Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ppkstat είπε

Tι θα πει φυσιολογικό? Εφόσον η micron δεν έχει δώσει τιμή για θερμοκρασία λειτουργείας δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε για κάτι μη φυσιολογικό. Προφανώς και το throttling είναι πρόβλημα και προφανώς θα πρέπει να επικοινωνήσει με την εταιρία, δεν συζητάμε αυτό. Συζητάμε πως θα μπορούσε να τον βοηθήσει ένα RMA. Αν έχεις όμως κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου πέστο, γιατί με ενδιαφέρει και μπορεί να αγνοοώ κάτι. Η εταιρία βέβαια το πιο πιθανό είναι να του πει κάτι σε στυλ 'μην ανυσηχείς, δουλεύουν έτσι΄.  

Aν 100 cpu σε συγκρίσιμες συνθήκες είχαν max 70 και μια μόνο είχε 100 τότε προφανώς θα πήγαινε για RMA. Δεν ξέρω αν βρισκόμαστε στο ίδιο σενάριο εδώ. 

Παρεπιπτόντως και η δικια μου zotac της υπογραφής είχε πάνω απο 100 στο cyberpunk. Με χαμηλό case airflow μεν, σε χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος δε. Οσο έψαξα όλες πάνω-κάτω τα ίδια ήταν. Mόλις μπήκε στο νερό το πρόβλημα λύθηκε. 

και βεβαια η micron εχει δωσει θερμοκρασιες. Μax operating temp 95 βαθμοι.

6 ώρες πριν, Herald είπε

Το ότι όλες οι Aorus είναι προβληματικές δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να βοηθήσει το RMA. Σου φαίνεται φυσιολογικό μια κάρτα να κάνει thermal throttling σε gaming σε στοκ λειτουργία? Δηλαδή αν ένα CPU βάραγε 100c σε gaming δεν θα πήγαινε σε RMA?

ολες οι gigabyte ειναι οχι μονο οι aorus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δικιά μου (ftw 3090) που κοίταξα από περιέργεια σε control με rtx κ dlss το icx (αν ισχύει τι αναφέρει) έλεγε για mem 1-3 60 βαθμούς με +650.

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτές το βράδυ έβαλα να παίξω και εγώ και τι να δώ? Με πρόδωσε η Φανή.

Έκανε throttling με 68c πυρήνα και τα φουρφούρια 100% usage. Τι στο καλό λέω. Ανοίγω hwinfo και.....105c hotspot!!!! Θέλει repaste να φανταστώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Χτές το βράδυ έβαλα να παίξω και εγώ και τι να δώ? Με πρόδωσε η Φανή.

Έκανε throttling με 68c πυρήνα και τα φουρφούρια 100% usage. Τι στο καλό λέω. Ανοίγω hwinfo και.....105c hotspot!!!! Θέλει repaste να φανταστώ? 

Λες να μας την έκανε το rebar bios; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι εγώ κατόπιν το πέρασα, οπότε σίγουρα δεν φταίει αυτό σε μένα. 

Την έχεις ξαναανοίξει?Να κάνει throttle στα καλά καθούμενα κουλο μου φαίνεται.Πού ήταν το ρολόι?

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Την έχεις ξαναανοίξει?Να κάνει throttle στα καλά καθούμενα κουλο μου φαίνεται.Πού ήταν το ρολόι?

Όχι δεν έχει ανοιχτεί. Το ρολόι στα ~1900-1935 έπαιζε. Κανονικά boostari στα 2000 και κάτι ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 40 μέρες mining, η δικιά μου ASUS TUF 3080 OC έχει κάνει σίγουρα ένα μικρό degrade στις μνήμες. Πριν ξεκινήσω το mining έβγαζε όλα τα 3dmark benchmarks με τις μνήμες στο +1100. Πλέον παίζει μέχρι το +950. Παραπάνω κρασάρει. Θερμοκρασίες memory junction στο mining 100 με 102C. Σε timespy 84, σε port royal 82.

Νομίζω κάπου εδώ τελειώνει το mining για μένα, ίσως δοκιμάσω πάλι όταν την βάλω σε νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται έχει εμφανιστεί η MSI Gaming X Trio 3090 στα 2800 με απόθεμα στο mgmanager.

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νερο for the win και σε dual loop ιδανικα, δεν ειναι για αεροψυξη 500w καρτες και 300w cpu, εχει ενα κοστος σιγουρα, αλλα αξιζει και ειναι μια επενδυση που παει μακρια, αν εξαιρεσουμε τα block για τις καρτες που ΟΚ θελουν αλλαγη σε καθε γενια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DiaperCh@nger101 Φίλε έχω την ίδια κάρτα με σένα που σκάβει αυτή τη στιγμή με +1150 στις μνήμες. Με τα μαμά pads τα 110c στο junction τα χτυπούσε για πλάκα. Και μια EVGA 3090 FTW3 Ultra που έσκαβε με +1050-1100 στις μνήμες, τα ίδια. Όλες οι Giga όπως λέει ο @akoinonitos έχουν γτπ pads. Φίλος την άνοιξε την κάρτα και έβαλα στις μνήμες τα pads της thermal grizzly που λες από το e-shop και στον πυρήνα επίσης πάστα thermal grizzly. Πλέον η κάρτα σκάβει με core ~50 βαθμούς (το έχω δει από 47-51) και μνήμες από 80-86 βαθμούς. Τα fans στο 85%. Τώρα έχασα δεν έχασα εγγύηση τι να σου πω, δεν ξέρω, το ρίσκαρα και ότι γίνει. Μόλις τελειώσει και το τζέρτζελο του mining θα βάλω εκ νέου pads και πάστα για παν ενδεχόμενο και θα την χώσω στο PC για gaming. Πάντως δεν έχει κάποιο στικεράκι η Aorus σε καμία βίδα αν και με το που θα την ανοίξουν μπορούν να δουν άνετα ότι άλλαξες τα pads λόγω άλλου χρώματος εκτός αν κρατήσεις κάπου τα original και την στείλεις πίσω για RMA με αυτά; Μια υπόθεση κάνω ίσως άλλοι συμφορουμίτες μπορούν να βοηθήσουν περαιτέρω.

Πάντως γεγονός είναι πως τα pads της Giga είναι άθλια οπότε είτε σε mining είτε σε βαριά περίπτωση gaming, μπορεί να οδηγήσουν σε ψηλές θερμοκρασίες. Η δικιά μου είναι και αγορασμένη αρχές Μαρτίου, δεν είναι κάποιο μοντέλο οκτωβρίου-νοεμβρίου του 2020 να πεις πως δεν είχαν κάνει κάποιο revision, απλώς έχει πάρει η Giga θεωρώ αυτή την ηλίθια απόφαση για το κόστος και yolo οι θερμοκρασίες και το throttle. Κατά τ'άλλα η κάρτα φυσάει, αρκετά αθόρυβα fans και με στοκ ρυθμίσεις στο demo του HZD και του RDR2 ο πυρήνας ανέβαινε άνετα μόνος του 2070-2100MHz οπότε είναι κρίμα να έχουν κάνει τέτοια μαλακία στα pads.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μετά από 40 μέρες mining, η δικιά μου ASUS TUF 3080 OC έχει κάνει σίγουρα ένα μικρό degrade στις μνήμες. Πριν ξεκινήσω το mining έβγαζε όλα τα 3dmark benchmarks με τις μνήμες στο +1100. Πλέον παίζει μέχρι το +950. Παραπάνω κρασάρει. Θερμοκρασίες memory junction στο mining 100 με 102C. Σε timespy 84, σε port royal 82.

Νομίζω κάπου εδώ τελειώνει το mining για μένα, ίσως δοκιμάσω πάλι όταν την βάλω σε νερό.

Είσαι σίγουρος οτι ειναι degrade? Ίσως αυξημενο ambient η σκονη στα fans, 2 - 3 βαθμοί παραπανω μπορει να οδηγησουν σε crash. 

Σε ρωταω γιατί ειχα το άγχος και στη δικια μου και την τεσταρα, ολα καλα φαινονται στις μνημες. 1700 σε indigo 1600 σε supo κομπλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Είσαι σίγουρος οτι ειναι degrade? Ίσως αυξημενο ambient η σκονη στα fans, 2 - 3 βαθμοί παραπανω μπορει να οδηγησουν σε crash. 

Σε ρωταω γιατί ειχα το άγχος και στη δικια μου και την τεσταρα, ολα καλα φαινονται στις μνημες. 1700 σε indigo 1600 σε supo κομπλε 

Σίγουρος 100% δε μπορώ να είμαι, το Δεκέμβριο η ambient ήταν λίγο χαμηλότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...