Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Herald είπε

Kαλά θέλει price drop ο 11600k χτές. Είναι κοντά τιμολογιακά στον 5600x και του αναβοσβήνει τα φώτα

40Ε διαφορά έχουν. Οση και ο 11600Κ απο τον σκέτο 11600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eloy είπε

40Ε διαφορά έχουν. Οση και ο 11600Κ απο τον σκέτο 11600

Οι συγκρίσεις τιμών, τουλάχιστον για εμένα, θα πρέπει να γίνονται σε παρόμοια καταστήματα με ετοιμοπαράδοτο το προιόν. Αλλιώς τρέχα γύρευε. Με ετοιμοπαράδοτα 20€ διαφορά έχουν και μάλιστα από ίδιο κατάστημα στο σκρουτζ.

Έξω από όσο βλέπω τον βρίσκεις αρκετά φτηνότερα τον 11600k (περίπου στα 250) οπότε έτσι μάλλον συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλάσια σχεδόν απόδοση από τις προηγούμενες iGPU της Intel αλλά και πάλι αρκετά πιο αργές από GT1030. Οι APU της AMD νομίζω είναι πολύ κοντά σε GT1030.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, malakudi είπε

Διπλάσια σχεδόν απόδοση από τις προηγούμενες iGPU της Intel αλλά και πάλι αρκετά πιο αργές από GT1030. Οι APU της AMD νομίζω είναι πολύ κοντά σε GT1030.

Χοντρικά τέτοια απόδοση δίνει και ο 3400G , φαντάζομαι ότι τους επόμενους μήνες οι intel drivers θα ωριμάσουν και θα δώσουν κάτι παραπάνω.

Ελπίζω ο R5600G να πιάσει την απόδοση GT1030/DDR5 και το 2021Q4 με τις DDR5 πλατφόρμες να μπορούμε να "βαπτίσουμε" τις ενσωματωμένες ικανές για 1080 gaming χωρίς πολλές επιφυλάξεις. Αγνοώντας την "παράνοια" με τις GPU , τις τιμές του 2019 δεν θα τις ξαναδούμε και το pc-building θα είναι κατά την άποψη μου 20-30% ακριβότερο , οπότε στο μέλλον πιθανότατα το APU/iGPU 1080 gaming να γίνει δελεαστικό για μεγάλη μερίδα. AMD/INTEL το έχουν αντιληφθεί να διευρύνουν το χάσμα τιμών μεταξύ όσων cpu έχουν ενσωματωμένα γραφικά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

'Οπου όλος αυτός ο κακός χαμός με τα on board και τα apu δοκιμάζει κάποιος μια gt 130 και από άποψη επιδόσεων καταλαβαίνει ότι αρκεί για ......τίποτα

Η AMD αν ήθελε θα μπορούσε να κυκλοφορήσει πολύ ισχυρή APU - έχει και την εμπειρία από τους επεξεργαστές για τις κονσόλες. Το μόνο πρόβλημα είναι η μνήμη. Ακόμα και όταν θα έχουμε DDR5, θα είναι σε dual channel 128bit εύρος, οπότε σαφώς χειρότερη και από το 128bit GDDR5 της GTX 1050 Ti. Οπότε μόνο αν βγει APU με stacked HBM2 (έστω 4GB) θα μπορεί να έχει πραγματικά υψηλές επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι, οτι, ενώ η AMD πάντα είχε καλές APUs και μπορεί να βγάλει καλύτερες, οι APUs που έχει παρουσιάσει υστερούν στον τομέα cpu... Δεν ξέρω πως θα σταθούν οι νέες, αλλά ξέρω οτι οι igpu της intel επωφελούνται τα μέγιστα απο τις ψηλές ταχύτητες της RAM - και πλέον αυτό μπορεί να γίνει και με μικρομεσαίες μητρικές  όπως οι Β560 και ένα καλό σετ γρήγορων μνημών...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Χοντρικά τέτοια απόδοση δίνει και ο 3400G , φαντάζομαι ότι τους επόμενους μήνες οι intel drivers θα ωριμάσουν και θα δώσουν κάτι παραπάνω.

Ελπίζω ο R5600G να πιάσει την απόδοση GT1030/DDR5 και το 2021Q4 με τις DDR5 πλατφόρμες να μπορούμε να "βαπτίσουμε" τις ενσωματωμένες ικανές για 1080 gaming χωρίς πολλές επιφυλάξεις. Αγνοώντας την "παράνοια" με τις GPU , τις τιμές του 2019 δεν θα τις ξαναδούμε και το pc-building θα είναι κατά την άποψη μου 20-30% ακριβότερο , οπότε στο μέλλον πιθανότατα το APU/iGPU 1080 gaming να γίνει δελεαστικό για μεγάλη μερίδα. AMD/INTEL το έχουν αντιληφθεί να διευρύνουν το χάσμα τιμών μεταξύ όσων cpu έχουν ενσωματωμένα γραφικά.

O Ryzen 3400G με 3200 μνήμες είναι ήδη πάνω από την GT1030 GDDR5, o 4700G είναι στα ιδια με τον 3400G, μένει να δούμε αν θα δώσει τίποτα παραπάνω η σειρά 5χχχ.

 

Core i5 11400F review 

Αν και θα έλεγα ότι προσωπικά θα έδινα λίγο παραπάνω από 190 ευρώ που έχει ο 11400F για να πάω στον 10700F, αλλιώς ο 10400F είναι το απόλυτο vfm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

O Ryzen 3400G με 3200 μνήμες είναι ήδη πάνω από την GT1030 GDDR5,

Θα το δεχόμουν αν στο τεστ έβαζε 3400G και στα 2 setup με μόνη διαφορά την 1030/ddr5

Αυτός όμως άλλαξε cpu και έβαλε τον R1600+1030. Επίσης καλό θα ήταν να ξανατσεκάρουμε επιδόσεις του INTEL XE σε 5-6 μήνες που θα έχει ποιο ώριμους drivers γιατί ακόμη είναι νωρίς και φαντάζομαι ότι επιδέχονται βελτιστοποίηση σε κάποια παιχνίδια. (δεν περιμένω κάτι θεαματικό αλλά μπορεί να "τσιμπήσει" μερικά fps σε δημοφιλή παιχνίδια)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Θα το δεχόμουν αν στο τεστ έβαζε 3400G και στα 2 setup με μόνη διαφορά την 1030/ddr5

Αυτός όμως άλλαξε cpu και έβαλε τον R1600+1030. Επίσης καλό θα ήταν να ξανατσεκάρουμε επιδόσεις του INTEL XE σε 5-6 μήνες που θα έχει ποιο ώριμους drivers γιατί ακόμη είναι νωρίς και φαντάζομαι ότι επιδέχονται βελτιστοποίηση σε κάποια παιχνίδια. (δεν περιμένω κάτι θεαματικό αλλά μπορεί να "τσιμπήσει" μερικά fps σε δημοφιλή παιχνίδια)

Δεν νομίζω να έχει bottleneck η GT1030 από τον R1600, ότι βλέπεις είναι 100% GPU limited.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δεν νομίζω να έχει bottleneck η GT1030 από τον R1600, ότι βλέπεις είναι 100% GPU limited.

ΒΝ δεν έχει αλλά σίγουρα μερικά FPS χαρίζει η ποιο γρήγορη cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Θα το δεχόμουν αν στο τεστ έβαζε 3400G και στα 2 setup με μόνη διαφορά την 1030/ddr5

Αυτός όμως άλλαξε cpu και έβαλε τον R1600+1030. Επίσης καλό θα ήταν να ξανατσεκάρουμε επιδόσεις του INTEL XE σε 5-6 μήνες που θα έχει ποιο ώριμους drivers γιατί ακόμη είναι νωρίς και φαντάζομαι ότι επιδέχονται βελτιστοποίηση σε κάποια παιχνίδια. (δεν περιμένω κάτι θεαματικό αλλά μπορεί να "τσιμπήσει" μερικά fps σε δημοφιλή παιχνίδια)

Λες να την έκοψε ο 1600 την 1030 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...