Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , το είπα εγώ και είμαι μαμάτος 😁

Ok, θα το έχω υπόψιν αυτό στο μέλλον ώστε να μην παίρνω στα σοβαρά τους ισχυρισμούς σου.

@ekrepali

Συνεχίζεις βλέπω να παραθέτεις ότι άσχετο βρίσκεις μπροστά σου δίνοντας του την ερμηνεία που σε βολεύει.

Το θέμα μας εδώ είναι εάν υπάρχει πρόβλεψη στην νομοθεσία για το ποιος επιβαρύνεται το κόστος της ΥΔΕ στην περίπτωση μίσθωσης. Και στην περίπτωση της μίσθωσης ιδιοκτήτης και ενοικιαστής λέγονται στην καθομιλουμένη, στην νομοθεσία όμως αναφέρονται ως μισθωτής και εκμισθωτής, αυτό που δείχνεις ουδεμία σχέση έχει με ρυθμίσεις μισθώσεων.

Άσε που ο συγκεκριμένος νόμος στον οποίο αναφέρθηκες δεν ισχύει πλέον, έχει αντικατασταθεί (και όχι συμπληρωθεί) από νεώτερο.

ΥΓ
Δεν θα απαντήσω ξανά σε οτιδήποτε άσχετο που θα παρουσιάσεις ως σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ok, θα το έχω υπόψιν αυτό στο μέλλον ώστε να μην παίρνω στα σοβαρά τους ισχυρισμούς σου.

ισχυρίζομαι οτι έχεις απόλυτο δίκαιο 😁

edit : κάτσε τώρα , με το reaction (thanks) με μπέρδεψες , είπες οτι δε θα παίρνεις σοβαρά τους ισχυρισμούς μου , τώρα όμως σου άρεσε , σα να μπερδεύεις λίγο τη φάση θα έλεγα ....

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnnyman είπε

Με τα έξοδα εννοώ την νέα υδε φίλε μου. 

Πιστεύω μην αρχίσει να λέει αρλούμπες...

Τα έξοδα για την ΥΔΕ δικά της. Αφού στην παροχή θα μείνει, άρα σε αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μπορείς να τεκμηριώσεις κάπως τον ισχυρισμό σου? Μπορείς να μας δείξεις τον νόμο/διάταξη/ΥΑ που το προβλέπει αυτό?

Ένας αστήρικτος ισχυρισμός δεν αποδεικνύει τίποτα.

Δεν υπάρχει τέτοιος νόμος ή διάταξη. Μάλιστα στο έγγραφο της ΥΔΕ υπογράφουν ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης και ο  παραλαμβάνων ιδιοκτήτης/καταναλωτής. Προσωπικά πιστεύω ότι το σωστό είναι  να επωμιστεί το κόστος ο ιδιοκτήτης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, george1807 είπε

Τα έξοδα για την ΥΔΕ δικά της. Αφού στην παροχή θα μείνει, άρα σε αυτή.

Έχω περίπτωση φίλου που δεν αλλάζει εταιρία για αυτό. Νοικιάζει μαγαζί και οι ιδιοκτήτες είναι 5 που δεν συνεννοούνται για τίποτα. Τους είπε για το υδε, ούτε που ήξεραν τι είναι και του είπαν "θα δούμε". Και γιατί να τους νοιάξει εφόσον οι άμεσες συνέπειες θα βαρύνουν τον ενοικιαστή (διακοπή ρεύματος); Αυτό είναι το πρόβλημα. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει πρόστιμο όταν λήγει, που θα βαραίνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και όχι τον ενοικιαστή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχω περίπτωση φίλου που δεν αλλάζει εταιρία για αυτό.

αν είναι επαγγελματικό και δεν άλλαζε (τώρα δεν υπάρχουν αξιόλογα προγράμματα) , για το γελοίο κόστος της ΥΔΕ , μπράβο να του πεις 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Έχω περίπτωση φίλου που δεν αλλάζει εταιρία για αυτό. Νοικιάζει μαγαζί και οι ιδιοκτήτες είναι 5 που δεν συνεννοούνται για τίποτα. Τους είπε για το υδε, ούτε που ήξεραν τι είναι και του είπαν "θα δούμε". Και γιατί να τους νοιάξει εφόσον οι άμεσες συνέπειες θα βαρύνουν τον ενοικιαστή (διακοπή ρεύματος); Αυτό είναι το πρόβλημα. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει πρόστιμο όταν λήγει, που θα βαραίνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και όχι τον ενοικιαστή. 

Αυτό στα bold πάντως είναι πολύ απίθανο (μην πω αδύνατο) να ισχύσει, και αυτό επειδή στα καταστήματα κατά κανόνα η ηλεκτρική εγκατάσταση ανήκει στον ενοικιαστή μια και αυτός την κατασκευάζει/μετατρέπει όπως και όποτε αυτός θέλει.

Άσε που η διάρκεια ισχύος της ΥΔΕ στους επαγγελματικούς χώρους δεν είναι συγκεκριμένη όπως στις κατοικίες, ανάλογα τη χρήση του χώρου μπορεί να είναι 7 ή 2 ή 1 έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενοικιαστής και ειδικώτερα ο ενοικιαστής μαγαζιού , για φορολογικους λόγους χρειάζετε τον λογαριασμό ρεύματος στο όνομα  του. 

Οπότε είναι εντελώς περίεργο να μην κάνει αλλαγή του ονόματος  , πράγμα που απαιτεί νέα Υ.Δ.Ε. αν η παλιά έχει λήξει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Ο ενοικιαστής και ειδικώτερα ο ενοικιαστής μαγαζιού , για φορολογικους λόγους χρειάζετε τον λογαριασμό ρεύματος στο όνομα  του. 

Οπότε είναι εντελώς περίεργο να μην κάνει αλλαγή του ονόματος  , πράγμα που απαιτεί νέα Υ.Δ.Ε. αν η παλιά έχει λήξει. 

 

Μέχρι και το 2020 περνούσαν οι δαπάνες στα έξοδα ακόμα κι αν ήταν σε διαφορετικό όνομα. Αυτό που απέφευγαν μερικοί ήταν το κόστος ΥΔΕ συν την εγγύηση (σύνολο κάνα 300άρι). Αλλά από το Σεπτέμβρη του 2019 που πήγε 0.12 η κιλοβατώρα, όποιος δεν άλλαξε πάροχο μπήκε μέσα οικονομικά. Κι όποιος απ' το 2021 δεν έχει ακόμα λογαριασμό στο όνομα του για να τον βάζει στα έξοδα κι αντ'αυτού πληρώνει παραπάνω ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος... είναι απλά τρελός για δέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εξελιξη.

Μετα απο 5 βδομαδες αφοτου εστειλα ΥΔΕ, μου στειλαν σημερα απ τη δεδδηε επιστολη οπου τη γυρισαν πισω με τη σημειωση να χρησιμοποιησω το νεο εντυπο... Δηλ. το εντυπο που υπαρχει στο ιντερνετ δεν ισχυει, παλιωσε.

Και να το στειλω λεει μεσα σε 15 μερες αλλιως θα διακοπει η ηλεκτροδοτηση μου(!!) Αυτο ειναι που λενε "δωσε θαρρος στο χωριατη"😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ΥΔΕ μαζί με τα έντυπά της έχουν αλλάζει πριν 3 εβδομάδες, μαζί με τον κανονισμό ΕΗΕ. Δεν θα έπρεπε να γίνει παρατήρηση αφού τότε ίσχυαν. Τα έγγραφα που υπάρχουν στο δεδδηε δεν έχουν αλλαχθεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nvel είπε

οι ΥΔΕ μαζί με τα έντυπά της έχουν αλλάζει πριν 3 εβδομάδες, μαζί με τον κανονισμό ΕΗΕ. Δεν θα έπρεπε να γίνει παρατήρηση αφού τότε ίσχυαν.

Δε καναν απλα παρατηρηση, αλλα απειλη με τελεσιγραφο: μετα απο 15 μερες στο κοβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τευχος Β΄Αριθμός 4654   8/10/2021

 

Άρθρο 6

Μεταβατικές, καταργούμενες και λοιπές διατάξεις

2. ΥΔΕ που έχουν εκδοθεί έως και εννέα (9) μήνες πριν την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης και δεν έχουν υποβληθεί, μπορούν να υποβληθούν εντός τριών (3) μηνών από την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης. Για τις ΥΔΕ αυτές ισχύουν τα προβλεπόμενα κατά την έκδοσή τους χρονικά διαστήματα επανελέγχου, με την προϋπόθεση ότι δεν έχει προκύψει απαίτηση διενέργειας έκτακτου επανελέγχου.

 

Άρα πολύ Κακώς σου επιστρέψανε την ΥΔΕ αν εκδόθηκε 5 εβδομάδες πριν.

Κακώς ενημερωμένος υπάλληλος. 

Κοντολογής 

Υ.Δ.Ε. που εκδόθηκε μέχρι 8/10 μπορεί να υποβληθεί μέχρι 8/1/2022 

Η Υ.Δ.Ε. αυτή ισχύει για 14 χρόνια ( αν είναι οικία ) ή για 7 χρόνια (εμπορική ) όπως εκδόθηκε και όχι για 10 ή 5  χρόνια που ισχύουν οι νέες Υ.Δ.Ε.

 

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...