Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

φαντάζομαι δε θα είναι μόνο 1 το σχόλιο.1 ασ΄τερι αλλά πόσα σχόλια;

εγώ θεωρώ απίθανο κάποιος να κλέβει με τόσο προφανή τρόπο. δε γίνεται να του ζητάς 10 λίτρα και να σου βάζει 1-2. Δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος. Και να είναι τόσο ηλίθιος δε θα προλάβαινε να το κάνει για πολλές μέρες.

 

 

Έχει κάπου 70.Δεν ξέρω αν το κάνει συνέχεια ή σποραδικά,αλλά δεν θα ξαναβάλω εκεί,ούτως ή άλλως διότι δεν μένω κοντά,περαστικός ήμουν 

 

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Από αυτό και μόνο φαίνεται πόσο ξεροκέφαλος είσαι.

Τζάμπα η προσπάθεια που έκανα για σοβαρή συζήτηση, την εγκαταλείπω.

Καλά κάνεις κι εγκαταλείπεις,το να επιμένεις για πράγματα που δεν ξέρεις πώς έχουν είναι παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Bitbit είπε

φαντάζομαι δε θα είναι μόνο 1 το σχόλιο.1 ασ΄τερι αλλά πόσα σχόλια;

εγώ θεωρώ απίθανο κάποιος να κλέβει με τόσο προφανή τρόπο. δε γίνεται να του ζητάς 10 λίτρα και να σου βάζει 1-2. Δε μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος. Και να είναι τόσο ηλίθιος δε θα προλάβαινε να το κάνει για πολλές μέρες.

Ο φίλος δεν είπε αυτό (που και αυτό εξωφρενικό είναι), ισχυρίστηκε ότι δεν του έβαλε καθόλου βενζίνη:

Στις 2/4/2022 στις 5:38 ΜΜ, imaginas είπε

Μη λέμε ότι θέλουμε,ο προηγούμενος δεν έβαλε καθόλου βενζίνη.Αν είχε βάλει θα είχε σβήσει το λαμπάκι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε τόσες σελίδες που μιλάτε για ένδειξη στο ..... λαμπάκι 😂

@imaginas φουλάρισε και μετά ξαναφουλάρισε . Τότε βλέπεις τα χιλιόμετρα που σου έβγαλε , δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν το αναφέρω για το (άκυρο για μένα) παράδειγμα που πόσταρες , αλλά γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις ποιο πρατήριο δίνει σωστή ποσότητα

επίσης προστατεύεις και το μοτέρ απο το αν είναι μάπα η βενζίνη στο οτι συμπληρώνεις λίγο στο σύνολο (εκτός αν απανωτά μπει σκάρτη)

2022 φτάσαμε και λέμε τα αυτονόητα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

έχετε τόσες σελίδες που μιλάτε για ένδειξη στο ..... λαμπάκι 😂

Είναι επειδή έχουμε και ξεροκέφαλους εδώ, οι οποίοι από ότι βλέπω δεν πρόκειται να καταλάβουν τίποτα ακόμα και 1.000 σελίδες να φτάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι επειδή έχουμε και ξεροκέφαλους εδώ, οι οποίοι από ότι βλέπω δεν πρόκειται να καταλάβουν τίποτα ακόμα και 1.000 σελίδες να φτάσουμε.

έχεις μια μικρή τάση να επιμένεις πάντως 😁

προσωπικά ότι κατάλαβε κατάλαβε και γεια σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

έχεις μια μικρή τάση να επιμένεις πάντως 😁

προσωπικά ότι κατάλαβε κατάλαβε και γεια σας :)

Έχω και εγώ ελαττώματα, δεν θα το αρνηθώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους ακούγεται εξωφρενικό να σου βάλει αέρα στο βενζινάδικο και πιθανό να είναι.

Για μένα όμως που έχω οδηγήσει 4 διαφορετικές μάρκες αυτοκινήτων μέσα σε 28 χρόνια οδήγησης, είναι το ίδιο απίθανο να βάλει κάποιος 12 λίτρα (μιλάει για 12 λίτρα ο φίλος) και να μη σβήσει το λαμπάκι.

Δεν είναι 1-2 λίτρα, είναι 12.

Όταν μετά από λαμπάκι πας κατευθείαν για καύσιμο, θεωρώ ότι με 4-5 λίτρα θα σβήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

έχετε τόσες σελίδες που μιλάτε για ένδειξη στο ..... λαμπάκι 😂

@imaginas φουλάρισε και μετά ξαναφουλάρισε . Τότε βλέπεις τα χιλιόμετρα που σου έβγαλε , δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν το αναφέρω για το (άκυρο για μένα) παράδειγμα που πόσταρες , αλλά γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις ποιο πρατήριο δίνει σωστή ποσότητα

και πάλι εδώ θέλει να το κάνεις 2-3 φορές.

παράδειγμα δικό μου.

μηχανή με κατανάλωση ~4 λίτρα

γεμίζω πάντα το ρεζερβουρ και βλέπω την τελευταία φορά ότι σύμφωνα με τα λίτρα που μου έβαλε η κατανάλωση έφτανε τα 5 λίτρα. Δεν έστεκε. με έκλεψε. ίδιες διαδρομές, πρώτη φορά τέτοια κατανάλωση. Κοιτάω το excel που είχα σημειώσει χιλιόμετρα και ανεφοδιασμούς και βλέπω ότι στον προηγούμενο ανεφοδιασμό η κατανάλωση έβγαινε 3,2 λίτρα. Πολύ χαμηλό. ούτε αυτό έστεκε. μέσος όρος όμως των 2 ανεφοδιασμών ήταν τα ~4 λίτρα.

απλά την προηγούμενη φορά δε το είχε γεμίσει και με το 2ο γέμισμα χρεώθηκε το "κενο" του πρώτου.

το ίδιο μου έκανε και πριν 3 μέρες επειδή είχε κίνηση. και μου το είπε κιολας. χοντρικά μπορούσαν να μπουν άλλα 2 λίτρα.

τώρα αν συμπληρωθούν 100χμ και γεμίσω στο φουλ θα πάρει κοντά στα 6 λίτρα. τι θα πρέπει να κάνω τώρα; να αρχίζω να βρίζω πως μου έβαλε 6 λίτρα ενώ έπρεπε να βάλει 4 αφού έκανα μόνο 100χμ? είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα το κάνανε.

τα γράφω αυτά για να δείτε ότι πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Πολλοί έχουν μαύρα μεσάνυχτα, άλλοι είναι έτοιμοι για καυγά

δεν είναι ακριβώς το παράδειγμα με τα κουτάκια απλά το αναφέρω για πω ότι πρέπει λίγο να είμαστε επιφυλακτικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bitbit είπε

δεν είναι ακριβώς το παράδειγμα με τα κουτάκια απλά το αναφέρω για πω ότι πρέπει λίγο να είμαστε επιφυλακτικοί

απλά του λες συμπλήρωσε όσο παίρνει σε κάθε γέμισμα , χαρές κάνουνε όταν ακούνε τέτοια 😂

πάντως γενικά είχα διαπιστώσει οτι δεν παίζει ρόλο αν είναι εταιρικό ή όχι και το ίδιο το βενζινάδικο που έβαζα χρόνια ,είχε τύχει (σπάνια) να έχει μάπα βενζίνη ή τεράστιες αποκλίσεις (άρα κλέψιμο στα λίτρα)

και σε βενζινάδικα που μου είχαν προτείνει δεν ξαναπάτησα , όπως και έχει τύχει πολύ πρόσφατα να προτείνω ένα στον αδερφό μου και του άναψε τσεκ ....

γενικά είναι όπως κάτσει , απλά πας σε κάποιο με τα λιγότερα περιστατικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάρει πίτσα ενώ γουργούριζε το στομάχι μου. Έφαγα δύο κομμάτια και αμέσως ήρθα στα ίσια μου. Το ΣΚ πήρα ξανά πίτσα όντας νηστικός όλη τη μέρα. Αυτή τη φορά έφαγα δύο κομμάτια αλλά πάλι γουργούριζε, άρα είχαν μηδεν θερμίδες και η πιτσαρία με έκλεψε. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς σφάζεστε, αλλά το αμάξι μου καμιά φορά θέλει όχι απλά να είναι σβηστή η μπαταρία, αλλά να βγάλω και το κλειδί για να δει τη βενζίνη. Μιλάμε για οπελάρα του '08 όχι για τίποτα σουπερτρόνικ με ωραίο αναλογικό κόκκινο δείκτη. Το 'χει πάθει 2-3 φορές, στο πρώτο βενζινάδικο που συνέβη ακόμα ντρέπομαι να ξαναπάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Για κάποιους ακούγεται εξωφρενικό να σου βάλει αέρα στο βενζινάδικο και πιθανό να είναι.

Για μένα όμως που έχω οδηγήσει 4 διαφορετικές μάρκες αυτοκινήτων μέσα σε 28 χρόνια οδήγησης, είναι το ίδιο απίθανο να βάλει κάποιος 12 λίτρα (μιλάει για 12 λίτρα ο φίλος) και να μη σβήσει το λαμπάκι.

Δεν είναι 1-2 λίτρα, είναι 12.

Όταν μετά από λαμπάκι πας κατευθείαν για καύσιμο, θεωρώ ότι με 4-5 λίτρα θα σβήσει.

Ακριβώς αυτό.Εδώ παλιότερα είχαν πιάσει κάποιους που με τηλεχειρισμό έλεγχαν τις αντλίες.Με 12 λίτρα περίπου κάνω άνετα 150χλμ,το λαμπάκι έπρεπε να σβήσει,η ρεζέρβα σύμφωνα με το εργοστάσιο επαρκεί για 50χλμ,εγώ λέω ότι είναι για 20χλμ,στα 500μ περίπου δεν έκαψε ούτε 1 λίτρο,άρα με 12 λίτρα περίπου καύσιμο έπρεπε να σβήσει.Στον άλλον είχα βάλει πριν ανάψει λαμπάκι,και αφού έφυγα από το πρατήριο στα 200μ άναψε λαμπάκι!Πήγα μέχρι το γουδί με λαμπάκι και έβαλα εκεί βενζίνη,κάπου 20€ αν δεν κάνω λάθος,έχουν περάσει και 6-7 χρόνια,και το λαμπάκι έσβησε και ο δείκτης ανέβηκε επαρκώς.Δεν είναι όλοι οι βενζινάδες απατεώνες,αλλά όχι να μας λένε ότι δεν υπάρχουν και αυτοί...

13 ώρες πριν, korakios είπε

έχετε τόσες σελίδες που μιλάτε για ένδειξη στο ..... λαμπάκι 😂

@imaginas φουλάρισε και μετά ξαναφουλάρισε . Τότε βλέπεις τα χιλιόμετρα που σου έβγαλε , δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν το αναφέρω για το (άκυρο για μένα) παράδειγμα που πόσταρες , αλλά γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις ποιο πρατήριο δίνει σωστή ποσότητα

επίσης προστατεύεις και το μοτέρ απο το αν είναι μάπα η βενζίνη στο οτι συμπληρώνεις λίγο στο σύνολο (εκτός αν απανωτά μπει σκάρτη)

2022 φτάσαμε και λέμε τα αυτονόητα ...

Το αμάξι το γεμίζω βενζίνη τακτικά.Ιδίως όταν είναι να πάω Μεσσηνία.Ξέρω ότι από φουλ μέχρι να ανάψει το λαμπάκι κάνει περίπου 750χλμ σε Εθνική οδό,επαρχιακό δίκτυο Μεσσηνίας και Αττική οδό.Δεν το έχω τώρα το αμάξι,13 χρόνια θα κλείσει τον Ιούλιο στην ιδιοκτησία μου.10αρικα βάζω σπάνια,ιδίως σε άγνωστα πρατήρια για να αποφύγω τη νοθευμένη βενζίνη,διότι άλλο να έχεις 50 λίτρα σαβούρα και άλλο 10 λίτρα,που μπορείς να τα κάψεις εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να βάζω 10 λίτρα τη φορά και φοβόμουν ότι με κλέβουν θα έπαιρνα ένα 10λιτρο δοχείο και θα ζητούσα να μου γεμίζουν αυτό.

Είναι βαθμονομημένο και βάζει 10 λίτρα ακριβώς μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο, νομίζω έχουν γραμμούλα.

Κάποια περίοδο ήθελα αυξημένη αυτονομία, ναι τα 1000χλμ δεν έφταναν, και είχα δύο 10λιτρα μαζί μου (+400χλμ). Σε όσα πρατήρια πήγα είτε γέμισμα πριν είτε μετά από το τεπόζιτο του αυτοκινήτου έβαζαν 9,8 με 10,2 λίτρα κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lucifer είπε

Εσείς σφάζεστε, αλλά το αμάξι μου καμιά φορά θέλει όχι απλά να είναι σβηστή η μπαταρία, αλλά να βγάλω και το κλειδί για να δει τη βενζίνη. Μιλάμε για οπελάρα του '08 όχι για τίποτα σουπερτρόνικ με ωραίο αναλογικό κόκκινο δείκτη. Το 'χει πάθει 2-3 φορές, στο πρώτο βενζινάδικο που συνέβη ακόμα ντρέπομαι να ξαναπάω.

Η διαφορά είναι πως εσύ το κατάλαβες, δεν πήγες αμέσως να ξαναβάλεις στο επόμενο βενζινάδικο νομίζοντας ότι το πρώτο σου έβαλε σκέτο αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lucifer είπε

Εσείς σφάζεστε, αλλά το αμάξι μου καμιά φορά θέλει όχι απλά να είναι σβηστή η μπαταρία, αλλά να βγάλω και το κλειδί για να δει τη βενζίνη. Μιλάμε για οπελάρα του '08 όχι για τίποτα σουπερτρόνικ με ωραίο αναλογικό κόκκινο δείκτη. Το 'χει πάθει 2-3 φορές, στο πρώτο βενζινάδικο που συνέβη ακόμα ντρέπομαι να ξαναπάω.

Σε Opel Corsa του 08 έχω το ιδιο προβλημα. Μόνο οταν βάζω 20ευρο ομως και οχι παντα, 50-50 θα έλεγα. Οταν βαζω 30 και όταν φουλάρω το πιάνει με την μια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...