Προς το περιεχόμενο

Γιατί η κοινωνία μισεί τους δικηγόρους;


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μπες στο διπλανό thread με τους δασκάλους και τους καθηγητές να δεις τι γίνεται...

Ποιό είναι το διπλανό thread;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

14 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ποιό είναι το διπλανό thread;

Κυκλοφορούσε ένα thread για δασκάλους. Νομίζω είχε τίτλο: επάγγελμα δάσκαλος. Δεν γνωρίζω αν έχει διαγραφεί.

Edit: Εδώ ειναι

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μου αρεσει να τσουβαλιαζω επαγγελματα και δε το κανω ουτε και με τους δικηγορους.

Δηλαδη μου φαινεται περιεργο αυτο που αναφερεται στο πρωτο ποστ,λες και υπαρχει γενικευμενο θεμα της κοινωνιας με τους δικηγορους.

Οπως αναφερθηκε προς ολους τους κλαδους που πληρωνονται καλα (σε σχεση με το μεσο μισθο της Ελλαδας,αλλα και παλι σε σχεση με Ευρωπη ειναι λιγα) υπαρχει ενα θεμα.

 

Οπως και να εχει,θα αναφερω 2 περιστατικα που μου ετυχαν,αν και κακοι επαγγελματιες υπαρχουν παντου δυστυχως.

Αφορουν τροχαια και τα δυο.

Στο πρωτο υπαρχει ατυχημα με το αυτοκινητο μας παρκαρισμενο και γινεται δικαστηριο γιατι η ασφαλιστικη του αλλου πιστευει οτι το ατυχημα ηταν μαγειρεμενο (τιπ:δεν ηταν).

Μας συστηνει γνωστος μας δικηγορο που θα πληρωνοταν τη ταριφα απο την ασφαλιστικη μας αφου ειχαμε νομικη καλυψη.

Ολα οκ,τελειωνει το θεμα,αποζημιωνομαστε αφου ειχαμε δικιο,παει να παρει την αμοιβη του ο δικηγορος και λεει θελει εξουσιοδοτηση για να παρει αυτος τη δικη μας αποζημιωση και να μας τη δωσει.

Ψυλλιαστηκε ο πατερας μου κατι και δε του εδωσε.Για να μη πολυλογω ηθελε να φαει λεφτα απο την αποζημιωση και να μας δωσει λιγοτερα,γιατι θεωρουσε λιγα το ποσο που θα του εδινε η ασφαλιστικη ,ασχετα αν ειχε συμφωνησει.

 

Στο δευτερο περιστατικο ,ακριβως το ιδιο πηγε να γινει με μενα οπου ομως το καταλαβα και εγω αφου ειχα προτερη εμπειρια και το καταλαβε και δεν επεμεινε.

 

Βεβαια οπως ειπα παντου υπαρχουν κακοι επαγγελματιες,καθως χθες ανοιξα λογαριασμο στη τραπεζα και η υπαλληλος πηγε στη ζουλα να μου κανει ασφαλιστηριο ενω με ρωτησε και της ειπα οχι.Κακως δε της τα χωσα σε εντονο υφος και περιοριστηκα στο να της πω να το ακυρωσει.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LawyerS είπε

Θα ήθελα να παραθέσετε απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες. Γιατί πάντα οι δικηγόροι βρίσκονται απέναντι από την κοινωνία;

 

(Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω σε όλα από την δική μου σκοπιά)

Δεν ξερω που το ειδες οτι η κοινωνια μισει τους δικηγορους...

Προσωπικα τον δικηγορο και το λογιστη μου τους εχω ως κορην οφθαλμου και τοσα χρονια εχω τους ιδιους, και παρολα τα μικρολαθακια που εχουν κανει στο τοσο διαστημα παντα τα βρισκουμε απλα με μερικα φιλομπινελικια απο μερους μου που φυσικα ως εξυπνοι ανθρωποι που ειναι καταλαβαινουν οτι δεν εμπεριεχουν κακια και τους κανουν καλυτερους.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LawyerS είπε

Θα ήθελα να παραθέσετε απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες. Γιατί πάντα οι δικηγόροι βρίσκονται απέναντι από την κοινωνία;

 

(Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω σε όλα από την δική μου σκοπιά)

Το παίρνεις σαν ΔΕΔΟΜΕΝΟ.

Έχεις κάνει γκάλοπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δικιά μου κατάταξη των επαγγελματικών κλάδων
από το χειρότερο προς το καλύτερο
και πιάνοντας μόνο τις κακές περιπτώσεις
(όχι τις ακραίες πχ να είναι ο αλλος λαμόγιο ή απατεώνας όπως στην περίπτωση με τις γλάστρες)

-Ιατρός σε Νοσοκομείο : σε βλέπει ως ακόμα 15 λεπτα χαμένου χρόνου από την ζωή του

 Ιατρός ιδιώτης : σε βλέπει ως 50ευρω

-Συμβολαιογράφος : κατέχει το αλάθητο του Πάπα και απλά σου λέει φέρε εκείνο το χαρτί και το άλλο χωρίς να σου εξηγεί που να το βρεις και συνήθως υπερκοστολογεί την δουλειά του 

-Δικηγόρος : αναλαμβάνει και κάνει ότι πιστεύει αυτός ότι είναι το σωστό στο δικαστήριο χωρίς να ρωτά την γνώμη σου με αποτέλεσμα πολλές φορές να του ξεφύγει και κάτι που ίσως βοηθούσε στην υπόθεση

-Μηχανικός : θέλει να σε ρίξει στην συμφωνία (δηλαδή η συμφωνία έλεγε φτιάξε μου 50τμ σπίτι με 50000ευρω αλλά στην πορεία πάντα κάτι αλλάζει και χρείαζονται όλο και περισσότερα λεφτά όποτε καταλήγει το κόστος 70000ευρώ)
την ίδια τακτική ακολουθούν και όλοι οι μάστορες (υδραυλικοί κλπ) οπότε τους περιλαμβάνω εδώ 

-Λογιστές : δεν ασχολούνται ,
πόσα πλήρωσε ο πελατης πέρυσι εφορία; 200ευρω
και φέτος βάζει τα ίδια τα περυσινά
αν βγαίνει πάλι 200 ευρώ φόρος, μια χαρά .
αν ο πελάτης δικαιούται έκπτωση για κάποιο λόγο δεν το σκέφτηκε καν 

Επεξ/σία από st2
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο πάντως εγω πρώτη φορά το ακουω

Δεν ξερω πως κατέληξες σε αυτο το συμπέρασμα

 

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Πρώτη φορά ακούω ότι οι δικηγόροι είναι μισητή επαγγελματική ομάδα. Πολλες δικαστικες σειρές μάλλον βλέπεις. Εκτός άμα η μόνη σας επαφή με δικηγορους στον κύκλο σας είναι ο Κούγιας στην τηλεόραση, και σας φαινεται κάτι τόσο ξένο. Ο δικηγορος, όπως και ο γιατρός και ο υδραυλικός κτλ είναι ελεύθερα επαγγέλματα, που σημαίνει ότι δεν έχουν σταθερή πελατεία, δεν μπορούν να χρεώνουν 10 ευρώ την συμβουλή.

 

2 ώρες πριν, gianniz_k είπε

Λόγω Κούγια,κατά τα άλλα κανένα θέμα.

Για τους δημοσιογράφους έχετε ακούσει τίποτα ή μπα; Ήθελα να 'ξερα πού ζείτε εσείς.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν κάποιοι κλάδοι/επαγγέλματα που επιβάλουν να είσαι αδίστακτος.

Η δικηγορία είναι ένας από αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω καμία κοινωνία να μισεί τους δικηγόρους...μια χαρά είναι... Ίσως κάποιοι έχουν σχηματίσει κακή εντύπωση για μερικούς που κάνουν κακή άσκηση του επαγγέλματός τους, κατά παράβαση του καθήκοντος τους ήτοι:

- δεν ασχολούνται καθόλου με μια υπόθεση στα σοβαρά, έχω δει δικηγόρο να μελετά τι υπόθεση έχει στο πόδι κατά την εκφώνηση στην αρχή του δικαστηρίου... ο πελάτης χαντακώθηκε, η αμοιβή αμοιβή όμως...
- σε αστικής φύσεως διαφορές, τα παίρνουν και από τις δύο πλευρές...έχω υπόψη μου υπόθεση όπου ο δικηγόρος έχει πει στον πελάτη ότι το δικαστήριο αναβλήθηκε με σύμφωνη γνώμη των 2 πλευρών, ο πελάτης πήγε όμως να δει τι γίνεται και ο δικηγόρος ήταν εκεί για να δικάσει προς όφελος του αντιδίκου!!! ...τώρα τι δικαιολογία θα έβρισκε, δεν ξέρω!!!
Οπότε αν μερικοί έχουν κάποιες τέτοιες αρνητικές εμπειρίες, μπορεί να έχουν κάποιες επιφυλάξεις...αλλά δεν είναι γενικό... Δεν είναι γενικά η κοινωνία κατά των γιατρών, ας πούμε, επειδή κάποιοι τα παίρνουν!

Τέλος, υπάρχει και ένα φαινόμενο κοινωνικής παθογένειας, που έχει να κάνει εγγενώς με την ζήλεια, και είναι γενικά παραδεκτό ότι οι νομικοί σαν κλάδος ανήκουν στους επαγγελματίες που είναι μορφωμένοι, επιτυχημένοι, ζουν καλύτερα, έχουν ένα περιποιημένο dress code στην καθημερινότητά τους και τέλος πάντων το μέσο βιοτικό τους επίπεδο είναι (ή τουλάχιστον δείχνει) καλύτερο από του μέσου ανθρώπου. Οπότε αυτό γεννά και ένα είδος φθόνου, κακώς βέβαια αλλά συμβαίνει, έτσι είναι η κοινωνία μας.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 hours ago, LawyerS said:

Θα ήθελα να παραθέσετε απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες. Γιατί πάντα οι δικηγόροι βρίσκονται απέναντι από την κοινωνία;

 

(Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω σε όλα από την δική μου σκοπιά)

Αν και το ερώτημά σου είναι πολύ γενικό κι αόριστο, θα σου απαντήσω από την σκοπιά μου, μιας και λόγω επιχειρηματικής δραστηριότητας έχω κάνει αρκετά αστικά δικαστήρια (και έχω κάμποσα ακόμα να κάνω). Για τρεις λόγους κατά βάση: η ποιότητα της δουλειάς του δικηγόρου εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον πελάτη του, το αποτέλεσμα της δουλειάς του δεν εξαρτάται -αποκλειστικά- από τον ίδιο και τέλος ο κόσμος που δεν έχει στενή σχέση με το επάγγελμα δεν γνωρίζει τα έξοδα που προκύπτουν.

Το πρώτο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Οι πολύπλοκες υποθέσεις που απαιτούν τρέξιμο από τον πελάτη (να μαζέψει χαρτούρα, μάρτυρες κλπ) προκαλούν δυσφορία. Ειδικά όταν ο άλλος πληρώνει, δεν θέλει να τρέχει κι από πάνω. Αυτό είναι κάτι που και οι περισσότεροι δικηγόροι δεν το καταλαβαίνουν, γι' αυτό κι εγώ -ως πελάτης- το ξεκαθαρίζω εξαρχής: θες τα φορολογικά μου στοιχεία, δεν θα με ενοχλήσεις, ορίστε το τηλέφωνο του λογιστή μου, μιλάς μαζί του και σου λύνει τις απορίες σου. Επίσης, τυγχάνει πολλές φορές οι πελάτες να παραλείπουν στοιχεία, είτε από αφέλεια, είτε από έλλειψη γνώσεων και μάντεψε ποιόν θα βρίσουν σε αυτή την περίπτωση - όχι τον εαυτό τους πάντως.

Το δεύτερο είναι το αναγκαίο κακό του επαγγέλματος. Εάν συγκρουστούν οι δύο καλύτεροι δικηγόροι της Ελλάδας σε ένα δικαστήριο, μόνο ο ένας θα κερδίσει, γιατί απλά έτσι θα κρίνει ο δικαστής. Μπορεί να έχεις κάνει την καλύτερη δουλειά στην υπόθεση, αλλά και πάλι να την χάσεις. Οπότε θα έχεις έναν πελάτη που θα έχει τρέξει, θα έχει σπαταλήσει χρήματα και θα θεωρεί ότι πήγαν στράφι όλα. Γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό για την καριέρα ενός δικηγόρου να ενημερώνει εξαρχής τον πελάτη αν έχει νόημα η υπόθεση και σε περίπτωση που δεν έχει ουσία, να τον αποτρέπει.

Το τρίτο είναι αναμενόμενο, ισχύει για όλους μας και για όλα τα επαγγέλματα. Για παράδειγμα όταν μπαίνεις στο ζαχαροπλαστείο να πάρεις μια τούρτα και σου φαίνεται ακριβή που την έχει €20 το κιλό π.χ. δεν μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς ούτε τι υλικά έχει, ούτε πόσο χρόνο χρειάστηκε για να φτιαχτεί. Ή σου κακοφαίνεται ο υδραυλικός που σου παίρνει €50 για μια δουλειά 15 λεπτών, αλλά την ίδια στιγμή δεν θες να μπλέκει ο ίδιος με τα σκατά. Γενικά ο τρόπος σκέψης του κόσμου είναι βλαμμένος και ειδικά δεν μπορούν να διαχειριστούν στο μυαλό τους ότι υπάρχει ποιοτικό προϊόν (ή υπηρεσία) ή φθηνό προϊόν (ή υπηρεσία), αλλά σπανιότατα και τα δύο μαζί.

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Τέλος, υπάρχει και ένα φαινόμενο κοινωνικής παθογένειας, που έχει να κάνει εγγενώς με την ζήλεια, και είναι γενικά παραδεκτό ότι οι νομικοί σαν κλάδος ανήκουν στους επαγγελματίες που είναι μορφωμένοι, επιτυχημένοι, ζουν καλύτερα, έχουν ένα περιποιημένο dress code στην καθημερινότητά τους και τέλος πάντων το μέσο βιοτικό τους επίπεδο είναι (ή τουλάχιστον δείχνει) καλύτερο από του μέσου ανθρώπου. Οπότε αυτό γεννά και ένα είδος φθόνου, κακώς βέβαια αλλά συμβαίνει, έτσι είναι η κοινωνία μας.

 

Εντωμεταξύ αυτό ειδικά για το ντύσιμο και το φαίνεσθαι είναι η μεγαλύτερη Βαλκανίλα. Όλη η κοινωνιολογική θεωρία συγκλίνει στο ότι πλέον (μεταμοντέρνος κόσμος) η αμφίεση των πλέον ευκατάστατων είναι η πιο χύμα και άνετη. Αντίθετα, το κυριλέ και το ντρεςς κοδ κρατιέται για συγκεκριμένα επαγγέλματα υπηρεσιών και επιβάλλεται σε κόσμο ως επί το πλείστον χαμηλών εισοδημάτων.

Με απλά λόγια, ο 40χρονος ceo πολυεθνικής ταξιδεύει για μιτινγκ στο ντουμπάι φορώντας βερμούδα και σαγιονάρες, ενώ ο 40χρονος ινδός μετανάστης στο ντουμπάι του κουβαλά τις αποσκευές και του σερβίρει δείπνο ντυμένος με αψεγάδιαστη κοστουμάρα.

Η Ελληνική εντύπωση περί πλούτου κι επιτυχίας βρίσκεται σε αδρές γραμμές μεταξύ των δεκαετιών 70 και 90. Δηλαδή, με συντηρητικούς υπολογισμούς, 30 με 50 χρόνια πίσω.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πάντα θα βρίσκονται ενάντια στα συμφέροντα κάποιου προστατεύοντας τον πελάτη τους. και γιατί κάποιοι όπως και σε όλα τα επαγγέλματα προσπαθούν να σε εκμεταλλευτούν οικονομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

 

Για τους δημοσιογράφους έχετε ακούσει τίποτα ή μπα; Ήθελα να 'ξερα πού ζείτε εσείς.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν κάποιοι κλάδοι/επαγγέλματα που επιβάλουν να είσαι αδίστακτος.

Η δικηγορία είναι ένας από αυτούς.

Αγαπητέ επειδή έκανες παράθεση το post μου νιώθω ότι πρέπει να εξηγήσω για να μην παρεξηγηθώ. Όπως έγραψα λοιπόν,κανένα θέμα με τους δικηγόρους. Το περί Κούγια είχε μια δόση αστεϊσμού. Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους,είμαι βέβαιος ότι ο Κούγιας είναι από τους καλύτερους σε αυτό που κάνει,απλά για διάφορους λόγους μου προκαλεί απέχθεια. Δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες,και δεν χρειάζεται να ανοίξουμε παραθυράκι και να πιάσουμε τους δημοσιογράφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Με απλά λόγια, ο 40χρονος ceo πολυεθνικής ταξιδεύει για μιτινγκ στο ντουμπάι φορώντας βερμούδα και σαγιονάρες

Ένας στους 10.000 το κάνει αυτό και μάλλον είναι γιος κάποιου σείχη, ή γιος του ιδιοκτήτη της εταιρίας. Οι υπόλοιποι 9.999 CEO μια χαρά κοστούμια και γραβάτες φοράνε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γυναίκα μου δούλευε σαν δικηγόρος σε μεγάλο δικηγορικό γραφείο έκανε όλη την δουλειά και της έδιναν 600€ με καθυστέρηση πολλές φορές . Η τυπησα που είχε το γραφείο δεν έκανε τίποτα και πληρωνόταν πολλές φορές σε μαύρες σακούλες τα λεφτά . Γεμάτες κάποιες φορές . Σάπια . Προφανώς και με την στήριξη μου άλλαξε επάγγελμα και τώρα παίρνει τα διπλά και είναι και μια χαρά ψυχολογικά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...