Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys για να μην τυραννιεστε,μίλησα με Sony center,στις γιορτές θα στρώσει το πράγμα και θα δούμε ps5 στα ράφια.Ακομα και οι προπαραγγελιες που έχουνε γίνει,στην καλύτερη τον Αύγουστο να φτάσει να εξυπηρετηθείτε όλοι...Οσοι έχετε βέβαια χρόνο και κουράγιο, ψάξτε παντου,πάρτε τηλέφωνο ρωτηστε,ίσως είστε τυχεροί και βρείτε κάπως κονσόλα.

Έτσι το πήρα και εγω,χωρίς καμία προπαραγγελια,σπάζοντας τα τηλέφωνα και βρήκα διαθέσιμο κομμάτι στο Γερμανό.Αλλα από ότι καταλαβαίνω εδώ μεσα,πρέπει να ήμουνα πολύ τυχερός.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο γιατί δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν οι παραγγελίες και η σειρά αναμονής. Αν δε κάνω λάθος οι παραγγελίες σταμάτησαν από όλα τα καταστήματα κάπου το Δεκέμβρη σωστά; Γιατί θυμάμαι έψαχνα να το παραγγείλω τις γιορτές και δεν το έβρισκα πουθενά ουτε μπορούσα να μπω σε κάποια λίστα αναμονής (μέχρι και σήμερα). Άρα η απορία μου είναι η εξής , όταν καλύψουν όλες τις παραγγελίες που έχουν γίνει μέχρι τότε μετά θα μπορεί να το αγοράσει οποιοσδήποτε χωρίς να το έχει προ παραγγείλει ή υπάρχει κι άλλη σειρά προτεραιότητας την οποία δε γνωρίζω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 26ska είπε

Guys για να μην τυραννιεστε,μίλησα με Sony center,στις γιορτές θα στρώσει το πράγμα και θα δούμε ps5 στα ράφια.Ακομα και οι προπαραγγελιες που έχουνε γίνει,στην καλύτερη τον Αύγουστο να φτάσει να εξυπηρετηθείτε όλοι...Οσοι έχετε βέβαια χρόνο και κουράγιο, ψάξτε παντου,πάρτε τηλέφωνο ρωτηστε,ίσως είστε τυχεροί και βρείτε κάπως κονσόλα.

Έτσι το πήρα και εγω,χωρίς καμία προπαραγγελια,σπάζοντας τα τηλέφωνα και βρήκα διαθέσιμο κομμάτι στο Γερμανό.Αλλα από ότι καταλαβαίνω εδώ μεσα,πρέπει να ήμουνα πολύ τυχερός.

Mίλησα με γνωστό μου, πωλητή στον Γερμανό και μου είπε ξέχνα το, το ψάχνει αρκετός κόσμος, με λίγα λόγια θέλω να πω ήσουν πολύ τυχερός. Μακάρι να στρώσει αλλά δεν το βλέπω, είμαστε ήδη 7-8 μήνες μετά και η κατάσταση παραμένει σχεδόν ίδια.

 

12 λεπτά πριν, mito1988 είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο γιατί δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν οι παραγγελίες και η σειρά αναμονής. Αν δε κάνω λάθος οι παραγγελίες σταμάτησαν από όλα τα καταστήματα κάπου το Δεκέμβρη σωστά; Γιατί θυμάμαι έψαχνα να το παραγγείλω τις γιορτές και δεν το έβρισκα πουθενά ουτε μπορούσα να μπω σε κάποια λίστα αναμονής (μέχρι και σήμερα). Άρα η απορία μου είναι η εξής , όταν καλύψουν όλες τις παραγγελίες που έχουν γίνει μέχρι τότε μετά θα μπορεί να το αγοράσει οποιοσδήποτε χωρίς να το έχει προ παραγγείλει ή υπάρχει κι άλλη σειρά προτεραιότητας την οποία δε γνωρίζω; 

Ούτε τα ίδια τα καταστήματα δεν έχουν ιδέες για τις λίστες αναμονής. Κώτσο, παμπλικ και μερικές μεγάλες αλυσίδες έχασαν το μπούσουλα αφού έπαιρναν σωρηδόν παραγγελείες. Υπήραν καταστήματα που πήραν μετρημένες παραγγελείες και έδωσαν δυντότητα για λίστα ενδιαφέροντος. Λίγοι και τυχεροί μπήκαν κάπου το Φλεβάρη και παρέλαβαν σε 1-2 μήνες, μετά ξανάκλεισε.

Θεωρητικά όταν τελειώσουν οι προπαραγγελείες η κονσόλα θα μπει στο ράφι για όποιον επιθυμεί. Αυτό ίσως συμβεί και πριν τελειώσουν οι προπαραγγελείες, καθώς πολλά καταστήματα δεν έχουν ανοιχτές εκκρεμότητες. Δυστυχώς είναι αντικείμενο "πόθου" πολλών ανθρώπων οπότε και να βγει στο ράφι θα εξαφανιστεί αμέσως, καθώς οι παραλαβές είναι πολύ μικρές, συγκριτικά με την ζήτηση πάντα. 

Γενικά οι συγκυρίες δεν είναι οι καλύτερες. Το ακριβό pc hardware οδηγεί αρκετούς πλέον στις κονσόλες, η κατάσταση της πανδημιοεπιδημίας έχει επιφέρει μεγάλες ανωμαλίες στην αγορά. Ας ελπίσουμε οτι θα "χαρούμε" κι εμείς σύντομα...

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Mίλησα με γνωστό μου, πωλητή στον Γερμανό και μου είπε ξέχνα το, το ψάχνει αρκετός κόσμος, με λίγα λόγια θέλω να πω ήσουν πολύ τυχερός. Μακάρι να στρώσει αλλά δεν το βλέπω, είμαστε ήδη 7-8 μήνες μετά και η κατάσταση παραμένει σχεδόν ίδια.

 

Ούτε τα ίδια τα καταστήματα δεν έχουν ιδέες για τις λίστες αναμονής. Κώτσο, παμπλικ και μερικές μεγάλες αλυσίδες έχασαν το μπούσουλα αφού έπαιρναν σωρηδόν παραγγελείες. Υπήραν καταστήματα που πήραν μετρημένες παραγγελείες και έδωσαν δυντότητα για λίστα ενδιαφέροντος. Λίγοι και τυχεροί μπήκαν κάπου το Φλεβάρη και παρέλαβαν σε 1-2 μήνες, μετά ξανάκλεισε.

Θεωρητικά όταν τελειώσουν οι προπαραγγελείες η κονσόλα θα μπει στο ράφι για όποιον επιθυμεί. Αυτό ίσως συμβεί και πριν τελειώσουν οι προπαραγγελείες, καθώς πολλά καταστήματα δεν έχουν ανοιχτές εκκρεμότητες. Δυστυχώς είναι αντικείμενο "πόθου" πολλών ανθρώπων οπότε και να βγει στο ράφι θα εξαφανιστεί αμέσως, καθώς οι παραλαβές είναι πολύ μικρές, συγκριτικά με την ζήτηση πάντα. 

Γενικά οι συγκυρίες δεν είναι οι καλύτερες. Το ακριβό pc hardware οδηγεί αρκετούς πλέον στις κονσόλες, η κατάσταση της πανδημιοεπιδημίας έχει επιφέρει μεγάλες ανωμαλίες στην αγορά. Ας ελπίσουμε οτι θα "χαρούμε" κι εμείς σύντομα...

 

Φαντάστείτε να βγει στα ράφια καταστημάτων από το πλαίσιο και εμείς στο Κωτσοβολο ακόμη να περιμένουμε.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2021 στις 5:27 ΜΜ, Meket είπε

Πάντως με πήραν πριν 2 ώρες απο Κωτσο να μου ζητήσουν ειλικρινά συγγνώμη για την καθυστέρηση και να μου πουν ότι θα παραλαβω σίγουρα στην επόμενη παρτίδα (η οποία συνήθως σκάει τις πρώτες 2 βδομαδες του μήνα) και να μου προσφέρουν δωροεπιταγή 30 ευρώ για καποιο ps5 game. Κόλλησα και κάτι άλλες που μου είχαν δώσει και τσίμπησα τσάμπα Returnal. Παραγγελία 06/11 Disc.

Φίλε ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ . Σήμερα με πήραν τηλέφωνο 30E δώρο επιταγη και πήρα returnal. 6/11 disc και εγώ. Άμα παραλάβεις κονσόλα ανέβασε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάπου εδώ το ταξίδι σε αυτό το thread φτάνει στο τέλος του. Περάσαμε μαζί πολλά και μοιραστήκαμε από κοινού τους όποιους προβληματισμούς μας, κάναμε το χιουμοράκι μας κ.ο.κ Όμως το πλήρωμα του χρόνου σήμερα 2/6 έφερε το playstation 5  και μετά από 7 μήνες αναμονής θα λειτουργήσει αύριο για πρώτη φορά, επιτέλους!

Να είσαστε καλά και κάντε υπομονή (ειδικά οι καινούργιοι που το παρήγγειλαν μέσα στο 2021). 

Παραλαβή από Sony Center και παραγγελία στις 18/2.

Ο δε Κωτσόβολος που είχα παραγγελία στις 9/12 ακόμα υπό επεξεργασία!



 

Επεξ/σία από Kingedward
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά και τις δηλώσεις της Sony σχετικά με το cross-gen και την κυκλοφορία των GOW και GT7 το 2022, νιώθω τυχερός που δεν προέβησα σε παραγγελία του PS5. Συνεχίζω με το ταπεινό ps4 pro μου και έχει ο θεός σε 1.5 χρόνο. Στο reddit πέφτει τρελό κράξιμο και με το δίκιο τους οι άνθρωποι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Giannis1337 είπε

Μίλησα με Sony center πριν από λίγο. Έχουν 1000 άτομα σε αναμονή και παρέλαβαν 40 κομμάτια τον Μάρτιο...

τον Μάιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Giannis1337 είπε

Μίλησα με Sony center πριν από λίγο. Έχουν 1000 άτομα σε αναμονή και παρέλαβαν 40 κομμάτια τον Μάρτιο...

Θυμαμαι τον Κωτσο να μου λέει "κύριε το αργότερο 15-31 Δεκεμβρίου θα έχουν παραλάβει όλοι με προπαραγγελιες" 

Τι τραγικά πράγματα ακουμε ρε φίλε! 

Αν αυτοί έχουν 1000,media και κωτσος πρέπει να ξεπερνάνε τα 5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Θυμαμαι τον Κωτσο να μου λέει "κύριε το αργότερο 15-31 Δεκεμβρίου θα έχουν παραλάβει όλοι με προπαραγγελιες" 

Τι τραγικά πράγματα ακουμε ρε φίλε! 

Αν αυτοί έχουν 1000,media και κωτσος πρέπει να ξεπερνάνε τα 5000.

Το χειρότερο από την αναμονή είναι οι μπούρδες που μας αραδιάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Θυμαμαι τον Κωτσο να μου λέει "κύριε το αργότερο 15-31 Δεκεμβρίου θα έχουν παραλάβει όλοι με προπαραγγελιες" 

Τι τραγικά πράγματα ακουμε ρε φίλε! 

Αν αυτοί έχουν 1000,media και κωτσος πρέπει να ξεπερνάνε τα 5000.

Ποιας χρονιάς δε σου είπαν 😂

Πέρα από την πλάκα είναι τραγικό αν ισχύει κάτι τέτοιο και εκτός πραγματικότητας θεωρώ. Έχουμε καμία εικόνα τι γίνεται στο εξωτερικό; Δε μπορεί να ισχύει η ίδια κατάσταση σε άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...