Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, ritualistic είπε

οντως ? το εχω λατρεψει ρε Γιωργο δεν παιρνω τα ματια μου απο το δρομο!

με ειχαν τρακαρει σε ενα βενζιναδικο που το ειχα παει για πλυσιμο κ βρηκα το αλλο αυτοκινητο πανω στο δικο μου τυχαια οταν γυρισα να παρω το κινητο γιατι το ειχα ξεχασει στο αμαξι...

δεν ηταν μεγαλη η ζημια αλλα το κοστος ηταν πανω απο 1000ε και ειναι απο τις ζημιες που δεν υπηρχε περιπτωση να το παραδεχτουν αν το εβλεπα στην παραλαβη.

τυχερος μεσα στην ατυχια σου, παλι καλα να λες...

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Ενα model Y ειχα δει στο lidl στην αλιμου πριν καμια βδομαδα.

Tι ψηφίζει ο Τζάμπας; – MediΑ Oasis

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ και εγώ με τον Αλέξανδρο , δεν βολεύει χαμηλά η οθόνη αφού πρέπει να χαμηλώσεις το βλέμμα σου , σε κανα 2 αμάξια που είχα τελικά έβαζα google maps απο κινητό με βεντούζα στο παρπριζ γιατί με έπιανε ανασφάλεια να κοιτάω χαμηλά

Εγώ είμαι απ' τους άλλους που δεν έχουν πρόβλημα. Αντιθέτως η γκουμούτσα εκεί πάνω με ενοχλεί στην όραση εκτός από αισθητικής απόψεως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

μμμμμ ναι, γιατι σε θερμικους ή με αεριο, αμα μας εδιναν τζαμπα καυσιμο, θα λεγαμε οχι :P 

προφανως κ οχι ;)

αλλα ο τυπος υποτιθεται βγαζει μεροκαματο, θα μπορουσε να παει να πληρωσει αντι να πιανει τη θεση καποιου που οντως θα ψωνισει κ δικαιουται το φορτιστη, γιατι δεν ειναι χαζοι θα τα δουν κ θα κοψουν κ αυτοι τη δωρεαν φορτιση οπως εγινε ηδη στο golden και σε πολλα αλλα σμ που πηγαιναν κ αραζανε κ φορτιζανε τσαμπα χωρις να ψωνιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

προφανως κ οχι ;)

αλλα ο τυπος υποτιθεται βγαζει μεροκαματο, θα μπορουσε να παει να πληρωσει αντι να πιανει τη θεση καποιου που οντως θα ψωνισει κ δικαιουται το φορτιστη, γιατι δεν ειναι χαζοι θα τα δουν κ θα κοψουν κ αυτοι τη δωρεαν φορτιση οπως εγινε ηδη στο golden και σε πολλα αλλα σμ που πηγαιναν κ αραζανε κ φορτιζανε τσαμπα χωρις να ψωνιζουν

στο golden επισης ειναι ταχυφορτιστες, σε 30' εχεις ξεμπερδεψει.. 
επισης στα lidl και λοιπα σ/μ ειναι 2πλες οι θεσεις φορτισης, αρα θα βρεις να φορτισεις, και επισης εκει ειναι φορτιστες με απλη φορτιση, σιγα μη πηγε να κοψει την βαρδια του για να περιμενει 3-4 ωρες να φορτισει 20-80% 

στο lidl γλυφαδας εχω δει βραδυ ταξι να φορτιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφέρει κανέναν, για το λάδι στο αμορτισέρ, η Καρεντα είπε ότι είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, αν τερματίσει η ανάρτηση έχει βαλβίδα που μπορεί να χάσει λίγο.

Σχετικά με τα ηλεκτρικά ταξί, υπάρχει νομοθεσία που ορίζει ελάχιστο ποσοστό ηλεκτρικών οχημάτων σε εταιρείες, ίσως κάποιοι ταξιτζήδες (υποθέτω) να βρίσκονται μέσα στα όρια αυτού και να πρέπει αναγκαστικά να έχουν κάποια αμάξια ηλεκτρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nabuko είπε

Xτες είδα με μικρή χρονική διαφορά ξανά ένα ταξί Tesla, στο πλάι είχε sticker Τesla taxi athens ή κάτι τέτοιο και μετά από λίγο ένα Kia EV6 😮

Τι πανέμορφο αμάξι αυτό το EV6 πραγματικά έρωτας (από έξω). Έχουμε και στη Καλαμάτα TESLA και θεωρώ ότι για τια αποστάσεις εδώ είναι μια χαρά το ηλεκτρικό. Νοσοκ και πίσω 13 χλμ. Αεροδρόμιο και πίσω άλλα τόσα. Μια χαρά πιστεύω βγάζεις βάρδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα πλέον τα ηλεκτρικά, τα σοβαρά με 50+ μπαταρίες, σε δέκα λεπτά σου δινουν τουλάχιστον 100χλμ (σε γρήγορο φορτιστή). 

Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες, εκτός από πολλαπλές βάρδιες...

Πόσες φορές θα κάνεις πάνω από 300χλμ σε μια μέρα; Ελάχιστες. Αλλά το να ξεκινάς την ημέρα σου με 30-40 € λιγότερο κόστος είναι σημαντικό. Μηνιαία δεν το συζητώ μπορει να φτάσει και έναν καλό μισθό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι θα κάνω πάνω από 2000 χλμ τις επόμενες δέκα μέρες με το id3 και αν θέλετε μπορώ να γράψω τις εντυπώσεις μου.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, filarhos είπε

Ξέχασα να πω ότι θα κάνω πάνω από 2000 χλμ τις επόμενες δέκα μέρες με το id3 και αν θέλετε μπορώ να γράψω τις εντυπώσεις μου.

εννοειται οτι θα μας κανεις εκτενεστατο και αντικειμενικο review !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, filarhos said:

Όλα πλέον τα ηλεκτρικά, τα σοβαρά με 50+ μπαταρίες, σε δέκα λεπτά σου δινουν τουλάχιστον 100χλμ (σε γρήγορο φορτιστή). 

Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες, εκτός από πολλαπλές βάρδιες...

Πόσες φορές θα κάνεις πάνω από 300χλμ σε μια μέρα; Ελάχιστες. Αλλά το να ξεκινάς την ημέρα σου με 30-40 € λιγότερο κόστος είναι σημαντικό. Μηνιαία δεν το συζητώ μπορει να φτάσει και έναν καλό μισθό.

Στην αθηνα ναι, ειδικα με τις επιδοτησεις που εχουν θα γεμισουμε ηλεκτρικα πανεπιστημια και θα εχουμε εξιδικευση και σε rocket science με τους πυραυλους του Musk

 

Το προβλημα που εχουν στην επαρχια και ειναι λογικοειναι οτι εχουν πολυ συχνα κουρσες για αθηνα και για πολους ειναι βασικη πηγη εσοδων. Αν ειναι να πρεπει να πληρωσουν ταχυφορτιστη για να γυρισουν πισω δεν εχει τοσο νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, imr said:

Στην αθηνα ναι, ειδικα με τις επιδοτησεις που εχουν θα γεμισουμε ηλεκτρικα πανεπιστημια και θα εχουμε εξιδικευση και σε rocket science με τους πυραυλους του Musk

 

Το προβλημα που εχουν στην επαρχια και ειναι λογικοειναι οτι εχουν πολυ συχνα κουρσες για αθηνα και για πολους ειναι βασικη πηγη εσοδων. Αν ειναι να πρεπει να πληρωσουν ταχυφορτιστη για να γυρισουν πισω δεν εχει τοσο νοημα.

Στο χειρότερο σενάριο θα τους ερθει πιο φτηνά αν πληρώσουν να φορτίσουν από το να έβαζαν το αντίστοιχο πετρέλαιο. Θυμίζω ότι οι τιμές ανά kwh είναι 0.4-0.5. 

Το χειρότερο σενάριο ανά 100χλμ.

20kwh x 0,5 = 10euro ρευμα

Είναι ισοδύναμο με 5.7λ x 1,75= 10 euro πετρέλαιο

Μιλάμε για ταχύτητες εντός ορίων ταχύτητας. Βέβαια εκτός ορίων ανεβαίνει κατακόρυφα και η κατανάλωση πετρελαίου.

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό πατινάρει το αμάξι, λογικά είναι δίσκος;

Είναι κάτι που θέλει άμεση αλλαγή, μπορεί να γίνει μεγαλύτερη ζημιά ή απλά να σε αφήσει στο δρόμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τον τελευταίο καιρό πατινάρει το αμάξι, λογικά είναι δίσκος;

Είναι κάτι που θέλει άμεση αλλαγή, μπορεί να γίνει μεγαλύτερη ζημιά ή απλά να σε αφήσει στο δρόμο; 

τι αυτοκινητο εχεις ; χειροκινητο ή αυτόματο και πόσα χλμ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zanskou είπε

 

τι αυτοκινητο εχεις ; χειροκινητο ή αυτόματο και πόσα χλμ ; 

Χειροκίνητο c4, κάπου 160.000 χλμ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...