σε άλλους..η λίστα αναμονης που έχουν είναι τεράστια..έχουν παραγγελίες από όλους τους μήνες ακομα και 1/12 ποιον είδα που παρήγγειλε..😳

και τωρα αμα τους παρεις τηλεφωνο σου κανουν παραγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toolate είπε

Η σονυ ειχε πει οτι θα γινει λανσαρισμα μονο με προπαραγγελειες λογο covid να μην υπαρχει συνωστισμος στα καταστηματα. αυτο και μονο το κανει διαφορετικο πραγμα(τουλαχιστον στη θεωρια)

The PS5 Will Only Be Sold Online on Launch Day

Θα πουληθεί μόνο online, aka όχι σε ράφια αλλά μπορούσες να πας σε κάποιο κατάστημα να το παραγγείλεις για να στο στείλουν. Προπαραγγελία θα ήταν και εκτός περιόδου κορωνοϊού και καραντίνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...