Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Μην λες τέτοια , ψήνομαι ανάμεσα σε 10600κ και 11600 σκέτο που τα βρίσκω με 8 ευρώ διαφορά. Επειδή με ενδιαφέρει το opengl ,της ενσωματωμένης μάλλον κλείνω στον 11600

Αμα ειχε pcie4 ο 10600 θα σου ανταλλαζα τον δικο μου 11600k. Τωρα πηρα 980 pro και ειναι κριμα να με κοιταει. 

Αν δεν σκοπευεις να κλοκαρις οπως φαινεται, ε ξερω γω ισως εχει νοημα ο 11600. Αν και με δεδομενο το ποσο μπανανας ειναι ο k μου, ουτε να φανταστω δεν θελω τι κανει ο non k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Αμα ειχε pcie4 ο 10600 θα σου ανταλλαζα τον δικο μου 11600k. Τωρα πηρα 980 pro και ειναι κριμα να με κοιταει. 

Αν δεν σκοπευεις να κλοκαρις οπως φαινεται, ε ξερω γω ισως εχει νοημα ο 11600. Αν και με δεδομενο το ποσο μπανανας ειναι ο k μου, ουτε να φανταστω δεν θελω τι κανει ο non k. 

Πάντως και ο δικός μου 11600Κ δεν ανεβαίνει ψηλά (έχω και τέτοιον)

Κλείνω προς τον 11600 μάλλον λόγω υπερδιιπλάσιας ταχύτητας στο opengl , έτσι και αλλιώς είναι άνετα επαρκείς και οι 2 για την δουλειά που τους θέλω και συνήθως θα δουλεύουν στο ρελαντί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Αμα ειχε pcie4 ο 10600 θα σου ανταλλαζα τον δικο μου 11600k. Τωρα πηρα 980 pro και ειναι κριμα να με κοιταει. 

Αν δεν σκοπευεις να κλοκαρις οπως φαινεται, ε ξερω γω ισως εχει νοημα ο 11600. Αν και με δεδομενο το ποσο μπανανας ειναι ο k μου, ουτε να φανταστω δεν θελω τι κανει ο non k. 

Από περιέργεια τι temps σου βαράει ο 980 pro σε heavy loads?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Καμία σχέση με τις μικρές διαφορές ή τη σχεδόν καθολική υπεροχή που βγάζουν HWunboxed, GN και διάφοροι άλλοι για τα τελευταία ryzen.

Κανε ενα κοπο και δες τι παιχνιδια ανεβασε το hwunboxed στο review του 11900k,και τι παιχνιδια το DigitalFoundry.

Για να σε βοηθησω λιγο (για να γελασουν οι υπολοιποι),διαφορετικα παιχνιδια εχει το καθε review 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Είπα το εξής απλό. Σε cpu heavy σημεία εξίσου cpu heavy παιχνιδιών(MS Flight sim, CR2077) βλέπουμε ότι τα intel έχουν πολλές φορές προβάδισμα και μάλιστα σημαντικό(rocket lake).

Καμία σχέση με τις μικρές διαφορές ή τη σχεδόν καθολική υπεροχή που βγάζουν HWunboxed, GN και διάφοροι άλλοι για τα τελευταία ryzen.

Η intel ενδιαφερόταν πάντα για την υπεροχή στο gaming. Αφού μόνο αυτό πουλάει για τους home users. Λόγω των γνωστών προβλημάτων κόλλησε στην τακτική των υψηλών clocks κτλ. που λες. Τώρα αυτά γίνονται παρελθόν.

Πως ξέρεις ότι είναι "cpu heavy" το σημείο; Ειδικά το MS Flight Sim δεν είναι cpu heavy, είναι καταστροφικά προγραμματισμένο και δεν εκμεταλλεύεται σωστά τα cores αφού δε κάνει ούτε ελάχιστα scale με περισσότερα cores. Μπορεί το σημείο που εσύ αποκαλείς "cpu heavy" να είναι απλώς latency heavy και να μη χωράει στην L3 cache σε τέτοιο βαθμό ώστε να καλυφθεί η διαφορά latency των 2 επεξεργαστών, η οποία είναι σημαντική. 

Αυτό το "Η intel ενδιαφερόταν πάντα για την υπεροχή στο gaming" είναι δική σου εκτίμηση, δε προκύπτει από κάπου. Η intel ενδιαφέρεται να είναι κορυφαία παντού - απλώς από την ώρα που βγήκε ο πρώτος Zen χάνει το ένα κάστρο μετά το άλλο. Ε της έμεινε μόνο το απόλυτο frequency record και το χαμηλό latency.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, malakudi είπε

Πως ξέρεις ότι είναι "cpu heavy" το σημείο; Ειδικά το MS Flight Sim δεν είναι cpu heavy, είναι καταστροφικά προγραμματισμένο και δεν εκμεταλλεύεται σωστά τα cores αφού δε κάνει ούτε ελάχιστα scale με περισσότερα cores. Μπορεί το σημείο που εσύ αποκαλείς "cpu heavy" να είναι απλώς latency heavy και να μη χωράει στην L3 cache σε τέτοιο βαθμό ώστε να καλυφθεί η διαφορά latency των 2 επεξεργαστών, η οποία είναι σημαντική. 

Από που προκύπτει ότι καλός κώδικας είναι αυτός που εκμεταλλεύεται πολλά cores; Καλός κώδικας είναι αυτός που επιτυγχάνει Χ αποτέλεσμα με τον απλούστερο δυνατό τρόπο. Δεν ξέρεις αν αυτά που τρέχει το CPU στο MSFS σπάνε εύκολα σε παράλληλα tasks.

Στο CP2077 έχω δει μέχρι και 70% usage στον 10/20 που έχω τώρα για καρέ που άλλα games βγάζουν με 20% usage και 4Ghz. Δεν ξέρω για σένα, αλλά αυτό θα το έλεγα CPU heavy. Σε τέτοια bench λοιπόν βλέπουμε τα rocket lake αισθητά μπροστά(με ίδιες RAM για όλα).

Δεν έχει αξία να είσαι 30-40% μπροστά στο Counterstrike(που χωράει όλο μέσα στην cache), αν αυτή η διαφορά δεν μεταφέρεται στα open world και τα massively multiplayer shooters.

Αναφορά σε κείμενο

Αυτό το "Η intel ενδιαφερόταν πάντα για την υπεροχή στο gaming" είναι δική σου εκτίμηση, δε προκύπτει από κάπου. Η intel ενδιαφέρεται να είναι κορυφαία παντού - απλώς από την ώρα που βγήκε ο πρώτος Zen χάνει το ένα κάστρο μετά το άλλο. Ε της έμεινε μόνο το απόλυτο frequency record και το χαμηλό latency.

Ο FX8350 ξεπερνούσε τον 2500K σε άπειρα productivity tasks και αυτό δεν εμπόδιζε την intel να τον πουλάει αρκετά ακριβότερα ως πλατφόρμα. Αν αυτό δεν αποτελεί απόδειξη ότι το μόνο πράγμα που μετράει στην high-end home user αγορά είναι το gaming τότε τι;.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

α. Από που προκύπτει ότι καλός κώδικας είναι αυτός που εκμεταλλεύεται πολλά cores; Καλός κώδικας είναι αυτός που επιτυγχάνει Χ αποτέλεσμα με τον απλούστερο δυνατό τρόπο. Δεν ξέρεις αν αυτά που τρέχει το CPU στο MSFS σπάνε εύκολα σε παράλληλα tasks.

β. Στο CP2077 έχω δει μέχρι και 70% usage στον 10/20 που έχω τώρα για καρέ που άλλα games βγάζουν με 20% usage και 4Ghz. Δεν ξέρω για σένα, αλλά αυτό θα το έλεγα CPU heavy. Σε τέτοια bench λοιπόν βλέπουμε τα rocket lake αισθητά μπροστά(με ίδιες RAM για όλα).

γ. Δεν έχει αξία να είσαι 30-40% μπροστά στο Counterstrike(που χωράει όλο μέσα στην cache), αν αυτή η διαφορά δεν μεταφέρεται στα open world και τα massively multiplayer shooters.

δ.Ο FX8350 ξεπερνούσε τον 2500K σε άπειρα productivity tasks και αυτό δεν εμπόδιζε την intel να τον πουλάει αρκετά ακριβότερα ως πλατφόρμα. Αν αυτό δεν αποτελεί απόδειξη ότι το μόνο πράγμα που μετράει στην high-end home user αγορά είναι το gaming τότε τι;.

α. Καλός κώδικας είναι αυτός που κάνει καλύτερη χρήση του υλικού. Αν αποδίδει το ίδιο είτε έχει 6 πυρήνες είτε 16, τότε είτε δε μπορεί να παραλληλιστεί άλλο, είτε δεν είναι καλός. Θεωρώ πως σίγουρα μπορεί να παραλληλιστεί και το bottleneck οφείλεται στο DX11 και στο render path που επιτάσσει αυτό. Θα δούμε όταν βγάλουν το DX12 support.

β. Χωρίς profiler δε μπορείς να ξέρεις που οφείλεται η διαφορά. Το usage που βλέπεις σε προγράμματα τύπου hwinfo δε λέει κάτι. Προσωπικά εκτιμώ πως η διαφορά είναι σε latency και όχι σε execution - δε προκύπτει από πουθενά ότι ο Intel είναι πιο γρήγορος σε κάποιο execution path. Δεν έχει καλύτερο branch predictor, δεν έχει καλύτερο speculative execution, δεν έχει καλύτερο pipeline, γενικότερα σε IPC είναι πίσω από τον AMD. Το προβάδισμά του είναι σε latency sensitive workloads.

γ. Συμφωνούμε, η L3 cache απλώς κουκουλώνει το πρόβλημα του μεγαλύτερου latency και μόλις πας σε ένα workload που δε καλύπτεται από την ποσότητα της L3, τότε φαίνεται το αρχικό πρόβλημα. Όμως στη ζυγαριά "καλύτερο latency" vs "CCD και multichip design" το δεύτερο έγειρε τη ζυγαριά υπέρ της AMD σε ένα μεγάλο εύρος της αγοράς CPU.

δ. Ναι αλλά στη χρονική στιγμή που αναφέρεσαι είχε και τους i7 και τους HEDT που ήταν ανώτερη. Το ότι έχανε σε ένα segment της αγοράς σε productivity δε σημαίνει κάτι γιατί είχε άλλο προϊόν σε παραπάνω segment που ήταν ανώτερο. Εδώ και μερικά χρόνια δεν έχει, η Zen αρχιτεκτονική έχει σαρώσει τα πάντα.

Εν κατακλείδι: αρκετά gaming workloads είναι latency sensitive - by design ή από κακό προγραμματισμό λίγη σημασία έχει - και σε αυτά ο Intel θα είναι καλύτερος αφού έχει υπεροχή σε αυτό το σημείο, τόσο από το μεγαλύτερο clock (το latency επηρεάζεται από το clock) όσο και λόγω των αρχιτεκτονικών επιλογών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Από που προκύπτει ότι καλός κώδικας είναι αυτός που εκμεταλλεύεται πολλά cores; Καλός κώδικας είναι αυτός που επιτυγχάνει Χ αποτέλεσμα με τον απλούστερο δυνατό τρόπο. Δεν ξέρεις αν αυτά που τρέχει το CPU στο MSFS σπάνε εύκολα σε παράλληλα tasks.

 

Αυτή είναι η φιλοσοφία της crytek του 2007. Guess what μετά από 14 χρόνια δεν έχουμε ούτε ipc gains 1000%, ούτε και 10 Ghz ρολόγια. Μια χαρά σπάνε αρκετά tasks/middleware σε παραπάνω διεργασίες σε DX12/vulcan. Aλλά αν εξαρχής έχεις για βάση το DX11 ε ναι δεν θα έχεις και πολλά περιθώρια μετά. Τώρα για το τι θα γίνει κανείς δε ξέρει. Θα φανεί αυτό με το που βγάλουν το DX12 patch κατά πόσο θα βελτιωθούν τα πράγματα. 😁 

Και κάθε εταιρία σχεδιάζει cpu με γνώμονα ένα πράγμα, το κέρδος. Για αυτό και φάγαμε στη μάπα 4 cores μια 10ετία. Άλλαξε όταν ο κόσμος άρχισε να αγοράζει ρύζια, γιατί "8 cores" ήταν και οι μπουλντόζες στα μισά λεφτά. Γιατί να σου πουλήσει 8700k στα ίδια λεφτά με 6700k δηλαδή? Νομίζεις δε μπορούσε να το κάνει νωρίτερα το 2017? Tσίμπα έναν 7700k και τα margins στον θεό, αλλιώς τρέχα στις μπουλντόζες. Απλά δε της βγήκε γιατί περίμενε τους πρώτους zen μέχρι 6 cores και ipc επιπέδου Sandy Bridge στην καλύτερη. Όταν βγήκαν τα πρώτα leaks όμως και είδαν τι παίζει, ήταν τρεχάτε ποδαράκια μου (και ακόμα είναι).😁

Τέσπα θα έχουν πολύ ενδιαφέρον οι Alder Lake για 2 λόγους. Θα είναι τα πρώτα 10 nm desktop SKU's και θα έχουν αρκετό αβαντάζ και χρονικό προβάδισμα με τις DDR5, καθώς οι zen4 θα βγουν 1 χρόνο μετά Q4 2022. Οπού εκεί καλό είναι να έχει προλάβει να πάει στα 7 nm, γιατί προβλέπεται ηχηρότερη φάπα σε σχέση μe τους zen3.

Και το βασικότερο που κανείς δε μιλάει ακόμα. Αν συνεχιστεί η ίδια τακτική από TSMC σε 5-10 χρόνια από τώρα η intel και η AMD θα παίζουν μπάλα για το ποιες θα είναι δευτερότριτες.

3 ώρες πριν, malakudi είπε

γ. Συμφωνούμε, η L3 cache απλώς κουκουλώνει το πρόβλημα του μεγαλύτερου latency και μόλις πας σε ένα workload που δε καλύπτεται από την ποσότητα της L3, τότε φαίνεται το αρχικό πρόβλημα. Όμως στη ζυγαριά "καλύτερο latency" vs "CCD και multichip design" το δεύτερο έγειρε τη ζυγαριά υπέρ της AMD σε ένα μεγάλο εύρος της αγοράς CPU.

Τώρα τι συζητάμε τα μονολιθικά >16 cores έχουν κόστος χιλιάδων ευρώ και multichip απλά πολλαπλάσιο των sub100.😁

Αν πει αύριο να δώσει τον 64 core στα ίδια λεφτά με τον 18 core της intel, πάλι καλύτερα margins έχει. Δεν υπάρχει εκεί καν debate για το πια λύση είναι καλύτερη, ότι και να λένε τα fanbois. Τον πιο χαμηλόμισθο εργαζόμενο στην intel να ρωτήσεις, καταλαβαίνει την διαφορά. Για αυτό και ΘΑ πάνε και αυτοί εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilos είπε

Απλά δε της βγήκε γιατί περίμενε τους πρώτους zen μέχρι 6 cores και ipc επιπέδου Sandy Bridge στην καλύτερη. Όταν βγήκαν τα πρώτα leaks όμως και είδαν τι παίζει, ήταν τρεχάτε ποδαράκια μου (και ακόμα είναι).😁

 

Το αστείο είναι πως ούτε καν 6 core δεν έβγαλε η AMD στα πρώτα Zen. Ήταν δύο τετραπύρηνα "glued together" όπως είπε η Intel. Αλλά αυτό αρκούσε για πάρα πολλά workloads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Τέσπα θα έχουν πολύ ενδιαφέρον οι Alder Lake για 2 λόγους.

Εγώ περίμενα να είναι αρκετά ενδιαφέρον και οι Rocket Lake αλλά με αυτά που είδα έχασα κάθε ελπίδα και για τους Alder Lake. Δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό σου όταν αποφάσισαν να κυκλοφορήσουν αυτό το φιάσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ περίμενα να είναι αρκετά ενδιαφέρον και οι Rocket Lake αλλά με αυτά που είδα έχασα κάθε ελπίδα και για τους Alder Lake. Δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό σου όταν αποφάσισαν να κυκλοφορήσουν αυτό το φιάσκο

Η AMD δίνει PCI 4.0 support εδώ και περίπου 2 χρόνια. Για πόσο καιρό ακόμη μπορούσε η Intel να μείνει στο PCI 3.0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, malakudi είπε

Το αστείο είναι πως ούτε καν 6 core δεν έβγαλε η AMD στα πρώτα Zen. Ήταν δύο τετραπύρηνα "glued together" όπως είπε η Intel. Αλλά αυτό αρκούσε για πάρα πολλά workloads.

Το ίδιο glued together ήταν και οι zen+ και οι zen2 (πλην του 3300x), όπως και οι zen 3 με πάνω από 8 cores.😁 Και το ίδιο glued together θα είναι και οι "μεγάλοι" zen4  Έχει βολευτεί άπειρος κόσμος αυτά τα χρόνια με την glue, που θα έδινε περιουσίες στην intel HEDT. Ή θα έπερνε mainstream 4 core σαπάκι πάλι που καλά καλά δε τρέχει ομαλά 1 VM.

Από ταμπέλες και marketing καλή ήταν πάντα. Δεν έχω παράπονο. Είναι ότι πιο κοντινό σε νοοτροπία συντεχνίας και ελληνικού δημοσίου από όλους τους τεχνολογικούς κολοσσούς. Και όταν το συνειδητοποιεί και η είναι η ώρα να αλλάξει και να κάνει ένα βήμα μπρος, ο ανταγωνισμός έχει κάνει ήδη 2. Λεφτά έχει για να φάει την αμουντού βέβαια. Το θέμα είναι από αλλού θα της έρθει.

Δε θα εκπλαγώ καθόλου αν κάποια στιγμή αγοράσει την AMD σε βάθος 10ετίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...