Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/3/2022 στις 6:21 ΜΜ, csontheline είπε

Έβαλες 5,κάτι λίτρα. Ο εγκέφαλος το είδε μέσα στα όρια του σφάλματος, οπότε δεν άλλαξε την ένδειξη. Ξανά έβαλες 5,κάτι λίτρα, οπότε ο εγκέφαλος είδε πλέον μετακίνηση στο φλοτέρ έξω από τα όρια σφάλματος και την κατέγραψε ως πλήρωση αντίστοιχων λίτρων.

Τόσο απλό. 

Ποιος εγκέφαλος;Μίλησα εγώ για trip computer;Μίλησα για τη βελόνα του δείκτη βενζίνης,που είναι αναλογικό.Και δεν έβαλα 5 λίτρα έβαλα περισσότερα,μιλάμε για κάποια χρόνια πριν που η βενζίνη ήταν φθηνότερη.Και μετά,αφού είχα κάνει περισσότερη διαδρομή ως το άλλο βενζινάδικο,πώς με τα ίδια λίτρα έσβησε το λαμπάκι;Μη λέμε ότι θέλουμε,ο προηγούμενος δεν έβαλε καθόλου βενζίνη.Αν είχε βάλει θα είχε σβήσει το λαμπάκι.

Στις 25/3/2022 στις 5:31 ΜΜ, NeraBlack είπε

Δηλαδή με 7,4 χλμ εβαλές είκοσι λίτρα βενζίνη.

Και απορείς γιατί έσβησε το λαμπάκι την δεύτερη φορά.

ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ΕΙΚΟΣΙ ΛΙΤΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗ.

Το ότι άναψε η ένδειξη εκείνη τη στιγμή ,δε σημαίνει πως με μισό λίτρο βενζίνη θα έσβηνε.Δεν είναι ούτε ψηφιακό,ούτε ακριβείας το σύστημα βαθμονόμησης, πόσο μάλλον το φλοτέρ που μπορεί να κολλήσει στη ρεζέρβα και με γεμάτο ντεπόζιτο.

Μετά θα έγραφες πως γεμίζει το τεπόζιτο όταν πέφτεις σε λακούβες.

Επίσης,το ΝΟΜΙΜΟ ποσοστό σφάλματος της αντλίας,είναι απαράδεκτο.

Μπορείς να πας με μπιτόνι 10 λίτρα ,να σου βάλει 10.80 και να έχει δίκιο.

 

 

Το δημοτικό το έχεις τελειώσει;Διότι πολύ αμφιβάλλω...Αν είχα βάλει 20 λίτρα βενζίνη δε θα έσβηνε απλά το λαμπάκι θα είχε φτάσει κοντά στη μέση του ρεζερβουάρ μιας και χωράει 60 λίτρα.Απλώς ο προηγούμενος δεν έβαλε σταγόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να πω ότι ήμουν οριακά να κάνω φασαρία σε βενζινάδικο αλλά τελικά έφτιαγε ο δείκτης ο οποίος είχε χαλάσει και έμενε καρφωμένος στα κόκκινα. απλά το αναφέρω για να δείτε ότι μερικές φορές ίσως φταίει κάτι άλλο. ίσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Μου φαίνεται εξωπραγματικη η διαφορά κατανάλωσης που λες. 

Kι όμως φίλτατε ισχύει σε μένα ! Μάλιστα το πέσιμο σε 11~11.5 lt/100km ισχύει τον χειμώνα όπου όλα τα αυτοκίνητα έχουν πιο αυξημένη κατανάλωση ίσως λόγω ψύχους όπου ο εγκέφαλος μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ στέλνει πιο πλούσιο μείγμα στους κυλίνδρους.Το καλοκαίρι η κατανάλωση μου πέφτει στα 9.8~10,5 lt/100km.Να ξεκαθαρίσω ότι την διαφορά την μεγάλη την είδα μετά απο τουλάχιστον 5 γεμίσματα και όχι εξαρχής.Κάτι λεει η shell για καθάρισμα του κινητήρα μετα από πολύ χρήση vpower μήπως και αυτό παίζει ρόλο ?? Ποτέ δεν έχω ξαναβάλει για πολλά χρόνια άλλο καύσιμο από άλλα πρατήρια - μόνο shell vpower βαζω τα τελευταία 20000 km.Τι να πω ...δεν εχω κάποιο λόγο για να γράφω παραμύθια - δεν εργάζομαι στην shell ουτε εχω σχέση...γραφω αυτα που εχω παρατηρήσει στο αμάξι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, agap είπε

Kι όμως φίλτατε ισχύει σε μένα ! Μάλιστα το πέσιμο σε 11~11.5 lt/100km ισχύει τον χειμώνα όπου όλα τα αυτοκίνητα έχουν πιο αυξημένη κατανάλωση ίσως λόγω ψύχους όπου ο εγκέφαλος μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ στέλνει πιο πλούσιο μείγμα στους κυλίνδρους.Το καλοκαίρι η κατανάλωση μου πέφτει στα 9.8~10,5 lt/100km.Να ξεκαθαρίσω ότι την διαφορά την μεγάλη την είδα μετά απο τουλάχιστον 5 γεμίσματα και όχι εξαρχής.Κάτι λεει η shell για καθάρισμα του κινητήρα μετα από πολύ χρήση vpower μήπως και αυτό παίζει ρόλο ?? Ποτέ δεν έχω ξαναβάλει για πολλά χρόνια άλλο καύσιμο από άλλα πρατήρια - μόνο shell vpower βαζω τα τελευταία 20000 km.Τι να πω ...δεν εχω κάποιο λόγο για να γράφω παραμύθια - δεν εργάζομαι στην shell ουτε εχω σχέση...γραφω αυτα που εχω παρατηρήσει στο αμάξι!!

Θα είσαι από τις παγκοσμίες πρωτοτυπίες που έχεις χαμηλότερη κατανάλωση με 98αρα σε μοτέρ που δουλεύει με 95αρα. 

Και σε εμένα σε 2.3 λίτρα μοτέρ όταν είχα βάλει μερικές φορές σε shell ακριβώς τα ίδια μου έλεγαν. Τους βαρέθηκα να μου τα πρήζουν, δεν ξαναέβαλα.

Και στην τελική αν υποθέσουμε ότι ισχύει η λιγότερη κατανάλωση,την πληρώνεις πιο ακριβά την super plus, οπότε με 95αρα βάζεις πιο πολλά λίτρα από ότι με την v power,με τα ίδια χρήματα, οπότε το ίδιο είναι. 

ΑΝ βγάζει παραπάνω χλμ η 98αρα.Ενα μεγάλο ΑΝ.

6 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ποτέ δεν έχω ξαναβάλει για πολλά χρόνια άλλο καύσιμο από άλλα πρατήρια - μόνο shell vpower βαζω τα τελευταία 20000 km.Τ

Πολλά χρόνια, μόνο 20.000χλμ;

Δοκιμασε 95αρα από άλλες εταιρίες, να δεις αν έχει διαφορά. 

Σιγουρα δεν είσαι της Shell; 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, imaginas είπε

Ποιος εγκέφαλος;Μίλησα εγώ για trip computer;Μίλησα για τη βελόνα του δείκτη βενζίνης,που είναι αναλογικό.Και δεν έβαλα 5 λίτρα έβαλα περισσότερα,μιλάμε για κάποια χρόνια πριν που η βενζίνη ήταν φθηνότερη.Και μετά,αφού είχα κάνει περισσότερη διαδρομή ως το άλλο βενζινάδικο,πώς με τα ίδια λίτρα έσβησε το λαμπάκι;Μη λέμε ότι θέλουμε,ο προηγούμενος δεν έβαλε καθόλου βενζίνη.Αν είχε βάλει θα είχε σβήσει το λαμπάκι.

Το δημοτικό το έχεις τελειώσει;Διότι πολύ αμφιβάλλω...Αν είχα βάλει 20 λίτρα βενζίνη δε θα έσβηνε απλά το λαμπάκι θα είχε φτάσει κοντά στη μέση του ρεζερβουάρ μιας και χωράει 60 λίτρα.Απλώς ο προηγούμενος δεν έβαλε σταγόνα.

Ή λέω, ή,το προφανές που σου λέμε όλοι ,δεν δουλεύει έτσι ο δείκτης.

Δεν έχεις που δεν έχεις ιδέα από μηχανική, τεχνολογία και απλή λογική βασικά,κουνάς και το δάχτυλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NeraBlack είπε

Ή λέω, ή,το προφανές που σου λέμε όλοι ,δεν δουλεύει έτσι ο δείκτης.

Δεν έχεις που δεν έχεις ιδέα από μηχανική, τεχνολογία και απλή λογική βασικά,κουνάς και το δάχτυλο.

Δεν ξέρω αν είμαι λάθος, αλλά με αυτή τη λογική θα παραθέσω 2 παραδείγματα και πες μου αν ισχύει.

Γεμίζω ντεπόζιτο με 60 λίτρα και στα 600 χιλιόμετρα ανάβει λαμπάκι.

Ξαναγεμίζω ντεπόζιτο, κάνω 550 χιλιόμετρα ίδιων χαρακτηριστικών (πόλη και εκτός πόλης) με το προηγούμενο γέμισμα και ανάβει στα 550 χιλιόμετρα το λαμπάκι;

Αυτό λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2022 στις 5:38 ΜΜ, imaginas είπε

Μίλησα για τη βελόνα του δείκτη βενζίνης,που είναι αναλογικό.

Αναλογικό είναι, γραμμικό όμως σε σχέση με την ποσότητα καυσίμου στο τεπόζιτο σίγουρα ΔΕΝ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αναλογικό είναι, γραμμικό όμως σε σχέση με την ποσότητα καυσίμου στο τεπόζιτο σίγουρα ΔΕΝ είναι.

Το ντεπόζιτο δεν ήταν άδειο,είχε βενζίνη.Άρα με 10 περίπου λίτρα το λαμπάκι έπρεπε να σβήσει και δεν έσβησε.Άρα δεν μπήκε βενζίνη.Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό...

6 ώρες πριν, NeraBlack είπε

Ή λέω, ή,το προφανές που σου λέμε όλοι ,δεν δουλεύει έτσι ο δείκτης.

Δεν έχεις που δεν έχεις ιδέα από μηχανική, τεχνολογία και απλή λογική βασικά,κουνάς και το δάχτυλο.

Εσύ πώς απέδειξες ότι έχεις ιδέα;Με το χαβαλέ στην προηγούμενη απάντηση διαστρεβλώνοντας αυτά που έγραψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imaginas είπε

Το ντεπόζιτο δεν ήταν άδειο,είχε βενζίνη.Άρα με 10 περίπου λίτρα το λαμπάκι έπρεπε να σβήσει και δεν έσβησε.Άρα δεν μπήκε βενζίνη.Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό...

Μωρέ μια χαρά το καταλαβαίνω αυτό, άλλο που αμφισβητώ το κατά πόσο ισχύει.

Σε αντίθεση με σένα που αρνείσαι πεισματικά να καταλάβεις αυτό που σου λέμε εμείς, δλδ ότι κάθε αύξηση ή μείωση στην ποσότητα καυσίμου στο τεπόζιτο δεν συνοδεύεται πάντα με την ανάλογη μεταβολή στον δείκτη καυσίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, imaginas είπε

Το ντεπόζιτο δεν ήταν άδειο,είχε βενζίνη.Άρα με 10 περίπου λίτρα το λαμπάκι έπρεπε να σβήσει και δεν έσβησε.Άρα δεν μπήκε βενζίνη.Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό...

Εσύ πώς απέδειξες ότι έχεις ιδέα;Με το χαβαλέ στην προηγούμενη απάντηση διαστρεβλώνοντας αυτά που έγραψα;

Αν την δευτερη φορά είχες γεμίσει ,και έβλεπες πόσα λίτρα πήρε ,τοτε θα είχες αποδείξεις.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 10 λίτρα βενζίνη,ακόμα και ο δείκτης αν δε μετακινήθηκε έπρεπε να σβήσει το λαμπάκι.Αυτό μπορείς να το καταλάβεις;Με 10 λίτρα βενζίνη το αμάξι κάνει περίπου 120χλμ,και μέσα είχε διότι από τη στιγμή που άναψε το λαμπάκι μέχρι το βενζινάδικο έκανα λίγα μέτρα.Θα είχε μέσα σίγουρα 5 λίτρα βενζίνη.Έβαλα και άλλα 10,ήτοι 15 λίτρα,το 1/4 του ρεζερβουάρ.Το λαμπάκι δεν έσβησε.Ξέρω το αμάξι μου καλύτερα από εσάς,και το γεγονός ότι μετά που διάνυσα περισσότερη απόσταση και έβαλα την ίδια ποσότητα το λαμπάκι έσβησε και ο δείκτης μετακινήθηκε ελαφρώς.Ο προηγούμενος δεν είχε βάλει ούτε σταγόνα.Και στο fuel μια εφαρμογή smartphone δεν είναι τυχαίο ότι έχει μόνο 1 αστέρι στις κριτικές.

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν την δευτερη φορά είχες γεμίσει ,και έβλεπες πόσα λίτρα πήρε ,τοτε θα είχες αποδείξεις.......

Μα γέμισα.Έβαλα αρχικά την ίδια ποσότητα που είχα βάλει στον άλλον,έχοντας διανύσει περίπου 7χλμ περισσότερα,και του είπα να περιμένει.Άναψα τον κινητήρα και το λαμπάκι έσβησε.Τότε του είπα να το γεμίσει και στο πρώτο σκάσιμο της αντλίας σταμάτησε,κάπου 57 λίτρα είχε πάρει.Την επόμενη ημέρα θα πήγαινα επαρχία και είχα σκοπό να γεμίσω,και αφού ήταν αξιόπιστο το γέμισα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imaginas είπε

Με 10 λίτρα βενζίνη,ακόμα και ο δείκτης αν δε μετακινήθηκε έπρεπε να σβήσει το λαμπάκι.Αυτό μπορείς να το καταλάβεις;

Για τελευταία φορά, καταλαβαίνω τι λες, αλλά αμφισβητώ το εάν ισχύει.

Το λαμπάκι της ρεζέρβας δεν λειτουργεί ανεξάρτητα από τον δείκτη, ένα φλοτέρ έχει το τεπόζιτο, σε αυτό βασίζεται και η ένδειξη του δείκτη και το λαμπάκι της ρεζέρβας.

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν το αμφισβητείς ή όχι με αφήνει παγερά αδιάφορο,αλλά δεν είναι τυχαίο ότι σε άλλα βενζινάδικα η αντλία δούλεψε σωστά και σε 3-4 δε δούλεψε.Δηλαδή είχε πρόβλημα η αντλία με το βενζινάδικο;Αν έλεγα ότι ΟΛΑ τα πρατήρια κλέβουν και ότι σε όλα έχω πρόβλημα θα ήταν λογικό να αμφισβητήσεις.Πλέον βάζω σε συγκεκριμένα πρατήρια και δεν είχα πρόβλημα με την ποσότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imaginas είπε

Το αν το αμφισβητείς ή όχι με αφήνει παγερά αδιάφορο...

Από αυτό και μόνο φαίνεται πόσο ξεροκέφαλος είσαι.

Τζάμπα η προσπάθεια που έκανα για σοβαρή συζήτηση, την εγκαταλείπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, imaginas είπε

Και στο fuel μια εφαρμογή smartphone δεν είναι τυχαίο ότι έχει μόνο 1 αστέρι στις κριτικές.

φαντάζομαι δε θα είναι μόνο 1 το σχόλιο.1 ασ΄τερι αλλά πόσα σχόλια;

εγώ θεωρώ απίθανο κάποιος να κλέβει με τόσο προφανή τρόπο. δε γίνεται να του ζητάς 10 λίτρα και να σου βάζει 1-2. Δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος. Και να είναι τόσο ηλίθιος δε θα προλάβαινε να το κάνει για πολλές μέρες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...