Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε τότε να τους κρεμάσουμε στην πλατεία συντάγματος για το λάθος τους. 😂

Ίσως έτσι να γίνουμε πιο σοβαροί..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Δεν έχεις αποδεικτικό ότι έστειλες ΥΔΕ. Έχεις αποδεικτικό ότι έστειλες ένα φάκελο.

Με mail δεν υπήρχε δυνατότητα;

Ο φακελος εγραφε απεξω "περιεχει ΥΔΕ" συμφωνα με τις υποδειξεις του υπαλληλου.

Δεν εχει σημασια το ειδος του αποδεικτικου, αλλα να γινει η δουλεια.

Με email οχι, απο οτι συζητουσαμε εδω τις προαλλες.

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το θέμα δεν είναι οι 2 μέρες, η μια βδομάδα ή ο ένας χρόνος. Το θέμα είναι ότι χάθηκε ΥΔΕ.

Κι αν χάθηκε σε έναν, μπορεί να χαθεί στον καθένα. Είναι απλά απαράδεκτο.

Αν χαθηκε στελνεις αλλη. Υποτιθεται οτι εχεις φροντισει να εχεις και 2-3 αντιγραφα

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. 

Σκέφτομαι να  μπω στο πρόγραμμα my δεη home online. 

Μπήκα να δω για την υδε και είδα ότι έχει λήξει το 2011...

Το διαμέρισμα το νοικιάζω. 

Σε περίπτωση που με ζητήσει νέα υδε η δεδδηε πρέπει να μιλήσω με την σπιτονοικοκυρα να στείλει ηλεκτρολόγο για έλεγχο? 

Αυτή χρεώνεται την νέα αίτηση? 

Η δεη είναι στο όνομα της γυναίκας μου. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα. 

Σκέφτομαι να  μπω στο πρόγραμμα my δεη home online. 

Μπήκα να δω για την υδε και είδα ότι έχει λήξει το 2011...

Το διαμέρισμα το νοικιάζω. 

Σε περίπτωση που με ζητήσει νέα υδε η δεδδηε πρέπει να μιλήσω με την σπιτονοικοκυρα να στείλει ηλεκτρολόγο για έλεγχο? 

Αυτή χρεώνεται την νέα αίτηση? 

Η δεη είναι στο όνομα της γυναίκας μου. 

Ευχαριστώ. 

Ναι θα μιλήσεις με την ιδιοκτήτρια να έρθει ηλεκτρολόγος για τη νέα ΥΔΕ. Δικά της τα έξοδα εκεί. 

Η νέα αίτηση είναι δικιά σου ευθύνη και έξοδα μιας και ακολουθεί το ΑΦΜ σου ο λογαριασμός ρεύματος. Με τα έξοδα εννοείς την εγγύηση αν δεν είναι πάγια εντολή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, george1807 είπε

Με τα έξοδα εννοείς την εγγύηση αν δεν είναι πάγια εντολή;

Από όσο ξέρω η ΔΕΗ δεν δίνει την δυνατότητα να αποφύγεις την εγγύηση βάζοντας εξόφληση μέσω πάγιας εντολής, μόνο κάποιοι εναλλακτικοί το κάνουν αυτό.

Το προνόμιο που δίνει με την ενεργοποίηση πάγιας εντολής είναι 2% έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Από όσο ξέρω η ΔΕΗ δεν δίνει την δυνατότητα να αποφύγεις την εγγύηση βάζοντας εξόφληση μέσω πάγιας εντολής, μόνο κάποιοι εναλλακτικοί το κάνουν αυτό.

Το προνόμιο που δίνει με την ενεργοποίηση πάγιας εντολής είναι 2% έκπτωση.

Το MyHome Online όταν το είχα βάλει εγώ στο εξοχικό έλεγε μηδενική εγγύηση με πάγια. Τώρα βλέπω λέει γενικά μηδενική εγγυήση.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Το MyHome Online όταν το είχα βάλει εγώ στο εξοχικό έλεγε μηδενική εγγύηση με πάγια. Τώρα βλέπω λέει γενικά μηδενική εγγυήση.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

Όντως λέει μηδενική εγγύηση έως τέλος του χρόνου, δεν το είχαν υπόψιν, thanks.

Πάντως είχα στο μυαλό μου το my home enter, το συγκεκριμένο δίνει το 2% που έγραψα παραπάνω, και δεν λέει κάτι για μηδενική εγγύηση.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, george1807 είπε

Ναι θα μιλήσεις με την ιδιοκτήτρια να έρθει ηλεκτρολόγος για τη νέα ΥΔΕ. Δικά της τα έξοδα εκεί. 

Η νέα αίτηση είναι δικιά σου ευθύνη και έξοδα μιας και ακολουθεί το ΑΦΜ σου ο λογαριασμός ρεύματος. Με τα έξοδα εννοείς την εγγύηση αν δεν είναι πάγια εντολή;

Με τα έξοδα εννοώ την νέα υδε φίλε μου. 

Πιστεύω μην αρχίσει να λέει αρλούμπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Με τα έξοδα εννοώ την νέα υδε φίλε μου. 

Πιστεύω μην αρχίσει να λέει αρλούμπες...

Φίλε μου απλά συνηθίζεται ο ιδιοκτήτης να επωμίζεται το κόστος της ΥΔΕ, δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να τον υποχρεώνει...

 

Μια χαρά μπορεί να αρνηθεί, και δεν υπάρχει τρόπος να τον υποχρεώσεις επειδή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Απλά στα γράφω για να ξέρεις τι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μια χαρά μπορεί να αρνηθεί, και δεν υπάρχει τρόπος να τον υποχρεώσεις επειδή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

υπάρχει έμμεσα απο τη στιγμή που νοικιάζει ηλεκτροδοτούμενο και οφείλει να είναι πιστοποιημένη η εγκατάσταση .

Βέβαια , είναι τρεχάματα που συνδέονται με μηνύσεις και δικαστήρια . Σίγουρα δικαιώνεσαι αλλά δε νομίζω να αξίζει η διαδικασία .

Στην περίπτωση του νυχτερινού όμως είναι αμφίβολο μιας και γνωρίζει εξαρχής ο ενοικιαστής οτι ο μετρητής είναι ημερησίου

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Με τα έξοδα εννοώ την νέα υδε φίλε μου. 

Πιστεύω μην αρχίσει να λέει αρλούμπες...

Δε χρειάζεται να πεις τίποτα, απλά δίνεις το χαρτί του ΔΕΔΔΗΕ στον ιδιοκτήτη , κανονικά σύμφωνα με το νόμο έπρεπε να βγάλει νέα ΥΔΕ όταν έληξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

υπάρχει έμμεσα απο τη στιγμή που νοικιάζει ηλεκτροδοτούμενο και οφείλει να είναι πιστοποιημένη η εγκατάσταση .

Βέβαια , είναι τρεχάματα που συνδέονται με μηνύσεις και δικαστήρια . Σίγουρα δικαιώνεσαι αλλά δε νομίζω να αξίζει η διαδικασία .

Μπορείς να τεκμηριώσεις κάπως τον ισχυρισμό σου? Μπορείς να μας δείξεις τον νόμο/διάταξη/ΥΑ που το προβλέπει αυτό?

Ένας αστήρικτος ισχυρισμός δεν αποδεικνύει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μπορείς να τεκμηριώσεις κάπως τον ισχυρισμό σου? Μπορείς να μας δείξεις τον νόμο/διάταξη/ΥΑ που το προβλέπει αυτό?

Ένας αστήρικτος ισχυρισμός δεν αποδεικνύει τίποτα.

https://e-nomika.gr/dikaiomata-upoxreosis-enoikiasti-idioktiti/#YPOCHREOSEIS_EKMISTHOTE_IDIOKTETE

Αναφορά σε κείμενο

Όπως αναφέρθηκε, ο εκμισθωτής έχει υποχρέωση να διατηρεί το μίσθιο κατάλληλο για τη συμφωνημένη χρήση. Αυτή η υποχρέωση του περιλαμβάνει τόσο την υλική διατήρηση όσο και τη νομική. Η υλική διατήρηση περιλαμβάνει τη συντήρηση και επισκευή του μισθίου, ώστε αυτό να είναι κατάλληλο προς χρήση. Μάλιστα, σύμφωνα και με την ερμηνεία του άρθρου 592 ΑΚ, ο εκμισθωτής οφείλει να επανορθώνει και να επισκευάζει όλες τις φθορές του μισθίου που ανάγονται στη συμφωνημένη χρήση. Αυτό σημαίνει ότι ο εκμισθωτής φέρει τα βάρη του μισθίου, εκτός από την περίπτωση της ζημίας εκτός της συμφωνημένης χρήσης. Τέτοιες δαπάνες καλούνται αναγκαίες και είναι ενδεικτικώς οι δαπάνες για αποκατάσταση σωλήνων ύδατος, αποχέτευσης, θυρών, στέγης, ηλεκτρικής εγκατάστασης, θέρμανσης, θερμοσίφωνα κ.α. Επιπλέον, ο εκμισθωτής έχει υποχρέωση αποπληρωμής τελών και φόρων που ακολουθούν το ακίνητο ως προσωπικό περιουσιακό του στοιχείο, όπως είναι οι φόροι ακίνητης περιουσίας, ο ΕΝΦΙΑ κ.α.

Για να μη πληρώσει ο ιδιοκτήτης, πρέπει να έχει συμφωνηθεί κάτι τέτοιο στο μισθωτήριο. Βέβαια οι νόμοι πάνε περίπατο όταν γνωρίζεις πως στη λήξη του συμβολαίου θα σου πετάξει ο ιδιοκτήτης μια ωραιότατη αύξηση για να βγάλει τα σπασμένα.

Στην επαγγελματική στέγη όπου πλέον δεν υπάρχει προστασία και ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε διώξει στη λήξη του συμβολαίου και να το νοικιάσει σε άλλον... εκεί κάνουμε αναγκαστικά τους μαλάκες. Μέχρι και το ενεργειακό πιστοποιητικό έχω πληρώσει απ'τη τσέπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

https://e-nomika.gr/dikaiomata-upoxreosis-enoikiasti-idioktiti/#YPOCHREOSEIS_EKMISTHOTE_IDIOKTETE

Αναφορά σε κείμενο

Όπως αναφέρθηκε, ο εκμισθωτής έχει υποχρέωση να διατηρεί το μίσθιο κατάλληλο για τη συμφωνημένη χρήση. Αυτή η υποχρέωση του περιλαμβάνει τόσο την υλική διατήρηση όσο και τη νομική. Η υλική διατήρηση περιλαμβάνει τη συντήρηση και επισκευή του μισθίου, ώστε αυτό να είναι κατάλληλο προς χρήση. Μάλιστα, σύμφωνα και με την ερμηνεία του άρθρου 592 ΑΚ, ο εκμισθωτής οφείλει να επανορθώνει και να επισκευάζει όλες τις φθορές του μισθίου που ανάγονται στη συμφωνημένη χρήση. Αυτό σημαίνει ότι ο εκμισθωτής φέρει τα βάρη του μισθίου, εκτός από την περίπτωση της ζημίας εκτός της συμφωνημένης χρήσης. Τέτοιες δαπάνες καλούνται αναγκαίες και είναι ενδεικτικώς οι δαπάνες για αποκατάσταση σωλήνων ύδατος, αποχέτευσης, θυρών, στέγης, ηλεκτρικής εγκατάστασης, θέρμανσης, θερμοσίφωνα κ.α. Επιπλέον, ο εκμισθωτής έχει υποχρέωση αποπληρωμής τελών και φόρων που ακολουθούν το ακίνητο ως προσωπικό περιουσιακό του στοιχείο, όπως είναι οι φόροι ακίνητης περιουσίας, ο ΕΝΦΙΑ κ.α.

Για να μη πληρώσει ο ιδιοκτήτης, πρέπει να έχει συμφωνηθεί κάτι τέτοιο στο μισθωτήριο.

Το συμπέρασμα που έβγαλες ουδεμία σχέση δεν έχει με το άρθρο που παρέθεσες.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Βέβαια οι νόμοι πάνε περίπατο όταν γνωρίζεις πως στη λήξη του συμβολαίου θα σου πετάξει ο ιδιοκτήτης μια ωραιότατη αύξηση για να βγάλει τα σπασμένα.

Κανένας νόμος δεν "πάει περίπατο", στη λήξη του συμβολαίου - εφόσον έχει περάσει τριετία φυσικά - όπως ακριβώς μπορεί ο ιδιοκτήτης να ζητήσει μια ωραιότατη αύξηση, έτσι ακριβώς και ο ενοικιαστής μπορεί να ζητήσει μια ωραιότατη μείωση. Διαπραγμάτευση από την αρχή με λίγα λόγια μια και η παλιά συμφωνία τέλος, αν τα βρουν τότε ανανεώνουν τη μίσθωση ή συνάπτουν νέα, αν δεν τα βρουν ο μεν ψάχνει άλλο ενοικιαστή και ο δε άλλο σπίτι.

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στην επαγγελματική στέγη όπου πλέον δεν υπάρχει προστασία και ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε διώξει στη λήξη του συμβολαίου και να το νοικιάσει σε άλλον... εκεί κάνουμε αναγκαστικά τους μαλάκες. Μέχρι και το ενεργειακό πιστοποιητικό έχω πληρώσει απ'τη τσέπη μου.

Εγώ πάλι δεν βλέπω καμία διαφορά με τις αστικές μισθώσεις, και στις μεν και στις δε αμέσως μετά τη λήξη η σύμβαση λύνεται με την καταγγελία ενός εκ των δύο. Κανένας δεν κάνει το μαλάκα, απλά αυτός που καίγεται περισσότερο να συνεχίσει τη μίσθωση υποκύπτει στις απαιτήσεις του άλλου, άσχετα αν είναι μισθωτής ή εκμισθωτής.

Η μόνη διαφορά είναι ότι στις επαγγελματικές μισθώσεις το κόστος της ΥΔΕ συνηθίζεται να το επωμίζεται ο ενοικιαστής μια και κατά κανόνα πραγματοποιεί εκτεταμένες τροποποιήσεις στην ηλεκτρική εγκατάσταση, ενώ στις αστικές συνηθίζεται να το επωμίζεται ο ιδιοκτήτης μια και ο ενοικιαστής κατά κανόνα δεν αλλάζει τίποτα.

Όσο για το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν έχει λογική να το πλήρωσες εσύ σαν ενοικιαστής, είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να συμπληρώσει τα στοιχεία του στην δήλωση μίσθωσης για να μην φάει πρόστιμο, εκτός και αν δέχτηκες να το πληρώσεις επειδή εσύ ήσουν αυτός που καιγόταν περισσότερο να ανανεωθεί/τροποποιηθεί η παλιά ή να υπογραφεί νέα σύμβαση.

Αρκετά με το off topic όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβάζω ένα πρόσφατο ΦΕΚ απ'την εποχή του βασιλιά. Άρθρο 7: Οι ιδιοκτήτες είναι υποχρεωμένοι να ελέγχουν τη σωστή λειτουργία της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης. Να ελέγχουν δε σημαίνει να φέρνουν τον Τσάκωνα να ρίξει μια ματιά... αλλά να βγάλουν ΥΔΕ.

Όταν λοιπόν νοικιάζουμε ένα σπίτι ή ένα κατάστημα πρέπει να έχει ενεργή ΥΔΕ αν είναι ηλεκτροδοτούμενο. Οποιαδήποτε τροποποίηση εννοείται πληρώνει ο ενοικιαστής.

Για την περίπτωση που ένας ενοικιαστής μπει με ενεργή ΥΔΕ και αυτή λήξει κατά τη διάρκεια του μισθωτηρίου... απ'τη μια υπάρχει ο παραπάνω νόμος που λέει ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να ελέγχει την εγκατάσταση... απ'την άλλη ο ενοικιαστής έχει συμφωνήσει να παραδώσει το μίσθωμα στην κατάσταση που το παρέλαβε. Το πιο απλό είναι να κοπεί το παρασταστικό στον ιδιοκτήτη και να γίνει συμφωνία μεταξύ τους για το κόστος.

Για την περίπτωση που υπάρχει ληγμένη ΥΔΕ και γίνεται επανασύνδεση είναι πολύ αργά, πάω να δω καμιά ταινία.

FEK 4483 1965 YDE.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...