Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Razor333 είπε

Εκανα build προσφατα με 10700f και την Be Quiet Pure Rock που γραφει 150w tdp, γιατι θεωρησα οτι θα ειναι αρκετη για 65w tdp επεξεργαστη, δεν ξερω πως το μετραει ακριβως το tdp η intel, αλλα χωρις καν να ανοιξω κατι στο bios μονο xmp (μητρικη asus z590-tuf), αυτο το πραμα τραβουσε 160w+ σε cinebench, αρκετα περισσοτερα απο τον 5950x stock και χτυπησε σε no time 85 βαθμους.

Οποτε οχι αυτο το ψυκτρακι που βαζει η intel δεν κανει, ουτε καν οι ψυκτρες των 30€, κατι σε dark rock 4 τουλαχιστον θελει.

 

8 ώρες πριν, ilos είπε

Κάνει με την έννοια ότι αν δε πειραχτούν τα power limits θα χτυπήσει 90-95 βαθμούς για 16 δευτερόλεπτα πόσο είναι.😁

Εβαλα τον 10700 με την μαμα intel ψύκτρα και λειτουργεί μια χαρά , μόνο όταν ανεβάζω πάνω από 60% το cpu utilization ξεκινά να ακούγεται. Το πρόβλημα που δεν γνωρίζουν πολλοί είναι ότι η Ζ490 αλλάζει αυτόματα τα εργοστασιακά limits και πράγματι εκεί θέλει ψύξη σαν να είναι Κ γιατί ανεβάζει ρεύματα και συχνότητα σαν τον Κ.

Οπότε αν έχετε Β460/Η470 τότε η μαμά ΙΝΤΕΛ είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ. Αν βάλετε κλειδωμένο 65W σε Z490 με auto OC τότε θέλετε σοβαρή ψύξη γιατί ΥΠΕΡδιπλασιάζεται το TDP.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 

Εβαλα τον 10700 με την μαμα intel ψύκτρα και λειτουργεί μια χαρά , μόνο όταν ανεβάζω πάνω από 60% το cpu utilization ξεκινά να ακούγεται. Το πρόβλημα που δεν γνωρίζουν πολλοί είναι ότι η Ζ490 αλλάζει αυτόματα τα εργοστασιακά limits και πράγματι εκεί θέλει ψύξη σαν να είναι Κ γιατί ανεβάζει ρεύματα και συχνότητα σαν τον Κ.

Οπότε αν έχετε Β460/Η470 τότε η μαμά ΙΝΤΕΛ είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ. Αν βάλετε κλειδωμένο 65W σε Z490 με auto OC τότε θέλετε σοβαρή ψύξη γιατί ΥΠΕΡδιπλασιάζεται το TDP.

Ρε  συ ένα CB τρέξε απλά και παρατήρησε με την απλή πόσο λίγο διάστημα θα κρατήσει το boost και θα ρίξει τα ρολόγια sub 4 Ghz. Και μιλάμε για ένα τεστ λίγων δευτερολέπτων, όχι Blender ή κάποιο stress test. Αντίστοιχα στους zen 2 η διαφορά της wraith prism σε σχέση με κάποια κορυφαία AIO είναι του τύπου 100-200 Mhz το πολύ, αλλά έχουν και διαφορετική συμπεριφορά σε stock από intel γιατί δεν έχουν PL states - κρατάνε περίπου σταθερά ρολόγια από την αρχή ως το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ilos είπε

Ρε  συ ένα CB τρέξε απλά και παρατήρησε με την απλή πόσο λίγο διάστημα θα κρατήσει το boost και θα ρίξει τα ρολόγια sub 4 Ghz. Και μιλάμε για ένα τεστ λίγων δευτερολέπτων, όχι Blender ή κάποιο stress test. Αντίστοιχα στους zen 2 η διαφορά της wraith prism σε σχέση με κάποια κορυφαία AIO είναι του τύπου 100-200 Mhz το πολύ, αλλά έχουν και διαφορετική συμπεριφορά σε stock από intel γιατί δεν έχουν PL states - κρατάνε περίπου σταθερά ρολόγια από την αρχή ως το τέλος.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/199316/intel-core-i7-10700-processor-16m-cache-up-to-4-80-ghz.html

 

Οταν ξεπερνάει το 60% (δεν το έχω δει σε παιχνίδι 1440p με 3070RTX) τότε πράγματι ακούγεται. Σε Β460 A-PRO MSI.

To ίδιο σύστημα σε Ζ490 με auto overclock πράγματι θες ψύκτρα αντίστοιχη με Κ γιατί καίει αντίστοιχο ρεύμα.

Επιμένω όταν παίζεις "default" τότε η ψύκτρα είναι αρκετή σε συνηθισμένες εφαρμογές(Παιχνίδια/ιντερνετ/office/video4K) και θα την ακούσεις σπανίως(επίσης σπάνιο το thermal throtling)  . Τώρα αν θες rendering , benches etc τότε αγόρασες λάθος hardware. Πρέπει να ξέρουμε τι αγοράζουμε και τι θέλουμε να τρέξει αυτό που αγοράζουμε. Οι 65W κλειδωμένοι της INTEL είναι δυσφημισμένοι (αδίκως κατά την άποψη μου) γιατί τις βάζουν σε Ζ490/Ζ590 και τους δίνουν ΔΙΠΛΑΣΙΟ ρεύμα από το προβλεπόμενο. Οποιος θέλει τέτοια χρήση να πάει σε Κ με σοβαρή ψύξη. Εγώ πήρα 1000αρι τουρμπο αυτοκίνητο , αν το πάω καρφωτά 6500 στροφές Αθήνα-Θεσσαλονίκη επειδή μπορώ θα το κάψω. Αν θέλω να πάω Αθήνα Θεσσαλονίκη με 200χλμ μέσο όρο δεν θα πάω με το 1000αρι turbo , θα πάω με το bmw.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/199316/intel-core-i7-10700-processor-16m-cache-up-to-4-80-ghz.html

 

Οταν ξεπερνάει το 60% (δεν το έχω δει σε παιχνίδι 1440p με 3070RTX) τότε πράγματι ακούγεται. Σε Β460 A-PRO MSI.

To ίδιο σύστημα σε Ζ490 με auto overclock πράγματι θες ψύκτρα αντίστοιχη με Κ γιατί καίει αντίστοιχο ρεύμα.

Επιμένω όταν παίζεις "default" τότε η ψύκτρα είναι αρκετή σε συνηθισμένες εφαρμογές(Παιχνίδια/ιντερνετ/office/video4K) και θα την ακούσεις σπανίως(επίσης σπάνιο το thermal throtling)  . Τώρα αν θες rendering , benches etc τότε αγόρασες λάθος hardware. Πρέπει να ξέρουμε τι αγοράζουμε και τι θέλουμε να τρέξει αυτό που αγοράζουμε.

Με λίγα λόγια μου λες ότι η εργοστασιακή ψύκτρα που παρέχει στη συσκευασία η intel είναι ακατάλληλη για οποιοδήποτε all core workload (που πάλι δεν ισχύει γιατί έχει μεγάλα thermal limits σε σχέση με αυτά της amd και τα κρατά εύκολα σχετικά αυτά τα 3.8-3.9 Ghz). Αν αυτό συνέβαινε με την amd περιττό να πούμε τι κράξιμο θα έπεφτε και δικαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ilos είπε

Με λίγα λόγια μου λες ότι η εργοστασιακή ψύκτρα που παρέχει στη συσκευασία η intel είναι ακατάλληλη για οποιοδήποτε all core workload (που πάλι δεν ισχύει γιατί έχει μεγάλα thermal limits σε σχέση με αυτά της amd και τα κρατά εύκολα σχετικά αυτά τα 3.8-3.9 Ghz). Αν αυτό συνέβαινε με την amd περιττό να πούμε τι κράξιμο θα έπεφτε και δικαίως.

Προσωπικά θεωρώ λάθος να πάρεις κλειδωμένο με εργοστασιακή ψύκτρα και να τρέχεις εφαρμογές που ανεβάζουν για πολύ ώρα το cpu UTIL πάνω από το 60% , για τον ίδιο λόγο που δεν θα πας στο κόκκινο σερί με 1000αρι turbo το Αθήνα-Θεσσαλονίκη.  Δεν είναι γι'αυτή την χρήση , είναι για gaming , internet , etc. Τώρα πόσοι κάνουν rendering χωράει συζήτηση γιατί βλέπω ξαφνικά ότι στην Ελλάδα το 101% των χρηστών pc είναι ρεντεραδες και πρέπει να φουλάρουν όλα τα cores/threads. Στην AMD 5XXX δεν έχω εμπειρία , παράγγειλα έναν 11600Κ με XE graphics και θέλω σε 2-3 μήνες να πάρω και έναν 5600G (οταν βγει)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το default Cooler ο 10700/F κρατάει all core turbo στα 4.4 με 4.5GHz ανάλογα την θερμοκρασία περιβάλλοντος και το air flow στο case.

 

Αν τον έχετε σε περιβάλλον με θερμοκρασία περιβάλλοντος 40-45c και τρέχετε για μεγάλα διαστήματα εφαρμογές που χρησιμοποιούν όλους τους πυρήνες στο 100% όπως rendering τότε θα πέσει κάτω από τα 4.4GHz

Στα περισσότερα παιχνίδια μπορεί και κρατάει 4.5 με 4.6GHz

39 λεπτά πριν, ilos είπε

Με λίγα λόγια μου λες ότι η εργοστασιακή ψύκτρα που παρέχει στη συσκευασία η intel είναι ακατάλληλη για οποιοδήποτε all core workload (που πάλι δεν ισχύει γιατί έχει μεγάλα thermal limits σε σχέση με αυτά της amd και τα κρατά εύκολα σχετικά αυτά τα 3.8-3.9 Ghz). Αν αυτό συνέβαινε με την amd περιττό να πούμε τι κράξιμο θα έπεφτε και δικαίως.

Προφανώς και όχι, αυτό ισχύει μόνο αν θέλεις να κρατάς το maximum all core turbo συνέχεια. Μια χαρά κάνει το default Cooler για multi core workload, απλά θα δουλεύει σε χαμηλότερη συχνότητα ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 10700 4.3 είναι το all core PL1 σε stock όσο δε πιάνει τα thermal limits. Το κακό είναι ότι με την stock ψύκτρα σε blender κλπ τα πιάνει οπότε πέφτει συνήθως στα ~3.9, Σε αντίθεση ο 10400 έχει πιο χαμηλό target frequency PL1 στα 4 Ghz που η stock ψύκτρα επαρκεί και για αυτό έχουμε το παράδοξο να έχει τελικά μεγαλύτερα ρολόγια από τον 10700.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ilos είπε

σε blender κλπ

αν κάνεις rendering συμφωνούμε ότι θες σοβαρή ψύξη (αλήθεια σε AMD ποιος κάνει rendering με μαμά ψύκτρα? γιατί εγώ ξέρω και gamers που εκ των υστέρων αναγκάστηκαν να αγοράσουν)  , αν το θες για παιχνίδια αυτό το όριο δεν το πιάνεις εκτός αν παίζεις 720p που θα σε κόψει στο 1235fps και δεν θα ανέβεις παραπάνω.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

αν κάνεις rendering συμφωνούμε , αν το θες για παιχνίδια αυτό το όριο δεν το πιάνεις εκτός αν παίζεις 720p που θα σε κόψει στο 1235fps και δεν θα ανέβεις παραπάνω.

Σε παιχνίδια τι load να έχεις με 8πύρηνο?😁 Το περισσότερο που έχω δει είναι σε emulators και αυτό σπάνια πάνω από 60-70%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Σε παιχνίδια τι load να έχεις με 8πύρηνο?😁 Το περισσότερο που έχω δει είναι σε emulators και αυτό σπάνια πάνω από 60-70%.

όλη αυτή την συζήτηση την έκανα για να υπογραμμίσω την παραλογία κάποιων τεστερς που βάζουν τον 10700 σε Ζ490 , "σπάνε τα φρένα" στο ΒΙΟS και μετά λένε "Κοιτάξτε κατάντια , καίει 200W σαν τον Κ , απατεώνας η INTEL" ή "η τσάμπα ψύκτρα αν του δώσεις 100 amper δεν φτάνει , απατεώνας η INTEL".

 

Γι'αυτό έκανα και την παρομοίωση με το 1000αρι τουρμπο , αν το πάω καρφωμένο με 6500 στροφές Αθήνα-Θεσσαλονίκη και "σκάσει" , είναι απατεώνας ο κατασκευαστής ή εγώ παράλογος που δεν κάνω σωστή χρήση και το πιέζω στα όρια επειδή μπορώ?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jgeorgiou Βέβαια αυτό που περιγράφεις είναι εντελώς παράλογο γιατί ουσιαστικά μου λές πως παίρνεις 8 πύρηνο που σε σοβαρά workloads για τα οποία θές 8 πυρηνες τρώει throttle και δουλεύει σαν 6πύρηνος. Οπότε το ερώτημα είναι γιατί να μην πάρεις τον 6πύρηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

@jgeorgiou Βέβαια αυτό που περιγράφεις είναι εντελώς παράλογο γιατί ουσιαστικά μου λές πως παίρνεις 8 πύρηνο που σε σοβαρά workloads για τα οποία θές 8 πυρηνες τρώει throttle και δουλεύει σαν 6πύρηνος. Οπότε το ερώτημα είναι γιατί να μην πάρεις τον 6πύρηνο?

Για τον ίδιο λόγο που Αθήνα-Θεσσαλονίκη πάω με το BMW 1600cc των 116 ίππων και όχι με το 1000αρακι των 130 ίππων.

Η INTEL δεν σε ανάγκασε να αγοράσεις τους περισσότερους πυρήνες , ένας υποτίθεται συνειδητοποιημένος ξέρει τι software χρησιμοποιεί και ποιο προιόν είναι καλύτερο για την περίπτωση του χωρίς να έχει ως μοναδικό κριτήριο τον αριθμό των πυρήνων.

Ο ιντελ 10700 έχει ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ από τον κατασκευαστή , όποιος θέλει να τον πιέσει υπερβολικά (έξω από τις προδιαγραφές)  να αγοράσει το ειδικό προϊόν που έχει ο κατασκευαστής για την περίπτωση του τον 10700Κ. Καμιά φορά απορώ γιατί είναι είναι τόσο δυσνόητα τα αυτονόητα.

 

Θα γκρινιάζουμε γιατί όταν τον βγάζουμε εκτός προδιαγραφών δεν είναι όσο αποδοτικός γουστάρουμε? Είμαστε σοβαροί?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Για τον ίδιο λόγο που Αθήνα-Θεσσαλονίκη πάω με το BMW 1.6c των 116 ίππων και όχι με το 1000αρακι των 130 ίππων.

Η INTEL δεν σε ανάγκασε να αγοράσεις τους περισσότερους πυρήνες , ένας υποτίθεται συνειδητοποιημένος ξέρει τι software χρησιμοποιεί και ποιο προιόν είναι καλύτερο για την περίπτωση του χωρίς να έχει ως μοναδικό κριτήριο τον αριθμό των πυρήνων.

Ο ιντελ 10700 έχει ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ από τον κατασκευαστή , όποιος θέλει να τον πιέσει στα όρια να αγοράσει το ειδικό προιόν που έχει ο κατασκευαστής για την περίπτωση του τον 10700Κ. Καμιά φορά απορώ γιατί είναι είναι τόσο δυσνόητα τα αυτονόητα.

Συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση.

Το ερώτημα μου είναι, αφού όπως λές οπότε παει πάνω από 60% usage τρώει throttle, τότε ποιό το νόημα να πάρεις το 8πύρηνο. Εάν πέφτει κάτω από τα 4ghz θα είναι πίσω σε all core workload από έναν 6πύρηνο στα 4.7 (το οποιό πάει με normal ρευματάκια). Οπότε η BMW των 1.6 πάει τα ίδια με το 1000αριακι, αυτό λέω.

Αν δεν σου κάνει κόπο τρέξε ένα 2-3 CB με την μαμά ψύκτρα να δούμε τι βγάζει στο 3ο run, αφού κλείσουν τα turbo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

αφού όπως λές οπότε παει πάνω από 60% usage τρώει throttle,

Γιατί το 65W TDP είναι στατιστικό μέγεθος και αντιστοιχεί σε 50% περίπου usage  (καλύπτει το 99,99999999999999999999999999999999999% των εφαρμογών/παιχνιδιών)

Αν εσύ ενδιαφέρεσαι για το 0.00000000000000001% των εφαρμογών και θέλεις να τρέξεις 2-3 CBs και γκρινιάζεις είσαι εκτός προδιαγραφών , ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ. Πάρε ένα άλλο προϊόν να είσαι εντός προδιαγραφών του κατασκευαστή να τρέχεις BENCH ολη μέρα. Δεν μας ενδιαφέρουν όλους τα ακραία σενάρια , εγώ σπανίως ξεπερνάω το 50% στον 10700 και η ψύκτρα του ακούγεται μόνο 2-3 φορές των μήνα για μερικά δευτερόλεπτα.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Γιατί το 65W TDP είναι στατιστικό μέγεθος και αντιστοιχεί σε 50% περίπου usage  (καλύπτει το 99,99999999999999999999999999999999999% των εφαρμογών/παιχνιδιών)

Αν εσύ ενδιαφέρεσαι για το 0.00000000000000001% των εφαρμογών και θέλεις να τρέξεις 2-3 CBs και γκρινιάζεις είσαι εκτός προδιαγραφών , ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ. Πάρε ένα άλλο προϊόν να είσαι εντός προδιαγραφών του κατασκευαστή να τρέχεις BENCH ολη μέρα. Δεν μας ενδιαφέρουν όλους τα ακραία σενάρια , εγώ σπανίως ξεπερνάω το 50% στον 10700 και η ψύκτρα του ακούγεται μόνο 2-3 φορές των μήνα για μερικά δευτερόλεπτα.

 

Ρε συ, ή δεν συννενοούμαστε ή με τρολλάρις. Αλήθεια στο λέω. Ας το γυρίσω σε ερώτηση.

Ο 8 πύρηνος που θα δουλεύει μόνο σαν 4 πύρηνος (50% usage) τι διαφορά έχει από τον κανονικό 4 πύρηνο? Όταν τον 8πύρηνο τον δουλεύεις σαν 8 πύρηνο και τελικά πιάνει σε απόδοση 6πύρηνο με καλή ψύκτρα, ποιό το νόημα? Πχ. σε CBR20 με τον 8700k έβγαζα 4.100, περίπου τόσο βγάζει και ο 10700f μετά το 2ο run που κλείνουν τα boost. 

Και στα υπόλοιπα διαφωνώ προφανώς, δεν ισχύει αυτό που λές με το 50% στο 99.999% usage ούτε κατά διάνοια, αλλά έστω για χάρη της συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...