Προς το περιεχόμενο

Γιατί η κοινωνία μισεί τους δικηγόρους;


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα , κακά τα ψέμματα το δικηγορικό επάγγελμα είναι τόσο σύνθετο όσο η κοινωνία και οι νόμοι μαζί. Έχουμε ακούσει πολλές φορές να αγοράζουν αποφάσεις , οπότε μέσω αυτού βγαίνει το συμπέρασμα ότι η δικαιοσύνη δεν είναι τυφλή. Πέραν από τις δολοφονίες , όλα τα άλλα είναι συνήθως παραθυράκια στο νόμο και διεκδικήσεις. Όλα για τα λεφτά γίνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κοινωνία δεν μισεί τους δικηγόρους. Υπάρχουν καλοί και κακοί δικηγόροι όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Η κοινωνία μισεί το κομμάτι της δικαιοσύνης στην Ελλάδα που είναι διεφθαρμένο μέχρι εκεί που δεν πάει παρακάτω.

  • Like 11
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Να μας πεις, ας κάνουμε καμιά συζήτηση που ξεφεύγει από τα τετριμμένα!

Εγώ θα έλεγα ότι είναι δύο οι λόγοι. Ο ένας ευθύνη των νομικών, ο άλλος ευθύνη των υπολοίπων.

Όσον αφορά το μεν, οι δικηγόροι έχουν πάρα πολύ υψηλό κοστολόγιο. Δε λέω ότι δε δουλεύουν, ή ότι τα κλέβουν, ή ότι δεν αξίζουν τα 7-8 χρόνια σκληρού κόπου τους μία καλή αμοιβή. Αλλά μερικές φορές είναι... προκλητικό να ζητούνται 50ρικα και 200ρικα για απλές νομικές συμβουλές ή για απλές πράξεις αντίστοιχα. Ειδικά στην οικονομικά χειμαζόμενη Ελλάδα, χτυπάει άσχημα. Το ίδιο ισχύει και για άλλες κατηγορίες επαγγελματιών που δεν έριξαν καθόλου ή σχεδόν καθόλου τον αμανέ την τελευταία δεκαετία. Οδοντίατροι, ταξί, τεχνίτες (ηλεκτρολογικά - υδραυλικά) και φυσικά γιατροί, αλλά αν έχεις πρόβλημα υγείας δε μπορείς να μην επισκεφθείς κάποιον. Μπορείς όμως να μείνεις με σχετικά άσχημα-σάπια δόντια, να στοιβάζεσαι σε λεωφορεία,  να κάνεις προχειρο-τσαπατσουλοδουλειές στο σπίτι σου και να αποφεύγεις πάσει θυσία την εμπλοκή με τη Δικαιοσύνη. Εν τέλει μένει το παράπονο.

Όσον αφορά την κοινωνία, αυτό που γενικά δεν καταλαβαίνει ο κόσμος, αλλά ειδικά οι πλέον βαλκάνιοι μεταξύ ημών, είναι η προστιθέμενη αξία των σπουδών κάποιου στην εκάστοτε εργασία του. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι οι δικηγόροι με κάποιο τρόπο "κλέβουν" στο ζύγι των πληρωμών, αμοιβόμενοι πολλά για πολύ λίγο χρόνο επίσκεψης. Άντε να καταλάβουν ότι η καθημερινότητα ενός μάχιμου δικηγόρου (και όχι καριερίστα νομικού συμβούλου) είναι ένας διαρκής πόλεμος με πανω - κατω, καθιστικη δουλεια και πολλη ορθοστασια, διαδρομες, ενταση, τσακωμους, απογοητευσεις και χαρές, στα οποία πρέπει να χωρέσει και κάποιο ποσοστό προσωπικού διαβάσματος για να μη μείνει κανείς πίσω από τις εξελίξεις.

Πολύ ολοκληρωμένη άποψη και σε ευχαριστώ για αυτήν. Όσο αναφορά το πρώτο σκέλος σου είμαι θετικός. Δυστυχώς οι δικηγόροι έχουν πολύ υψηλό κοστολογιο με βάση τον κατώτατο μισθό της χώρας μας. Θα σου έκανε εντύπωση αν σου πω όμως ότι η αμοιβή μας αναλογικά με των άλλων ευρωπαϊκών χωρών είναι στα πατώματα; Και θα σου εξηγήσω το γιατί. Πριν κάτι χρόνια το κράτος θέλησε να βάλει τέλος στην φοροδιαφυγή των δικηγόρων (δεν είχε άδικο κατά την γνώμη μου) και το κατάφερε αυτό με τα παράβολα προεισπραξης. Κακά τα ψέματα όμως. Δεν ήθελε να μας αναγκάσει να κόψουμε αποδείξεις με αυτό το μέτρο αλλά δυστυχώς να μαζέψει φόρους έμμεσα. Στην πράξη λοιπόν καμία δικαστική πράξη δεν γίνεται χωρίς το απαιτούμενο παράβολο (πολλές φορές θα χρειαστεί και παραπάνω από ένα). Ο δικαστής έχει την ευχέρεια να μην εξετάσει καμία αγωγή ή αίτηση χωρίς παράβολο. Για να κάνεις ένα δικαστήριο μπορεί να χρειαστείς παράβολα από 300 έως 1700€ (αν το αντικείμενο είναι μεγαλύτερο ανεβαίνει κατά πολύ). Αυτά τα λεφτά δυστυχώς πάνε στο δημόσιο. Από εκεί και πέρα αρχίζει η αμοιβή του δικηγόρου, η οποία πρέπει να κρίνεται με γνώμονα ότι ήδη ο πελάτης έχει καταβάλει έναν σκασμό λεφτά για το δημόσιο άρα δεν μπορείς να ξεφύγεις. Οι αμοιβές μας ορίζονται βάσει νόμου. Αν όμως ζητούσαμε τις αμοιβές αυτές τότε δεν θα πατούσε ψυχή. Επιπλέον έχουμε πολύ υψηλά ασφάλιστρα και κόστος εργασίας. Ο ιδιοκτήτης ακινήτου επειδή είσαι δικηγόρος θα σου βάλει κι ένα 50€ καπέλο, το ίδιο και στο γραφείο. Οι έλεγχοι της εφορίας είναι σχεδόν μια φορά κάθε χρόνο τακτικοί και τέλος ένα σύγγραμα που θα με βοηθήσει στην δουλειά ξεκινάει από 130 ευρώ και φτάνει έως 600. Όσον αφορά τις σπουδές δεν τελειώνουν σε 8 χρόνια. Αν θες να παραμείνεις μάχιμος και έχεις απαιτήσεις πρέπει να διαβάζεις μια ζωή. Βέβαια αυτό για κάποιον που αγαπάει την δουλειά του μπορεί να είναι και ευχή.

Επεξ/σία από LawyerS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την δική μου άποψη μιας και σπούδασα κάποια υποειδικοτητα μηχανικού, αν και δεν εργάστηκα γενικά πάνω στο αντικείμενο όμως έχω επαφή με πολλούς μηχανικούς παρακολουθώ τι γίνεται στα τεκταινομενα μέσω διαδικτύου, σε δικηγόρο μια φορά πήγα μόνο, ορισμένοι συγγενείς μου έχουν χρειαστεί δικηγόρους και πλήρωσαν χιλιάδες ευρώ για κάποιες υποθέσεις. 

Το πρόβλημα κατ' εμέ δεν υπάρχει αποκλειστικά στους δικηγόρους, υπάρχει γενικότερα στα λεγόμενα νομοθετικά ρυθμιζόμενα επαγγέλματα, σε επαγγέλματα που θες δεν θες αναγκαστικά θα προσφυγεις σε αυτούς τους επαγγελματίες, κυρίως είναι οι μηχανικοί οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι, λιγότερο οι λογιστές, και λιγότεροι οι γιατροί μιας και εκεί υπεισερχεται ο παράγοντας της υγείας και της ζωής οπότε δεν έχουν τόσο μένος όπως οι προηγούμενοι. Στα προηγούμενα επαγγέλματα το πρόβλημα έγκειται ότι ο περισσότερος κόσμος δεν αντιλαμβάνεται ούτε είναι σε θέση να καταλάβει τόσο την πολυπλοκοτητα του θέματος, τόσο την δυσκολία επιβίωσης ενός ελεύθερου επαγγελματία όσο και το ότι αρκετές δουλειές η υποχρεώσεις που πρέπει να εκπληρωθούν για τον πελάτη μέσω του επαγγελματία θεωρούνται ανούσιες και δίχως αντίκρυσμα, οπότε μερίδα του κόσμου θεωρεί απλά ότι υπάρχουν κάποιες συντεχνίες οι οποίες πιέζουν το κράτος για να περνάει ευεργετικά μέτρα υπέρ τους στηρίζοντας τους έμμεσα. 

Τώρα για τους δικηγόρους, εγώ μια φορά πήγα σε εναν γνωστό να μου συντάξει ένα μισθωτήριο συμβόλαιο για νομικό προσωπο και οχι αυτά του σωρού, εκανε και έλεγχο στα καταστατικα και την νομιμότητα του νομικού προσώπου και εποπτευσε την διαδικασία μέχρι την υπογραφή μας στο γραφείο του με όλα τα μέρη, σε κάποια φάση εντόπισε θέματα στα καταστατικα και τους πήρε τηλέφωνο να ζητήσει διευκρινήσεις ενώ κλήθηκε κάποιος στο γραφείο του να τον ρωτήσει διότι δεν έβγαινε ακρη σε κάποια θέματα, τελικά βγήκε άκρη, μετά κάποιος δεν ερχόταν να υπογράψει και ζητούσε να του τα στείλουμε και να μας τα στείλει σε email επειδή έλλειπε εξωτερικο, το αρνήθηκε ο δικηγόρος και είπε να έρθει στο γραφείο του να υπογράψει. Τελικά όλα πήγαν καλώς και τον πλήρωσα 200ευρω για αυτο, νομίζω λίγα μου ζήτησε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Περίπτωση που μου είπε ο πατέρας από το 1970.

Πιάνουν τον φίλο του με 10 γλάστρες κάνναβη. Ο μπάτσος του λέει αυτού και των γονέων του στο τμήμα, αν θες να πας κάλα στο δικαστήριο θα πάρεις τον δικηγόρο ταδε. Πράγματι, γονείς και παιδί πηγαίνουν στον ταδε, ο οποίος τους λέει, αν φας φυλακή πάνω από 30 μήνες, θα πληρωθώ 70 χιλιάδες δραχμές. Αν όμως είναι κάτω από 30, θα πληρώσεις 300 χιλιάδες. Τελικά στο δικαστήριο έφαγε 29 και μισό μήνες. 

Με λίγα λόγια, όλοι φάγανε καλα, μπάτσος δικηγόρος και δικαστής.

Δεν υπάρχει δικαιοσύνη, ειδικά στα θέματα με μικροποσότητα ναρκωτικών, σου έρχεται να τους πυροβολήσεις τους δικηγόρους. Βγάζουν λεφτά από αέρα. Και όλα αυτά τα λεφτά είναι από τους καημένους τους γονείς που τα δίνουν για να σώσουν τον κανακάρη τους.

Καταρχάς με 10 δενδρίλια δεν μιλάμε για μικροποσότητα. Από την στιγμή που αναλαμβάνεις μια παράνομη κακουργηματική πράξη σαν επάγγελμα γιατί θέλεις να πλουτίσει χωρίς κόπο αναλαμβάνεις και την ευθύνη. Όταν πας στο τμήμα έχεις δικαίωμα να βάλεις όποιον δικηγόρο θες. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να βάλεις αυτόν που θα σου υποδείξουν, όπως επίσης για κατοχή μικροποσότητας δεν είναι υποχρεωτική η παράσταση δικηγόρου. Αφού θεωρείς ότι τα λεφτά που θα δώσεις είναι αέρας σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις καλύτερα μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως μια γκόμενα δικηγόρο που είχα ήταν πολύ ωραίος τύπος

'Αρα αγαπάμε δικηγορίνες

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο πάντως εγω πρώτη φορά το ακουω

Δεν ξερω πως κατέληξες σε αυτο το συμπέρασμα

Θα σου απαντήσω. Η πανδημία δυστυχώς μας έπληξε όλους ανεξαιρέτως. Εγώ θα σταθώ κυρίως στις τουριστικές περιοχές, στην εστίαση και στους μικρούς ελεύθερους επαγγελματίες. Ειδικά οι τελευταίοι στηρίχθηκαν ελάχιστα. Εμείς λοιπόν ως δικηγόροι δεν στηριχθηκαμε καθόλου. Πριν λίγες ημέρες το κράτος αποφάσισε να μας δώσει με ανήθικα κριτήρια το ποσό των 400€ και αυτό μέσω του ταμείου μας του ΟΑΕΔ. Λεφτά δλδ τα οποία έχουμε πληρώσει μέσω των εισφορών μας για τέτοιες περιπτώσεις. Τα δικαστήρια είναι κλειστά ή μάλλον δουλεύουν μόλις το 20% των υποθέσεων. Χωρίς μάρτυρες δικαστήριο δεν κάνεις εκτός αν θες να πας σαν πρόβατο στην σφαγή. Αλλά ακόμα και να βγει απόφαση δεν μπορείς να την εκτελέσεις δλδ να την εφαρμόσεις. Το επίδομα λοιπόν των 400 ευρώ έχουν που το συζητάνε στην κυβέρνηση εδώ και 5 μήνες. Ανά καιρούς αναρτούνται ποστ στο Facebook από ενημερωτικά σάιτ και αναφέρουν για την εξέλιξη. Ε λοιπόν αν διαβάσεις τα σχόλια από κάτω μόνο που δεν μας εύχονται να τα φάμε στους γιατρούς. Η αιτιολογία; Δεν κόβουν απόδειξη ή είναι λαμόγια. Και επαναλαμβάνω δεν παίρνουμε χρήματα που θα μπορούσαν να μοιραστούν σε άλλη κοινωνική μερίδα. Παίρνουμε χρήματα που έχουμε καταβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Καταρχάς με 10 δενδρίλια δεν μιλάμε για μικροποσότητα. Από την στιγμή που αναλαμβάνεις μια παράνομη κακουργηματική πράξη σαν επάγγελμα γιατί θέλεις να πλουτίσει χωρίς κόπο αναλαμβάνεις και την ευθύνη. Όταν πας στο τμήμα έχεις δικαίωμα να βάλεις όποιον δικηγόρο θες. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να βάλεις αυτόν που θα σου υποδείξουν, όπως επίσης για κατοχή μικροποσότητας δεν είναι υποχρεωτική η παράσταση δικηγόρου. Αφού θεωρείς ότι τα λεφτά που θα δώσεις είναι αέρας σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις καλύτερα μόνος σου.

Μην απαντάς σαν εξυπνακιας. Αέρας λεφτά είναι αυτά που βγάζετε, ειδικά από τέτοιες περιπτώσεις.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimosthenisG είπε

Μην απαντάς σαν εξυπνακιας. Αέρας λεφτά είναι αυτά που βγάζετε, ειδικά από τέτοιες περιπτώσεις.

Δεν έχεις υποχρέωση να παρασταθείς με δικηγόρο. Ο νόμος σου επιτρέπει να πας μόνος σου και να υπερασπιστείς τον εαυτό σου. Μην δώσεις αέρα λεφτά επομένως. Κι εγώ όταν μπορώ να επισκευάσω μια γυψοσανίδα μόνος μου το κάνω. Δεν θα δώσω 50 ευρώ μεροκάματο. Αναλαμβάνω και την ευθύνη του αποτελέσματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Πολύ ολοκληρωμένη άποψη και σε ευχαριστώ για αυτήν. Όσο αναφορά το πρώτο σκέλος σου είμαι θετικός. Δυστυχώς οι δικηγόροι έχουν πολύ υψηλό κοστολογιο με βάση τον κατώτατο μισθό της χώρας μας. Θα σου έκανε εντύπωση αν σου πω όμως ότι η αμοιβή μας αναλογικά με των άλλων ευρωπαϊκών χωρών είναι στα πατώματα; Και θα σου εξηγήσω το γιατί. Πριν κάτι χρόνια το κράτος θέλησε να βάλει τέλος στην φοροδιαφυγή των δικηγόρων (δεν είχε άδικο κατά την γνώμη μου) και το κατάφερε αυτό με τα παράβολα προεισπραξης. Κακά τα ψέματα όμως. Δεν ήθελε να μας αναγκάσει να κόψουμε αποδείξεις με αυτό το μέτρο αλλά δυστυχώς να μαζέψει φόρους έμμεσα. Στην πράξη λοιπόν καμία δικαστική πράξη δεν γίνεται χωρίς το απαιτούμενο παράβολο (πολλές φορές θα χρειαστεί και παραπάνω από ένα). Ο δικαστής έχει την ευχέρεια να μην εξετάσει καμία αγωγή ή αίτηση χωρίς παράβολο. Για να κάνεις ένα δικαστήριο μπορεί να χρειαστείς παράβολα από 300 έως 1700€ (αν το αντικείμενο είναι μεγαλύτερο ανεβαίνει κατά πολύ). Αυτά τα λεφτά δυστυχώς πάνε στο δημόσιο. Από εκεί και πέρα αρχίζει η αμοιβή του δικηγόρου, η οποία πρέπει να κρίνεται με γνώμονα ότι ήδη ο πελάτης έχει καταβάλει έναν σκασμό λεφτά για το δημόσιο άρα δεν μπορείς να ξεφύγεις. Οι αμοιβές μας ορίζονται βάσει νόμου. Αν όμως ζητούσαμε τις αμοιβές αυτές τότε δεν θα πατούσε ψυχή. Επιπλέον έχουμε πολύ υψηλά ασφάλιστρα και κόστος εργασίας. Ο ιδιοκτήτης ακινήτου επειδή είσαι δικηγόρος θα σου βάλει κι ένα 50€ καπέλο, το ίδιο και στο γραφείο. Οι έλεγχοι της εφορίας είναι σχεδόν μια φορά κάθε χρόνο τακτικοί και τέλος ένα σύγγραμα που θα με βοηθήσει στην δουλειά ξεκινάει από 130 ευρώ και φτάνει έως 600. Όσον αφορά τις σπουδές δεν τελειώνουν σε 8 χρόνια. Αν θες να παραμείνεις μάχιμος και έχεις απαιτήσεις πρέπει να διαβάζεις μια ζωή. Βέβαια αυτό για κάποιον που αγαπάει την δουλειά του μπορεί να είναι και ευχή.

Ωραία, πολλά από αυτά δεν τα γνώριζα.

Πιστεύεις δηλαδή ότι, υπό τις δεδομένες συνθήκες, για ένα δικηγόρο του 2021 είναι απίθανο να γίνει αυτό που γινόταν το 1980-90-00; Δηλαδή ο πλουτισμός- αργά ή γρήγορα, δε μας απασχολεί η ταχύτητα. Αν μπορεί πλέον να συμβεί ρωτώ. Ή αν ένας δικηγόρος σημερινός είναι καταδικασμένος σε 1200-1500 ευρώ καθαρά/μήνα με οοοολο αυτό το τρέξιμο και τις σπουδές, με τη μόνη εναλλακτική του, όπως ο ίδιος ανέφερες, να είναι οι παράνομες κακουργηματικές πράξεις.

Εν τέλει, αυτό είναι που διαφοροποιεί τους δικηγόρους στα μάτια των υπολοίπων - και τον οποιονδήποτε άλλον: Το αν βράζουμε πλέον στο ίδιο καζάνι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, l337 είπε

Η κοινωνία δεν μισεί τους δικηγόρους. Υπάρχουν καλοί και κακοί δικηγόροι όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Η κοινωνία μισεί το κομμάτι της δικαιοσύνης στην Ελλάδα που είναι διεφθαρμένο μέχρι εκεί που δεν πάει παρακάτω.

Δεν ξέρω ακόμα αν είναι διεφθαρμένη η δικαιοσύνη ή αν είναι δυσκίνητη. Δυστυχώς όμως η κατάσταση της δικαιοσύνης στην χώρα μας δεν είναι η καλύτερη και πιστέψτε με είναι ένας λόγος που δεν υπάρχουν επενδύσεις στην χώρα μας. Από προσωπική μου άποψη θεωρώ πιο διεφθαρμένη την νομοθετική εξουσία που ψηφίζει νόμους με κριτήρια που όλοι ξέρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Θα σου απαντήσω. Η πανδημία δυστυχώς μας έπληξε όλους ανεξαιρέτως. Εγώ θα σταθώ κυρίως στις τουριστικές περιοχές, στην εστίαση και στους μικρούς ελεύθερους επαγγελματίες. Ειδικά οι τελευταίοι στηρίχθηκαν ελάχιστα. Εμείς λοιπόν ως δικηγόροι δεν στηριχθηκαμε καθόλου. Πριν λίγες ημέρες το κράτος αποφάσισε να μας δώσει με ανήθικα κριτήρια το ποσό των 400€ και αυτό μέσω του ταμείου μας του ΟΑΕΔ. Λεφτά δλδ τα οποία έχουμε πληρώσει μέσω των εισφορών μας για τέτοιες περιπτώσεις. Τα δικαστήρια είναι κλειστά ή μάλλον δουλεύουν μόλις το 20% των υποθέσεων. Χωρίς μάρτυρες δικαστήριο δεν κάνεις εκτός αν θες να πας σαν πρόβατο στην σφαγή. Αλλά ακόμα και να βγει απόφαση δεν μπορείς να την εκτελέσεις δλδ να την εφαρμόσεις. Το επίδομα λοιπόν των 400 ευρώ έχουν που το συζητάνε στην κυβέρνηση εδώ και 5 μήνες. Ανά καιρούς αναρτούνται ποστ στο Facebook από ενημερωτικά σάιτ και αναφέρουν για την εξέλιξη. Ε λοιπόν αν διαβάσεις τα σχόλια από κάτω μόνο που δεν μας εύχονται να τα φάμε στους γιατρούς. Η αιτιολογία; Δεν κόβουν απόδειξη ή είναι λαμόγια. Και επαναλαμβάνω δεν παίρνουμε χρήματα που θα μπορούσαν να μοιραστούν σε άλλη κοινωνική μερίδα. Παίρνουμε χρήματα που έχουμε καταβάλει.

Ts σοβαρά, σε άλλη χώρα ζεις; Αυτά γίνονται σε όλους τους κλάδους. Μπες στο διπλανό thread με τους δασκάλους και τους καθηγητές να δεις τι γίνεται...

Για κάποιο λόγο ο Έλληνας δεν έχει μάθει να πληρώνει μια υπηρεσία. Δηλαδή θα δώσει ευχαρίστως 500-600 ευρώ για ρούχα πχ, αλλά για κάτι άυλο θα του κακο-φανει πάρα πολύ! 

Βρίσκομαι σε κλάδο που για να είσαι ανταγωνιστικός, πρέπει να διαβάζεις συνέχεια και αδιάκοπα (είμαι software architect) , δεν μπορώ να θυμηθώ τα τελευταία 10 χρόνια μια μέρα που να μην έκανα έστω 1 βιντεάκι udemy η να μην διάβασα ένα άρθρο σχετικό με τον τομέα μου. Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου...

Αν πάντως είσαι καλός επαγγελματίας και δεν κοιτάς τον άλλον στη τσέπη, αργά η γρήγορα θα κάνεις όνομα και θα σε σέβονται οι πελάτες σου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Περίπτωση που μου είπε ο πατέρας από το 1970.

Πιάνουν τον φίλο του με 10 γλάστρες κάνναβη. Ο μπάτσος του λέει αυτού και των γονέων του στο τμήμα, αν θες να πας κάλα στο δικαστήριο θα πάρεις τον δικηγόρο ταδε. Πράγματι, γονείς και παιδί πηγαίνουν στον ταδε, ο οποίος τους λέει, αν φας φυλακή πάνω από 30 μήνες, θα πληρωθώ 70 χιλιάδες δραχμές. Αν όμως είναι κάτω από 30, θα πληρώσεις 300 χιλιάδες. Τελικά στο δικαστήριο έφαγε 29 και μισό μήνες. 

Με λίγα λόγια, όλοι φάγανε καλα, μπάτσος δικηγόρος και δικαστής.

Δεν υπάρχει δικαιοσύνη, ειδικά στα θέματα με μικροποσότητα ναρκωτικών, σου έρχεται να τους πυροβολήσεις τους δικηγόρους. Βγάζουν λεφτά από αέρα. Και όλα αυτά τα λεφτά είναι από τους καημένους τους γονείς που τα δίνουν για να σώσουν τον κανακάρη τους.

Αυτό που λες είναι η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη είναι να κάτσει ο γιος να αναλάβει τις ευθύνες του, οι μεν γονείς να ψάξουν μόνοι τους να αναζητήσουν δικηγόρο και ότι γίνει έγινε. Εγώ με το που θα άκουγα μπατσο να πάρεις τον τάδε δικηγόρο θα έφευγα μακριά. Η ποινικη νομοθεσία είναι συγκεκριμένη, δεν υπάρχει πάρε αυτόν και θα φας τόση ποινή, η ποινή τα μέγιστα/ελάχιστα είναι γνωστά και μετά αναλόγως ελαφρυντικων και τι θα αποφασίσει το δικαστήριο. Τώρα μπάτσος και δικηγόρος εκμεταλλευτηκαν φόβο και άγνοια. 

5 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Δεν έχεις υποχρέωση να παρασταθείς με δικηγόρο. Ο νόμος σου επιτρέπει να πας μόνος σου και να υπερασπιστείς τον εαυτό σου. Μην δώσεις αέρα λεφτά επομένως. Κι εγώ όταν μπορώ να επισκευάσω μια γυψοσανίδα μόνος μου το κάνω. Δεν θα δώσω 50 ευρώ μεροκάματο. Αναλαμβάνω και την ευθύνη του αποτελέσματος.

Νομιζω δεν ισχύει με όλα τα είδη δικαστηρίων αυτο, σε κάποια είναι υποχρεωτικός ο δικηγόρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Ωραία, πολλά από αυτά δεν τα γνώριζα.

Πιστεύεις δηλαδή ότι, υπό τις δεδομένες συνθήκες, για ένα δικηγόρο του 2021 είναι απίθανο να γίνει αυτό που γινόταν το 1980-90-00; Δηλαδή ο πλουτισμός- αργά ή γρήγορα, δε μας απασχολεί η ταχύτητα. Αν μπορεί πλέον να συμβεί ρωτώ. Ή αν ένας δικηγόρος σημερινός είναι καταδικασμένος σε 1200-1500 ευρώ καθαρά/μήνα με οοοολο αυτό το τρέξιμο και τις σπουδές, με τη μόνη εναλλακτική του, όπως ο ίδιος ανέφερες, να είναι οι παράνομες κακουργηματικές πράξεις.

Εν τέλει, αυτό είναι που διαφοροποιεί τους δικηγόρους στα μάτια των υπολοίπων - και τον οποιονδήποτε άλλον: Το αν βράζουμε πλέον στο ίδιο καζάνι.

Δυστυχώς ναι. Πλέον η δικηγορία δεν είναι επάγγελμα με λεφτά. Και σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει ο δικηγόρος όπως τον ξέρουμε αλλά δικηγορικές εταιρίες. Από πίσω βέβαια εργάζονται δικηγόροι που πραγματικά τους βγαίνει ο κώλος για ψίχουλα.  Βέβαια αυτό θα γίνει με όλους. έχω την εντύπωση πως ζούμε σε έναν κόσμο που θέλει να μας αρπάξει την προσωπική περιουσία. Δεν θέλει δλδ να βγάζουμε παραπάνω απ' όλα ξοδεύουμε. Ένας δικηγόρος πλέον έχει μισθό 1200 ευρώ στη καλύτερη. Μου έχουν πει ότι στην Αθήνα πχ με αυτά τα λεφτά δεν ζεις. Δεν έχω άποψη αλλά για επαρχεία θα ήμουν μια χαρά. Σαν ελεύθερος επαγγελματίας ο δικηγόρος θα μπορουσε να βγάλει αρκετές χιλιάδες ευρώ μέχρι και 0. Για να μπορείς να βγάλεις όμως πολλές χιλιάδες πλέον θέλει να έχεις είτε ένα κανάλι να προβάλει συνέχεια είτε να γίνεις απατεώνας.  Πιστεύω επομένως ότι είναι αρκετά δύσκολο να ζήσουμε εποχές 1990 στην δικηγορία. Πιστεύω όμως πως στα 45 μου δεν θα έχω το άγχος αν θα έχω λεφτά και τον άλλον μήνα να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου. Αυτό θεωρώ πως θα γίνει.

7 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ts σοβαρά, σε άλλη χώρα ζεις; Αυτά γίνονται σε όλους τους κλάδους. Μπες στο διπλανό thread με τους δασκάλους και τους καθηγητές να δεις τι γίνεται...

Για κάποιο λόγο ο Έλληνας δεν έχει μάθει να πληρώνει μια υπηρεσία. Δηλαδή θα δώσει ευχαρίστως 500-600 ευρώ για ρούχα πχ, αλλά για κάτι άυλο θα του κακο-φανει πάρα πολύ! 

Βρίσκομαι σε κλάδο που για να είσαι ανταγωνιστικός, πρέπει να διαβάζεις συνέχεια και αδιάκοπα (είμαι software architect) , δεν μπορώ να θυμηθώ τα τελευταία 10 χρόνια μια μέρα που να μην έκανα έστω 1 βιντεάκι udemy η να μην διάβασα ένα άρθρο σχετικό με τον τομέα μου. Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου...

Αν πάντως είσαι καλός επαγγελματίας και δεν κοιτάς τον άλλον στη τσέπη, αργά η γρήγορα θα κάνεις όνομα και θα σε σέβονται οι πελάτες σου...

Πολύ καλό επάγγελμα και δημιουργικό αλλά σε λάθος χώρα δυστυχώς.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...