Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα έχω ξεκινήσει την διαδικασία σύνδεσης εδώ και 40 μέρες σχεδόν και πριν 30 μέρες έστειλα όλα τα δικαιολογητικά που ήθελαν και ακόμη τίποτα παίρνει τόσο χρόνο η διαδικασία σύνδεσης μιλάω για ηρων την διαδικασία την έκανα μέσω e contact 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tollisth είπε

Καλημέρα έχω ξεκινήσει την διαδικασία σύνδεσης εδώ και 40 μέρες σχεδόν και πριν 30 μέρες έστειλα όλα τα δικαιολογητικά που ήθελαν και ακόμη τίποτα παίρνει τόσο χρόνο η διαδικασία σύνδεσης μιλάω για ηρων την διαδικασία την έκανα μέσω e contact 

Οχι κανονικα 5-6 ημερες κανει να ολοκληρωθει η διαδικασια.

Τουλαχιστον σ'εμενα τοσο ειχε κανει.

Παρτους τηλεφωνο να δεις τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι κανονικα 5-6 ημερες κανει να ολοκληρωθει η διαδικασια.

Τουλαχιστον σ'εμενα τοσο ειχε κανει.

Παρτους τηλεφωνο να δεις τι γινεται.

Τους πηρα 2 φορες μέχρι στιγμής περιμένω τηλ απο το αρμόδιο τμήμα σε σημερνή επικοινωνία,τέλη Απρίλιου με είχαν πει ότι εφυγε απο αυτούς η αίτηση για εδαθεσσ ο μηχανικος μου σημερα μου ειπε οτι δεν βλεπουν παροχο  αναμενουμε ευτηχως που δεν ειναι χειμώνας

29 λεπτά πριν, tollisth είπε

Τους πηρα 2 φορες μέχρι στιγμής περιμένω τηλ απο το αρμόδιο τμήμα σε σημερνή επικοινωνία,τέλη Απρίλιου με είχαν πει ότι εφυγε απο αυτούς η αίτηση για εδαθεσσ ο μηχανικος μου σημερα μου ειπε οτι δεν βλεπουν παροχο  αναμενουμε ευτηχως που δεν ειναι χειμώνας

προχωράει άμεσα σταμάτησε από λάθος δικό τους όλα οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Τους πηρα 2 φορες μέχρι στιγμής περιμένω τηλ απο το αρμόδιο τμήμα σε σημερνή επικοινωνία,τέλη Απρίλιου με είχαν πει ότι εφυγε απο αυτούς η αίτηση για εδαθεσσ ο μηχανικος μου σημερα μου ειπε οτι δεν βλεπουν παροχο  αναμενουμε ευτηχως που δεν ειναι χειμώνας

προχωράει άμεσα σταμάτησε από λάθος δικό τους όλα οκ 

Ναι αργουνε παρα πολυ σε καποια θεματα και οντως μπορει να περασουν και πανω απο 30 ημερες(ισως και περισσοτερο) για να λυθει ενα θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ειχα κανει ετήσιο στη ΔΕΗ το οποίο λήγει τον Ιούλιο. Από ότι μας ενημέρωσαν με κάποιες αλλαγές, μπήκαμε σε άλλο πρόγραμμα γιατί τα άλλαξαν, ωστόσο αυτό σημαίνει ότι τον Ιούλιο εγώ θα πρέπει να ξανακάνω σύμβαση. 

Το θέμα είναι το εξης: εμένα το συμβόλαιο για το σπίτι θα λήξει τον Ιούλιο του 22, οπότε θα κάνω ένα ετήσιο ακόμα, το οποίο στη ΔΕΗ βλέπω ότι είναι το myhomecontrol πλέον, με χρέωση 0,02063/kWh και πάγιο 3,38/μήνα (λένε και για έκπτωση 25% σε πάγιο και ενέργεια αλλά δεν ξέρω αν είναι εφαρμοσμένη στις τιμές ήδη).

Η ερώτηση είναι τώρα, επειδή δε θέλω να μπλέκω για 1 χρόνο με μεταφορες σε άλλους παροχους κλπ, πώς το βλέπετε σαν προγραμμα; Είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/5/2021 στις 4:29 ΜΜ, vins είπε

Καλησπέρα παιδιά, ειχα κανει ετήσιο στη ΔΕΗ το οποίο λήγει τον Ιούλιο. Από ότι μας ενημέρωσαν με κάποιες αλλαγές, μπήκαμε σε άλλο πρόγραμμα γιατί τα άλλαξαν, ωστόσο αυτό σημαίνει ότι τον Ιούλιο εγώ θα πρέπει να ξανακάνω σύμβαση. 

Το θέμα είναι το εξης: εμένα το συμβόλαιο για το σπίτι θα λήξει τον Ιούλιο του 22, οπότε θα κάνω ένα ετήσιο ακόμα, το οποίο στη ΔΕΗ βλέπω ότι είναι το myhomecontrol πλέον, με χρέωση 0,02063/kWh και πάγιο 3,38/μήνα (λένε και για έκπτωση 25% σε πάγιο και ενέργεια αλλά δεν ξέρω αν είναι εφαρμοσμένη στις τιμές ήδη).

Η ερώτηση είναι τώρα, επειδή δε θέλω να μπλέκω για 1 χρόνο με μεταφορες σε άλλους παροχους κλπ, πώς το βλέπετε σαν προγραμμα; Είναι οκ;

0.0275 - 25% = 0,02063 τελική τιμή. Το γράφει στο PDF των ειδικών όρων:

https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/

Καλή τιμή είναι... αν αναλογιστείς ότι το κυμαινόμενο Flex του ΗΡΩΝ (με 35% έκτπωση) είναι 0.0195 το μήνα Μάιο. Λίγοι τυχεροί καταφέραμε μετά κόπων και βασάνων να πάρουμε 45% έκπτωση (Double Flex Economy) και δώσαμε 0.0165 τον Μάιο.

Προσοχή όμως στα ψιλά γράμματα των Γενικών Όρων... πολλοί πάροχοι έχουν αρχίζει και βάζουν ρήτρα προσαρμογής (παρόμοια με την ΟΤΣ στο ρεύμα). Δε ξέρω αν το έχει κάνει κι η ΔΕΗ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.. τα φώτα σας... Μόλις ολοκλήρωσα την εγκατάσταση αερίου και ψάχνομαι για πάροχο...
Είδα 3 πακέτα της ζενιθ και θα ήθελα την γνώμη σας....

Flex     https://www.zenith.gr/gas-home-flex/
Fix       https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-fix/
Star     https://www.zenith.gr/gas-home-star/
Έχει κάποιο  ΟΤΣ ?
Στο flex οι τιμές που είδα μονιμα αυξάνονται....
Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, norther είπε

Καλησπέρα παιδιά.. τα φώτα σας... Μόλις ολοκλήρωσα την εγκατάσταση αερίου και ψάχνομαι για πάροχο...
Είδα 3 πακέτα της ζενιθ και θα ήθελα την γνώμη σας....

Flex    https://www.zenith.gr/gas-home-flex/
Fix      https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-fix/
Star    https://www.zenith.gr/gas-home-star/
Έχει κάποιο  ΟΤΣ ?
Στο flex οι τιμές που είδα μονιμα αυξάνονται....
Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος ?

Λογικά όχι ,αλλά μπορείς να ψάξεις τους γενικούς όρους να δεις .

Στο star πάντως η αρχική τιμή είναι φαρμάκι ,δηλαδή θα σου έρχονται υψηλά και αν ξεχαστείς να πληρώσεις εμπρόθεσμα ή χτύπα ξύλο δεν μπορέσεις λόγω ανωτέρας βίας , χάνεις αρκετά

Γιατί δεν κοιτάς Ηρών και ΔΕΗ ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικά όχι ,αλλά μπορείς να ψάξεις τους γενικούς όρους να δεις .

Στο star πάντως η αρχική τιμή είναι φαρμάκι ,δηλαδή θα σου έρχονται υψηλά και αν ξεχαστείς να πληρώσεις εμπρόθεσμα ή χτύπα ξύλο δεν μπορέσεις λόγω ανωτέρας βίας , χάνεις αρκετά

Γιατί δεν κοιτάς Ηρών και ΔΕΗ ?

Η Δεή συμφέρει πιο πολύ απο όλους?

Επεξ/σία από norther
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, norther είπε

Η Δεή συμφέρει πιο πολύ απο όλους?

Δεν ξέρω αν το

https://heron.gr/media/kypl5ncs/τιμές-δείκτη-ττφα.pdf

απο

https://heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/

είναι η τελική χρέωση

@ekrepali , @HERTHAN

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Eιναι οι τιμες ΤΤΦα του pdf που ανεβασες + τo 0,006 το οποιο ειναι το περιθωριο εμποριας.

Για παραδειγμα η τελικη τιμη για τον Απριλιο χωρις την εκπτωση ειναι 0,0217488 + 0,006 = 0,027748. Προσθετουμε δηλαδη το ΤΤΦα και το περιθωριο εμποριας για να βρουμε την τελικη τιμη πριν την εκπτωση.

Με την εκπτωση του 35% η τελικη τιμη ειναι 0,027748 x 35% = 0,0180362.

24 λεπτά πριν, norther είπε

Η Δεή συμφέρει πιο πολύ απο όλους?

Θεωρω η Ηρων συμφερει περισσοτερο μιας και το προγραμμα ειναι αοριστου χρονου και η τιμη καλυτερη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Eιναι οι τιμες ΤΤΦα του pdf που ανεβασες + τo 0,006 το οποιο ειναι το περιθωριο εμποριας.

Για παραδειγμα η τελικη τιμη για τον Απριλιο χωρις την εκπτωση ειναι 0,0217488 + 0,006 = 0,027748. Προσθετουμε δηλαδη το ΤΤΦα και το περιθωριο εμποριας για να βρουμε την τελικη τιμη πριν την εκπτωση.

Με την εκπτωση του 35% η τελικη τιμη ειναι 0,027748 x 35% = 0,0180362.

Θεωρω η Ηρων συμφερει περισσοτερο μιας και το προγραμμα ειναι αοριστου χρονου και η τιμη καλυτερη.

και δεν εχει ρήτρα αναπροσαρμογής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, norther είπε

και δεν εχει ρήτρα αναπροσαρμογής?

To Flex δεν εχει ρητρα.

Το Fix ομως εχει.

Εννοειται ομως οτι θα διαβασεις και την συμβαση πριν την υπογραψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατανάλωση μικρότερη από 15000kw/έτος σε συμφέρει μόνο το Flex του Ήρων.

Για μεγαλύτερη κατανάλωση από 15000kw/έτος και πάλι συμφέρει το Flex του Ήρων αλλά έχεις και μια 2η επιλογή. Αν έχεις ήδη ρεύμα στην Ελίν, μπορείς να βάλεις το αέριο Large και να πάρεις 30% έκπτωση με το Dual Energy. https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/on-4home-large-aerio/ Είναι λίγο χαμηλότερη η κυμαινόμενη τιμή (ΤΤF) συγκριτικά με Ήρων (ΤΤΦα), ελάχιστα μικρότερο περιθώριο κέρδους. Πχ τον Απρίλιο η τελική τιμή απ'το Εlin Large -30% ήταν 0.01621. Έχει όμως υψηλότερο πάγιο, οπότε το κέρδος έτσι όπως τα είχα υπολογίσει πριν μερικούς μήνες, είναι περίπου ίδιο με ΗΡΩΝ Flex. Επαναλαμβάνω, για κατανάλωση πάνω από 15000kw. Ο Ήρων έχει 20ευρώ δώρο παραμονής για κάθε χρόνο, η Ελίν δίνει 3% έκπτωση επιπλέον στο ρεύμα... πάλι έρχεται η μία η άλλη.

Kαι τα δυο αυτά τα προγράμματα έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι αορίστου. Αν δε σου αρέσει κάτι, ή αν βρεθεί μελλοντικά καμιά εξαιρετική περίπτωση Fix προγράμαμτος κάτω από 0.020 χωρίς ρήτρα, τότε μπορείς να φεύγεις αμέσως.

Dual Energy στον ΗΡΩΝ δεν το συστήνω. Μη μπλέξεις με ΟΤΣ στο ρεύμα και προπαντός μη μπλέξεις με δεσμεύσεις στον ΗΡΩΝ, αν πάει κάτι στραβά δε βγάζεις άκρη. Έχουν χάλια τμήμα εξυπηρέτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα Φ/Α της Ελίν παίζει να είναι μακράν κιόλας τα καλύτερα της αγοράς.

Καταρχήν για αυτόνομο έχει 3 προγράμματα ανάλογα με την κατανάλωση με το Small να μην έχει πάγιο. Επίσης, κανένα δεν έχει δέσμευση. Εάν κάνετε και σύγκριση του Medium της Ελίν με πχ το Flex της Ζενίθ (και τα 2 έχουν αντίστοιχο πάγιο), αυτό της ελίν είναι 10% φθηνότερο.

Το έχω ψάξει δεόντως γιατί έκανα το double στον πεθερό μου..

image_2021-06-08_111109.png

image_2021-06-08_111138.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...