Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Xτες είδα με μικρή χρονική διαφορά ξανά ένα ταξί Tesla, στο πλάι είχε sticker Τesla taxi athens ή κάτι τέτοιο και μετά από λίγο ένα Kia EV6 😮

συζητουσα το θεμα με φιλο που εχει ταξι σε επαρχιακη πολη και ετερο γνωστο που εχει ταξι σε νησι...

δε βρισκουν ουτε ενα γα****ο λογο να παρουν ηλεκτρικο (υπενθυμιζω για ηλεκτρικο ταξι δινουν επιδοτηση 25000+€), παρόλο που οι αποστάσεις που κανουν γενικά ειναι μικρές... ο μεν πρώτος (που το δουλευει μονος του 1 βαρδυα) γιατι αν του βγει μια κουρσα για το κοντινότερο διεθνες αεροδρόμιο ή σοβαρό νοσοκομειο, ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ και θα πρεπει να ταλαιπωρηθει, ο δε δευτερος γιατι ενω τωρα δουλευει 3 βαρδυες-εαν παει σε ηλεκτρικο θα δουλευει 2 και αυτες με το ζορι χανοντας δεκαδες χιλιαδες ευρω ανα σεζον...

καμια λογικη το ηλ. ταξι, πραγματικά... εκτος εαν εισαι χασομέρης κ εισοδηματιας κ εχεις το ταξι για χαβαλε/ενσημα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

καμια λογικη το ηλ. ταξι, πραγματικά... εκτος εαν εισαι χασομέρης κ εισοδηματιας κ εχεις το ταξι για χαβαλε/ενσημα..

22 Tesla και 2 Kia υπάρχουν μέχρι στιγμής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

συζητουσα το θεμα με φιλο που εχει ταξι σε επαρχιακη πολη και ετερο γνωστο που εχει ταξι σε νησι...

δε βρισκουν ουτε ενα γα****ο λογο να παρουν ηλεκτρικο (υπενθυμιζω για ηλεκτρικο ταξι δινουν επιδοτηση 25000+€), παρόλο που οι αποστάσεις που κανουν γενικά ειναι μικρές... ο μεν πρώτος (που το δουλευει μονος του 1 βαρδυα) γιατι αν του βγει μια κουρσα για το κοντινότερο διεθνες αεροδρόμιο ή σοβαρό νοσοκομειο, ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ και θα πρεπει να ταλαιπωρηθει, ο δε δευτερος γιατι ενω τωρα δουλευει 3 βαρδυες-εαν παει σε ηλεκτρικο θα δουλευει 2 και αυτες με το ζορι χανοντας δεκαδες χιλιαδες ευρω ανα σεζον...

καμια λογικη το ηλ. ταξι, πραγματικά... εκτος εαν εισαι χασομέρης κ εισοδηματιας κ εχεις το ταξι για χαβαλε/ενσημα...

υπερβολικοι και οι 2 πιστευω. 

τα διεθνη αεροδρομια/λιμανια εχουν σταθμους φορτισης, αρα μια χαρα γυριζει.

ειδικα σε επαρχια που λογικα εχουν προσβαση στο σπιτι τους για φορτιση. 
με ενα συστημα με φ/β εχουν σχεδον μηδενισει το καυσιμο τους. 

τα skoda enyiaq πχ βγαζουν 450χλμ  
ενδεικτικο βιντεο: 

σιγουρα ειναι κατι αγνωστο στο ευρυ κοινο..
ανοιχτο μυαλο θελει και σωστη ενημερωση

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερες στο team

εχω παρει σαν αυτοκινητο αντικαταστασης αυτες τις μερες ενα Audi A4 2017 Quattro 2.0L 252hp

το εσωτερικο ειναι πανομοιοτυπο με το παρακατω και τα παντα στην οθονη ρυθμιζονται εκτος απο touch με φυσικα κουμπια και το joystick. 

δε μπορω να βρω ενα γαμημενο λογο γιατι αυτο το πραγμα δεν εμεινε σαν golden standard. ειναι σκετη απολαυση!

 

2017-Audi-A4-124.jpg

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

συζητουσα το θεμα με φιλο που εχει ταξι σε επαρχιακη πολη και ετερο γνωστο που εχει ταξι σε νησι...

δε βρισκουν ουτε ενα γα****ο λογο να παρουν ηλεκτρικο (υπενθυμιζω για ηλεκτρικο ταξι δινουν επιδοτηση 25000+€), παρόλο που οι αποστάσεις που κανουν γενικά ειναι μικρές... ο μεν πρώτος (που το δουλευει μονος του 1 βαρδυα) γιατι αν του βγει μια κουρσα για το κοντινότερο διεθνες αεροδρόμιο ή σοβαρό νοσοκομειο, ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ και θα πρεπει να ταλαιπωρηθει, ο δε δευτερος γιατι ενω τωρα δουλευει 3 βαρδυες-εαν παει σε ηλεκτρικο θα δουλευει 2 και αυτες με το ζορι χανοντας δεκαδες χιλιαδες ευρω ανα σεζον...

καμια λογικη το ηλ. ταξι, πραγματικά... εκτος εαν εισαι χασομέρης κ εισοδηματιας κ εχεις το ταξι για χαβαλε/ενσημα...

Σε αυτο που συμφωνω μαζι τους ειναι τα εξωφρενικα ασφαλιστρα που θα εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ritualistic είπε

το εσωτερικο ειναι πανομοιοτυπο με το παρακατω και τα παντα στην οθονη ρυθμιζονται εκτος απο touch με φυσικα κουμπια και το joystick. 

Aυτό που δε μου αρέσει σε κάποια νέα αυτοκίνητα είναι ότι οι σχεδιαστές δεν προσπαθούν να ενσωματώσουν την οθόνη όμορφα και ωραία αλλά κοτσάρουν ένα τάμπλετ όπου να ναι και στο πασάρουν έτσι.

Σχεδιασμός 20 και βάλε χρόνια πριν 👇

01_7-inch-Navigation-Screen-for-BMW-3-E4

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Aυτό που δε μου αρέσει σε κάποια νέα αυτοκίνητα είναι ότι οι σχεδιαστές δεν προσπαθούν να ενσωματώσουν την οθόνη όμορφα και ωραία αλλά κοτσάρουν ένα τάμπλετ όπου να ναι και στο πασάρουν έτσι.

Σχεδιασμός 20 και βάλε χρόνια πριν 👇

Για καλο παραδειγμα το εβαλες? Είναι πολυ χαμηλα νομίζω. Πρεπει να παιρνεις τα ματια σου απο τον δρομο κατα πολύ ενω οι σημερινες υλοποιησεις το ελαχιστοποιουν αυτο όσο και αν υπαρχει μια γκουμουτσα μες την μεση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Για καλο παραδειγμα το εβαλες?

Ναι.

4 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Είναι πολυ χαμηλα νομίζω. Πρεπει να παιρνεις τα ματια σου απο τον δρομο κατα πολύ

Διαφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

υπερβολικοι και οι 2 πιστευω. 

τα διεθνη αεροδρομια/λιμανια εχουν σταθμους φορτισης, αρα μια χαρα γυριζει.

ναι αλλα σου λεει εκει που η κουρσα συνολο ειναι 3-3.5 ωρες θα φαω αλλη μια ωρα...

για τον άλλο στο νησι το ακουω περισσοτερο - δε θελει να χασει ουτε 5 λεπτά κ εχει απολυτο δικιο...

52 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ειδικα σε επαρχια που λογικα εχουν προσβαση στο σπιτι τους για φορτιση. 
με ενα συστημα με φ/β εχουν σχεδον μηδενισει το καυσιμο τους. 

κ εμενα αυτη ηταν η λογικη μου, ειδικα για το τυπο που δουλευει μια βαρδια, αλλα δε πειθεται με τιποτα... πρακτικα ενα tesla θα του εβγαινε φθηνοτερο απο το πιο οικονομικο πετρελαιο της αγοράς εν τελει... αλλα δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ναι.

Διαφωνώ. 

Συμφωνώ και εγώ με τον Αλέξανδρο , δεν βολεύει χαμηλά η οθόνη αφού πρέπει να χαμηλώσεις το βλέμμα σου , σε κανα 2 αμάξια που είχα τελικά έβαζα google maps απο κινητό με βεντούζα στο παρπριζ γιατί με έπιανε ανασφάλεια να κοιτάω χαμηλά

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ritualistic είπε

καλημερες στο team

εχω παρει σαν αυτοκινητο αντικαταστασης αυτες τις μερες ενα Audi A4 2017 Quattro 2.0L 252hp

το εσωτερικο ειναι πανομοιοτυπο με το παρακατω και τα παντα στην οθονη ρυθμιζονται εκτος απο touch με φυσικα κουμπια και το joystick. 

δε μπορω να βρω ενα γαμημενο λογο γιατι αυτο το πραγμα δεν εμεινε σαν golden standard. ειναι σκετη απολαυση!

 

2017-Audi-A4-124.jpg

οχι ρε συ δε παλευεται το joystick, το ειχα φαει στη μαπα σε αντικατασταση κ μου εσπασε τα νευρα 😅

πως κ βρεθηκεςμε αντικαταστασης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, paylidis είπε

οχι ρε συ δε παλευεται το joystick, το ειχα φαει στη μαπα σε αντικατασταση κ μου εσπασε τα νευρα 😅

πως κ βρεθηκεςμε αντικαταστασης;

οντως ? το εχω λατρεψει ρε Γιωργο δεν παιρνω τα ματια μου απο το δρομο!

με ειχαν τρακαρει σε ενα βενζιναδικο που το ειχα παει για πλυσιμο κ βρηκα το αλλο αυτοκινητο πανω στο δικο μου τυχαια οταν γυρισα να παρω το κινητο γιατι το ειχα ξεχασει στο αμαξι...

δεν ηταν μεγαλη η ζημια αλλα το κοστος ηταν πανω απο 1000ε και ειναι απο τις ζημιες που δεν υπηρχε περιπτωση να το παραδεχτουν αν το εβλεπα στην παραλαβη.

Επεξ/σία από ritualistic
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ritualistic είπε

με ειχαν τρακαρει σε ενα βενζιναδικο που το ειχα παει για πλυσιμο κ βρηκα το αλλο αυτοκινητο πανω στο δικο μου τυχαια οταν γυρισα να παρω το κινητο γιατι το ειχα ξεχασει στο αμαξι...

dude-white-russian.gif

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Nabuko said:

Xτες είδα με μικρή χρονική διαφορά ξανά ένα ταξί Tesla, στο πλάι είχε sticker Τesla taxi athens ή κάτι τέτοιο και μετά από λίγο ένα Kia EV6 😮

καλά και που φορτίζουμε όλοι αυτοί?στις ρεμίζες έχει φορτιστές?ή στα σπίτια τους σε μπριζες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, h3342 είπε

καλά και που φορτίζουμε όλοι αυτοί?στις ρεμίζες έχει φορτιστές?ή στα σπίτια τους σε μπριζες??

Ενα model Y ειχα δει στο lidl στην αλιμου πριν καμια βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...