Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, GPOWERR είπε

Στα ίδια κουτακια εβαλα βενζίνη σε 2 διαφορετικά πρατήρια με διαφορά 4-5 ημερών.Κανονικα θα έπρεπε να παρει σχεδόν την ιδια ποσότητα.

Το τεστ αυτό το εκανα σε βάθος 2 μηνών γεμίζοντας απο καθε κουτακι ως το μαξ σε 2 διαφορετικά βενζιναδικα εναλλάξ.Δεν το διαπίστωσα μόνο απο μια μέτρηση. 

Όπως είπες πιο πάνω το κάθε κουτάκι εχει +-4 λίτρα. Αν είσαι σίγουρος ότι ας πούμε και τις δύο φορές μόλις εσβησε το απο πάνω κουτάκι, τότε στο περίπου μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά ο ts δεν λέει αυτό. Υπολογίζει το κλέψιμο με βάση τι έκαψε μετά και οχι τι είχε πριν μέσα, οπως κάνεις εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, GPOWERR είπε

Θα ήθελα και εγω να πιστεύω πως ολα ειναι αγγελικά πλασμενα και δεν κλέβουν, αλλά υπάρχουν χειροπιαστα στοιχεία.Οταν ξερω στο αμαξι μου, οτι καθε κουτακι ειναι 4 λτ και εχω κανει 10 γεμισματα απο διαφορετικά κουτάκια σε 2 διαφορετικά βενζιναδικα(απο τα ιδια κουτακια ως το μαξ) και συγκρινοντας τα ,βλεπω μεγαλη αποκλιση(10%) που οφείλεται?

Έτσι λοιπον πως μπορώ να μην δεχτω τους ισχυρισμούς του ts οταν μου έχει συμβεί το ιδιο.Οποιος θέλει και τον ενδιαφέρει αν τον κλεβουν,ας είναι υποψιασμενος,οι υπολοιποι συνεχιστε την ζωη σας στον αγγελικο κοσμο μας.

 

40 λεπτά πριν, GPOWERR είπε

Στα ίδια κουτακια εβαλα βενζίνη σε 2 διαφορετικά πρατήρια με διαφορά 4-5 ημερών.Κανονικα θα έπρεπε να παρει σχεδόν την ιδια ποσότητα.

Το τεστ αυτό το εκανα σε βάθος 2 μηνών γεμίζοντας απο καθε κουτακι ως το μαξ σε 2 διαφορετικά βενζιναδικα εναλλάξ.Δεν το διαπίστωσα μόνο απο μια μέτρηση. 

Αλλο λες εσυ και αλλο ο TS.
Εσυ ισχυριζεσαι οτι σου εβαλαν παραπανω ποσοτητα, γιατι βλεπεις οτι στο γεμισμα ειδες διαφορα 10% παραπνω ποσοτητα σε μια περιπτωση.
Ο TS ισχυριζεται οτι τον εκλεψαν στο προηγουμενο γεμισμα, γιατι εσβησε γρηγορα το πρωτο κουτακι.


Γενικοτερα, οποιος βασιζεται στα κουτακια για να βγαλει ακρη αν τον κλεβουν, δεν εχει καμια ελπιδα για αξιοπιστο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντεξα να διαβάσω τις πρώτες 2-3 σελίδες.

 

Εμένα που αγόρασα και το "παθιάρικο" αμάξι και θέλω να το προσέχω, έχετε ένα 100% GUARANTEED NON-THIEVING βενζινάδικο με 100% βενζίνη να πηγαίνω να φουλάρω κάθε τόσο, γύρω ΡΕΝΤΗ με ΑΙΓΑΛΕΩ; Παρακαλώ;

 

Παρακαλώ πολύ πολύ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τελικά;Τι έγινε;Σου έβαλε 30€?Σου έβαλε 50€ σύνολο;Εμεινες;Γέμισες πιο κάτω;

εβαλε 20 ......αλλα ηταν συστηματικος γιαυτο και εκλεισε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να πω και την δικη μου εμπειρια
Ειναι με μηχανη και οχι με αυτοκινητο
18 χρονια δεν εμπιστευομαι κανενα δεικτη βενζινης παρα μονο τον χιλιομετριτη τον οποιο μηδενιζω σε καθε γεμισμα, με αυτο τον τροπο ξερω ποσα χλμ βγαζει η μηχανη μεσα στην Αθηνα.
Μετα απο 40000χλμ ξερω οτι το μηχανακι αναβει ρεζερβα στα 260-270χλμ
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αν βαλω απο συγκεκριμενα βενζιναδικα η μηχανη βγαζει 20 η 30χλμ λιγοτερα.
Μ αυτον το τροπο παω σε αυτους που με κλεβουν λιγοτερο


 

Επεξ/σία από lari9gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

+1, αλλα νομιζω δεν εγινε σαφες το point μου.
Το point ηταν οτι το ποτε "πεφτει το πρωτο κουτακι" οταν μπαινει ενα σταθερο ποσο ειναι ενα τυχαιο γεγονος. Ποσω μαλλον αν παρουμε υποψη αυτο που λες για το ντεποζιτο.

Βρήκα την ευκαιρία να γράψω ένα σεντονάκι... 😄

Είσαι απόλυτα σωστός που υπολογίζεις λίτρα!!!

 

Άσε με το τεπόζιτο την έχουν πατήσει πολλοί... Πάντως μια φορά μου έχουν βάλει σε 55λ τεπόζιτο 55λ βενζίνη ενώ δεν είχε ανάψει λαμπάκι δηλαδή τουλάχιστον 7λ καυσίμου μέσα... Δεν έκανα φασαρία γιατί είναι δύσκολο να αποδείξει κάτι. Προφανώς δεν ξαναπάτησα και επιπλέον βλέποντας την επωνυμία παρατήρησα ότι ήταν ίδια με αυτή που είχε ανεφοδιάσει πριν κανένα χρόνο την πολυκατοικία με πετρέλαιο και προσπάθησε να κλέψει 100-200λίτρα... (με τον μέθοδο του ρουφήγματος πριν τραβήξει τον σωλήνα. Αλλά είχαμε καινούρια βαθμονομημένη δεξαμενή, με εξωτερικό μετρητή, άδεια (μόνο το πετρέλαιο δοκιμής) και τα έβαλε πίσω και άλλα 100λίτρα δώρο... 

 

Υ.Γ. Έχω τρέλα με την εύρυθμη λειτουργία των αυτοκινήτων και μια πολύ καλή ένδειξη για πολλές μελλοντικές βλέβες είναι η κατανάλωση... Το δύκολο είναι να βρεις την νόρμα στην κίνηση... Προσφάτως παρατήρησα ότι σε επαρχιακό δρόμο χωρίς κλίση, όλη η διαδρομή έτσι είναι, αν κρατάω τις στροφές >1500 π.χ. 4η σχέση (πετρέλαιο punto) καίει λιγότερο από ότι να είμαι 1000-1500 και 5η γιατί κάνει αποδοτικότερη καύση. Μένουν 6-7 φορές δοκιμές ακόμα και θα καταλήξω...

28 λεπτά πριν, lari9gr είπε

να πω και την δικη μου εμπειρια
Ειναι με μηχανη και οχι με αυτοκινητο
18 χρονια δεν εμπιστευομαι κανενα δεικτη βενζινης παρα μονο τον χιλιομετριτη τον οποιο μηδενιζω σε καθε γεμισμα, με αυτο τον τροπο ξερω ποσα χλμ βγαζει η μηχανη μεσα στην Αθηνα.
Μετα απο 40000χλμ ξερω οτι το μηχανακι αναβει ρεζερβα στα 260-270χλμ
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αν βαλω απο συγκεκριμενα βενζιναδικα η μηχανη βγαζει 20 η 30χλμ λιγοτερα.
Μ αυτον το τροπο παω σε αυτους που με κλεβουν λιγοτερο


 

Δυστυχώς τα μηχανάκια είναι πολύ ευαίσθητα στο καύσιμο, αν δεν είναι καλό καίνε παραπάνω και δεν πάνε (εγώ τη διαφορά δεν την καταλαβαίνω, αλλά καλός φίλος τα πιάνει με την ρ1 του).

Το καλό είναι ότι το τεπόζιτο τους το βλέπεις πότε γεμίζει όλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, filarhos είπε

Βρήκα την ευκαιρία να γράψω ένα σεντονάκι... 😄

Είσαι απόλυτα σωστός που υπολογίζεις λίτρα!!!

 

Άσε με το τεπόζιτο την έχουν πατήσει πολλοί... Πάντως μια φορά μου έχουν βάλει σε 55λ τεπόζιτο 55λ βενζίνη ενώ δεν είχε ανάψει λαμπάκι δηλαδή τουλάχιστον 7λ καυσίμου μέσα... Δεν έκανα φασαρία γιατί είναι δύσκολο να αποδείξει κάτι. Προφανώς δεν ξαναπάτησα και επιπλέον βλέποντας την επωνυμία παρατήρησα ότι ήταν ίδια με αυτή που είχε ανεφοδιάσει πριν κανένα χρόνο την πολυκατοικία με πετρέλαιο και προσπάθησε να κλέψει 100-200λίτρα... (με τον μέθοδο του ρουφήγματος πριν τραβήξει τον σωλήνα. Αλλά είχαμε καινούρια βαθμονομημένη δεξαμενή, με εξωτερικό μετρητή, άδεια (μόνο το πετρέλαιο δοκιμής) και τα έβαλε πίσω και άλλα 100λίτρα δώρο... 

 

Υ.Γ. Έχω τρέλα με την εύρυθμη λειτουργία των αυτοκινήτων και μια πολύ καλή ένδειξη για πολλές μελλοντικές βλέβες είναι η κατανάλωση... Το δύκολο είναι να βρεις την νόρμα στην κίνηση... Προσφάτως παρατήρησα ότι σε επαρχιακό δρόμο χωρίς κλίση, όλη η διαδρομή έτσι είναι, αν κρατάω τις στροφές >1500 π.χ. 4η σχέση (πετρέλαιο punto) καίει λιγότερο από ότι να είμαι 1000-1500 και 5η γιατί κάνει αποδοτικότερη καύση. Μένουν 6-7 φορές δοκιμές ακόμα και θα καταλήξω...

Δυστυχώς τα μηχανάκια είναι πολύ ευαίσθητα στο καύσιμο, αν δεν είναι καλό καίνε παραπάνω και δεν πάνε (εγώ τη διαφορά δεν την καταλαβαίνω, αλλά καλός φίλος τα πιάνει με την ρ1 του).

Το καλό είναι ότι το τεπόζιτο τους το βλέπεις πότε γεμίζει όλο...

στο μηχανακι παιζει τεραστιο ρολο το χερι σου ιδικα αν εχεις ss. Με το δικο μου gsxr ενα γεμισμα στα μεγαρα μου εβγαζε καπου στα 120-130 χλμ αλλα αν πηγαινα Επιδαυρο εβγαζα ανετα πανω απο 200
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

 

Αλλο λες εσυ και αλλο ο TS.
Εσυ ισχυριζεσαι οτι σου εβαλαν παραπανω ποσοτητα, γιατι βλεπεις οτι στο γεμισμα ειδες διαφορα 10% παραπνω ποσοτητα σε μια περιπτωση.
Ο TS ισχυριζεται οτι τον εκλεψαν στο προηγουμενο γεμισμα, γιατι εσβησε γρηγορα το πρωτο κουτακι.


Γενικοτερα, οποιος βασιζεται στα κουτακια για να βγαλει ακρη αν τον κλεβουν, δεν εχει καμια ελπιδα για αξιοπιστο αποτελεσμα.

Το γνωρίζω αυτό που λες, αλλά το αποτελεσμα που προκύπτει και στις 2 περιπτώσεις ειναι το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GPOWERR είπε

Το γνωρίζω αυτό που λες, αλλά το αποτελεσμα που προκύπτει και στις 2 περιπτώσεις ειναι το ίδιο

Ποιο ειναι το αποτελεσμα;

Στο παραδειγμα του TS δεν γεμισε τελειως στο γεμισμα που υποπτευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 1:07 ΜΜ, phanispal είπε

 

 

Παιδιά σε πόσα διαφορετικά σημεία γεμίζει ένα ντεπόζιτο;

Ξαναλέω: Τόσο στη Shell, όσο και στην Ελίν, χτύπησε η αντλία και συμπλήρωσαν για να στρογγυλοποιήσουν.

Σε λίγο θα μου πείτε ότι μπορεί να ξεχείλισε και στις δύο περιπτώσεις αλλά στη μία να είχε λιγότερα λίτρα μέσα.

Αν διάβαζες το αρχικό post θα έβλεπες ότι έχω κάνει ήδη τον υπολογισμό. Είμαι από τους πρώτους που λέω σε αυτές τις περιπτώσεις ότι ο πιο ασφαλής τρόπος μέτρησης είναι διαίρεση λίτρων και απόστασης ανάμεσα σε διαδοχικά γεμίσματα.

Το κουτάκι το ανέφερα γιατί γνωρίζω το αυτοκίνητο. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ γεμίζω, και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πέφτει στα 130-150 χιλιόμετρα. Στα 69 κάτι βρωμάει.

Η διαδρομή που κάνω είναι η ίδια καθημερινά, και οδηγώ με τον ίδιο τρόπο, και δεν το φόρτωσα με 2 τόνους καυσόξυλα αυτές τις 8 μέρες.

Αυτό ναι, μπορώ να το δεχτώ. Αλλά μόνο αν μου το κάνει πάλι αυτή τη βδομάδα που γέμισα εκεί που γεμίζω πάντα. Γιατί αν δεν το ξανακάνει ποτέ, ελπίζω να μη θες να ισχυριστείς ότι έπαθε κάτι ανεξήγητο το αυτοκίνητο τις συγκεκριμένες μέρες και μετά ως διά μαγείας έστρωσε μόνο του.

Τι περαιτέρω στοιχεία θέλεις ακριβώς; Έχω τις αποδείξεις με τα λίτρα και φωτογραφίες με τα χιλιόμετρα.

Εξήγησα ότι γέμισα, διένυσα 92,9 χιλιόμετρα, ξαναγέμισα και πήρε 14,82 λίτρα. Ήτοι κατανάλωσε (υποτίθεται) ~16lt/100.

Ναι, μάλλον λόγω συστολών-διαστολών αλλάζει χωρητικότητα το ρεζερβουάρ του παπιού σου. Σε αυτό το συμπέρασμα θα καταλήξουμε στο τέλος. Όχι ότι κλέβουν.

Κλέψε ρε φίλε, αλλά κλέψε λίγο.

Μπορείς να το καταγγείλεις. Αλλά άμεσα. Το βλέπω όμως λίγο δύσκολο αυτό που σχολιάζουμε όλοι. Έχω renault Clio diesel. 45  λίτρα  λέει ο κατασκευαστής. Και όμως του βάζω πάνω από 48 όταν φεύγω ταξίδι για να μη βάλω στο δρόμο. Στα εταιρικά δεν συνηθίζεται. Δεν είμαι και Θεός. Έχει σημασία ο διαχειριστής τι χαρακτήρας είναι. Όλα κάποια στιγμή έρχονται στο φως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

45  λίτρα  λέει ο κατασκευαστής. Και όμως του βάζω πάνω από 48 όταν φεύγω ταξίδι για να μη βάλω στο δρόμο

Από το ίδιο πρατήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο σε ένα πηγαίνω τα τελευταία 7  χρόνια. Στο ιδιο φουλαρω και το rt μου.  Δεν έχουν λόγο να το κάνουν. Τώρα να πειράζουν τις αντλίες με γνώση ή όχι του επιθεωρητή δεν το  ξέρω, αλλά τα πρόστιμα είναι αστρονομικά.  Εκτός που κινδυνεύουμε από την εταιρεία για δυσφήμιση, γράφοντας συμβάντα που δεν στοιχειοθετούνται. Καλό είναι να αποφευχθεί η ονομασία 

Επεξ/σία από kawavn800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Μόνο σε ένα πηγαίνω τα τελευταία 7  χρόνια. Στο ιδιο φουλαρω και το rt μου.  Δεν έχουν λόγο να το κάνουν. Τώρα να πειράζουν τις αντλίες με γνώση ή όχι του επιθεωρητή δεν το  ξέρω, αλλά τα πρόστιμα είναι αστρονομικά.  Εκτός που κινδυνεύουμε από την εταιρεία για δυσφήμιση, γράφοντας συμβάντα που δεν στοιχειοθετούνται. Καλό είναι να αποφευχθεί η ονομασία 

Δεν μπορείς να πειράξεις έτσι έυκολα τις αντλίες.Που και να τις πειράξεις αφου θα βλεπουν ότι με τις πωλησεις έπρεπε να έχεις Χ λίτρα στην δεξαμενη και εσύ έχεις Χ+ 20λιτρα κάτι τρέχει.Στα εταιρικά είναι online το σύστημα εισροων εκροων  και τιμολόγησης με  τα κεντρικά και ξέρουν ανα πάσα στιγμή τι αποθήκη έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GPOWERR είπε

Απο την στιγμή που και εγώ έχω προσωπική εμπειρία σε αναλογη περίπτωση,για μενα ο ts γέμισε όντως και στις 2 περιπτώσεις. 

Ο ίδιος ο ts λεει οτι δεν γεμισε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...