Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το 4λιτρο του απιονισμένου ξέρεις πόσο χωράει;Το μπουκάλι του 2λιτρου κοκακόλας ξέρεις πόσο χωράει;

Αν δεν τα ξεχειλισεις απο άδεια πως θα μάθεις;

Η ερώτηση μου είναι πως το κάνεις πρακτικά σε ένα ρεζερβουάρ αυτοκινήτου. Αν η πρότασή σου είναι να το πάω στεγνό από βενζίνη σε ένα βενζινάδικο και να ζητήσω να το ξεχειλίσουν, νομίζω ότι με δουλεύεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

αντι να εξεταζεις(οπως εκανες τελικως αργοτερα) ποσα λιτρα πηρε στο  αρχικο γεμισμα που υποπτευεσαι.

Ωραία, το έκανα και αυτό και είδαμε ότι δεν πήρε λιγότερα απ' το συνηθισμένο, μάλιστα πήρε λίγο περισσότερο αλλά όπως ήδη είπα το αποδίδω στις χαμηλές θερμοκρασίες εκείνων των ημερών.

Παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Η ερώτηση μου είναι πως το κάνεις πρακτικά σε ένα ρεζερβουάρ αυτοκινήτου. Αν η πρότασή σου είναι να το πάω στεγνό από βενζίνη σε ένα βενζινάδικο και να ζητήσω να το ξεχειλίσουν, νομίζω ότι με δουλεύεις. 

Μπορείς να νομίζεις ότι θες.

Εχεις ένα αμάξι που έχεις κάνει ένα αριθμό γεμισμάτων.Και δεν ξέρεις ποσο είναι το ανώτερο που μπορείς να βάλεις;Αν είναι καινούργιο πάρε μπιτόνια και ρίχνε τα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ωραία, το έκανα και αυτό και είδαμε ότι δεν πήρε λιγότερα απ' το συνηθισμένο, μάλιστα πήρε λίγο περισσότερο αλλά όπως ήδη είπα το αποδίδω στις χαμηλές θερμοκρασίες εκείνων των ημερών.

Παρακάτω.

Κομπλε λοιπον, ολα μια χαρα.

Το να προσπαθεις να βγαλεις συμπερασμα αν σε εκλεψαν κρινοντας απο το ποσο γρηγορα επεσε η πρωτη γραμμη, ειναι τελειως λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, είναι εντελώς λάθος το σκεπτικό σου. Εμένα μου έχει τύχει να "σκάσει" η αντλία στο μισό ντεπόζιτο. Δουλεύει με ένα σύστημα με αέρα που δεν είναι καθόλου αξιόπιστο. Το μόνο που μας λες με σιγουριά είναι ότι δεν στο γέμισε εντελώς και γι αυτό έπεσε το 1ο κουτακι γρήγορα. Δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα έτσι. Το να λες ότι σε έκλεψε είναι το ίδιο αυθαίρετο με το να πω εγώ ότι εισαι ο ιδιοκτήτης της ελιν και γι αυτό τα λες αυτά. 

Επεξ/σία από Stergios74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Όπως λέει και ο φίλος ποιο πάνω, είναι εντελώς λάθος το σκεπτικό σου. Εμένα μου έχει τύχει να "σκάσει" η αντλία στο μισό ντεπόζιτο. Δουλεύει με ένα σύστημα με αέρα που δεν είναι καθόλου αξιόπιστο. Το μόνο που μας λες με σιγουριά είναι ότι δεν στο γέμισε εντελώς και γι αυτό έπεσε το 1ο κουτακι γρήγορα. Δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα έτσι. Το να λες ότι σε έκλεψε είναι το ίδιο αυθαίρετο με το να πω εγώ ότι εισαι ο ιδιοκτήτης της ελιν και γι αυτό τα λες αυτά. 

Ακριβως.
Το οτι ο φιλος phanispal δεν μπορει να καταλαβει κατι τοσο απλο, μας βαζει σε σκεψεις...

Λογικη phanispal:
1) Πιστευω οτι με εκλεψαν την τελευταια φορα που πηγα στο x βενζιναδικο. Πως θα το αποδειξω αυτο; Εδω:
2) θα κανω μερικα χιλιομετρα και
3) θα παω να γεμισω σε ενα αλλο, 2o βενζιναδικο
4) βασει των χιλιομετρων που εκανα και των λιτρων που μου ειπαν οτι μου εβαλαν στο 2ο βενζιναδικο, θα βρω την καταναλωση για αυτα τα χιλιομετρα και αν ειναι μεγαλη, τοτε σημαινει οτι:
5) με εκλεψαν στο 1ο βενζιναδικο!


F*CK Logic!

Εδω απο το 1ο ποστ:

4 ώρες πριν, phanispal είπε

1) Τι μου 'ρθε του βλαμμένου και πήγα την προηγούμενη Τρίτη για πρώτη φορά να το γεμίσω (ΠΑΝΤΑ το γεμίζω) σε εταιρικό (Ερμής) Shell στην Αργυρούπολη για την «προσφορά» με τα 98 οκτάνια, ενώ πάντα απέφευγα και τις δήθεν προσφορές, και τη Shell γενικότερα.

2) Κυκλοφόρησα αυτή τη βδομάδα και χθες, ενώ είχα διανύσει 69 χιλιόμετρα έπεσε το πρώτο κουτάκι, χωρίς το αυτοκίνητο να έχει κινηθεί σε δρόμο με μεγάλες κλίσεις. Μετά από λίγο εμφανίστηκε πάλι το κουτάκι, αλλά αυτό το κάνει πάντα.

3) Εμένα όμως με είχαν ήδη ζώσει τα φίδια και σήμερα το κουτάκι έπεσε και δεν εμφανίστηκε ξανά. Πήγα και το γέμισα εκεί που το γεμίζω πάντα, έχοντας διανύσει 92.9 χιλιόμετρα.

4) Πήρε 14.82 λίτρα. Για 92.9 χιλιόμετρα, που πήγαινα χαλαρά. Δηλαδή υποτίθεται ότι έκαψε 16lt/100, όταν το trip computer λέει 8.4lt/100 (που βέβαια η πραγματική κατανάλωση είναι περίπου 10% μεγαλύτερη απ' όσο λέει, το τσεκάρω κάθε φορά που γεμίζω).

5) Πήγα αμέσως στη Shell και του είπα το και το. Μου άρχισε τα και τι ώρα ήρθες, και αν ήρθες μετά τις 14:00 μπορεί να έσκασε (κάτι), έλα να ξαναβάλεις να δούμε και άρες μάρες κουκουνάρες.


Ελπιζω να καταλαβαινουμε ποσο λαθος ειναι η λογικη αυτη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Θεωρητικά τα έχεις τα δίκια σου.

Βέβαια, το συμβάν που περιγράφει ο ts ίσως δείχνει ότι και ο κάθε "ερμής" έχει και αυτός τσέπη.

Δεν συμφέρει κανέναν διαχειριστή να κλέψει και ειδικά σε shell και AVIN. Χάνει την εγγύηση (κοντά στα 30k) με το παραμικρό και τον διώχνουν χθες για ψιλοπράγματα. Αυτοί βγάζουν από τα αναλώσιμα και όχι από τα καυσιμα (εκτός από τα ενισχυμένα). Οποτε εταιρικό και κλέψιμο είναι δύσκολο άσε που κάνουν και λίτρο μέτρηση κάθε 2 εβδομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Οποτε εταιρικό και κλέψιμο είναι δύσκολο

Είμαι επιφυλακτικός, αν δείς την (παμπάλαιη) λίστα με τους κλέφτες, έχει αρκετούς εταιρικούς μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Είμαι επιφυλακτικός, αν δείς την (παμπάλαιη) λίστα με τους κλέφτες, έχει αρκετούς εταιρικούς μέσα.

Καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου αλλά πλέον παρακολουθούνται όλα δεν είναι όπως παλιά. Αυτά στα λέω από εμπειρία μέσα σε βενζινάδικα εταιρικά καθώς επίσης και την εμπειρία μου όταν είχα την όρεξη (αλλά όχι το χρήμα) να γίνω διαχειριστής. Μπορεί να μην ήταν καλό το καύσιμο που έβαλε ο ts (υπάρχουν τελευταία παράπονα για τις προσφορές και την ποιότητα των καυσίμων σε πετρέλαιο περισσότερο) αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν τον έκλεψε κανένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδόν σε όλα τα βενζινάδικα που έχω βάζω σχεδόν κάθε βδομάδα με μπετόνι κλέψουν περίπου 0.4-0.6 λίτρα στα 10 λίτρα.

 

Και όταν τους λέω "Ρε μάστορα που το στρίμωξες το υπόλοιπο" μου απαντάει "Έβαλα οσα λέει ο μετρητής."

0001044030.jpg

Επεξ/σία από RcManiac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω και εγω την ιστορία μου, καθώς με την Shell Ερμής έχω παρατηρήσει και εγω πως κάποια βενζινάδικα δεν δουλευουν σωστά.

Αρχικά , μια φορά την είχα πατήσει και είχα παει σε shell ερμης , του λέω γεμισε το και ξαφνικά στα 20κάτι ευρώ, σταματάει η αντλία. Εκει ερχεται το παλικάρι και μου λέει φέρτο δίπλα, τελείωσε αυτή. Πήγα δίπλα και γέμισε και το υπολοιπο , μου βγήκε παραπάνω το ποσό και έλεγα τι έγινε?. Ετσι κατάλαβα, πως έφταιγε το 'άδειασμα' της προηγουμενης, ή επεσαν μεσα σκουπίδια και αφροί ή έπεσε κοπανιστός αέρας. 

Τα τελευταια 2 χρόνια, βάζω σε 2 (Α & Β) συγκεκριμένα shell ερμής κάθε Τρίτη. Οχι επειδη είναι 98αρα , αλλά επειδή ίσως είναι πιο καθαρή στην καυση της. Ξαφνικά για 5-6 γεμίσματα πήγαινα σερί μόνο στο (Α). Επειδή μεσα στην βδομάδα τα χιλόμετρα που κάνω, ο τρόπος οδηγησης μου και οι διαδρομές μου είναι στάνταρ, παρατήρησα πως ΝΑΙ το βενζιναδικο αυτό (Α) με κλέβει. Συγκεκριμένα με κλέβει κατα 50χλμ το λιγότερο στο γέμισμα. Για κάποιο λόγο, όταν πάω στο άλλο (Β), παντα , μα πάντα , μου βγάζει 50χλμ παραπάνω στα ίδια λίτρα! Υστερα είπα να δοκιμάσω και ενα 3ό Shell Ερμής (Γ), λίγο πιο μακριά και λίγο πιο ακριβο. Το αποτέλεσμα ήταν κοινό με το Β.

Ενα απο τα "θετικά" με την Shell είναι πως τόσα χρόνια μάζευα πόντους, ώσπου όταν χρειάστηκε , πήρα μια οικιακή συσκευή αξίας 50ευρώ "for free" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει, ελαβα παρατηρηση για προσβλητικο περιεχομενο.....

Δυο προσβολες που δεχτηκα περασαν ετσι..

Διωξτε με αν ειναι...

Δημοκρατικα..

 

υγ, θα σε παρακαλουσα φιλε που με προσβαλες πρωτος..να μην αλλαζες το αρχικο σου μηνυμα..

Επεξ/σία από syfiltzo
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Μετά από τόσα γεμίσματα, επέτρεψέ μου να έχω σχηματίσει εικόνα της κατανάλωσης του οχήματός μου. Το δρομολόγιο που κάνω καθημερινά είναι πολύ συγκεκριμένο και μικρό χιλιομετρικά, οι συνθήκες θα ήταν ίδιες μόνο αν δεν υπήρχαν άλλα αυτοκίνητα και φανάρια και πήγαινα ακριβώς με την ίδια ταχύτητα και με τον ίδιο τρόπο, αλλά και η ώρα και ο καιρός ήταν ίδιος σε όλες τις περιπτώσεις.

Άλλο αυτό όμως, και άλλο να λέμε ότι είναι λογικό τον ένα μήνα να καταναλώνει 9/100 και τον άλλον 15/100, επειδή δεν είναι όλα 100% ίδια.

Μετράω ΚΑΘΕ φορά και ποτέ δεν έχω συναντήσει τέτοια διαφορά, με κανένα αυτοκίνητο. Ότι έτυχε τώρα που έβαλα αλλού βενζίνη;

Για πόσα "γεμίσματα" μιλάμε? Από ότι είχες γράψει πριν ένα χρόνο ακόμα είχες το starlet και ψαχνόσουν να το αλλάξεις, τα χλμ που διανύεις είναι ελάχιστα, καθώς επίσης δεν το οδηγείς μόνο εσύ, θυμάμαι κάτι λάθος? Άσε που τα 15 λίτρα (~20€) δεν θεωρούνται γέμισμα, όχι σε αυτοκίνητο με ονομαστική χωρητικότητα 55 λίτρων.

Επίσης τώρα γράφεις ότι ο καιρός ήταν ίδιος σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά πριν έγραψες ότι σε μεγάλα κρύα μέτρησες 11,4 αντί για το 8 ή 9 που μετράς συνήθως... Λογικό είναι πάντως, το πολύ κρύο σε συνδυασμό με πολύ μικρές αποστάσεις αυξάνει σημαντικά την κατανάλωση, ο κινητήρας δουλεύει συνεχώς με πλούσιο μείγμα επειδή δεν προλαβαίνει να φτάσει τη σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

Επίσης παίζει και το ενδεχόμενο να μην γέμισε στη shell, τουλάχιστον όχι στο σημείο που γεμίζει στο άλλο βενζινάδικο που βάζεις τακτικά. Ίσως η αντλία της shell έστελνε τη βενζίνη με πολύ πίεση και η μάνικα έσκασε νωρίτερα, ίσως το έδαφος στη shell να είχε κάποια περίεργη κλίση, ίσως η 98άρα (λέμε τώρα) να αφρίζει περισσότερο από την 95άρα.

Υπόψιν δεν παίρνω θέση στο αν σε έκλεψαν ή όχι, απλά εκφράζω την άποψη ότι η διαφορά στην κατανάλωση που μέτρησες δεν εξηγείται μόνο με κλέψιμο, εξηγείται και αλλιώς. Όχι τίποτα άλλο, αλλά μια και εσύ το ζήτησες θέτοντας το ως θέμα για συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να δεις αν σε κλέβουν, είναι να πάρεις ένα μπετόνι με δοσομετρητη που αναγράφει τα λίτρα και να πας και να τους πεις "βάλε μου 10 λίτρα". Αν ο δείκτης από το μπετόνι συμφωνεί με τα λίτρα που αναγράφει η αντλία είσαι οκ, αν όχι υπολογίζεις και την απόκλιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ακόμα και ο τυπος καυσιμου παίζει ρόλο.Το ντίζελ όταν είναι ζεστό πιάνει πιο πολύ χωρο απο όταν είναι κρύο.Για αυτό και το καλοκαίρι δεν το ξεχειλιζουμε γιατι θα χυθεί οταν μείνει στον ήλιο το αμάξι.Η θερμοκρασία γενικότερα στα καυσιμα παίζει ρόλο.Τα τιμολόγια εχουν δύο ποσότητες .Η μια σε θερμοκρασία φόρτωσης και η άλλη σε θερμοκρασία τιμολόγησης.Το χειμώνα παραλαμβάνεις λιγότερο απο αυτό που πληρώνεις και το καλοκαίρι πιο πολυ.

Αυτό η διαφορά λόγω θερμοκρασίας που περιγράφεις είναι πάρα πολύ μικρή, και έχει να κάνει πιο πολύ με το καύσιμο που παραδίδουν τα βυτία, εκεί σε ακραίες θερμοκρασίες μπορεί να υπάρξουν διαφορές στον όγκο έως και 2%.

Οι δεξαμενές των πρατηρίων όμως είναι κάτω από το έδαφος, και συνεπώς το καύσιμο έχει σχεδόν αμελητέες αλλαγές στον όγκο του, όσο ακραίες και να είναι οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...